Najbardziej wyraziste serialowe dzieci – 14 propozycji

j
}

Data: 1 czerwca 2021

1 czerwca to idealna data na podsumowanie najbardziej wyrazistych serialowych dzieci, które potrafią wnieść do produkcji powiew świeżości ale też inspirację do działania. Zapraszam do przeczytania całego artykułu, aby poznać jacy mali bohaterowie zapadli mi w pamięć i co takiego charakterystycznego w nich zapamiętałam.

Stranger things

Najbardziej wyraziste serialowe dzieci? Nie może w tym zestawieniu zabraknąć bohaterów Stranger Things. W pierwszym sezonie w centrum wydarzeń znajduje się grupka przyjaciół: Will (Noah Schnapp), Mike (Finn Wolfhard), Dustin (Gaten Matarazzo) i Lucas (Caleb McLaughlin) oraz Eleven (Millie Bobby Brown), która do grona chłopców dołączyła trochę później. Każda z tych postaci moim zdaniem zasługuje na wyróżnienie, ale w tym artykule przybliżę sylwetki tylko dwóch bohaterów.

1. Will 

To od jego zaginięcia wszystko się zaczęło. Ten cichy i przyjacielski chłopiec, został porwany do odwróconego świata, który w serialu nosił nazwę “Druga strona”. Chłopiec bardzo cierpiał, ponieważ widział jak jego bliscy próbują go odnaleźć i zrozumieć co się z nim stało. Ostatecznie Willowi udaje się w nieoczywisty sposób, bo za pomocą światełek, skontaktować ze swoją mamą, co doprowadziło do jego uratowania. Czas, który spędził w innej rzeczywistości sprawił, że zaczął mieć wizje z Drugiej strony.  

Will Byers - Najbardziej wyraziste serialowe dzieci

2. Jedenastka (Eleven)

Jedenastka nie doświadczyła spokojnego dzieciństwa. Jako mała dziewczynka została zmuszona do udziału w eksperymentach organizowanych przez Ministerstwo Energii, gdzie miała rozwinąć swoje nadprzyrodzone zdolności, które mogły posłużyć do szpiegostwa. W końcu po kilku latach udaje jej się uciec i znajduje schronienie małym barze. Niestety właściciel zawiadamia opiekę społeczną, która przysyła swojego pracownika, aby zaopiekował się dziewczynką. Osoba ta okazuje się być agentem, który zabija właściciela baru. Jedenastka ponownie ucieka, spotykając po drodze Mike’a, Lucasa i Dustina, którzy są w trakcie poszukiwań swojego przyjaciela, Willa. Mike oferuje Jedenastce nocleg w swojej piwnicy i anonimowość.  

Jedenastka
Netflix

Gra o tron

Najbardziej wyraziste serialowe dzieci znajdziemy również w Grze o tron, która przez osiem sezonów przedstawiła nam wiele takich postaci. Niestety urokiem tego serialu jest częste uśmiercanie bohaterów, dlatego tylko niektórych mogliśmy oglądać jak wyrośli i dojrzali na przestrzeni lat. W tym zestawieniu przybliżyłam sylwetki dwójki dzieci, które zapamiętałam najbardziej z tej produkcji.

3. Arya Stark

Arya Stark (Maisie Williams) w pierwszym sezonie Gry o tron prezentuje nam się jako mała chłopczyca niepotrafiąca odnaleźć się w świecie, który przystoi dziewczynkom. Uwielbia trenować walkę i spędzać czas tak jak chłopcy w jej wieku. Najlepszą relację utrzymuje ze swoim przyrodnim bratem, Jonem, który nie potępia jej zainteresowań, a nawet wspiera ją w tym, oferując jej potajemnie miecz, któremu nadaje imię “Igła”. Po straceniu jej ojca, dziewczynka ucieka z Królewskiej Przystani. Dzięki swojemu sprytowi i przebiegłości, potrafi radzić sobie w najgorszych sytuacjach. Arya wyrasta na prawdziwą wojowniczkę, która pamięta, kto wyrządził krzywdę jej rodzinie i robi wszystko, aby się zemścić. Często jej uczynki są brutalne i zaskakujące.  

arya sansa letter

4. Joffrey Baratheon

Joffrey Baratheon (Jack Gleeson) to jedna z najbardziej znienawidzonych serialowych postaci, jednak nie można mu odmówić, że potrafił zapaść w pamięć każdemu widzowi Gry o tron. Po śmierci króla Roberta Baratheona, jako najstarszy syn, zajął jego miejsce na tronie. Od początku jednak łatwo się domyśleć, że Robert nie był jego biologicznym ojcem, tylko w rzeczywistości jest bękartem zrodzonym z kazirodczego związku swojej matki Cersei z Jaime’em Lannisterem. Joffrey jest bezwzględnym, egoistycznym chłopakiem, którego cieszy krzywda i cierpienie innych. Pod względem charakteru przypomina swoją matkę Cersei, jednak jest bardziej impulsywny i mniej strategiczny. Jego okrucieństwo wychodzi również w relacji z Sansą Stark, którą miał poślubić.

ZOBACZ TEŻ  4. sezon Stranger Things w 2022 roku – zobaczcie krótką zapowiedź!
gra o tron 4
Źródło: filmweb.pl

5. Ania, nie Anna – Ania Shirley

Gdy pomyślałam o zestawieniu „najbardziej wyraziste serialowe dzieci” od razu w głowie miałam ten serial. Ania Shirley (Amybeth McNulty), to rudowłosa dziewczynka, której życie odmienia się, gdy rodzeństwo mieszkające na Zielonym Wzgórzu postanawia ją zaadoptować. To, że wybrano akurat ją było czystym przypadkiem, ponieważ Maryla i Mateusz Cuthbert chcieli chłopca, który pomógłby w pracach na gospodarstwie. Ostatecznie ta pomyłka zapewniła małej Ani kochający dom, w którym mogła się rozwijać. Dziewczynka jest bardzo wrażliwa, co ma też negatywny wydźwięk, ponieważ często przejmuje się opiniami innych osób i nie raz reaguje zbyt impulsywnie. Ania jest bardzo kreatywna, co rozwija dzięki czytaniu książek oraz rozgrywaniu w swojej wyobraźni różnych historii. Dla innych jest bardzo interesująca i życzliwa, dzięki czemu zaprzyjaźnia się z Dianą i z innymi osobami ze szkoły.

ania nie anna serial

6. The 100 – Madi 

Po przejściu Praimfayi, Madi (Lola Flanery) jako jedyna z całej swojej rodziny przeżyła, dzięki temu, że była Czarnokrwistą. Jej krew ocaliła ją przed promieniowaniem, natomiast nie uchroniła jej przed samotnością. Przez 58 dni była skazana tylko na siebie. Po tym czasie spotkała Clark, z którą połączyły ją bliskie relacje. Madi mimo młodego wieku, mierzyła się z dużymi oczekiwaniami wobec niej jako Czarnokrwistej. Według tradycji musiała przyjąć Płomień i wziąć na siebie odpowiedzialność za swój lud oraz walczyć w jego imię. Przez to zamiast cieszyć się dzieciństwem, tak jak jej rówieśnicy, musiała szybko dorosnąć, co wpłynęło na jej poczucie osamotnienia i niezrozumienia.

the 100 2
Źródło: filmweb.pl

7. Lucyfer – Trixie Espinoza 

Trixie (Scarlett Estevez) to córka dwóch detektywów, Chloe Decker i Dana Espinozy. Jest energiczną dziewczynką, która uwielbia poznawać nowych ludzi, co udowadnia zaprzyjaźniając się z Lucyferem Morningstar, który otwarcie przyznaje, że nie przepada za towarzystwem dzieci oraz z Mazikeen, która ma bardzo specyficzne podejście do kwestii wychowania. Trixie jest wielką fanką ciastek czekoladowych, co dorośli wykorzystują, gdy chcą ją przekupić. Dziewczynka jest bardzo dojrzała jak na swój wiek, rozumie, że jej rodzice nie chcą być już dłużej razem i całkowicie akceptuje ich rozwód. Najbardziej wyraziste serialowe dzieci i wybór Trixie – może nie każdy rozumie to połączenie, ale według mnie sceny z dziewczynką zawsze są przyjemne w oglądaniu, a jej relacja z Lucyferem często potrafi wywołać uśmiech na twarzy widza. 

lucyfer 1
Źródło: filmweb.pl

8. Młody Sheldon – Sheldon Cooper

„Najbardziej wyraziste serialowe dzieci” to również młody Sheldon Cooper (Iain Armitage). Ten dziewięciolatek może pochwalić się swoją bystrością i talentem do nauki, dzięki czemu jego wiedza nie raz przerosła możliwości dorosłych. Bycie geniuszem wiąże się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza, gdy dorasta się w mieście, gdzie przeważa zainteresowanie sportem oraz religia. Zdolności chłopca nie zawsze budzą pozytywne emocje – jego starszy brat nie jest zadowolony z faktu, że chodzi do tej samej klasy co Sheldon. Mimo to zawsze może liczyć na próbę zrozumienia przez swoją rodzinę, zwłaszcza mamę, która, gdy trzeba staje w jego obronie i wspiera go w rozwoju.  

młody sheldon

9. Gambit Królowej – mała Beth Harmon

Anya Taylor-Joy jako Beth Harmon była fascynująca, jednak należy pamiętać, że na początku serialu poznajemy bohaterkę jako małą, osieroconą dziewczynkę, w którą wcieliła się Isla Johnston. To właśnie ta dziewięcioletnia Beth miała ogromny wpływ na swój późniejszy los. Dziewczynka trafiła do sierocińca, gdzie uzależniła się od tabletek. Jednak przebywanie w tym miejscu umożliwiło jej podglądanie, jak pan Shaibel, dozorca, rozgrywa sam ze sobą partię szachów. Jej analityczny umysł od razu pojął reguły gry, co budziło podziw i uznanie. Dozorca postanowił zostać nauczycielem dziewczynki. Uczył ją nie tylko gry, ale też opanowania i skupienia. Początkowo nauki pobierane przez Beth były tajemnicą, dlatego gdy nie ćwiczyła z Panem Shaibelem, dokształcała się czytając książkę lub rozgrywając partie w swojej wyobraźni. Ta umiejętność pomogła jej w życiu dorosłym, kiedy stanęła do walki o tytuł mistrza z rosyjskim szachistą.  

gambit krolowej
Źródło: filmweb.pl

10. The Umbrella Academy – Numer Pięć 

Numer pięć (Aidan Gallagher) oraz reszta jego przybranego rodzeństwa, urodzili się niespodziewanie w tym samym dniu. Te wyjątkowe dzieci zaadoptował sir Reginalda Hargreevesa, który chciał ich wyszkolić na bohaterów. Chłopak posiadał zdolność teleportacji, co postanowił poćwiczyć, mimo zakazu przybranego ojca. Numer pięć teleportował się do przyszłości, gdzie zobaczył zniszczoną Ziemię oraz wśród gruzów znalazł ciała swojego rodzeństwa. Przerażony tą wizją chciał wrócić do swoich czasów, jednak nie potrafił, dlatego utknął na wiele długich lat, gdzie musiał żyć sam wśród ruin.

ZOBACZ TEŻ  Duety, które uwielbiamy, czyli najlepsi serialowi przyjaciele

Gdy w końcu wrócił do domu, na parę dni przed końcem świata, został uwięziony w ciele trzynastoletniego chłopca, mimo że w przyszłości miał już skończone 58 lat. Pięć był pewny siebie, egoistyczny i brutalny, ale gdy chodziło o jego rodzinę stawał się altruistą, który za wszelką cenę próbował uratować bliskich i cały świat. Długo zastanawiałam się czy wpisać Numer pięć do rankingu „najbardziej wyraziste serialowe dzieci”, jednak moim zdaniem postać ta jest na tyle ciekawa, że mimo iż mentalnie chłopiec jest już po pięćdziesiątce, to warto o nim tutaj wspomnieć.

the umbrella academy
Źródło: filmweb.pl

11. Zagubieni w kosmosie – Will Robinson

Serial Zagubieni w kosmosie opowiada o losach rodziny Robbinsów, która została wybrana do osiedlenia się, w trakcie kolonizacji kosmosu. Niestety podczas podróży, musieli awaryjnie lądować na obcej planecie, gdzie czekały na nich różne niebezpieczeństwa. Ta przygoda zmienia Willa (Maxwell Jenkins) z cichego, zagubionego chłopca, który miewał ataki paniki w odpowiedzialnego inżyniera, który dzięki swej wiedzy naukowej, głównie z zakresu geologii, chemii i fizyki oraz sprytowi i pomysłowości, pomógł uratować swoją siostrę spod lodu. Chłopiec okazuje się być bardzo sprawny fizycznie oraz posiadać talent do dokonywania w pamięci szybkich i sporych obliczeń. Bardzo mocno zaprzyjaźnił się też z Robotem, a nawet potrafił go zrozumieć i wyczuć jego emocje.

zagubieni w kosmosie
Źródło: filmweb.pl

12. Pełna Chata – Michelle Tanner

Postać Michelle Tanner była grana naprzemiennie przez bliźniaczki Mary-Kate i Ashley Olsen w serialu Pełna Chata, emitowanym w latach 1986-1994. Michelle straciła swoją mamę jeszcze w wieku niemowlęcym. Jej opiekunami zostali tata, Danny Tanner, jego przyjaciel, Joey Gladstone oraz wuj, Jesse Katsopolis. Dziewczynka mogła też liczyć na swoje starsze siostry: Stephanie oraz DJ. Michelle dorastała na scenie serialu. Dziewczynka jest zabawna oraz lubi dokuczać i psocić, jednak rzadko zostaje za to ukarana ze względu na to, że jest najmłodsza. Ma bardzo dobry kontakt z wujem, a ich wspólne sceny zawsze są przepełnione miłością.

pelna chata
Źródło: filmweb.pl

13. Rodzinka.pl – Kacper Boski 

Nasz ranking, najbardziej wyrazistych dzieci nie może obyć się również bez polskich propozycji. Serial Rodzinka.pl zadebiutował na antenie TVP2 w 2011 roku. To wtedy, po raz pierwszy Mateusz Pawłowski wcielił się w rolę Kacpra Boskiego, czyli najmłodszego syna Natalii i Ludwika Boskich. Kacperek zapadł widzom w pamięci, ze względu na swój specyficzny śmiech. Uwielbiał też zadawać dużo, czasami niewygodnych pytań, co z wiekiem mu przeszło. Kacper już od małego, potrafił wykorzystywać swój dziecięcy urok w owijaniu sobie rodziców wokół palca. Był bardzo bystry jak na swój wiek, ale i przebiegły. Lubił spędzać czas na graniu w gry komputerowe oraz na bijatykach z bratem, Kubą. W późniejszych odcinkach zaprzyjaźnił się z Zosią, z którą połączyła go bliska relacja.  

rodzinka
Źródło: filmweb.pl

14. Niania – Zuzia Skalska 

Podobnie jak Kacperek z Rodzinki.pl, Zuzia Skalska (Emilia Stachurska) była najmłodszą z rodzeństwa Skalskich. Jej mama zmarła, gdy była malutka, dlatego ma niewiele wspomnień z nią związanych. Wychowywał ją tata, znany producent filmowy Max Skalski, który przez swoją pracę przerzucił swoje rodzicielskie obowiązki na kamerdynera oraz zatrudnił nianię Franię. To właśnie z tą optymistyczną i pewną siebie kobietą, Zuzia nawiązała bliskie relacje.

Frania wniosła do rodziny nie tylko doświadczenie w opiece nad dziećmi, ale też radość, miłość i czułość. Ponownie zbliżyła do siebie Maxa i jego dzieci, dzięki czemu Zuzia odzyskała uwagę swojego taty, stała się radosna i pewniejsza siebie. Dziewczynka była bardzo bystra jak na swój wiek, często poruszała tematy, które potrafiły przerosnąć dorosłych. Bardzo kochała swoją rodzinę oraz Franię, która stała się dla niej druga mamą.  

niania
Źródło: filmweb.pl

Najbardziej wyraziste serialowe dzieci – podsumowanie

To już cała lista najbardziej wyrazistych serialowych dzieci, które zapadły mi w pamięć. Koniecznie napisz w komentarzu czy wśród wymienionych postaci jest Twój ulubieniec. A może kogoś pominęłam, o kim warto napisać? Na koniec życzę wszystkim dzieciom, tym małym i tym dużym, aby każdego dnia cieszyły się z życia i były odważne w swoich wyborach. Wszystkiego najlepszego dla nas wszystkich!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.