Seriale fantasy, które warto zobaczyć (i nie są „Grą o Tron”) – 20 propozycji

j

Autor: Redakcja

}

Data: 8 czerwca 2021

Fantasy to – najprościej tłumacząc – podgatunek fantastyki, w którym prezentowane „nierealne” zjawiska trudno byłoby wytłumaczyć postępem nauki czy technologicznym zaawansowaniem. Wszelkiego rodzaju różdżki, zaczarowane przedmioty i posiadające nadnaturalne umiejętności lub nietypowe kształty postaci – tym właśnie stoją produkcje z tego gatunku. Nie da się ukryć, że ostatnimi czasy furorę pośród podobnych opowieści robi przede wszystkim „Gra o Tron”, ale jako, że w tym roku nie zobaczymy nowej jej odsłony, może warto poszukać tymczasowego zastępstwa? Zobacz, naszym zdaniem, najlepsze seriale fantasy.

*Kolejność propozycji przypadkowa.

Baśń jako serial fantasy – Grimm

Seriale fantasy Grimm

NBC

Oddajmy królowi, co królewskie, a baśniom, co mroczne – chciałoby się rzec z aprobatą, patrząc na seriale takie, jak „Grimm”. Ugładzone wersje klasycznych historii na dobranoc, w których aż roiło się od drapieżnych potworów i dramatów od jakiegoś czasu idą w odstawkę, a „Grimm” to jeden z pierwszych serialowych przejawów tej tendencji. Może i krew się jak w „Grze o Tron” nie leje, ale mieszająca dwa porządki rzeczywistość – szara codzienność policjanta i rojąca się od monstrów optyka Grimma – pozwala wczuć się w odpowiedni nastrój.

Dla kogo ten serial fantasy? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

Nie z tego świata

seriale fantasy Nie z tego świata

The CW

Nadawany od 2005 roku serial fantasy opowiada o braciach Winchester i ich rodzinnym „biznesie”. Sam i Dean już jako nastolatkowie mierzyć musieli się z najróżniejszymi fantastycznymi stworami – wampirami, wilkołakami czy starożytnymi bóstwami. Chociaż wielokrotnie próbowali zrezygnować z tegoż zajęcia na rzecz normalnego życia, eskalująca aktywność zła ostatecznie zawsze zmuszała ich do powrotu. Zresztą czy mieli w ogóle jakiś wybór? W końcu kto potrafiłby tyle razy umrzeć i zmartwychwstać?

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i lubiących przaśność dorosłych.

Anime – serial fantasy, czyli Mushishi

Serial fantasy Mushishi

YouTube

Anime to serial fantasy? Japońskie opowieści bardzo często sięgają po motyw koegzystencji człowieka z innymi, niewidzialnymi siłami. Tytułowy Mushishi to postać, która potrafi dostrzegać i często również komunikować się z pierwotną energią świata (pozytywnie, neutralnie lub agresywnie nastawioną do ludzkości) zwaną Mushi. To anime stanowi metaforyczną opowieść o równowadze we wszechświecie. Zachwycające.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

The OA

Serial fantasy The OA

Netflix

The OA to serial fantasy opowiadający historię o kobiecie, która po siedmiu latach od zaginięcia niespodziewanie wraca do rodziny. Nie to jest jednak najbardziej szokujące – kiedyś niewidoma, dzisiaj odzyskała wzrok. Bliscy chcieliby dowiedzieć się, co ją spotkało, lecz swoją historię tytułowa OA przekazuje jedynie grupie lokalnych wyrzutków. A jest to historia enigmatyczna, łącząca w sobie zarówno mistyczne fantasy, jak i science fiction.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych.

Bibliotekarze

Bibliotekarze

TNT

Ten serial fantasy to kontynuacja filmowej serii rozpoczętej w 2004 roku. Tytułowe postaci nie są strażnikami literatury, uciszającymi zbyt gadatliwych czytelników, lecz wybrańcami, których zadaniem jest ochraniać magiczne artefakty. W pierwowzorze filmowym Bibliotekarzem w danym rewirze mogła być wyłącznie jedna osoba. W tym serialu fantasy widzowie mają już do czynienia z całą grupą o zróżnicowanych (w sposób przerysowany, niemal groteskowy) charakterach. Wciąż jednak, wzorem pierwszych odsłon serii, jest to produkcja familijna i wyraźnie niskobudżetowa. Ten serial to taki Indiana Jones, tylko kilka klas niżej.

Dla kogo? Dla rodzin z dziećmi i wszystkich tych, którzy produkcję telewizyjną z 2004 roku darzą dziwnym, niezrozumiałym sentymentem.

Constantine

Constantine

NBC

Keanu Rives przyzwyczaił widzów do zafałszowanego wizerunku Constantina – wychudzonego, wiecznie kaszlącego bruneta. Kiedy więc w 2014 roku podjęto próbę opowiedzenia bardziej wiernej względem komiksowego pierwowzoru historii tej postaci, blondynowi nie udało się zachwycić widowni (może to wina pewnego zakłamania wynikającego ze współczesnej niechęci do pokazywania palących postaci?). A szkoda, bo akcent i dynamika bohatera serialowego „Constantina” zapadają w pamięć, niemniej niż wątki fantastyczne.

Dla kogo? Dla starszych nastolatków i dorosłych, ceniących komiksową estetykę.

Haven

Haven

SyFy

Stephen King nie ma zbyt dużego szczęścia, jeżeli chodzi o jakość adaptacji jego książek, chociaż kilka filmowych tytułów na podstawie jego prozy odniosło sukces. Serial fantasy „Haven” to jeden z tych chlubnych przykładów. Agentka FBI, Audrey Parker, przybywa do miasteczka w Haven w stanie Maine (bo gdzieżby indziej?) i odkrywa, że niektórzy jej mieszkańcy posiadają niezwykłe umiejętności. Niestety, nie zawsze są to moce chciane i podatne na kontrolę. Skąd się wzięły? I czy można jakoś zapobiec ich epidemicznemu rozprzestrzenianiu się?

Dla kogo? Dla każdego, kto lubi Stephena Kinga i nie męczy się powtarzalnością schematu odcinka.

Once Upon a Time – kolejna baśń jako serial fantasy

seriale fantasy Once upon a time

ABC

Baśnią zaczęłam i baśnią skończę. Choć scenarzyści „Once Upon a Time” niezupełnie prezentują postawę chęci zwracania baśniom należnego im mroku, to jednocześnie odżegnują się od starego „i żyli długo i szczęśliwie”. Twórcy dekonstruują najbardziej podstawowe z utożsamianych współcześnie z baśniami rozwiązań, jak: miłość od pierwszego wejrzenia, zdolność do poświęcenia się w każdej sytuacji czy jednowymiarowość zła. Nie można też nie zauważyć przemyślanych analogii między współczesną, realną codziennością a rzeczywistością z fantastycznych opowieści o księżniczkach i czarownicach.

ZOBACZ TEŻ  Serialowe ikony mody - inspirujące i przyciągające przed ekran

Dla kogo jest ten serial fantasy? Dla każdego, kto wciąż marzy o zamku i pocałunku prawdziwej miłości.

Chilling Adventures of Sabrina

sabrina spellman
Film.org.pl

Chilling Adventures of Sabrina to mroczna opowieść o dorastaniu Sabriny, nastoletniej czarownicy. W jej historii aż kipi od przerażających zdarzeń, tajemnej wiedzy i, co oczywiste, czarnej magii. Sabrina musi pogodzić ze sobą dwie drzemiące w niej natury — czarownicy i śmiertelnika — oraz stawić czoła siłom zła, które zagrażają jej, członkom jej rodziny i codziennej rzeczywistości zwykłych ludzi.

Sabrina Spellman to potomkini potężnego czarnoksiężnika oraz śmiertelniczki. Po tragicznej śmierci rodziców zamieszkała z dwiema ciotkami, Zeldą i Hildą, które również są czarownicami. Zgodnie z tradycją, dziewczyna w dniu swoich szesnastych urodzin powinna przystąpić do nieświętego sakramentu chrztu. Podpis w szatańskiej księdze ma przypieczętować jej los i związać go na wieczność z Panem Ciemności nadając dziewczynie status pełnoprawnej czarownicy. Nastolatka od zawsze znała swoje przeznaczenie, jednak spełnienie woli ojca spowodowałoby konieczność zerwania jakichkolwiek relacji ze światem śmiertelników.

Dla kogo? Dla każdego, kto potrzebuje szczypty magii w życiu i jest fanem Harrego Pottera.

The Umbrella Academy

the umbrella academy
Źródło: filmweb.pl

The Umbrella Academy to serial fantasy Netfliksa oparty na komiksie „The Umbrella Academy” wydanym przez Dark Horse Comics. W 12 godzinie pierwszego dnia października 1989 r. urodziło się czterdzieścioro troje dzieci, których matki nie były w ciąży. Sir Reginal Hargreeves (Colm Feore) wybrał i zaadoptował siedmioro z nich, pozostawiając 36, aby dorastało samo. Siedmioro zaadoptowanych dzieci zostało wychowanych na superbohaterów i uratowało świat. Sir Reginald nazwał ich dom The Umbrella Academy.

Są to: #1 Luther (Tom Harper), #2 Diego (David Castañeda), #3 Allison (Emmy Raver-Lampman), #4 Klaus (Robert Sheehan), #5 znany jako Numer Piąty (Aidan Gallagher), #6 Ben (Justin H. Min) i #7 Vanya (Ellen Page). Sir Reginald przygotowywał swoje „dzieci”, aby uratować świat. Wszystkie dzieci oprócz Wanyi mają supermoce. Niestety nie wszystko idzie tak gładko, tak jak zaplanował to Sir Reginald.  

Rodzinne konflikty spowodowały, że grupa, a przede wszystkim rodzina, się rozpadła. Sir Reginald widzi nadchodzącą apokalipsę. Popełnia samobójstwo, aby ponownie połączyć członków rodziny. Stąd też tytuł pierwszego odcinka „Widzimy się tylko na weselach i pogrzebach”. Członkowie Umbrella Academy – Luther, Diego, Allison, Klaus i martwy Ben łączą swoje siły, aby zatrzymać apokalipsę. Kto wywołał koniec świata, jaki ma w tym udział Leonard Peabody, który jako dziecko nie dostał się do Akademii? The Umbrella Academy można obejrzeć na Netflix.

Dla kogo jest ten serial fantasy? Dla każdego, kto tęskni za super bohaterami.

The Shannara Chronicles

the shannara chronicles poster
Źródło: screenrant

Kroniki Shannary to serial fantasy oparty na trylogii Miecz Shannary autorstwa Terry’ego Brooksa. 

Akcja serialu fantasy osadzona jest w dalekiej przyszłości. Elfy powróciły do świata, a Ziemią władają cztery rasy. Ten serial fantasy przenosi nas do świata, w którym żyją elfy, gnomy i inne magiczne stwory. W krainie elfów dochodzi do przerażającego zdarzenia: Drzewo Ellcrys, zapewniające magię i stanowiące barierę między światem demonów, umiera. Jedyną nadzieją dla sił dobra jest młoda i piękna Amberle Poppy Drayton, która musi odnaleźć nasiono drzewa Ellcrys. W ten sposób można odrodzić drzewo, które zapewnia ochronę. Kobiecie w podróży towarzyszy ostatni syn z rodu Shannara – Wil Ohmsford (Austin Butler). 

Dla kogo? Dla fanów klimatów tolkienowskich.

The Twilight Zone

the twilight zone strefa mroku cbs
Źródło: seriale.news

The Twilight Zone to amerykański serial fantasy opracowany przez Simona Kinberga, Jordana Peele i Marco Ramireza na podstawie oryginalnego serialu telewizyjnego z 1959 r. stworzonego przez Roda Serlinga. 

Sama Strefa mroku to antologiczny serial fantasy opowiadający o zwykłych ludziach, którzy niespodziewanie znajdują się w bardzo dziwnych, mrocznych i najczęściej nadprzyrodzonych sytuacjach. 

Dla kogo? Dla każdego, ponieważ jest to kultowy serial, który zapisał się w historii amerykańskiej kultury masowej.

Lucyfer

d8azeqnucaak8hw
twitter

Seriale fantasy tylko dla dzieci? Z tego błędu wyprowadzi Was serial Lucyfer … Znudzony i nieszczęśliwy władca piekła Lucyfer Morningstar porzuca swój tron w piekła ​​i udaje się na zasłużoną emeryturę do Los Angeles, czyli miasta upadłych aniołów. W LA zostaje właścicielem ekskluzywnego klubu nocnego Lux. Uroczy, charyzmatyczny i diabelnie przystojny Lucyfer (Tom Ellis) cieszy się ze swojej emerytury, oddając się swoim ulubionym przyjemnościom: wino, kobiety i śpiew. 

