Najdroższe seriale telewizyjne w historii – top 7

j
}

Data: 30 listopada 2017

Współczesne serialowe hity kojarzą się zwykle z szeroko zakrojoną promocją i ogromnym budżetem. Scenografia, kostiumy i efekty specjalne to tylko niektóre wydatki związane z realizacją spektakularnych telewizyjnych widowisk. W wielu przypadkach znaczną część środków pochłaniają wynagrodzenia dla aktorskich sław. Poznaj najdroższe seriale w historii. 

Pacyfik – 20 milionów za jeden odcinek

Stworzenie miniserialu wyprodukowanego przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa, zgodnie z doniesieniami „The Hollywood Reporter”, kosztowało 217 milionów dolarów. Dodatkowe 10 milionów zapłacono za kampanie promocyjne. Początkowo stacja HBO planowała przeznaczyć 100 milionów na realizację 10 odcinków. W trakcie prac okazało się jednak, że budżet należy podwoić. Sama scena lądowania na południowo-zachodnim wybrzeżu Peleliu pochłonęła 5 milionów dolarów i zaangażowano do niej aż 300 aktorów. Serial opowiadający o krwawych walkach o Pacyfik w trakcie II wojny światowej został wzbogacony dopracowanymi, zapierającymi dech w piersiach efektami. Sekwencje batalistyczne, czyli te najistotniejsze w produkcjach poświęconych losom żołnierzy, zachwycają rozmachem i realizmem. Nic więc dziwnego, że Pacyfik nagrodzono Emmy – telewizyjnymi Oscarami – w kilku kategoriach. Do dziś wielomilionowa produkcja HBO pozostaje najdroższym serialem w historii telewizji.

najdroższe seriale

Źródło: dailycontributor.com

Ostry dyżur – 13 milionów dolarów za odcinek
(w sezonach 4-6)

Telewizyjny hit połowy lat 90., w czasie emisji 3 sezonu, przyciągał przed ekrany średnio 30 milionów widzów. Pieniądze wydawano zwykle na opłacenie gaż sławnych aktorów, gościnnie pojawiających się w serialu. Ostry dyżur wykreował też swoją własną gwiazdę, George’a Clooneya, który – dzięki wcieleniu się w rolę doktora Rossa – otrzymywał coraz więcej propozycji i podbijał duży ekran. Aby móc realizować epizody specjalne opatrzone znanym nazwiskiem i zatrzymać Clooneya na planie Ostrego dyżuru, stacja NBC zdecydowała się na zwiększenie budżetu. Koszt wyprodukowania jednego odcinka wzrósł do 13 milionów dolarów, a pensja dla coraz popularniejszego gwiazdora stanowiła znaczną część tej kwoty. Mimo rosnącego wynagrodzenia, Clooney odszedł z serialu w 1999 roku, a po nim zaczęli rezygnować kolejni aktorzy. Ostry dyżur przetrwał jednak do 2009 roku, notując bardzo dobre wyniki oglądalności aż do samego końca.

najdroższe seriale

Źródło: hollywoodreporter.com

Kompania braci – 12,5 miliona dolarów za odcinek

Budżet dziesięcioodcinkowego miniserialu HBO sprzed 16 lat nadal pozostaje jednym z największych w historii. Na stworzenie produkcji ukazującej realia II wojny światowej przeznaczono 125 milionów dolarów. Kolejne 10 milionów przeznaczono na promocję. Znakomite efekty specjalne i pełne rozmachu sceny batalistyczne zachwyciły widzów i zaowocowały licznymi nagrodami,  co pośrednio przyczyniło się do rozkwitu złotej ery seriali, czyli do powstawania następnych ambitnych (i kosztowych) telewizyjnych produkcji w kolejnych latach.

najdroższe seriale

Źródło: webquest.carm.es

The Crown – 13 milionów dolarów za odcinek

the crown
źródło: Onet Kultura, fot. Netflix

The Crown to dramat historyczny, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii z 2016 roku, który został stworzony przez Petera Morgana. Naprawdę ciężko zliczyć wszystkie nominacje i zdobyte nagrody, było ich napewno ponad 100. Na liście zdobytych, znajdują się również Złote Globy, między innymi za najlepszy serial dramatyczny czy dla najlepszej aktorki dla Emmy Corrin. Wśród obsady znajdziecie takie nazwiska jak: Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Cirby, Jeremy Northam, Victoria Hamilton czy John Lithgow.

ZOBACZ TEŻ  Melancholijne seriale – ranking tytułów, które ogląda się „na smutno”

The Crown to nic innego jak historia panowania królowej Elżbiety II, córki króla Jerzego VI, po którym objęła tron. Chyba mogę śmiało powiedzieć, że jest to jedna z lepszych produkcji, którą możecie znaleźć na platformie Netflix. Jeżeli nigdy nie widzieliście tego serialu, to macie co nadrabiać, ponieważ na chwilę obecną (2022), znajdziecie tam cztery sezony. Historia pałacu Buckingham, z pewnością zainteresuje każdego, ponieważ jest świetnie nakręcona. Nic dodać, nic ująć – przyjrzymy się bardziej poczynaniom rodziny królewskiej.

Teoria Wielkiego Podrywu – 9 milionów dolarów za odcinek

Przed Wami prawdziwy hit! Teoria wielkiego podrywu została wyprodukowana w 2007 roku i od tamtej pory osiągała same sukcesy. Twórcy: Chuck Lorre i Bill Prady, powinni być dumni! Dwanaście sezonów, ponad 160 nominacji i masa zdobytych nagród, w tym Złoty Glob dla najlepszego aktora w serialu komediowym, który trafił do Jima Parsonsa. Jeżeli macie ochotę obejrzeć kilka odcinków, możecie to zrobić na platformie Canal+ Online lub HBO MAX. Wśród ogromnej obsady znajdziecie między innymi takie nazwiska jak: Johnny Galecki, Kaley Cuoco, Simon Helberg czy Kunal Nayyar.

Leonard i Sheldon to dwaj geniusze w dziedzinie fizyki, którzy są współlokatorami. Do mieszkania obok, wprowadza się nowa sąsiadka Penny – hałaśliwa, młoda kobieta, marząca o zostaniu słynną aktorką. Połączenie tej trójki, jest jak ogień i woda. Leonard jednak zakochuje się w dziewczynie niemal od pierwszego wejrzenia. Często więc zaprasza ją do mieszkania, co nie podoba się introwertycznemu Sheldonowi. Po jakimś czasie Penny, poznaje resztę przyjaciół szalonych fizyków i od tej pory wspólnie będą spędzać każdą wolną chwilę, tworząc naprawdę zgrany zespół.

Przyjaciele – 10 milionów za odcinek

Absolutny klasyk i faworytów wśród większości widzów. Friends to kultowy serial komediowy z 1994 roku, który liczy sobie aż 10 wspaniałych sezonów. Do grona twórców należą: David Crane oraz Marta Kauffman. Produkcja zdobyła w swojej karierze ponad 100 różnych nominacji i około 30 zdobytych nagród w tym Złoty Glob dla Jennifer Aniston za najlepszą aktorkę w serialu komediowym. Oprócz niej na ekranach zobaczycie takie nazwiska jak: Courteney Kox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry oraz David Schwimmer. Spieszcie się, póki wszystkie odcinki dostępne są na HBO MAX!

ZOBACZ TEŻ  Seriale dla kobiet - 8 najciekawszych propozycji

Grupa przyjaciół mieszkająca w Nowym Jorku, przyjmuje do swojego grona Rachel Green – dawną koleżankę ze szkoły Moniki. Kobieta uciekła sprzed ołtarza, co prawdopodobnie było najlepszą decyzją w jej życiu. Natomiast Monika jest szefem kuchni i miłośniczką sprzątania, jej brat Ross Geller to paleontolog, który strasznie przeżywa swoje rozstanie z żoną. Dosłownie drzwi obok, mieszkają Joey i Chandler – nigdzie nie znajdziecie zabawniejszego duetu. Ostatnia z paczki, to nie kto inny jak Phoebe – zakręcona masażystka. Przyjaciele kochają spędzać swój wolny czas, w ulubionej kawiarni Central Perk, to właśnie tam przeżywają wszystkie swoje wzloty i upadki.

Gra o Tron – 15 milionów za odcinek

gra o tron edited
źródło: Program TV

Gra o Tron to jeden z najlepszych i najchętniej oglądanych seriali wszech czasów. Został stworzony na podstawie sagi Pieśń Ludu i Ognia Georg’a R. R. Martina – genialnego pisarza science-fiction. Twórcami tej produkcji są David Benioff oraz D.B. Weiss. Ponad 300 nominacji i 124 zdobyte nagrody – taki wynik naprawdę robi wrażenie. Wszystkie sezony obejrzeć możecie na platformie HBO MAX.

Walka o tron jest naprawdę zajadła i toczy się o ziemię Westeros. Potężne rody, zamożne rodziny szlacheckie marzą o panowaniu właśnie nad tą krainą. Kto zwycięży i przejmie kontrolę nad swoim celem? W całej historii nie brakuje przygód, intryg, zbrodni i spisków. Walka o władzę, nie zawsze jest czysta, a przemoc nie jest tutaj cenzurowana. HBO należy do mistrzów, tworzenia seriali kostiumowych o wysokim budżecie. Jeżeli jeszcze nie oglądaliście tej produkcji, to koniecznie musicie nadrobić zaległości i przygotować się na fabułę, która z odcinka na odcinek staje się coraz bardziej skomplikowana.

Najdroższe seriale telewizyjne w historii – podsumowanie

To właśnie kilka naszych propozycji. Niech nie zdziwi Was inny styl pisania! Za artykuł odpowiedzialna była: Marcelina Kulig (Pacyfik, Ostry dyżur, Kompania Braci), natomiast za update artykułu odpowiadała Julia Jaworska (The Crown, Teoria Wielkiego Podrywu, Przyjaciele, Gra o Tron). Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy przychodzą Wam do głowy kolejne propozycje o które uzupełnimy nasz ranking!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.