Najlepsze seriale HBO – 12 pozycji wartych uwagi

j

Autor: Ula Zywer

}

Data: 9 kwietnia 2018

Jeśli szukasz w telewizji kanału, który oferuje nie tylko wybitne filmy, ale także ambitne seriale, koniecznie sprawdź, co oferuje stacja HBO. Od wielu lat nadawane są w niej iście kultowe produkcje. Niektóre z nich wyjątkowo mocno zapadły nam w pamięci i właśnie o tych serialach będziemy dzisiaj rozważać. Poniżej znajduje się krótka lista (zdecydowanie zbyt krótka, ale coś musieliśmy wybrać), a jej motyw przewodni to najlepsze seriale HBO.

HITY OSTATNICH LAT

Są takie seriale, które zna po prostu każdy. Można się przed nimi bronić, twierdzić, że ich oglądanie jest mainstreamowe, próbować nawet znajdować błędy i fabularne dziury, ale nic ani nikt nie jest w stanie zmienić faktycznego stanu rzeczy: niektóre seriale są stuprocentowymi hitami.

Gra o tron

Przykładem serialu, który rzeczywiście bije rekordy popularności, jest oczywiście Gra o tron. Produkcji tej nie można odmówić ciekawej fabuły, wartkiej akcji, doskonałych efektów i świetnych kreacji aktorskich – a to przecież najważniejsze czynniki determinujące jakość serialu. Dodajmy do tego garść intryg, mnóstwo polityki, dużą dawkę seksu i voila, otrzymujemy historię, która doskonale się sprzedaje. Gra o tron od początku trzyma w napięciu jak żaden inny serial – w końcu nigdy nie wiadomo, kiedy zginie Twój ulubiony bohater.

Detektyw

Odchodząc od tematu szeroko pojętej fantastyki należy wspomnieć Detektywa, którego warto obejrzeć już dla samej obsady, bo to prawdziwa plejada gwiazd. W rolach głównych podziwiamy Colina Farrella, Vince’a Vaughna, Rachel McAdams, Matthew McConaughey i Woddy’ego Harrelsona. Stale obecna na planie intryga delikatnie się tli i nie wypala, dzięki czemu serial jest niesamowicie wciągający.

Figurantka

Jeśli chodzi o najlepsze seriale HBO, Figurantka jest zdecydowanie jedną z lepszych pozycji w kategorii produkcji z kobietą w roli głównej. Ten serial kipi świetną grą aktorską, dobrym humorem i polityką w nie do końca typowym wydaniu. Główni bohaterowie serialu stronią bowiem od typowych dla polityki nieczystych zagrań i układów. Cóż, być może to jeden z powodów, dla których Figurantka została zaklasyfikowana jako serial komediowy 🙂

ZOBACZ TEŻ  Soft kitty, warm kitty – najfajniejsze serialowe koty

Gomorra

Myślałby kto, że seriale kryminalne mogą zbrzydnąć odbiorcom. Może i mogą, ale na pewno nie takie produkcje jak Gomorra. Bo jeśli historia ma traktować o mafii, to najlepiej tej włoskiej, która – choć odbiega znacznie od tradycyjnego wizerunku mafiozów, jakich znamy z popkultury – niezmiennie budzi niepokój i respekt.

Fargo

Fargo to ostatnia w rankingu propozycja w kategorii seriali budzących dreszczyk (ostatnia, bo tak wyszło, bynajmniej nie dlatego, że najmniej zachwycająca). Kochamy go nie tylko za fabułę – czyli mroczną historię mieszkańców z pozoru spokojnego miasteczka – ale i za obsadę. Role główne przyznane zostały takim aktorskim znakomitościom jak Billy Bob Thornton, Martin Freeman czy Kirsten Dunst.

NIEŚMIERTELNE KLASYKI

Choć początki emisji tych seriali należą do zamierzchłej przeszłości, musimy powiedzieć sobie wprost: nie możemy przestać ich oglądać. Są tak dobre, że przyćmiewają niejeden współcześnie tworzony serial. Ogromne grono widzów z pełną świadomością na ich rzecz rezygnuje z nowych produkcji. Nie oceniamy – rozumiemy to doskonale.

