Gra o tron – szczegółowe streszczenie 7. sezonu – część 1

}

Data: 28 marca 2019

a

W tym roku zima nadejdzie w kwietniu – a wraz z nią czas podsumowań. Zanim jednak pochłonie nas finał najbardziej kasowego serialu ostatnich lat, przypomnijmy sobie, dokąd zaprowadziła nas fabuła poprzedniego sezonu. Jeżeli czujesz, że sporo wątków Ci umknęło i potrzebujesz solidnej powtórki – znalazłeś się we właściwym miejscu.

7×01 Dragonstone („Smocza Skała”)

Ważne : upadek rodu Freyów; przybycie Daenerys do Westeros.

5 1 1024x566 1
Źródło: HBO

1. Po rozkosznej i napawającej optymizmem eksterminacji Freyów przez Aryę Stark, widzimy już trochę mniej obiecujący obrazek. Rzesza nieumarłych stworów (w tym olbrzymy) maszeruje pod wodzą Nocnego Króla. W międzyczasie Bran wraz z Meerą Reed – po starciu z Białymi Wędrowcami w siedzibie Trójokiej Wrony – docierają na Mur, a świeżo ogłoszony Król Północy ostrzega północnych lordów przed nadchodzącym z mroźnych krain niebezpieczeństwem. Pada decyzja o wysłaniu dzikich do Wschodniej Strażnicy, w celu ochrony kontynentu od strony Hardhome, gdzie Nocny Król był widziany po raz ostatni. W wielkiej sali Winterfell dochodzi do sprzeczki. Wielu zgromadzonych żąda kary dla zdradzieckich rodów, które opuściły Starków w potrzebie. Wbrew poradom Sansy, Jon postanawia ułaskawić potomków wiarołomnych lordów, w tym Neda Umbera i Alys Karstark, których krewni zginęli w Bitwie Bękartów, walcząc po stronie Boltona. Jon dostaje wezwanie do złożenia hołdu Cersei Lannister jako prawowitej władczyni Siedmiu Królestw.

2. Samwell Tarly jako nowicjusz przeżywa w Cytadeli ciężkie chwile – mimo to pamięta o swojej misji i próbuje przekonać arcymaestra Ebrose’a, że Biali Wędrowcy stanowią realne zagrożenie dla Westeros. Kiedy jego starania spełzają na niczym, w nocy zakrada się do zakazanej części biblioteki w poszukiwaniu informacji o mroźnej rasie i sposobach walki z nimi. Przeglądając stare księgi odkrywa, że spore złoża smoczego szkła znajdują się na Smoczej Skale – starożytnej siedzibie Targaryenów z Valyrii. Wiedząc, że obsydian niszczy Innych, wysyła list do Jona z cenną informacją.

16 1
Źródło: HBO

3. Otoczona zewsząd wrogami królowa sprowadza do stolicy Eurona Greyjoya i jego Żelazną Flotę. Podczas audiencji, Euron w zamian za sojusz proponuję Cersei ożenek. Gdy ta odmawia, obiecuje jej wspaniały dar, który z pewnością ją przekona.

4. Arya wędruje po Dorzeczu, gdy natrafia na grupę lannisterskich żołnierzy, którzy mają za zadanie utrzymać spokój na ziemiach kontrolowanych przez Freyów po ich zbiorowej śmierci. Po krótkiej rozmowie, Arya oznajmia, że zamierza zabić królową, czym rozbawia swoich towarzyszy.

gra o tron
źródło: HBO

5. Daenerys Targaryen, po latach na wygnaniu, przypływa na brzeg Smoczej Skały, skąd zmierza w kierunku swej rodowej twierdzy. Z niemałym poruszeniem ogląda wnętrza zamku i usuwa chorągiew Stannisa Baratheona, poprzedniego lorda wyspy. Odwiedza salę tronową i podziwia malowany stół z mapą Westeros, przy której trzysta lat temu planował swój podbój sam Aegon Zdobywca. Jest zdecydowana pójść w ślady przodka.

