Ród smoka – zobacz, co powinieneś wiedzieć przed premierą

}

Data: 18 sierpnia 2022

a

Długo wyczekiwana premiera prequela Gry o tron zbliża się wielkimi krokami, machina promocyjna od HBO Max ruszyła z kopyta a my już za parę dni będziemy mogli ocenić efekty pracy twórców. Dla każdego fana uniwersum George’a R.R. Martina to nie lada gratka i szansa na odkupienie win mało udanego finału ekranowej Pieśni lodu i ognia

Zanim jednak powrócicie do Westeros, zachęcam Was do zapoznania się z poniższym artykułem, w którym nakreślę ogólny kontekst historii oraz przedstawię głównych bohaterów serialu. Starałam się pokrótce (nie zawsze jest to łatwe w tym uniwersum) zebrać najważniejsze informacje, dzięki którym łatwiej będzie się Wam rozeznać w fabule Rodu smoka. Ci, którzy znają historię Tańca Smoków, wiedzą czego się mniej więcej spodziewać, ja natomiast chciałam opisać głównie tło i to co wiemy o bohaterach sprzed rozpoczęcia akcji serialu albo co ujawniały nam zwiastuny i oficjalne kadry z produkcji. Okazało się to niełatwe, ponieważ materiały promocyjne bywają zwodnicze a serial ma się rozgrywać w różnych okresach czasowych, dlatego mogą się tu pojawić niezamierzone, bardzo lekkie spoilery. Pamiętajcie, że w serialu może dojść do mniejszych lub większych zmian, więc nie wszystkie podane przeze mnie informacje, bazujące na pierwowzorze, muszą się pokryć ze światem przedstawionym w Rodzie smoka. Mieliśmy już z tym do czynienia w Grze o tron chociażby w kwestii chronologii, datacji zdarzeń, wieku czy imion bohaterów. Mimo wszystko, mam nadzieję, że tekst okaże się dla Was pomocny.

298350409 610145507135773 5179462554848807632 n
Król Viserys I na Żelaznym Tronie.
HBO Max, materiały prasowe

Ród smoka opowie nam o Tańcu Smoków (nie mylić z tytułem piątego tomu Pieśni lodu i ognia, Tańcem ze smokami) – wielkiej wojnie domowej, która wybuchła na kontynencie Westeros w 129 roku od Podboju Aegona czyli ok. 170 lat przed wydarzeniami z pierwszego sezonu Gry o tron. Wiemy, że serial pokaże też czasy sprzed konfliktu, skupiając się na jego przyczynach i młodości głównych bohaterek, Rhaenyry Targaryen i Alicent Hightower. Jest to czas hegemonii Targaryenów, którzy posiadają w tej chwili ok. kilkunastu smoków, w tym te dorosłe, młode oraz te jeszcze niewyklute. Warto wspomnieć, o tym, że ówcześnie Targaryenowie rządzą de facto sześcioma królestwami gdyż są to czasy sprzed podboju Dorne.

Inspiracją dla serialu jest kronika pt. Ogień i krew. Część 1 (2018) – będąca zapisem historii rządów Targaryenów na Żelaznym Tronie –  oraz minipowieść Księżniczka i królowa opublikowana w Polsce w zbiorze Niebezpieczne kobiety w 2015 roku, która jest bardziej szczegółową, fabularyzowaną historią stricte Tańca Smoków. Opisywane wydarzenia nie są częścią głównej sagi George’a R.R. Martina – można o nich przeczytać w dodatkowych materiałach na temat dziejów Westeros, natomiast w samej Pieśni… przywoływane są szczątkowo.

Ówcześnie na Żelaznym Tronie zasiada piąty władca z dynastii Targaryenów, Viserys I (w tej roli Paddy Considine), syn księcia Baelona Targaryena i wnuk Starego Króla Jaehaerysa I Targaryena. Długie rządy Jaehaerysa (panował aż 55 lat) były czasem rozwoju stolicy, pokoju i dobrobytu a on sam był uznawany przez wielu za najlepszego i najbardziej zasłużonego z targaryeńskich władców. Viserys jako jego następca, mimo mniejszych sukcesów politycznych, chciał utrzymać prosperitę, którą wypracował jego dziadek – był dość spokojnym władcą, nielubiącym wszelakich konfliktów, oddającym się zabawie i przyjemnościom. Stworzył więź z Balerionem, smokiem samego Aegona Zdobywcy lecz po śmierci bestii nie był w stanie związać się już z żadnym innym – co więcej, smoki zaczęły napawać go strachem. Kwestia sukcesji stanie się dla niego kluczowa w późniejszym czasie, gdyż doprowadzi ona do głębokiego rozłamu w dynastii Targaryenów. 