Główny bohater serialu pomaga policji, poprzez swoje doświadczenie i zdolności telepatyczne, wydobyć z ludzi ich najgłębsze pragnienia i myśli. Wkrótce diabeł zostaje konsultantem policji LAPD, próbując ukarać ludzi za ich zbrodnie poprzez prawo, sprawiedliwość.

Dla kogo? Głównie dla kobiet z bujną wyobraźnią. 😉

Cień i Kość

bez tytulu 14
fot. netflix

Seriale fantasy w ostatnim czasie na nowo zyskały swoich sympatyków. Tak było w przypadku produkcji Netflixa, Cień i Kość, którą mieliśmy możliwość obejrzeć w tym roku na platformie. Serial opiera swoją fabułę na powieści o tym samym tytule, pisarza Leigha Bardugo. Podczas ośmiu odcinków śledzimy losy nieśmiałej kartografki Aliny Starkov (Jessie Mei Li), która niespodziewanie odkrywa swoje nadludzkie zdolności. Dla wielu osób okazuje się boginią, na którą czekali, ponieważ jej umiejętności mają zniszczyć zagrażającą wszystkim Fałdę.  

ZOBACZ TEŻ  Arnold Schwarzenegger w serialu Netflixa – platforma składa zamówienie

Alina zostaje rozdzielona ze swoim przyjacielem Malyenem Oretsevem (Archie Renaux), w celu odbycia szkolenia i zostania Griszą, która potrafi zapanować nad swoimi mocami. W nowym miejscu poznaje bliżej Generała Kirigana, w którego wciela się popularny z roli Księcia Kaspiana, Ben Barnes. Bohaterka będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoimi nowymi umiejętnościami, ale też z ludźmi, ponieważ każda napotkana osoba to dla niej potencjalne zagrożenie.  

Wiedźmin

wiedzmin geralt plakat

Wiedźmin to serial oparty na powieściach Andrzeja Sapkowskiego, za którego produkcję odpowiada Lauren S. Hissrich. Pierwszy sezon przedstawia tytułowego Wiedźmina, Geralta z Rivii (Henry Cavill), który podróżuje po świecie, gdzie zarabia przyjmując zlecenia. Ostatecznie jego losy splatają się z czarodziejką Yennefer z Vengerbergu (Anya Chalotra) oraz z księżniczką Ciri (Freya Allan). Podczas wykonywania jednego ze zleceń, poznaje Jaskiera (Joey Batey), który postanawia mu towarzyszyć. Początkowo niezadowolony z tego powodu Geralt, odnajduje w końcu w poecie przyjaciela.

Stranger Things

stranger things

Stranger Things to serial stworzony przez braci Dufferów, dla platformy Netflix. Pierwszy sezon koncentruje się na tajemniczym zniknięciu chłopca, Willa Byersa (Noah Schnapp), które staje się początkiem dziwnych zbiegów okoliczności w miasteczku. Jednym z nich jest pojawienie się tajemniczej dziewczynki, Eleven (Millie Bobby Brown), która jak się okazuje uciekła z laboratorium po wielu spędzonych tam latach. Posiada też nadludzkie umiejętności telekinetyczne, nad którymi pracowała podczas eksperymentów, a które teraz mogą pomóc w odnalezieniu Willa.

Akcja serialu jest umiejscowiona w stanie Indiana w latach 80. Scenografowie bardzo szczegółowo zadbali o detale nawiązujące do tego okresu. Duża rolę odgrywa też ścieżka dźwiękowa, która wprowadza widza w odpowiedni nastrój. Twórcy posłużyli się przy tym utworami m.in.: New Order, The Clash, Scorpions czy też The Police. Za ciekawe kompozycje dodające serialowi charakteru odpowiadali Kyle Dixon II i Michael Stein.

The 100 

the 100

The 100 to propozycja Jasona Rothenberga, dostępna już do obejrzenia na platformie Netflix. Widz zostaje wprowadzony do rzeczywistości po wojnie nuklearnej, która miała miejsce 97 lat wcześniej i w wyniku której niemal całe życie na Ziemi wyginęło. Garstka ocalałych przebywa na Arce, czyli stacji kosmicznej, na której zaczyna brakować zasobów do przeżycia. Z tego powodu panują tam surowe restrykcje i jeszcze gorsze kary za ich nieprzestrzeganie, jak np. posiadanie więcej niż jednego dziecka wiąże się ze śmiercią rodzica.