Czysta krew

W dobie żywego zainteresowania nieumarłymi dobry serial o wampirach jest na wagę złota – i taka właśnie jest Czysta krew. Choć wątki fantastyczne przyprawiają w tej produkcji o zawroty głowy (pod każdym kątem: ilości, jakości, częstotliwości, doboru chwili itd.), nie można powiedzieć, by były przesadzone. Subiektywny plus od redakcji za bardzo nieoczywistą i zupełnie niespodziewaną końcówkę serii (ups, spoiler alert).

Miasteczko Twin Peaks

Kiedy omawia się najlepsze seriale HBO, nie można zapomnieć o absolutnym hicie sprzed lat, czyli Miasteczku Twin Peaks. Starsze pokolenia go kochają, młodsze odkrywają i też przepadają. Skąd to uwielbienie? Z niezwykle błyskotliwego przedstawienia najgorszych ludzkich przywar, które zasłaniają nieszczere uśmiechy, idealnie wypielęgnowane domy i zachwycające krajobrazy tytułowego miasteczka.

ZOBACZ TEŻ  10 najbardziej oczekiwanych seriali w 2019 roku

O „Miasteczku” pisała już Marcelina tutaj.

Sześć stóp pod ziemią

Temat śmierci jako takiej można ująć na różne sposoby. Nietypowym przykładem takiego ujęcia jest serial Sześć stóp pod ziemią. Bo przecież kto wpada na pomysł, żeby stworzyć produkcję, w której wątkiem głównym będzie życie rodziny prowadzącej zakład pogrzebowy? Nietypowa koncepcja, nietypowa rodzina i jej nietypowe perypetie skradły serca widzów.

Rzym

Jeśli chodzi o najlepsze seriale HBO, powinniśmy też cofnąć się do starożytności, a konkretnie do Rzymu, którego po prostu nie może zabraknąć w tym zestawieniu. Każda książka traktująca o starożytności wprost krzyczy o ówczesnych intrygach, które też stały się inspiracją do stworzenia serialu. Wielkie postaci, ogromne wpływy i jeszcze większe niespodzianki – tego mogą się spodziewać ci widzowie, którzy jeszcze serialu nie obejrzeli.

Prawo ulicy

Zupełnie inny wymiar spisków i przestępstw ukazuje Prawo ulicy, serial rodem z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Baltimore, gdzie najtwardsi gliniarze toczą nieustanną walkę z bossami narkotykowymi. Tak jak ulica, ta produkcja rządzi się swoimi prawami. Kreacje aktorskie, choć niezwykle dynamiczne, nie są ani trochę przerysowane. Cały serial można określić jako historię walki dobra ze złem, ale w takim wydaniu, gdzie nie do końca wiadomo, gdzie dobro się kończy, a zło zaczyna.

Z NASZEGO PODWÓRKA

W rankingu takim tak ten warto wydzielić osobną kategorię, a mianowicie najlepsze seriale HBO polskiej produkcji. Choć lista w tym przypadku nie jest długa, to jednak jest bardzo obiecująca – być może wraz z tymi produkcjami narodziła się nowa era polskich seriali. Mowa oczywiście o serialach Wataha i Pakt. Oba utrzymane są w dość mrocznym i zagadkowym nastroju. Gdybyśmy mieli je sklasyfikować, na pewno przypisalibyśmy je do gatunku surowych, raczej męskich. Zamysł na fabułę docenią przede wszystkim miłośnicy śledztw, dochodzeń i niewyjaśnionych wątków. Na słowa pochwały zasługują także aktorzy obsadzeni w głównych rolach – Leszek Lichota (Wataha) i Marcin Dorociński (Pakt). Reżyseria, scenariusz, muzyka i obsada aktorska dały w tym przypadku niepodważalny dowód na to, że w Polsce też da się wyprodukować serial przyprawiający o dreszcze.

A jakie są Twoim zdaniem najlepsze seriale od HBO?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Jędrzej Bukowski

    Bardzo fajna lista! W ogóle teraz, jak już można normalnie płacić co miesiąc za HBO GO, to patrząc, co można zobaczyć…

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Ula Zywer

Pochłania seriale wszelkiego rodzaju, ale najbardziej lubuje się w komediowych. Fanka dobrych soundtracków, zarówno serialowych, jak i filmowych. Szczególnie ceni sobie produkcje z nieoczywistym zakończeniem.