Seriale polityczne – TOP 15, które musisz obejrzeć

j

Autor: Redakcja

}

Data: 10 czerwca 2021

Seriale polityczne to jedne z moich ulubionych. Uwielbiam tę fabułę, intrygi, walka o władzę i to wszystko w klimacie kłótni i dyplomacji zarazem. Dlatego poniżej przedstawiam Wam listę, subiektywną, rzecz jasna, najlepszych seriali politycznych ostatnich czasów.

Najlepsze seriale polityczne

Skoro seriale polityczne, to Scandal

scandal

Usmagazine

Olivia Pope rezygnuje z pracy dla prezydenta Stanów Zjednoczonych i odchodzi z Białego Domu. Ma nadzieję rozpocząć nowy rozdział swojego życia otwierając firmę zajmującą się zarządzaniem kryzysowym. Wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że pozostawienie za sobą przeszłości w Białym Domu nie jest takie łatwe. Przez powiązanie z polityką, a szczególnie prezydentem USA, serial jest bardzo, bardzo patetyczny i wzniosły. Niejednokrotnie okazuje się, że tylko Olivia Pope może pomóc w sytuacji podbramkowej, a jej firma jest najlepszą z najlepszych. Pomimo to ogląda się go całkiem miło i przyjemnie.

Parks and recreation

parks and recreation

To cudowny serial, chociaż nie do końca polityczny. Niestety chyba nigdy nie był emitowany w Polsce. To typowe Mockumentary, czyli serial stylizowany na nakręcanie rzeczywistych sytuacji. Na początku może irytować kamera, ale w pewnym momencie widz się już przyzwyczaja. Leslie Knope to główna bohaterka, singielka, która wzbudza sympatię od samego początku. Jest kierowniczką Wydziału Parków i Rekreacji w małym miasteczku Pawnee w stanie Indiana. I to właśnie miasteczko symbolizuje trochę obraz całej Ameryki.

The Good Wife

the good wife

Żona idealna to przede wszystkim serial obyczajowy, a dopiero potem polityczny. Tytułowa dobra żona Alicia Florrick, jest tłem dla Petera – męża, ale przede wszystkim polityka. Wiedzie cichy żywot kury domowej, która w przeszłości skończyła studia prawnicze. Pilotażowy odcinek to Hitchcockowe trzęsienie ziemi – jej życie musi zmienić się o 180 stopni, ponieważ mąż uwikłany w zdrady, seksafery i korupcje poddaje się do dymisji. Główna bohaterka z kury domowej przeobraża się w przebojową, walczącą o siebie i swoją rodzinę prawniczkę, która nieustannie musi podejmować trudne decyzje – czy to w sprawach zawodowych czy prywatnych.

Homeland – serial polityczne z love story w tle

homeland

Główna bohaterka – Carrie Mathison jest agentką CIA, a główny bohater – Nicolas Brody, jest żołnierzem. Na początku w ogóle mnie nie wkręcił, ale każdy kolejny odcinek okazywał się ciekawy. Samo to, że ma szósty sezon w drodze, świadczy o jego popularności. Głównym celem Carrie jest zniszczyć Al-Kaidę. Oskarża nawet Brodego o to, że z nimi współpracuje, ale finalnie – zakochują się w sobie oboje. W pewnym momencie zaczynają już działać nad zniszczeniem Al-Kaidy razem. W serialu pojawiają się intrygi i różne ciemne zagrywki polityczne, jak i interpersonalne.

Gra o tron

game of thrones

Klasyk pełen strategii, polityki i walki o Żelazny Tron. Pozycja, którą znają wszyscy serialomaniacy. Głównym wątkiem tej historii jest spór o władzę w bardzo podzielonym świecie, który dodatkowo zagrożony jest przez przybyszów zza wielkiego Muru, stanowiącego północną granicę Siedmiu Królestw. Tak w ogromnym skrócie można opisać fabułę. Poza tym jako serial polityczny pełen jest konspiracji, zdrady, oszustw i rebelii, które podsycają atmosferę pełną zbrodni, krwi i seksu. Oglądając Grę o Tron zobaczymy właściwie wszystko czego oczekujemy od wciągającego serialu politycznego, a nawet więcej – na przykład magiczne smoki i nieumarłych.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze brytyjskie seriale XXI wieku - co warto obejrzeć?

