Top 10 serialowych postaci silnych kobiet

}

Data: 12 stycznia 2018

Sylwetki silnych kobiet bardzo wpłynęły na to, co działo się na szklanym ekranie w ostatnich latach. Ameryka po wygranej Donalda Trumpa bardzo się zmieniła, a odpowiedź na rzekomy lub prawdziwy szowinizm nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych została ukazana w sztuce, w tym również tej telewizyjnej, jak i w pewnych zmianach obyczajów – dążenie do wyrównania praw kobiet w Hollywood, śmiałe oskarżenia o molestowanie seksualne. W amerykańskim kinie i telewizji skończyła się pewna era, a kobiety działają w nim coraz śmielej, czego dowodem są bohaterki reprezentujące kobiecą siłę.

1. Diane Lockheart – Christine Baranski – The Good Fight

Po bardzo udanej Żonie Idealnej z ‎Julianną Margulies w roli głównej. Przyszedł czas, aby bardziej wyeksponować postać drugoplanową, mentorkę Alicii – Diane Lockheart. Ta błyskotliwa, bardzo inteligentna prawniczka, z ogromną klasą i wyraźnym światopoglądem w końcu dostała szansę, aby błyszczeć na ekranie w spin-offie Żony Idealnej, czyli Sprawie Idealnej (The Good Fight). Od zawsze lubiłem Christine Baranski, ale widać, że to właśnie rola Diane Lockheart pasuje idealnie do jej charakteru. Liczne przeciwności, które stają przed bohaterką w nowym sezonie pokazują, z jak silną i charyzmatyczną postacią mamy do czynienia.

2. Midge Maisel – Rachel Brosnahan – The Marvelous Mrs Maisel

Lata 50. ubiegłego wieku to nie są czasy na pokaz siły kobiecości. Jednak obojętnie od czasów, z którymi mamy do czynienia, charyzma, inteligencja i pogoda ducha, mogą sprawić, że przeciwności, które mamy przed sobą, okazują się do obejścia. Taka właśnie jest Midge Maisel – multizadaniowa, zabawna, błyskotliwa, pogodna, inteligentna, nie bojąca się mieć swoje zdanie, nawet w obliczu czasów, w których możemy mówić raczej o odwilży kobiecości, niż o prawdziwej równości, bowiem matce i żonie na Manhattanie, mówi się, że ma wrócić do męża, który od niej odszedł i ją zdradzał. Dlaczego? Bo będzie jej ciężko, bo się sama nie utrzyma, bo nie znajdzie pracy. W przypadku Midge Maisel nic z tych rzeczy nie jest prawdą, a ona sama potrafi być tysiąc razy lepsza w tym, w czym jej mąż jest po prostu słaby (a pretenduje do wielkości) – w stand-upie. Miriam w złości i alkoholowej zaprawie odnajduje swój nowy talent, talent do rozśmieszania ludzi i opowiadania historii, wcześniej kibicując w tym samym własnemu mężowi.

ZOBACZ TEŻ  Najciekawsze seriale o średniowieczu - 9 tytułów, przez które nie odejdziesz od telewizora

3. Cersei Lannister – Lena Headey – Gra o Tron

Cersei Lannister od pierwszego sezonu Gry o Tron wiele przeszła. Wszystkie jej dzieci zginęły, a ona sama została królową, czego chciała w sumie od początku, ukrywając się za swoimi dziećmi, które nie miały na tyle dojrzałości, aby utrzymać się na tronie. W 7 sezonie Cersei Lannister bierze los we własne ręce i decyduje się na starcie ze swoją największą przeciwniczką – Deanerys, pokazując, że ze smokami i egzotycznymi armiami, można walczyć przebiegłością. Można postaci Cersei Lannister nienawidzić, można z nią się nie zgadzać, można chcieć aby zginęła, ale nie można jej odebrać siły, godności i inteligencji z jaką walczy o własne sprawy, a aktorce Lenie Headey kunsztu gry aktorskiej.

4. Glena – Alexis Bledel – Opowieść Podręcznej

episode9

Alexis Bledel kojarzymy raczej z grzeczną, pogodną dziewczynką z Kochanych Kłopotów, jak widać, kiedy aktorce przychodzi zagrać kobietę, której kobiecość jest zagrożona, potrafi wszystkim pokazać, że wcale nie jest już taką małą dziewczynką. Postać Gleny z Opowieści Podręcznej, mimo swojej epizodowości, zostanie zapamiętana przez wszystkich. Bo przecież wjechanie samochodem w armię mężczyzn antyutopijnego, szowinistycznego państwa wymaga sporej odwagi.

5. Freda/June Osborne – Elisabeth Moss – Opowieść Podręcznej

file.gabinet

Opowieść Podręcznej pokazuje przekrój kobiet wszelkiej maści, od podporządkowanych żon generałów, przez radykalne podręczne i służące, po podręczne, które z obecnym stanem rzeczy się nie zgadzają, jednak za wiele zrobić nie mogą. W ultraradykalnej Republice Gileadzkiej kobieta jest przedmiotem, a kobieta, która może się rozmnażać, przedmiotem rytualnych gwałtów. Wiadomo jednak, że taki stan wiecznie trwać nie może, a Freda jako podręczna pokazuje wszystkim, że mężczyźni mają wiele słabości, oplatając sobie generała i jego podwładnego wokół palca, mimo ogromnej presji i strachu. Zabawne czarne myśli Fredy na temat otaczającej jej rzeczywistości, pełne napięcia i trwogi spotkania z generałem oraz różnorakie spiski, które mają pomóc rebeliantom to, to co najbardziej zapamiętujemy z Opowieści Podręcznej.

ZOBACZ TEŻ  Seriale na randki – 40 propozycji dla każdego!

6. Lucca Quinn – Cush Jumbo – The Good Fight

screwyou

Luccę Quinn poznaliśmy już w The Good Wife, jako współpracowniczkę Alicii Florrick. W The Good Fight nadal jest tą samą, wyrazistą bohaterką, która związki z mężczyznami traktuje raczej w kategoriach przyjemności, pod płaszczem tajemnicy i zamknięcia się na bliższe relacje. Nadal jest również świetną prawniczką, która coraz lepiej radzi sobie w swojej karierze, działając w dużej kancelarii prawniczej, do której zatrudniona zostaje również Diane Lockheart. Kobiety w The Good Fight, czyli Diane Lockheart, Lucca Quinn oraz chrześnica Diane – Maia Rindell, tworzą niesamowite trio, pokazując całe spektrum kobiecości, od tej pewnej siebie i dojrzałej (Diane), poprzez raczej zawadiacką w wykonaniu Lucci Quinn, po tę, która dopiero zaczyna kiełkować w postaci Mai Rindell.

7. Sansa Stark – Sophie Turner – Gra o Tron

Aby stać się silną Sansa Stark musiała spotkać na swojej drodze trzech mężczyzn, trzech socjopatów, trzech udręczycieli. Pierwszym z nich był Joffrey, od którego Sansie udało się uciec, drugim Ramsey, a trzecim najbardziej podstępny – Littlefinger. Aby w pełni potwierdzić swoją siłę, odwagę oraz dojrzałość, Sansa musiała skazać na śmierć tego ostatniego, co zrobiła i ostatecznie uwolniła się od dysfunkcyjnych relacji w swoim życiu, do których była zmuszana, pokazując tym samym, że w obliczu serialowych okoliczności, byłaby świetną Lady Winterfell i królową Północy.

8. Ally Mayfair-Richards – Sarah Paulson – American Horror Story: Kult

Wygrana Trumpa ponownie rozpoczęła telewizyjne show, pokazując tym samym, że jest to temat bardzo obecny w amerykańskiej kulturze. Tytułowy Kult to radykalna organizacja, która strachem i nienawiścią chce wejść do polityki, a Sarah Paulson jako zdradzona kochanka i kochająca matka się jej przeciwstawia, świetnie rozgrywając karty i pokonując psychopatycznego przeciwnika oraz lidera kultu – Kaia Andersona.

9. Grace Marks – Sarah Gadon – Grace i Grace

Zimnokrwista zabójczyni czy niewinna kobieta, która znalazła się w niezbyt sprzyjających okolicznościach. Tego się nigdy nie dowiemy, ponieważ Grace Marks manipuluje wszystkimi jak jej się podoba, po latach uwalniając się z więzienia. Grace i Grace to kolejny serial na podstawie powieści Margaret Atwood, który mówi o ciekawych, kobiecych jednostkach. Jeśli ktoś nie oglądał – pozycja warta do odhaczenia na swojej liście.

10. Bohaterki Wielkich Kłamstewek – siła tkwi w grupie

7699 1.7

Wielkie Kłamstewka to pokaz wspaniałej gry aktorskiej oraz dramat rodzinny, ze sprawą morderstwa w tle. Kobiety, w których role wcielają się Nicole Kidman, Reese Witherspoon oraz Shailene Woodley mają wiele problemów, z którymi niekoniecznie potrafią sobie poradzić w pojedynkę, jednak razem udaje się im wiele, w tym niezwykle emocjonujący „cios” na zakończenie serialu. Serial miał posiadać jeden sezon, ale zrobił tak wielkie wrażenie na publiczności, że powstaje druga seria widowiska.

A Wy jaką postać kobiecą z 2017 roku wpisalibyście na tę listę i z jakich powodów?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

5 komentarzy

  1. Grzegorz

    Cersei Lannister zamiata wszystkie 😉

    Czasami, bo wbrew pozorom wcale nie często, pojawiają się na ekranie tak krwisto zarysowane i przy tym przerysowane postaci, że perfekcyjnie oddają wszystko, czym powinien odznaczać się ciemny charakter – i ona właśnie do takich postaci należy 😉

    Odpowiedz
  2. Patryk Augustowski

    Dużo zależy też od aktorki, powiedzmy sobie szczerze Lena wymiata w przeciwieństwie do Emili Clarke czy Kita Haringtona, którzy są drętwi i potrzebują mnóstwo CGI w swoich scenach

    Odpowiedz
    • Grzegorz

      Ona gra zwłaszcza spojrzeniem, które może nie tyle zabija – jak w przypadku niektórych ciemnych charakterów – ile przekazuje, że na przykład kimś się totalnie gardzi i chce się go zmieść z powierzchni… co przeważnie jej się ostatecznie udaje 😉

      Odpowiedz
  3. Arek

    Ally Mayfair-Richards w American Horror Story Cult zadziwiała swoją siłą – zdecydowanie najsilniejsza kobieca postać 2017 roku 😉

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Patryk Augustowski

Zapalony fan wszelkiej maści fantastyki, tej na małym ekranie, jak i literackiej. Naukowo zajmował go temat historii alternatywnych - zaliczanego do fantastyki naukowej, dlatego tak bardzo cieszy go fakt, że niektóre z nich pojawiają się na małym ekranie - Człowiek z Wysokiego Zamku od Amazon Prime czy SS-GB produkcji BBC One. Na co dzień ogląda jednak seriale każdego gatunku, doceniając ich walory na serialowy.pl.