299834864 614987166651607 2012362885841026587 n
Caraxes, Krwawa Żmija
HBO Max, materiały prasowe

Centralną postacią Rodu smoka jest Rhaenyra Targaryen (Emma D’Arcy), pierworodna, ukochana córka Viserysa I i jego przedwcześnie zmarłej żony, Aemmy Arryn. Król do czasu swojego drugiego małżeństwa nie posiadał więcej potomstwa (pozostałe dzieci pary królewskiej zmarły jeszcze w kołysce), więc całą swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje od najmłodszych lat Rhaenyrze, tym samym widząc ją w roli księżniczki Smoczej Skały (następcy Żelaznego Tronu) i przyszłej królowej Westeros. Młoda Rhaenyra (Milly Alcock) z uwagą obserwuje ojca i chętnie przyjmuje od niego nauki, zostaje nawet królewskim podczaszym by być cały czas obok niego. W wieku siedmiu lat po raz pierwszy dosiada swojej smoczycy Syrax, nazwanej na cześć starożytnej,  valyriańskiej bogini. Rhaenyra była zdolna, bystra i niezwykle dostojna, prezentując swoim wyglądem kanon valyriańskiej urody. Poddani szybko ją pokochali i obwołali mianem Radości Królestwa. Z uroczej dziewczyny wyrosła na dumną, silną, upartą i zawziętą kobietę, która nie cofnie się przed niczym aby osiągnąć swój cel.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale minionej dekady – podsumowanie lat 2010-2020

Nie każdemu odpowiada wizja Rhaenyry Targaryen na Żelaznym Tronie – byłby to pierwszy przypadek kobiety jako mianowanego następcy króla. W związku z tym, Viserys namawiany jest przez swoich doradców do ponownego ożenku i starań o męskiego potomka, który według obowiązującego prawa miałby pierwszeństwo w sukcesji przed pierworodną córką. Król jednak nadal podtrzymuje swoje poparcie dla Rhaenyry. 

299928066 616632316487092 3558459754214024334 n
Rhaenyra Targaryen, dziedziczka Żelaznego Tronu
HBO Max, materiały prasowe

Drugą żoną króla zostaje pochodząca ze Starego Miasta (Reach) Alicent Hightower (Olivia Cooke), która już jako młoda dziewczyna (Emily Carey) pojawia się w stolicy jako córka królewskiego Namiestnika, Otto Hightowera (Rhys Ifans). Alicent wprowadzona na dwór przez ojca,  zaprzyjaźnia się z nestorem rodu Targaryenów, starym i schorowanym królem Jaehaerysem – opiekuje się nim, pomaga w codziennych czynnościach i dotrzymuje mu towarzystwa. W tym samym czasie zwraca na siebie uwagę króla Viserysa i niedługo potem – w wieku szesnastu lat – zostaję jego królową i rodzi mu upragnionego syna i dziedzica, księcia Aegona a później jeszcze następną dwójkę – księżniczkę Helaenę i księcia Aemonda. Do tego momentu stosunki Rhaenyry z Alicent były poprawne, obie dziewczyny znały się i lubiły, jednak po ślubie tej drugiej z królem sytuacja mocno się komplikuje. 

I tak zaczyna się konflikt, który będzie osią fabuły Rodu smoka. Czy tron ma przypaść prawnie pierwszemu synowi króla czy według starszeństwa pierworodnej córce? Tworzą się dwa stronnictwa, na czele których staje Rhaenyra i Alicent z ojcem, czarni i zieloni – od kolorów herbowych Targaryenów i Hightowerów. Żadne nie zamierza się poddać w walce o Żelazny Tron. Rhaenyra nadal twierdzi, że jest prawowitym następcą swojego ojca, zwolennicy Alicent natomiast walczą o uznanie Aegona. Viserys konsekwentnie wspiera córkę ale zaistniała sytuacja zaczyna go przerastać. Królestwo zostaje podzielone a brutalna wojna wisi na włosku. 

Owa wojna pełna była przy tym podstępów, morderstw i zdrad, toczono ją w cieniach i na schodach, w salach obrad i na zamkowych dziedzińcach, posługując się sztyletami, kłamstwami oraz trucizną
George R.R. Martin, Księżniczka i królowa [w:] Niebezpieczne kobiety, Zysk i S-ka, 2015.

I smokami oczywiście. W momencie kulminacji smoki stają się bronią w okrutnej, bratobójczej walce a znakiem rozpoznawczym tej wojny stają się walczące na niebie ogniste bestie, których ryk było słychać ponoć w całym Westeros.

293682408 593445408805783 9215806662304610451 n
Rhaenyra Targaryen i Alicent Hightower
Entertainment Weekly, materiały prasowe.

Kolejną bardzo ważną postacią, którą wprowadzi serial będzie Daemon Targaryen (Matt Smith), młodszy brat króla Viserysa., Pewny siebie, ambitny, porywczy i nieco arogancki, ostry w słowie i wyrazisty w charakterze książę łotrzyk znany jest w stolicy jako świetny wojownik i szermierz (był w posiadaniu Mrocznej Siostry, rodowego miecza rodu Targaryenów, którym niegdyś władała m.in. Visenya Targaryen, siostra Aegona Zdobywcy) oraz…częsty bywalec tawern w Zapchlonym Tyłku, najbardziej obskurnej dzielnicy miasta. Daemon zakłada własny zbrojny oddział, patrolujący ulice stolicy – Straż Miejską Królewskiej Przystani, zwaną złotymi płaszczami, która przetrwała aż do czasów znanych nam z Gry o tron. Jego smokiem jest czerwonołuski Caraxes zwany Krwawą Żmiją. Przed mianowaniem Rhaenyry i urodzeniem Aegona, on sam był rozpatrywany jako następca tronu lecz na skutek sporu z Viserysem zostaje  skazany na wygnanie. Po powrocie, zafascynowany Rhaenyrą, uznaje swoją bratanicę jako prawowitą dziedziczkę tronu i tworzy z nią intensywną relację – jest przekonany o swojej i jej wyjątkowości, oboje reprezentują cechy “silnego Targaryena”. Razem tworzą naprawdę mocny duet, co na pewno zobaczymy w serialu. 

ZOBACZ TEŻ  Fenomen serialu Przyjaciele

Oprócz samych Targaryenów w serialu występuje również ród Velaryonów, niezwykle wpływowy i bogaty klan słynący z morskich podbojów – zawsze wierny Koronie i gotowy ją wesprzeć. Ich siedzibą jest wyspa Driftmark, znajdująca się niedaleko Smoczej Skały. Byli krewnymi Targaryenów, ich przodkowie również pochodzili z Valyrii. Głową rodziny i lordem Driftmarku jest w tym czasie Corlys Velaryon (Steve Toussaint) zwany Wężem Morskim. Jego żoną jest Rhaenys Targaryen (Eve Best), Niedoszła Królowa – była córką Aemona Targaryena, najstarszego, żyjącego syna króla Jaehaerysa i następcy tronu. Aemon umiera jednak przed śmiercią ojca a na pretendenta do tronu Jaehaerys wybiera swoje czwarte dziecko, syna Baelona (ojca króla Viserysa), zupełnie pomijając linię Rhaenys i jej potomków, stąd jej przydomek. Razem z Corlysem mają dwójkę dzieci – Laenę (Savannah Steyn) i Laenora (John Macmillan). 

Z postaci dalszego planu zobaczymy m.in. sir Cristona Cole’a (Fabien Frankel), młodego rycerza pochodzącego z Krain Burzy, który zasłynął znakomitym występem w turnieju na cześć koronacji króla Viserysa. Wtedy to, z wzajemnością zwraca uwagę na młodziutką Rhaenyre Targaryen, podarowuje jej swój zwycięski laur, przysięga jej wierność i zostaje jej zaprzysiężoną tarczą oraz rycerzem Gwardii Królewskiej. Jakiś czas później oboje są oskarżani o romans. W pierwszym sezonie serialu (już zapowiedzianych jest ich kilka) poznamy także Mysarię (Sonoya Mizuno), pochodzącą z Lys tancerkę, która zostaje kochanką Daemona Targaryena, Larysa Stronga, lorda Harrenhal i jego brata Harwina oraz całą plejadę członków rodziny królewskiej – Jacaerysa, Lucerysa i Joffreya, synów Rhaenyry z pierwszego małżeństwa oraz bliźniacze córki księcia Daemona, Rhaenę i Baelę.  

viserys daemon va rhaenyra targaryen trong house of the dragon la ai
książę łotrzyk, Daemon Targaryen
HBO Max, materiały prasowe

Wracając do tytułowych smoków, oczekiwany serial ma przejść sam siebie – na ekranie będzie ich bardzo dużo. Oprócz wspomnianych wyżej Syrax i Caraxesa, prawdopodobnie zobaczymy też m.in. Meleys, Czerwoną Królową, smoczycę Rhaenys Targaryen, żony lorda Velaryona; Vhagar, starą smoczycę wojowniczki Visenyi Targaryen, którą teraz dosiada Laena Velaryon oraz złotołuskiego smoka Sunfyre’a, który należał do księcia Aegona, przyrodniego brata i największego wroga Rhaenyry. Ogromne pole do popisu dla twórców, grafików i specjalistów od efektów wizualnych – będzie na co popatrzeć!  

Autorem ścieżki dźwiękowej pozostaje Ramin Djawadi więc także będzie czego posłuchać – od czasu bardzo dobrego soundtracku do wszystkich sezonów Gry o tron nie mam w tej kwestii żadnych obaw. Z tego co ujawnia nam promocja, także scenografia i kostiumy stoją na wysokim poziomie znanym już z pokrewnej produkcji. Wszystko wygląda spójnie i klimatycznie.  

Kończąc, Ród smoka zapowiada się na wielkie filmowe widowisko, pełne zwrotów akcji i żywych, wyrazistych postaci – z tego też zasłynęła Gra o tron i proza George’a R.R. Martina, trzymam więc mocno kciuki aby udało się sprostać zadaniu i zadowolić widzów, gdyż ta fascynująca historia po prostu na to zasługuje. Premiera serialu już 22 sierpnia na HBO Max. 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agnieszka Andrzejewska

Amatorka fantastyki, seriali i dobrych ścieżek dźwiękowych. Według niej szczęście liczy się w kotach i w wejściówkach na konwenty. Miłośniczka prozy George'a R. R. Martina, wdzięków Kita Haringtona i etosu Eddarda Starka. Nadal czeka na swój list z Hogwartu. Kocha planszówki i quizy.