House of cards

house of cards

Niekwestionowany as wśród seriali politycznych. Ostatnimi czasy wzbudza bardzo duże zainteresowanie z powodu afery dotyczącej Kevina Spacey, który odgrywał (już chyba należy pisać w czasie przeszłym) główną rolę Fransica Underwooda. House of Cards to opowieść o bezwzględnym dążeniu do władzy, spaczonych osobowościach pozbawionych choćby odrobiny empatii i korupcji, która czai się w każdym biurze Białego Domu. Gwarantuje, że zachwycicie się głównymi postaciami, nawet pomimo tego, że są na wskroś negatywne.

[Aktualizacja] Jeżeli jesteście ciekawi, co stało się z Frankiem Underwoodem, koniecznie sprawdźcie nasz artykuł! 

Kto się odważy – show me a hero

show me a hero serial polityczny
amazon

Sześcioodcinkowy oparty na faktach mini serial polityczny produkcji HBO. Opowiada o losach młodego burmistrza miasta Yonkers. Nick Wasicsk zmaga się z ogromnym problemem dyskryminacji rasowej w latach 80. ubiegłego wieku. Przyczyną konfliktu jest orzeczenie sądu federalnego o nakazie wybudowania tanich mieszkań komunalnych w dzielnicy, którą zamieszkują bogate, białe rodziny. Burmistrz próbuje załagodzić konflikt i nasilającą się agresję na tle rasowym, natomiast jego rozwiązania przynoszą opłakane skutki. Inspiracją do serialu była książka o tym samym tytule autorstwa Lisy Belkin. Wystarczającym zapewnieniem wysokiej jakości serialu jest nazwisko jego twórcy – David Simon, znany z kultowego Prawa ulicy. .

Figurantka

figurantka - seriale polityczne

Seriale polityczne mogą poszczycić się również komediami w swoich zasobach. Ta amerykańska produkcja to zabawna opowieść o tym, jaka jest polityka – pełna podejrzanych gierek i układów. Kiedy główna bohaterka – była senator, dostaje nominację do objęcia stanowiska wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, pragnie zmienić polityczne środowisko i zrobić coś znaczącego. Nie jest to jednak łatwa, ani przyjemna robota. Figurantka zaoferuje nam dużą dawkę błyskotliwych i czasem wulgarnych dialogów, które świetnie wpisują się w realia polityki za zamkniętymi drzwiami oraz nadają serialowi autentycznego tonu. Oprócz tego nie zabraknie nawiązań do popkultury czy wydarzeń z rzeczywistego świata. Idąc za jedną z opinii – jest to House of Cards w wersji komediowej, ale na pewno nie płytszej. Zdecydowanie więc warto obejrzeć te serię.

Ucho prezesa

ucho prezesa

Polska satyra polityczna, która z eksperymentu komediowego, przeobraziła się w kilkusezonowy i świetnie przyjęty serial, żartujący z obecnej ekipy rządzącej. Twórcy produkcji przyznają, że początkowo nie mieli pewności czy ich dzieło przyjmie się na rynku filmowym, czy ktoś będzie chciał oglądać serię w takiej konwencji i czy w ogóle nie jest to strzał w stopę. Dobrze, że pomimo tych wątpliwości zdecydowali się wypuścić w eter swój satyryczny majstersztyk, bo widzom bardzo przypadł do gustu. Serial stał się miernikiem społecznych nastrojów i odzwierciedleniem polityki naszego kraju, dla której jedyną już chyba reakcją pozostaje śmiech.

ZOBACZ TEŻ  Gra o tron: sezon 8. – spoilerowe omówienie 1. odcinka

Fauda

fauda
filmweb.pl

Kolejna propozycja to polityczny thriller osadzony na Bliskim Wschodzie. Wciągająca produkcja Netflixa opowiada o jednym z lepszych izrealskich agentów, który wraca do czynnej służby, aby dopaść palestyńskiego wojownika. Przeciwnik głównego bohatera teoretycznie miał już nie żyć, przez co pogoń za nim staje się chaotycznym polowaniem. Serial zamiast patosem, emanuje autentycznością, co stanowi duży plus dla tej izraelskiej perełki wśród seriali politycznych.

Okupowani

okupowani

Okupowani to trzysezonowy thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, a historia jaką ekranizuje nie wydaje się wcale mało rzeczywista. Fabuła tego serialu opowiada o sprzeciwie norweskiego rządu wobec wydobycia ropy, który skutkuje europejskim kryzysem gospodarczo-energetycznym na ogromną skalę. W efekcie tych działań, platformy wiertnicze na Morzu Północnym, jak i sam kraj norwegów, zostają zaatakowane przez Rosję, chcącą wymusić równowagę w światowych interesach wydobywczych. Serial oprócz intryg i zawirowań urzędniczych, prezentuje różnorodne postawy polityków, a także społeczeństwa.

Boss

boss - seriale polityczne

Seriale polityczne to często produckje amerykańskie i tak też jest w tym przypadku. Boss, czyli seria łącząca cechy dramatu i kryminału, opowiada o bezkompromisowej polityce i rządach burmistrza miasta Chicago. Kiedy główny bohater – grany przez Kelsey’a Grammera – będąc u szczytu władzy dowiaduje się o swojej nieuleczalnej chorobie, nie czuje się już jak wszechmocny bóg, którego odgrywał z politycznego stołka. Niemniej jednak nie zamierza składać broni i ukrywa fizyczne aspekty zdrowotne, aby jak najdłużej utrzymać się przy władzy. Jak kończy się jego historia? Zobaczcie sami, bo naprawdę warto obejrzeć te produkcję, którą wyróżniono Złotym Globem.

Borgen

borgen - rząd

Borgen, czyli polski Rząd, to serial duńskiej produkcji, który nie tylko opowiada kolejną historię ukazującą brudne interesy i czynniki rządzące światem polityki, ale i prezentuje silną, damską bohaterkę, niespodziewanie obejmującą stanowisko premiera. Fikcyjna Brigitte Nyborg Christensen, będąca pierwszą w historii Danii kobietą na tym stanowisku, staje przed prawdziwym wyzwaniem, z którym wiążą się nie tylko kompromisy poglądowe, ale i zmiany w życiu prywatnym. Serial zyskał uznanie widzów i świata filmowego, ponieważ wyróżniono go kilkoma prestiżowymi nagrodami.

Stan gry

stan gry - seriale polityczne

Brytyjski Stan gry odkrywa przed widzem zasady gry, jakimi rządzi się świat polityki i biznesu, które jak już wiemy, niezmiennie się przeplatają. Fabuła serialu opiera się na sprawie śmierci asystentki znanego parlamentarzysty, który jest podejrzany o jej morderstwo. Za dziennikarskie śledztwo zabiera się natomiast jego przyjaciel i współtwórca kampanii wyborczej. Na jaw wychodzą coraz to nowsze brudy i wydarzenia, które mogą zatrząść brytyjską sceną polityczną. Jednak zagrożona jest nie tylko kariera, ale i samo życie. Produkcja trzyma w napięciu od pierwszego do ostatniego odcinka, więc zdecydowanie warto ją zobaczyć!

The Thick of It

the thick of it - seriale polityczne

Satyra to popularna konwencja wśród seriali politycznych. The Thick of It to zabawna produkcja w ironiczny sposób żartująca z brytyjskiego rządu. Serial opowiada o szefie fikcyjnego Ministerstwa Spraw Społecznych i Obywatelstwa oraz jego wpadkach i kłopotach, w które nieustannie wpada. Czterosezonowa produkcja z pewnością rozśmieszy niejednego widza, bo zyskała aż 4 nagrody BAFTA w kategorii najlepszych występów komediowych!

Seriale polityczne – podsumowanie

To już wszystkie nasze top 15 seriali o politycznej fabule. Thriller, dramat czy komedia – który z gatunków wolicie w tej tematyce? A może znacie jeszcze inne seriale polityczne warte uwagi? Dajcie znać w komentarzach!

Autorki artykułu: Magdalena Bród i Hanna Chorążykiewicz.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze