Fenomen serialowych drani – znienawidzeni przez towarzyszy, kochani przez kobiety

j

Autor: Weronika Baka

}

Data: 27 czerwca 2018

a

Kategorie: Publikacje

Wciąż zastanawiamy się jak to jest, że kobiety mając wybór pomiędzy odpowiedzialnym i kochającym partnerem, a pięknym i wyrachowanym mężczyzną – czasem decydują się na drania. Jeśli zdradzać, to z takim, który niebezpiecznie nas pociąga. Choć logiczne jest, aby wybrać tego, który będzie o nas dbał, to nie zawsze jest to oczywista decyzja. Zrozumienie kobiecego serca to jednak odwieczna zagwozdka.

Uwarunkowania hormonalne

Jak można się domyślać, wszystko co dzieje się w umyśle i sercu kobiety, przechodzi przez pryzmat emocjonalności. Dodatkowo włączają się do tego hormony. Naukowcy z University of Texas, pod przewodnictwem Kristiny Durante i Normana Li, opublikowali w „Journal of Personality and Social Psychology” wyniki badań. Okazało się, że wybór przez kobiety niegrzecznych chłopców na ojców swoich dzieci, jest uwarunkowany hormonami podczas owulacji. W czasie jajeczkowania kobiety zdecydowanie częściej oceniają ich, jako dobrych partnerów. Niestety, jeszcze częściej symetrią dla charakteru drania jest uroda – może być pokrętna, specyficzna, zadziorna, a dobre wizualnie geny są ważniejsze niż bycie samotną matką. Niestety, prawdą jest, że tylko w filmach i serialach można znaleźć idealne połączenie drania, kochanka, romantyka, odrobinę czułego ojca i idealnego kucharza. Chociaż w dzisiejszym zestawieniu serialowych drani, o to może być ciężko.

Eric Northman – Czysta Krew

serialowi dranie

Fot.: youtube

To jeden z tych seksownych drani, na widok których miękną kolana. Wszystko to zasługa aktora, Alexandra Skarsgarda. Grana przez niego postać, Eric Northman, to bardzo stary i wpływowy wampir, którego pobudki nie są jawne. W serialu jest właścicielem baru dla wampirów i nie raz możemy się przekonać o jego sile i zdolnościach. Poza tym sam Eric jest bardzo wyniosły, momentami egoistyczny, bezwzględny, mroczny, emanujący żądzą zemsty. W miarę jak rozkręca się akcja, poznajemy coraz bardziej, ciemną stronę Erica, która jak się okazuje pociąga wampirzyce, jak i zwykłe śmiertelniczki. I chociaż Eric gardzi rasą ludzką, to nie przeszkadza głównej bohaterce wdać się z nim w romans. W końcu jakby nie patrzeć, to świetnie zbudowany, przystojny mężczyzna, o urodzie wikinga. A to, że można zginąć w ciągu paru chwili z nim, sam na sam, to już drugorzędna kwestia.

Gregory House – Dr House

serialowi dranie

Fot.: fakt

To chyba jeden z najtrafniejszych przykładów drania inteligentnego, który budzi kontrowersje i irytuje. Tytułowy Dr House to bardzo specyficzny mężczyzna i geniusz medyczny w jednym. Jest on głową renomowanego zespołu diagnostycznego, który cieszy się niesłychaną sławą, ze względu na stosowanie niestandardowego podejścia, racjonalizmu i radykalnych metod. House to niesamowity arogant, cynik, gbur, mizantrop, samotnik i outsider. Jego działania charakteryzuje brutalna szczerość, brak współczucia i lekceważenie wszystkiego, co nie zasługuje na uwagę lekarza. Za swoje podejście do kobiet i prawdomówność, nieraz dostaje w twarz. House nadużywa leku przeciwbólowego, przez co jest też zgorzkniały i mocno sarkastyczny. Współpracowników traktuje z pogardą, przez co popada w konflikty, a o pacjentów nie dba – liczy się wyłącznie problem medyczny. Mimo tylu wad, House nie narzeka na brak zainteresowania płcią przeciwną, co stanowi dla niego wyzwanie. Nawet chodzenie o lasce nie odstrasza od niego kobiet.

ZOBACZ TEŻ  Gra o tron: sezon 8. – spoilerowe omówienie 1. odcinka

Tyrion Lannister – Gra o Tron

serialowi dranie

Fot.: hbo

Tyrion Lannister to chyba najbarwniejsza postać z kultowej już Gry o Tron. Karzeł z królewskiej rodziny wpisuje się idealnie w postać serialowego drania – znienawidzonego i kochanego. Tyrion ma dość specyficzny charakter, przez co postrzegany jest dwojako. Z jednej strony uważany jest za kogoś gorszego ze względu na swój mały wzrost, nieproporcjonalne kończyny i brak urody, co samemu Tyrionowi aż tak nie przeszkadza, bo dzielnie znosi lekceważenie bliskich oraz przezwisko potwora, chociaż wszystko oczywiście ma swoje granice. Z drugiej strony, Tyrion to inteligentny i bystry mężczyzna, o czym wiedzą wszyscy w Westeros. Lubujący się w nierządzie Tyrion, ma w swojej historii też haniebną przygodę z poślubieniem prostytutki. Nie jest mu też obcy alkohol i zakrapiane imprezy, kończące się w burdelu. Mimo różnych przygód, zawsze udaje mu się wyjść obronną ręką. Poza tym Tyrion jest zdrajcą rodziny, posługuje się podłą manipulacją, oszukuje, knuje i wykorzystuje maksymalnie umiejętności perswazji. Serca kobiet Lannister skradł poczuciem humoru, błyskotliwością i szlachetnymi porywami serca, od czasu do czasu.

Andrzej Zawadzki – Przepis na życie

serialowi dranie

Fot.: superexpress

Polska postać znalazła się tu nie bez przyczyny. Co by tu dużo mówić, Andrzej to drań. W serialu jest głową rodziny: żona, córka, a kolejne dziecko w drodze, a tymczasem Andrzej postanawia zostawić rodzinę, dla kochanki, z którą planuje wspólne życie. Takie zachowanie przyswaja mu wielu kłopotów. Jednak Zawadzkiemu daleko do niegrzecznego chłopca, bo jest zwyczajnym pantoflarzem, ciamajdą, a nawet pierdołą, choć umiał się postawić nowemu teściowi. Niby z zawodu jest lekarzem, ale zbyt bystry to on nie jest i ma dwie lewe ręce. Mimo to miał szczęśliwą rodzinę, której miejsce zajęła Beata, kochanka Andrzeja. Co widziały w nim serialowe kobiety: Anka i Beata, oraz pojawiająca się później piękna Kasia? To serialowa zagadka, bo jakby nie patrzeć, męski to on nie jest i w dodatku zostawił ciężarną żonę. Widzowie serialu mimo to polubili jego postać, głównie ze względu na komizm sytuacyjny w jego scenach.

ZOBACZ TEŻ  Najpiękniejsze scenerie z seriali

Charlie Harper – 2 i pół

serialowi dranie

Fot.: hollywoodoutbreak

Charlie Harper to drań pełną parą. Serialowa postać bardzo mocno przesiąka wcielającym się w niego Charlie Sheenem – kobieciarzem z imprezowym stylem bycia. Główny bohater to jeden z największych hedonistów i egoistów, o którym słyszał świat. Jego ulubione motto, to wyznanie miłości do siebie samego. Majątek, który posiada Charlie, pozwala mu na szaleństwa, kontakty z wieloma kobietami, których jest wielbicielem oraz bycie bezceremonialnym. W końcu, kto bogatemu zabroni. Jest bezczelny, sarkastyczny i wredny, przede wszystkim dla brata i bratanka. Charlie ma same negatywne cechy i żadna kobieta nie jest w stanie związać się z nim na stałe. Przez krach na rynku, zaczyna zajmować się tworzeniem muzyki dla dzieci i o dziwo, idzie mu całkiem nieźle. Jednak jakby nie patrzeć, Charlie nie nudzi się, a wokół niego cały czas pojawiają się nowe kobiety.

Hank Moody – Californication

serialowi dranie

Fot.: steemit

Ta postać to chyba już temat rzeka. Na początku trzeba zaznaczyć, że co by nie powiedzieć, Hank Moody to pierwszoligowy drań. Nieobliczalny pisarz, typowy Piotruś Pan, którego poznajemy, gdy przechodzi kryzys i próbuje wróci do matki swojej córki, ale mówiąc krótko – droga do tego jest daleka. Hank wszystkimi swoimi czynami mógłby spokojnie wybrukować piekło: pali jak smok, pije hektolitry whiskey, w każdym odcinku skacze z kwiatka na kwiatek, a powodzenie ma takie, że czasem trudno jest stwierdzić z kim nie sypia, zmaga się z uzależnieniem od seksu, zwodzi nieletnie, jeździ po Los Angeles zdezelowanym Porsche i doświadcza hollywoodzkiej bohemy. W dodatku Hank jest małostkowy, zadufany w sobie, prymitywny i egoistyczny, ale mimo to widzowie go uwielbiają. Poddajemy się jego urokowi, zapominamy, że Hank to drań i z czasem nawet chcemy, żeby uniknął kary za gwałt na nieletniej, wrócił do Karen (którą notorycznie zdradza). Wszystko przez to, że Hankowi zależy na córce i nawet stara się postępować lepiej, tyle że mu nie wychodzi. Jednak odrobina dobroci w logice nie przechyli szali.

Od miłości do nienawiści jeden krok

serialowi dranie

Fot.: housewiki

Według wspomnianych już naukowców z University of Texas w powiedzeniu o miłości i nienawiści, kryje się chemiczna prawda. Jak udało się zbadać, oksytocyna zwana hormonem szczęścia jest jednocześnie odpowiedzialna za odczuwanie nienawiści. Natomiast zespół psychologów z Uniwersytetu w Hajfie stwierdził, że jest ona  włącznikiem emocji społecznych”, gdy ktoś myśli pozytywnie, reszta społeczeństwa odczuwa podobnie. W przeprowadzonym eksperymencie, grupie badawczej podano oksytocynę i placebo, a następnie zagrali oni w grę komputerową. Ci, którzy otrzymali hormon, odczuwali zdecydowanie większą niechęć do wroga po przegranej.

Jak wytłumaczyć, że kobiety serialowych bohaterów mogą kochać i jednocześnie nienawidzić? Odpowiedź tkwi w naszym ciele. Hormony szczęścia wydzielane przez podwzgórze zupełnie inaczej działają na nas, a inaczej na mężczyzn. To, co dla samców wydaje się logicznym wyborem, u kobiet jest determinowane hormonami. Dlatego możemy ulec komuś pokroju Tyriona Lannistera, fantazjować o jasnowłosym Ericu, być w małżeństwie z Andrzejem, a zdradzać z Hankiem. Kobieca zmienność to tylko jeden z przywilejów, na które możemy sobie pozwolić.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Weronika Baka

Zakochana w kinie dokumentalnym i niezależnym. Lubi seriale skandynawskie, kryminalne i dramaty. Fanka Gry o Tron, Breaking Bad i House of Cards. W serialach poszukuje wyrazistych bohaterów.