7×02 Stormborn („Zrodzona z Burzy”)

Ważne : Melisandre odwiedza Smoczą Skałę; Jon wyrusza na południe;
atak Eurona na flotę Yary Greyjoy.

1. Daenerys omawia plany dalszych działań ze swoimi doradcami. Przebywa w tym czasie na Smoczej Skale, miejscu gdzie się urodziła podczas największej burzy, jaką pamięta Siedem Królestw. Oczekuje przysięgi wierności od lorda Varysa, któremu nie ufa. Przypomnijmy, że Pająk podczas zagłady Targaryenów był raczej bierny, a gdy Robert Baratheon zasiadł na Żelaznym Tronie, przeszedł bezboleśnie na jego służbę. Ponadto najprawdopodobniej był zamieszany w plan otrucia Daenerys podczas jej pobytu na targu nieopodal Vaes Dothrak (sezon 1). Mimo wszystko mam wrażenie, że machinacje „starszego nad szeptaczami” i nadwornego mistrza szpiegów mogą nas jeszcze zaskoczyć.

17
źródło : HBO

2. Niespodziewanie na Smoczej Skale zjawia się lady Melisandre, która podczas spotkania z Daenerys wyjawia jej starożytne proroctwo związane z mitologią Pana Światła i jego wyznawców. Nadciąga długa noc, tylko Książę, którego obiecano, może przynieść świt. Słowa te są częścią tekstu przepowiedni, która w książkowym oryginale jest dużo dłuższa i występuje w różnych formach, lecz przesłanie pozostaje jedno. Na świecie pojawi się wielki bohater, który powstrzyma nadchodzącą Długą Noc – czas mroku i strachu. Jest to fundamentalna kwestia, która została podjęta przez autorów serialu dopiero w przedostatnim sezonie. Czerwona Kapłanka stwierdza wprost, że nie wie, kogo dotyczy proroctwo, ale jest przekonana, że Matka Smoków i król Północy, odegrają ważną rolę w walce z ciemnością. W związku z tym doradza sprowadzenie Jona Snow na Smoczą Skałę. Tyrion mocno popiera pomysł spotkania Jona z Daenerys, widząc szansę na wielki sojusz z Północą przeciwko Cersei.

ZOBACZ TEŻ  Muzyka z ulicy przeniesiona na szklane ekrany - o hip-hopie w serialach

3. W Królewskiej Przystani, królowa Cersei ostrzega swoich wasali i poddanych przed okrutną Daenerys Targaryen – która dokonała niewyobrażalnych zbrodni na wschodzie – i jej trzema krwiożerczymi bestiami. Zleca swojemu namiestnikowi, maestrowi Qyburnowi, znalezienie sposobu na uśmiercenie smoków. W międzyczasie, Jaimie proponuje Randyllowi Tarly’emu wysokie stanowisko w armii królewskiej, a nawet urząd namiestnika Południa w zamian za walkę po stronie Korony. Przypomina mu, że lady Olenna Tyrell jest uznana za zdrajczynię Żelaznego Tronu, więc Randyll jako jej wasal, może wypowiedzieć jej wierność.

gra o tron
źródło: HBO

4. Jon otrzymuje list od Tyriona, z zaproszeniem na Smoczą Skałę. Nadarza się idealna okazja, by rozpocząć wydobywanie smoczego szkła i produkcję broni do walki z Białymi Wędrowcami. Z takim zamiarem Jon postanawia wyruszyć na południe i spotkać się z królową Daenerys. Niestety spotyka się ze sprzeciwem Sansy, która przypomina mu tragiczną historię ich dziadka i stryja, spalonych żywcem przez Szalonego Króla, Aerysa II. Północni lordowie, pamiętający ciężkie doświadczenia Starków z Targaryenami z czasów rebelii, również oponują. Jon jednak obstaje przy swoim i przygotowuje się do podróży, zostawiając Winterfell pod opieką swojej przyrodniej siostry. Tuż przed wyjazdem Jon schodzi do krypt i ściera się tam z Littlefingerem. Petyr Baelish zapewnia króla Północy o swoich dobrych intencjach – o szacunku jakim darzył Neda i szczerej miłości do Catelyn. Zdenerwowany Jon grozi, że go zabije, gdy ten choćby tknie Sansę.

