kompania braci

Najdroższe seriale telewizyjne w historii – top 3

30 listopada 2017 | Rankingi seriali, Rankingi seriali wg tematu

j

Współczesne serialowe hity kojarzą się zwykle z szeroko zakrojoną promocją i ogromnym budżetem. Scenografia, kostiumy i efekty specjalne to tylko niektóre wydatki związane z realizacją spektakularnych telewizyjnych widowisk. W wielu przypadkach znaczą część środków pochłaniają wynagrodzenia dla aktorskich sław. Poznaj najdroższe seriale w historii.

 

Pacyfik – 20 milionów za jeden odcinek

Stworzenie miniserialu wyprodukowanego przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa, zgodnie z doniesieniami „The Hollywood Reporter”, kosztowało 217 milionów dolarów. Dodatkowe 10 milionów zapłacono za kampanie promocyjne. Początkowo stacja HBO planowała przeznaczyć 100 milionów na realizację 10 odcinków. W trakcie prac okazało się jednak, że budżet należy podwoić. Sama scena lądowania na południowo-zachodnim wybrzeżu Peleliu pochłonęła 5 milionów dolarów i zaangażowano do niej aż 300 aktorów. Serial opowiadający o krwawych walkach o Pacyfik w trakcie II wojny światowej został wzbogacony dopracowanymi, zapierającymi dech w piersiach efektami. Sekwencje batalistyczne, czyli te najistotniejsze w produkcjach poświęconych losom żołnierzy, zachwycają rozmachem i realizmem. Nic więc dziwnego, że Pacyfik nagrodzono Emmy – telewizyjnymi Oscarami – w kilku kategoriach. Do dziś wielomilionowa produkcja HBO pozostaje najdroższym serialem w historii telewizji.

najdroższe seriale

Źródło: dailycontributor.com

Ostry dyżur – 13 milionów dolarów za odcinek
(w sezonach 4-6)

Telewizyjny hit połowy lat 90., w czasie emisji 3 sezonu, przyciągał przed ekrany średnio 30 milionów widzów. Pieniądze wydawano zwykle na opłacenie gaż sławnych aktorów, gościnnie pojawiających się w serialu. Ostry dyżur wykreował też swoją własną gwiazdę, George’a Clooneya, który – dzięki wcieleniu się w rolę doktora Rossa – otrzymywał coraz więcej propozycji i podbijał duży ekran. Aby móc realizować epizody specjalne opatrzone znanym nazwiskiem i zatrzymać Clooneya na planie Ostrego dyżuru, stacja NBC zdecydowała się na zwiększenie budżetu. Koszt wyprodukowania jednego odcinka wzrósł do 13 milionów dolarów, a pensja dla coraz popularniejszego gwiazdora stanowiła znaczną część tej kwoty. Mimo rosnącego wynagrodzenia, Clooney odszedł z serialu w 1999 roku, a po nim zaczęli rezygnować kolejni aktorzy. Ostry dyżur przetrwał jednak do 2009 roku, notując bardzo dobre wyniki oglądalności aż do samego końca.

najdroższe seriale

Źródło: hollywoodreporter.com

Kompania braci – 12,5 miliona dolarów za odcinek

Budżet dziesięcioodcinkowego miniserialu HBO sprzed 16 lat nadal pozostaje jednym z największych w historii. Na stworzenie produkcji ukazującej realia II wojny światowej przeznaczono 125 milionów dolarów. Kolejne 10 milionów przeznaczono na promocję. Znakomite efekty specjalne i pełne rozmachu sceny batalistyczne zachwyciły widzów i zaowocowały licznymi nagrodami,  co pośrednio przyczyniło się do rozkwitu złotej ery seriali, czyli do powstawania następnych ambitnych (i kosztowych) telewizyjnych produkcji w kolejnych latach.

najdroższe seriale

Źródło: webquest.carm.es

ZOBACZ TEŻ  Kwarantanna z serialami – top 3 klasyków

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram