pixel

Przeczytano:

dawno dawno temu

Seriale fantasy, które warto zobaczyć (i nie są „Grą o Tron”)

03 03 2018 | Rankingi seriali | 0 komentarzy

j

Autor: Alicja Górska

Orientacyjny czas czytania: / Liczba słów:

Fantasy to – najprościej tłumacząc – podgatunek fantastyki, w którym prezentowane „nierealne” zjawiska trudno byłoby wytłumaczyć postępem nauki czy technologicznym zaawansowaniem. Wszelkiego rodzaju różdżki, zaczarowane przedmioty i posiadające nadnaturalne umiejętności lub nietypowe kształty postaci – tym właśnie stoją produkcje z tego gatunku. Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy furorę pośród podobnych opowieści robi przede wszystkim „Gra o Tron”, ale jako, że w tym roku nie zobaczymy nowej jej odsłony, może warto poszukać tymczasowego zastępstwa? Zobacz, naszym zdaniem, najlepsze seriale fantasy.

Seriale fantasy – TOP 13

*Kolejność propozycji przypadkowa.

Baśń jako serial fantasy – Grimm

Seriale fantasy Grimm

NBC

Oddajmy królowi, co królewskie, a baśniom, co mroczne – chciałoby się rzec z aprobatą, patrząc na seriale takie, jak „Grimm”. Ugładzone wersje klasycznych historii na dobranoc, w których aż roiło się od drapieżnych potworów i dramatów od jakiegoś czasu idą w odstawkę, a „Grimm” to jeden z pierwszych serialowych przejawów tej tendencji. Może i krew się jak w „Grze o Tron” nie leje, ale mieszająca dwa porządki rzeczywistość – szara codzienność policjanta i rojąca się od monstrów optyka Grimma – pozwala wczuć się w odpowiedni nastrój.

Dla kogo ten serial fantasy? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

Nie z tego świata

Nadawany od 2005 roku serial fantasy opowiada o braciach Winchester i ich rodzinnym „biznesie”. Sam i Dean już jako nastolatkowie mierzyć musieli się z najróżniejszymi fantastycznymi stworami – wampirami, wilkołakami czy starożytnymi bóstwami. Chociaż wielokrotnie próbowali zrezygnować z tegoż zajęcia na rzecz normalnego życia, eskalująca aktywność zła ostatecznie zawsze zmuszała ich do powrotu. Zresztą czy mieli w ogóle jakiś wybór? W końcu kto potrafiłby tyle razy umrzeć i zmartwychwstać?

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i lubiących przaśność dorosłych.

Anime – serial fantasy, czyli Mushishi

Serial fantasy Mushishi

YouTube

Anime to serial fantasy? Japońskie opowieści bardzo często sięgają po motyw koegzystencji człowieka z innymi, niewidzialnymi siłami. Tytułowy Mushishi to postać, która potrafi dostrzegać i często również komunikować się z pierwotną energią świata (pozytywnie, neutralnie lub agresywnie nastawioną do ludzkości) zwaną Mushi. To anime stanowi metaforyczną opowieść o równowadze we wszechświecie. Zachwycające.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

The OA

The OA to serial fantasy opowiadający historię o kobiecie, która po siedmiu latach od zaginięcia niespodziewanie wraca do rodziny. Nie to jest jednak najbardziej szokujące – kiedyś niewidoma, dzisiaj odzyskała wzrok. Bliscy chcieliby dowiedzieć się, co ją spotkało, lecz swoją historię tytułowa OA przekazuje jedynie grupie lokalnych wyrzutków. A jest to historia enigmatyczna, łącząca w sobie zarówno mistyczne fantasy, jak i science fiction.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

Bibliotekarze

Bibliotekarze

TNT

Ten serial fantasy to kontynuacja filmowej serii rozpoczętej w 2004 roku. Tytułowe postaci nie są strażnikami literatury, uciszającymi zbyt gadatliwych czytelników, lecz wybrańcami, których zadaniem jest ochraniać magiczne artefakty. W pierwowzorze filmowym Bibliotekarzem w danym rewirze mogła być wyłącznie jedna osoba. W tym serialu fantasy widzowie mają już do czynienia z całą grupą o zróżnicowanych (w sposób przerysowany, niemal groteskowy) charakterach. Wciąż jednak, wzorem pierwszych odsłon serii, jest to produkcja familijna i wyraźnie niskobudżetowa. Ten serial to taki Indiana Jones, tylko kilka klas niżej.

Dla kogo? Dla rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy produkcję telewizyjną z 2004 roku darzą dziwnym, niezrozumiałym sentymentem.

Constantine

Constantine

NBC

Keanu Rives przyzwyczaił widzów do zafałszowanego wizerunku Constantina – wychudzonego, wiecznie kaszlącego bruneta. Kiedy więc w 2014 roku podjęto próbę opowiedzenia bardziej wiernej względem komiksowego pierwowzoru historii tej postaci, blondynowi nie udało się zachwycić widowni (może to wina pewnego zakłamania wynikającego ze współczesnej niechęci do pokazywania palących postaci?). A szkoda, bo akcent i dynamika bohatera serialowego „Constantina” zapadają w pamięć, niemniej niż wątki fantastyczne.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych, ceniących komiksową estetykę.

Haven

Haven

SyFy

Stephen King nie ma zbyt dużego szczęścia, jeżeli chodzi o jakość adaptacji jego książek, chociaż kilka filmowych tytułów na podstawie jego prozy odniosło sukces. Serial fantasy „Haven” to jeden z tych chlubnych przykładów. Agentka FBI, Audrey Parker, przybywa do miasteczka w Haven w stanie Maine (bo gdzieżby indziej?) i odkrywa, że niektórzy jej mieszkańcy posiadają niezwykłe umiejętności. Niestety, nie zawsze są to moce chciane i podatne na kontrolę. Skąd się wzięły? I czy można jakoś zapobiec ich epidemicznemu rozprzestrzenianiu się?

Dla kogo? Dla każdego, kto lubi Stephena Kinga i nie męczy się powtarzalnością schematu odcinka.

Once Upon a Time – kolejna baśń jako serial fantasy

seriale fantasy Once upon a time

ABC

Baśnią zaczęłam i baśnią skończę. Choć scenarzyści „Once Upon a Time” niezupełnie prezentują postawę chęci zwracania baśniom należnego im mroku, to jednocześnie odżegnują się od starego „i żyli długo i szczęśliwie”. Twórcy dekonstruują najbardziej podstawowe z utożsamianych współcześnie z baśniami rozwiązań, jak: miłość od pierwszego wejrzenia, zdolność do poświęcenia się w każdej sytuacji czy jednowymiarowość zła. Nie można też nie zauważyć przemyślanych analogii między współczesną, realną codziennością a rzeczywistością z fantastycznych opowieści o księżniczkach i czarownicach.

Dla kogo jest ten serial fantasy? Dla każdego, kto wciąż marzy o zamku i pocałunku prawdziwej miłości.

Chilling Adventures of Sabrina

sabrina spellman
Film.org.pl

Chilling Adventures of Sabrina to mroczna opowieść o dorastaniu Sabriny, nastoletniej czarownicy. W jej historii aż kipi od przerażających zdarzeń, tajemnej wiedzy i, co oczywiste, czarnej magii. Sabrina musi pogodzić ze sobą dwie drzemiące w niej natury — czarownicy i śmiertelnika — oraz stawić czoła siłom zła, które zagrażają jej, członkom jej rodziny i codziennej rzeczywistości zwykłych ludzi.

Sabrina Spellman to potomkini potężnego czarnoksiężnika oraz śmiertelniczki. Po tragicznej śmierci rodziców zamieszkała z dwiema ciotkami, Zeldą i Hildą, które również są czarownicami. Zgodnie z tradycją, dziewczyna w dniu swoich szesnastych urodzin powinna przystąpić do nieświętego sakramentu chrztu. Podpis w szatańskiej księdze ma przypieczętować jej los i związać go na wieczność z Panem Ciemności nadając dziewczynie status pełnoprawnej czarownicy. Nastolatka od zawsze znała swoje przeznaczenie, jednak spełnienie woli ojca spowodowałoby konieczność zerwania jakichkolwiek relacji ze światem śmiertelników.

Dla kogo? Dla każdego, kto potrzebuje szczypty magii w życiu i jest fanem Harrego Pottera.

The Umbrella Academy

The Umbrella Academy to serial fantasy Netfliksa oparty na komiksie „The Umbrella Academy” wydanym przez Dark Horse Comics. W 12 godzinie pierwszego dnia października 1989 r. urodziło się czterdzieścioro troje dzieci, których matki nie były w ciąży. Sir Reginal Hargreeves (Colm Feore) wybrał i zaadoptował siedmioro z nich, pozostawiając 36, aby dorastało samo. Siedmioro zaadoptowanych dzieci zostało wychowanych na superbohaterów i uratowało świat. Sir Reginald nazwał ich dom The Umbrella Academy.

Są to: #1 Luther (Tom Harper), #2 Diego (David Castañeda), #3 Allison (Emmy Raver-Lampman), #4 Klaus (Robert Sheehan), #5 znany jako Numer Piąty (Aidan Gallagher), #6 Ben (Justin H. Min) i #7 Vanya (Ellen Page). Sir Reginald przygotowywał swoje „dzieci”, aby uratować świat. Wszystkie dzieci oprócz Wanyi mają supermoce. Niestety nie wszystko idzie tak gładko, tak jak zaplanował to Sir Reginald.  

Rodzinne konflikty spowodowały, że grupa, a przede wszystkim rodzina, się rozpadła. Sir Reginald widzi nadchodzącą apokalipsę. Popełnia samobójstwo, aby ponownie połączyć członków rodziny. Stąd też tytuł pierwszego odcinka „Widzimy się tylko na weselach i pogrzebach”. Członkowie Umbrella Academy – Luther, Diego, Allison, Klaus i martwy Ben łączą swoje siły, aby zatrzymać apokalipsę. Kto wywołał koniec świata, jaki ma w tym udział Leonard Peabody, który jako dziecko nie dostał się do Akademii? The Umbrella Academy można obejrzeć na Netflix.

Dla kogo jest ten serial fantasy? Dla każdego, kto tęskni za super bohaterami.

The Shannara Chronicles

the shannara chronicles poster
Źródło: screenrant

Kroniki Shannary to serial fantasy oparty na trylogii Miecz Shannary autorstwa Terry’ego Brooksa. 

Akcja serialu fantasy osadzona jest w dalekiej przyszłości. Elfy powróciły do świata, a Ziemią władają cztery rasy. Ten serial fantasy przenosi nas do świata, w którym żyją elfy, gnomy i inne magiczne stwory. W krainie elfów dochodzi do przerażającego zdarzenia: Drzewo Ellcrys, zapewniające magię i stanowiące barierę między światem demonów, umiera. Jedyną nadzieją dla sił dobra jest młoda i piękna Amberle Poppy Drayton, która musi odnaleźć nasiono drzewa Ellcrys. W ten sposób można odrodzić drzewo, które zapewnia ochronę. Kobiecie w podróży towarzyszy ostatni syn z rodu Shannara – Wil Ohmsford (Austin Butler). 

Dla kogo? Dla fanów klimatów tolkienowskich.

The Twilight Zone

the twilight zone strefa mroku cbs
Źródło: seriale.news

The Twilight Zone to amerykański serial fantasy opracowany przez Simona Kinberga, Jordana Peele i Marco Ramireza na podstawie oryginalnego serialu telewizyjnego z 1959 r. stworzonego przez Roda Serlinga. 

Sama Strefa mroku to antologiczny serial fantasy opowiadający o zwykłych ludziach, którzy niespodziewanie znajdują się w bardzo dziwnych, mrocznych i najczęściej nadprzyrodzonych sytuacjach. 

Dla kogo? Dla każdego, ponieważ jest to kultowy serial, który zapisał się w historii amerykańskiej kultury masowej.

Lucyfer

d8azeqnucaak8hw
twitter

Seriale fantasy tylko dla dzieci? Z tego błędu wyprowadzi Was serial Lucyfer … Znudzony i nieszczęśliwy władca piekła Lucyfer Morningstar porzuca swój tron w piekła ​​i udaje się na zasłużoną emeryturę do Los Angeles, czyli miasta upadłych aniołów. W LA zostaje właścicielem ekskluzywnego klubu nocnego Lux. Uroczy, charyzmatyczny i diabelnie przystojny Lucyfer (Tom Ellis) cieszy się ze swojej emerytury, oddając się swoim ulubionym przyjemnościom: wino, kobiety i śpiew. 

Główny bohater serialu pomaga policji, poprzez swoje doświadczenie i zdolności telepatyczne, wydobyć z ludzi ich najgłębsze pragnienia i myśli. Wkrótce diabeł zostaje konsultantem policji LAPD, próbując ukarać ludzi za ich zbrodnie poprzez prawo, sprawiedliwość.

Dla kogo? Głównie dla kobiet z bujną wyobraźnią. 😉

A jakie są Twoje typy na najlepsze seriale fantasy?

Obejrzałeś już wszystkie wymienione przez nas propozycje? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź nasz ranking seriali Sci-Fi. 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

O autorze

Alicja Górska

Amatorka wszelakich tekstów kultury – od kina klasy B do perełek z Sundance, od młodzieżowego fantasy do southern gothic czy Prousta. Zaczynam dziesięć seriali jednocześnie, a później płaczę, bo chciałabym oglądać je wszystkie. Wiecznie zabiegana i w niedoczasie próbuję połączyć ambicję obrony doktoratu z uzależnieniem od srebrnego ekranu i kompulsywnym pisaniem powieści z gatunku tych niepoważnych.

Przeczytaj również