Gra o tron, adaptacja sagi G. R. R. Martina, stworzona przez stację HBO to aktualnie jeden z najpopularniejszych seriali na świecie. Epicka opowieść fantasy, zrealizowana z rozmachem, którego telewizja jeszcze nie widziała, w szybkim tempie stała się topową produkcją telewizyjną, a także sprawiła, że wielu mało znanych aktorów, stało się najbardziej rozchwytywanymi gwiazdami w kinie i telewizji.

Twórcami Gry o tronDavid Benioff oraz D.B. Weiss. Muzykę do serialu stworzył uczeń Hansa Zimmera – Ramin Djawadi, którego ścieżki dźwiękowe idealnie spajają się z epickim stylem produkcji. Gra o tron skupia się na wielu bohaterach, a w serialu zagrali między innymi: Lena Headey (Cersei Lannister), Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Jack Gleeson (Joffrey Baratheon), Emilia Clarke (Deanerys Targaryen), Kit Harrington (Jon Snow), Sophie Turner (Sansa Stark), Maisie Williams (Arya Stark), Michelle Fairley (Catelyn Stark), Isaac Hempstead Wright (Bran Stark), Aidan Gillen (Petyr Baelish), Conleth Hill (Lord Varys) oraz wielu innych.

Akcja Gry o tron dzieje się w fikcyjnym świecie, stylizowanym na średniowiecze, na kontynencie zwanym Westeros, w Siedmiu Królestwach, w których co chwilę wybucha kolejna walka o władzę. Po spokojnym okresie rządów Roberta Baratheona nadchodzi burzliwy okres, a siedem królestw zaczyna walkę o władzę i tytułowy tron.

Gra o tron to opowieść pełna intryg, zagrywek politycznych, epickich bitew, a z czasem również magicznych stworzeń jak smoki, czy tajemniczy Inni. Serial jako jeden z nielicznych seriali został zrealizowany z ogromnym rozmachem, a ekipa produkcyjna i aktorzy, potrafią kręcić jedną sekwencję bitewną w rekordowym czasie 55 dni, co pozwala na dojrzenie skali i jakości serialu.