5. Gdy Samwell Tarly orientuje się, że w Cytadeli przebywa cierpiący na szarą łuszczycę Jorah Mormont (syn byłego lorda dowódcy, Jeora Mormonta), natychmiast postanawia mu pomóc. Nie uzyskawszy pozytywnych prognoz od arcymaestra Ebrose’a, który stwierdził u Joraha stan krytyczny, Sam decyduje się wyleczyć go na własną rękę. Niezwykle trudny i bolesny zabieg kończy się sukcesem.

6
źródło : HBO

6. Arya dowiaduje się w przydrożnej karczmie o śmierci Ramsaya Boltona i powrocie do Winterfell Jona Snow jako nowego króla Północy. Mówi jej o tym dawny przyjaciel – Gorąca Bułka. To skłania ją do niezwłocznego powrotu do domu. W drodze na Północ spotyka swoją wilczycę, Nymerię, oraz jej stado. Poruszona jej widokiem, próbuje zabrać ją ze sobą do Winterfell, lecz dzikie zwierzę, od lat niemające kontaktu z człowiekiem, opuszcza Aryę.

7. Na wodach Wąskiego Morza dochodzi do straszliwej bitwy pomiędzy rodzeństwem Greyjoyów a ich stryjem. Po spektakularnym abordażu Euron zabija dwie Żmijowe Bękarcice (Obarę i Nymerię), które jako sojuszniczki smoczej królowej, walczyły u boku żelaznych ludzi. Następnie Euron atakuje swoją bratanicę. Theon widząc to postanawia opuścić statek, nie pomagając siostrze. Ocalałe Tyene i Ellaria Sand dostają się do niewoli.

14 1024x576 1
źródło : HBO

7×03 Queen’s Justice(„Sprawiedliwość Królowej”)

Ważne : szturm na Casterly Rock; spotkanie Jona z Daenerys; śmierć lady Olenny Tyrell

1. Jon Snow wraz z Davosem Seaworth’em pojawia się na Smoczej Skale. Cebulowy Rycerz dobrze pamięta wyspę z czasów, gdy służył tu Stannisowi Baratheonowi. Melisandre obawia się spotkania z przybyszami, po tym jak Jon skazał ją na wygnanie za złożenie makabrycznej ofiary z Shireen Baratheon (sezon 5). Kapłanka natrafia za to na lorda Varysa i mówi mu, że wykonała już swoją misję – połączyła lód z ogniem.

11
źródło : HBO

2. Daenerys poznaje Jona Snow. Podczas audiencji oczekuje, że jako jej poddany, złoży jej hołd i uzna ją za prawowitą królową Siedmiu Królestw. Przypomina mu o Aegonie Zdobywcy, który zarządził, że całym kontynentem rządzi jeden władca przy pomocy swoich namiestników. Tym samym odbiera Jonowi prawo do tytułowania się królem Północy. Ten jednak odmawia ugięcia kolan, co zaskakuje Daenerys. Podejmuje za to temat zagrożenia jakie czyha na nich zza Muru i szansy, jaką mają, jeżeli tylko się zjednoczą. Dany ignoruje słowa Jona i traktuje go jak zbuntowanego lorda – Snow dostaje zakaz opuszczania Smoczej Skały.

8
źródło : HBO

3. Euron Greyjoy triumfalnie wjeżdża do stolicy wraz ze swymi zakładniczkami – Ellarią, Tyene i Yarą. Obiecanym darem dla królowej okazała się możliwość wymierzenia sprawiedliwości zabójczyniom swej córki. Cersei więzi Dornijki w lochach Czerwonej Twierdzy. Składa Tyene pocałunek śmierci – w ten sam sposób zginęła Myrcella (sezon 5.) – i skazuje Ellarię na widok powoli umierającej córki. Wkrótce królowa nawiązuje kontakt z przedstawicielem Żelaznego Banku – Tycho Nestorisem.

4
źródło : HBO

4. Tyrion Lannister próbuje załagodzić napiętą sytuację pomiędzy Daenerys i Jonem. Skłania Matkę Smoków do przemyślenia kwestii wydobywania z wyspy smoczego szkła. Ponadto przedstawia jej korzyści z ich wspólnego sojuszu w nadchodzących wojnach. Jon natomiast czuje, że nikt nie bierze na poważnie jego historii o Nocnym Królu i armii nieumarłych. Podczas rozmowy z karłem podkreśla konieczność zjednoczenia sił przeciw wspólnemu wrogowi. Lannister za to stara się złagodzić wizerunek Daenerys, wspominając mu o jej walce o prawa niewolników w Essos. Stwierdza, że mimo wszystko on i Dany są do siebie podobni gdyż oboje walczą z potworami. Na skutek działań Tyriona, Daenerys zgadza się na wydobywanie złóż smoczego szkła na wyspie. Nadal jednak żąda złożenia hołdu przez Jona.

ZOBACZ TEŻ  Gra o Tron sezon 8 - HBO nie ma zaufania nawet do aktorów
12
źródło : HBO

5. Dany dowiaduje się o klęsce swych sojuszników na Wąskim Morzu. W akcie zemsty powstaje plan ataku na Casterly Rock. Podczas szturmu Nieskalanych na Skałę, okazuje się, że zamek jest niemal pusty. Nagle orientują się, że wpadli w pułapkę a od strony morza nadciąga Żelazna Flota Eurona Greyjoya, odcinając im drogę ucieczki. W tym samym czasie lannisterska armia prowadzona przez Jaime’ego maszeruje na Wysogród.

6. Bran powraca do Winterfell, gdzie wita go jego siostra, Sansa. Podczas rozmowy pod czardrzewem dziewczyna orientuje się, że jej brat nie jest już tym samym chłopcem, co kiedyś. Dowiaduje się o jego mocach i o tym, że Bran jako Trójoka Wrona był świadkiem jej cierpień z Ramsayem. Sansa odchodzi przerażona.

7
źródło : HBO

7. Jaime bez większego wysiłku zdobywa nieuzbrojony Wysogród. Ostatnia przedstawicielka rodu Tyrellów, lady Olenna, jest gotowa na porażkę. Jaime podaje jej truciznę, którą ma wypić, aby bezboleśnie umrzeć. Nie chce, by padła ona ofiarą gniewu Cersei. Królowa Cierni śmiało wypija truciznę, wyznając Lannisterowi, że to ona stała za śmiercią jego syna, Joffreya.

7×04 Spoils of War („Łupy wojenne”)

Ważne : Arya Stark powraca do Winterfell;
Daenerys – dosiadając Drogona – atakuje lannisterską armię

1. Cersei informuje Tycho Nestorisa, że jest w stanie spłacić cały dług Korony, wykorzystując łupy spod Wysogrodu. Bankier obiecuje jej poparcie, gdy tylko spłata zostanie uiszczona.

13
źródło : HBO

2. Podczas rozmowy z Littlefingerem, Bran otrzymuje od niego sztylet z valyriańskiej stali – ten sam, którym miał być niegdyś zabity (sezon 1). Ponadto Baelish, w imię miłości do Catelyn, obiecuje chronić Brana. W międzyczasie Meera Reed postanawia opuścić Winterfell i wrócić do domu. Po chłodnym pożegnaniu z przyjacielem stwierdza, że podczas ich wspólnej podróży, Brandon Stark umarł. Chłopak mówi, że nie jest już Branem Starkiem, ale wciąż pamięta czas, kiedy nim był. Tym samym wyrzeka się swego dziedzictwa oraz tytułu lorda Winterfell na rzecz życia jako Trójoka Wrona.

3
źródło : HBO

3. Arya zjawia się pod murami Winterfell. Strażnicy pilnujący bramy wejściowej nie chcą jej wpuścić, będąc przekonanymi, że Arya Stark od dawna nie żyje. Niemniej jednak udaje jej się przedostać na dziedziniec, skąd kieruje swe kroki do podziemnych krypt. Tam, stojąc pod podobizną lorda Eddarda, wita się z siostrą. Arya opowiada Sansie o liście osób, które chce zabić. Sansa reaguje śmiechem. Wkrótce rodzeństwo Starków spotyka się w bożym gaju. Bran mówi siostrze, że wie o jej liście śmierci i wie, że zamierza zabić królową Cersei, co wzbudza niepokój Sansy. Później ofiarowuje Aryi sztylet z valyriańskiej stali. Brienne i Podrick cieszą się, widząc Starków razem.

4. Jon z Daenerys schodzą razem do jaskiń u wybrzeży Smoczej Skały. Okazuje się, że są w całości pokryte obsydianem. Snow tłumaczy Matce Smoków, że zagrożenie jest realne a Biali Wędrowcy naprawdę istnieją. Pokazuje jej malunki na ścianach jaskini, najprawdopodobniej stworzone przez Dzieci Lasu, które przed wiekami również walczyły z Innymi. Daenerys jest w stanie połączyć siły z Jonem, jeśli ten złoży jej hołd.

15
źródło : HBO

5. Na Smoczej Skale pojawia się Theon Greyjoy, z załogą, która wyłowiła go z morza po bitwie z Euronem. Jon widząc go, wścieka się i mówi, że nie zabije go tylko dlatego, że pomógł Sansie uciec od Ramsaya. Król Północy nie może znieść obecności Theona, gdyż ten w przeszłości dopuścił się zdrady jego rodziny i ataku na Winterfell (sezon 2). Greyjoy prosi o pomoc w uwolnieniu siostry z rąk królowej.

10
źródło : HBO

6. Dany, dowiadując się o upadku Wysogrodu i kolejnych porażkach swoich sojuszników, postanawia się zemścić w iście targaryeńskim stylu. Dosiada Drogona i leci do Reach, gdzie znajduje się armia Jaime’ego Lannistera. Dochodzi tam do straszliwej bitwy z udziałem dothrackiej hordy. Południowi żołnierze walczą z wszechobecnym ogniem, który zalewa ich z nieba. Tyrion jest przerażony widokiem tego, co się dzieje i tym, do czego zdolna jest Daenerys. Gdy Drogon zostaje ranny od strzały z ogromnego skorpiona, Dany zmuszona jest wylądować. Próbuje pomóc smokowi, natomiast zdruzgotany widokiem pola walki – ognia, pyłu i dymu – Jaime decyduje się na szaleńczy krok. Łapie najbliższą włócznię z zamiarem zabicia Daenerys. Nagle staje oko w oko ze smokiem. Dzięki pomocy Bronna, uchodzi z życiem.

Dalszy ciąg streszczenia wkrótce.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

 1. Kamil

  Dzięki za tak dokładne streszczenie! Nie dałbym rady obejrzeć tego jeszcze raz!

  Odpowiedz
  • Agnieszka Andrzejewska

   Służę pomocą i pozdrawiam ! Już jutro druga część streszczenia 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agnieszka Andrzejewska

Amatorka fantastyki, seriali i dobrych ścieżek dźwiękowych. Według niej szczęście liczy się w kotach i w wejściówkach na konwenty. Miłośniczka prozy George'a R. R. Martina, wdzięków Kita Haringtona i etosu Eddarda Starka. Nadal czeka na swój list z Hogwartu. Kocha planszówki i quizy.