Kanclerz postanawia wysłać na Ziemię stu młodocianych przestępców, ryzykując ich życiem, aby sprawdzić czy na planecie można ponownie zamieszkać. Dla “wybrańców”, sama podróż okazuje się najmniejszym zagrożeniem. Ziemia wciąż ma swoich mieszkańców, którzy nie są przychylni przybyszom. Przed nastolatkami klaruje się też dylemat, czy informować mieszkańców Arki, którzy zesłali ich, wbrew ich woli i wiedzy na tą niebezpieczną misję, o tym, że Ziemia po wojnie się zdążyła się już odrodzić.

iZombie

iZombie

iZombie to ciekawa propozycja Diane Ruggiero-Wrighta i Roba Thomasa, dla tych, którzy lubią połączenie fantasy, kryminału i komedii. Cała historia zaczyna się w momencie, kiedy ambitna studentka medycyny, Olivia „Liv” Moore (Rose McIver), za namową znajomych udaje się na imprezę na łodzi. Po tym wydarzeniu, okazuje się, że dziewczyna zamieniła się w zombie. Jej skóra blednie, ma podkrążone oczy i bardzo jasne włosy. Dodatkowo zaczyna żywić się ludzkimi mózgami, przez co zatrudnia się w kostnicy, aby mieć łatwy dostęp do pokarmu. Przed bliskimi udaje, że nie jest martwa, a nagła zmiana jej życiowych planów wynika z jej woli, a nie z dziwnego przebiegu wydarzeń.

Liv odkrywa, że po zjedzeniu czyjegoś mózgu, zaczyna zachowywać się jak ta osoba, do której należał oraz doświadcza przebłysków pamięci, widząc sceny z życia dawcy. Detektyw Clive Babinaux (Malcolm Goodwin ) zaczyna współpracować z dziewczyną i nieświadomie wykorzystywać jej dar do rozwiązywania zagadek kryminalnych i morderstw.

Westworld

najlepsze seriale sci fi
HBO

Westworld to produkcja Jonathana Nolana i Lisy Joy dla HBO z 2016 roku. Serial doczekał się w sumie 3 sezonów. Tytułowe Westworld, to tak naprawdę futurystyczny park rozrywki, który oferuje klientom spełnianie swoich mrocznych fantazji. Genialny naukowiec Robert Ford (Anthony Hopkins), stoi za stworzeniem tego miejsca, gdzie każda sceneria jest dokładnie przemyślana.

Jedną z ciekawszych dla gości postacią jest Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood), która razem z ojcem mieszka na farmie. Wraz z rozwojem wydarzeń, hosty zaczynają rozumieć, że nie są ludźmi, a świat, w którym żyją jest tylko odzwierciedleniem czyjegoś pomysłu. Postanawiają porzucić swoje role i przejąć władzę nad Westworld. Niestety nikt tak naprawdę nie wie czy to ich wolna wola, czy kolejny scenariusz, który wypełniają zgodnie z przewidywaniami twórców.

Łasuch

lasuch 7
fot. netflix

Łasuch to najnowsza produkcja Netflixa opowiadająca o chłopcu (Christian Convery), który w połowie jest jeleniem, a w połowie człowiekiem. Jego dotychczasowe życie w leśnym schronieniu przerywa spotkanie z wędrowcem, Jepperdem (Nonso Anozie), z którym postanawia wyruszyć w podróż. Ich celem jest odkrycie powodu narodzin Gusa oraz innych hybryd, a także przeszłości Japperda. Postapokaliptyczna Ameryka okazuje się dla chłopca bardziej skomplikowana niż przypuszczał. Na swojej drodze, podróżnicy spotykają sojuszników jak i wrogów.

Seriale fantasy czy seriale fantastyczne – podsumowanie

To już wszystkie seriale fantasy, które chcieliśmy zaprezentować w tym artykule. Takie produkcje są cały czas modne i chętnie oglądane, o czym twórcy doskonale wiedzą, dlatego nasza lista będzie co jakiś czas uzupełniana. Na ten moment daj nam znać jakie są Twoje najlepsze seriale fantasy? Chętnie poczytamy komentarze i może poznamy ciekawe tytuły, o których wcześniej nie słyszeliśmy.

Obejrzałeś już wszystkie wymienione przez nas seriale fantastyczne? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź nasz ranking seriali Sci-Fi. 

Autorki artykułu: Alicja Górska i Izabela Pięta

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. JuliaJ

    Leigh Bardugo to pisarka, nie pisarz 😉

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze