Najbardziej wyraziste metamorfozy serialowych postaci – top 12

}

Data: 1 lipca 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

Mówi się, że ludzie się nie zmieniają. Cóż, może bywa tak w życiu, natomiast na ekranie dość często obserwujemy metamorfozy serialowych postaci, co zdecydowanie przeczy temu stwierdzeniu. Niektórzy bohaterowie staczają się na złą ścieżkę, a inni próbują się od niej uwolnić. Ich przemiany, bez względu na to, w którym kierunku zmierzają, zawsze są ciekawym zabiegiem i świadczą o złożoności postaci. Bardzo często to właśnie dlatego konkretni bohaterowie są tak fascynujący. Poniżej przedstawiam 12 najbardziej wyrazistych metamorfoz serialowych postaci.

Steve Harrington – Stranger Things

mh steve stranger things legend 1561499047 1 1561561628

Steve Harrington to jeden z bohaterów netflixowego, kultowego już serialu Stranger Things. Steve to z początku typowy dupek z liceum, dla którego ważna była popularność i to jak bardzo „cool” widzą go rówieśnicy. Chłopak jednak znacznie dojrzał i stał się sojusznikiem niesfornego gangu nastolatków, dla którego stanowi kogoś w rodzaju autorytetu. Nawiązał szczególną przyjaźń z Dustinem oraz stał się jednym z głównych graczy w bitwie przeciwko niebezpiecznym stworom.

Sawyer – Zagubieni

Mając na tapecie metamorfozy serialowych postaci, na naszej liście nie mogłoby zabraknąć kogoś z serialu Zagubieni, który obfituje w świetnie napisanych, złożonych bohaterów. Jednym z nich jest James Ford, znany jako „Sawyer” – jedna z kluczowych postaci tej produkcji. Od pierwszego odcinka poznajemy go jako samolubnego dupka, chama i prostaka, który pomoże komuś tylko wtedy, jeśli sam odniesie dzięki temu jakieś korzyści. Do pozostałych rozbitków zwraca się bez szacunku i rzuca przezwiskami na prawo i lewo. Nic więc dziwnego, że nie pałają oni do niego sympatią, co właściwie mu nie przeszkadza. Jednak postać Sawyera ewoluuje, co jest szczególnie widoczne w 5 sezonie. Bohater nie jest już tą samą egoistyczną świnią, co kiedyś, a dojrzałym, odpowiedzialnym, troszczącym się o innych mężczyzną.

Paul Kellerman – Skazany na śmierć

prisonbreak returns kellerman

Paul Kellerman to bezwzględny, wyrachowany morderca działający dla Służb Specjalnych. Robi wszystko, by niewinność Lincolna nie wyszła na jaw, ani przez chwilę nie wahając się pociągnąć za spust w kierunku każdej niewygodnej osoby, nawet tej, z którą łączy go pewna zażyłość. Bohater jednak diametralnie się zmienia, co zauważamy w drugim sezonie.

Kiedy wypełnienie misji kończy się niepowodzeniem, Kellerman odkrywa, że to on znalazł się teraz na celowniku Służb Specjalnych. Przechodzi więc na stronę Michaela i Lincolna i pomaga im w walce z organizacją, której rozkazy niegdyś bezsprzecznie wykonywał. Wychodzi też na jaw, że Kellerman ma siostrę, która wiele dla niego znaczy. Nie mogąc poradzić sobie z wyrzutami sumienia, decyduje się odebrać sobie życie, co nie kończy się powodzeniem. Ostatecznie postanawia odkupić winy wyznając w sądzie wszystko, co pozwoli oczyścić Lincolna z wszelkich zarzutów.

Jaime Lannister – Gra o tron

12

Myślisz – metamorfozy serialowych postaci, mówisz – Jaime Lannister z Gry o tron. Bohater ten zasadniczo jest złoczyńcą w pierwszym sezonie serialu. Przedstawiony jest jako arogancki, niemoralny i pozbawiony honoru. Jednak z upływem czasu zmienia się. Jego metamorfoza w głównej mierze wynika z długotrwałego uwięzienia, jak również towarzystwa Brienne, dla której przestrzeganie kodeksu honorowego to sprawa pierwszorzędna. Później Jaime często decyduje się pomagać innym.

ZOBACZ TEŻ  Zmartwychwstania w serialach – kiedy jedno życie to za mało

Sansa Stark – Gra o tron

881940 1.3

Kolejny przykład metamorfozy postaci z produkcji Gra o tron na naszej liście. Sansa Stark to prawdziwa dama ze szlachetnego rodu. Na początku sagi jest naiwną dziewczyną, niepojmującą świata, jaki ją otacza. Wydaje jej się, że życie jest usłane różami. Z czasem jednak zaczyna zauważać, że wokół niej są tylko kłamcy. W wyniku traumatycznych wydarzeń postać ta znacznie się zmienia. Nadal jednak jest zagubiona, lecz znajduje w sobie siłę, by przetrwać. Staje się powściągliwa i opanowana. Po latach spędzonych wokół kłamstw i przemocy, sama uczy się wykorzystywać je do osiągnięcia swoich celów.

Black Siren – Arrow

katie cassidy

W produkcjach bazujących na komiksach o superbohaterach metamorfozy serialowych postaci są na porządku dziennym. Co jak co, ale takie seriale to kopalnia bohaterów, którzy albo stają się superbohaterami, albo czarnymi charakterami.

Black Siren, czyli Laurel Lance z Ziemi 2, poznajemy w jednym z odcinków drugiego sezonu The Flash. Zostaje ona wysłana na Ziemię 1 przez złoczyńcę Zooma w celu zabicia Flasha. Postać powraca na ekran w 5 sezonie Arrow, gdzie nadal jest czarnym charakterem. Laurel to bezwzględna morderczyni, posiadająca moc „sonicznego” krzyku, który służy jej za narzędzie destrukcji, jak również śmiercionośną broń. Jednak w 6 sezonie o przygodach szmaragdowego łucznika postać Laurel ewoluuje. Motorem jej zmiany jest Quentin Lance – sobowtór jej zmarłego ojca. Obydwoje są dla siebie przypomnieniem bliskich, których stracili. Między Quentinem a Laurel zaczyna rodzić się więź, aż w końcu kobieta postanawia zerwać ze swą nikczemną przeszłością i ostatecznie walczy po stronie dobra.

Barbara Kean – Gotham

maxresdefault 1

Kto powiedział, że metamorfozy serialowych postaci to zawsze zmiana na lepsze? Jeśli w grę wchodzi Gotham – istna wylęgarnia przyszłych wrogów Batmana – możecie być pewni, że tutaj zmiany w zdecydowanej większości zachodzą na gorsze.

Serial Gotham, przedstawiający mroczne, zepsute miasto sprzed działalności Batmana, obfituje bowiem w liczne postaci, których kariera złoczyńców dopiero ma nadejść. Spośród tych bohaterów na naszej liście znalazła się Barbara Kean. Na początku serialu poznajemy ją jako życiową partnerkę Jamesa Gordona. Pod koniec pierwszego sezonu zostaje ona porwana przez kryminalistę, na szczęście wychodzi cało z opresji. Jednak wydarzenie to sprawiło, że coś w niej pękło. Kobieta zaczyna staczać się w otchłań szaleństwa, a z czasem nie stroni również od popełniania bezwzględnych morderstw. Ostatecznie Barbara staje się jedną z czołowych złoczyńców, którzy trzęsą całym miastem.

Kapitan Hak – Dawno, dawno temu

captain hook ouat hero

Killian Jones, czyli Kapitan Hak, to złowieszczy pirat z serialu Dawno, dawno temu.  Nie przypomina swojego odpowiednika z animacji „Piotruś Pan” – tu, w serialu, jest to przystojny, ale i przerażający oraz pewny siebie mężczyzna. Nie straszne mu są żadne wyzwania, którymi się wręcz rozkoszuje. Nigdy nie odmawia walki, w której nagrodą jest władza, bogactwo bądź piękna kobieta. Ma w sobie pewną szarmanckość i maniery prawdziwego dżentelmena, jednak to tylko maska skrywająca żądzę zemsty na swoich największych wrogach.

ZOBACZ TEŻ  Gra o tron - George R.R. Martin liczył na 13 sezonów

Kiedy jego drogi krzyżują się z Emmą, mając na względzie wspólny cel, bohaterowie zawierają pewnego rodzaju sojusz. Początek ich znajomości jest dość wyboisty, lecz z czasem Killian zaczyna darzyć Emmę silnym uczuciem. To właśnie dzięki niej w postaci tej zaczyna zachodzić wyraźna metamorfoza, co w ostateczności prowadzi do tego, że okrutny kapitan staje się prawdziwym bohaterem. A zatem chyba zgodzicie się, że jeśli chodzi o metamorfozy serialowych postaci, nasz Kapitan Hak to trafny wybór?

Walter White – Breaking Bad

265 230925025

Kolejna postać, która przeszła ogromną przemianę to Walter White z produkcji Breaking Bad. Na początku serialu poznajemy go jako potulnego nauczyciela chemii. Jednak wraz z rozwojem wydarzeń bohater ten przeistacza się w geniusza przestępczego i narkotykowego lorda, który pozbawiony jest wszelkich skrupułów zabijając swoich konkurentów, czy też wykorzystując dzieci jako pionki w swojej grze o władzę. Jak widzimy po raz kolejny – metamorfozy serialowych postaci nie zawsze rodzą obrońców prawa i moralności.

Regina – Dawno, dawno temu

160512 news once upon a time lana parrilla

Regina to główny czarny charakter pierwszego sezonu serialu. W życiu przed klątwą była Złą Królową terroryzującą mieszkańców Zaczarowanego Lasu i siejącą postrach gdziekolwiek się nie udała. Jednak z kolejnymi sezonami obserwujemy w niej stopniową przemianę, głównie za sprawą jej adoptowanego syna Henry’ego, dla którego stara się być dobrą. Jednak łatka Złej Królowej na długo przy niej zostaje i mimo swoich starań niełatwo jej wzbudzić czyjeś zaufanie. Ci, którzy raz wpuścili do serca mrok, nie są w stanie się tak łatwo od niego uwolnić, co doskonale widać na przykładzie Reginy. Jednak bohaterka się nie poddaje i brnie ku drodze do odkupienia.

Bellamy – The 100

ex1x1zqx0auenfj

Metamorfozy serialowych postaci nie pominęły produkcji, jaką jest The 100. Bellamy’ego poznajemy jako samolubnego palanta, który nie przejmuje się śmiercią niewinnych osób wokół niego i nie kiwnie palcem, by pomóc komuś z dobroci serca. Po przybyciu na Ziemię obiera przywództwo nad grupą nieletnich i nie toleruje sprzeciwu. Z kolejnymi sezonami bohater jednak dojrzewa, staje się wiernym i oddanym sojusznikiem, na którego pomoc można liczyć, by w końcu zasłużyć na miano najlepszego przyjaciela Clarke.

Octavia – The 100

octavia blake the 100 tv show 37126751 500 333
Źródło: The CW

Octavia to kolejna postać z serialu The 100, w której zachodzi wyraźna przemiana – i to niejedna. To młodsza siostra Bellamy’ego, która po wylądowaniu na Ziemi jest wylęknioną dziewczyną goniącą za motylami. Wraz z dalszymi wydarzeniami Octavia nabiera wytrwałości, hartu ducha i waleczności, by w końcu stać się nieustraszoną wojowniczką. W 5 sezonie w bohaterce następuje kolejna metamorfoza, jednak w stronę ciemności. Posmakowawszy władzy, Octavia staje się bezwzględną dyktatorką, bez skrupułów zabijającą tych, którzy się jej sprzeciwiają, coraz bardziej pogrążając się w mroku. Octavia w końcu zdaje sobie sprawę z okrucieństwa swego postępowania i próbuje wrócić na właściwą drogę, co jak się okazuje, nie jest takie łatwe.

Najbardziej wyraziste metamorfozy serialowych postaci – podsumowanie

Gdy życie rzuca Ci pod nogi liczne kłody, niekiedy trudno pozostać sobą. Czasem trzeba naprawdę się wysilić, żeby przebrnąć przez pewne doświadczenia. Wydarzenia te mogą pozostawić skazę na naszym charakterze, mogą sprawić, że wykształcimy w sobie nowe umiejętności, instynkty, zmieni się nasze postrzeganie świata. Tak samo jest w przypadku bohaterów seriali. Niekiedy ulegają oni znacznym przemianom w wyniku rozgrywających się wydarzeń, o czym świadczą wymienione wyżej postaci. Czy zgadzacie się, że to właśnie ci bohaterowie przeszli najbardziej wyraziste metamorfozy?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *