Uosobienia mądrości życiowej, czystej dobroci i rady prosto z serca zawsze warto szukać w drugim człowieku. Najodpowiedniejszymi osobami do tego są nasi dziadkowie, których wzorce chętnie wykorzystuje się w serialach. A jeszcze chętniej się je ogląda! Najlepsze serialowe babcie i dziadkowie tworzą wspólnie symbol ciepła i miłości, dzięki czemu seriale na Dzień Babci i Dziadka zyskują na popularności. Są chętnie oglądane zarówno przez młodych, jak i samych seniorów. O wielu takich postaciach nie sposób zapomnieć, dlatego w tym zestawieniu przypomnimy sobie najważniejsze babcie i dziadków, którzy zawładnęli sercami widzów przed ekranami.
Spis treści
Zagraniczne postacie babć i dziadków w serialach
Modern Family
Jay Pritchett, znany również dzięki głównej roli męskiej w „Świecie według Bundych”, to typowa głowa rodziny Pritchettów, iście nowoczesnej rodziny, w której bardzo dobrze się odnajduje. Wraz ze swoją o co najmniej dwadzieścia kilka lat młodszą żoną, czuwa nad losami swojej szalonej córki Claire oraz synów – geja Mitcha i znacznie młodszego wrażliwca Manny’ego, a także swoich czworga wnucząt.
Kochane Kłopoty
Emily I Richard to dziadkowie „Rory” Gilmore. Nieco konserwatywni i dość sztywni na co dzień, mimo wszystko wspierają swoją córkę i wnuczkę. Opłacają młodszej edukację, pod warunkiem, że będzie się ona stawiać co tydzień na kolacji. Niby proste do zrealizowania, ale czy na pewno? Pasuje do nich określenie, że każdy kocha i troszczy się na swój sposób, po prostu tak, jak umie.
Grace i Frankie
Grace i Frankie to dwie kobiety, które mimo pierwotnej niechęci, połączyła przyjaźń, gdy ich mężowie oznajmili, że się kochają i od teraz będą razem. Te dwie bohaterki pokazują, że świat po 80-tce wcale się nie kończy i w tym wieku nie trzeba być tylko dobrymi babciami, ale można czerpać z życia pełnymi garściami. Łamiąc wszelkie stereotypy, umawiają się z mężczyznami (również znacznie młodszymi), uprawiają seks i wiedzą, co to wibratory! Typowe babcie? Nie sądzę.
Sprzątaczka
Paula, serialowa babcia Maddy, to kobieta, która pokazuje, że babcie nie zawsze są idealne i niekoniecznie można na nie liczyć. Ma swoje życie i swoje problemy, no i nie do końca dobrze ustalone priorytety. Alex, jej córka, dobrze to wie i stara się żyć niezależnie, mimo że finalnie to ona opiekuje się swoją matką… Życie zatacza krąg.
Gra o tron
Olenna Tyrell to kobieta, która pokazuje, kto tu rządzi. Zwana Królową Cierni, prowadzi w Grze o Tron własną grę. To dzięki niej Margaery trzykrotnie wyszła za króla, możemy więc śmiało założyć, że dbała o to, by jej wnukom wiodło się jak najlepiej.
Parenthood
Camille i Zeek to głowy rodziny Bravermanów. Oboje, mimo że osobno, od zawsze wspierali swoje dzieci i wnuki. Troszczyli się o nie i chcieli jak najlepiej, co rzecz jasna, jak to w życiu bywa, nie zawsze dobrze wychodziło. To przykład dziadków, którzy potrafią łączyć troskę i opiekę z własnym, niezależnym życiem. Bo czy to nie właśnie wtedy, jest się najszczęśliwszym?
One Day at a Time
Babcia to emigrantka z Kuby, typowo konserwatywna kobieta, której początkowo dość trudno odnaleźć się w nowoczesnym, amerykańskim świecie, gdzie wnuczka okazuje się być lesbijką, a córka niekoniecznie chce się codziennie modlić. Mimo to to wspaniała i ciepła postać, która dla swojej rodziny zrobiłaby wszystko, to właśnie ona jest całym jej światem. Czasem trochę się jej myli, co jest dla jej rodziny najlepsze i trzeba jej to dopiero uświadomić.
Młody Sheldon
Babcia, zwana przez Sheldona „Meemaw” to postać niezwykle barwna. Na co dzień ma swoje życie i kolejnych partnerów, chodzi na brydża i gra w nielegalnego pokera. Próbuje nawet otworzyć biznes z tym związany! Mimo wszystko jest wspaniałą babką, która zawsze zajmie się swoimi wnukami, zaopiekuje się nimi i da dobrą radę. No i mieszka blisko. Czy to nie wielkie szczęście?
Polskie postacie babć i dziadków w serialach
M jak miłość
Lucjan Mostowiak niestety już nie żyje (grany przez Witolda Pyrkosza), jednak nie można mu odmówić tytułu jednego z najfajniejszych serialowych dziadków. Zawsze był pomocny i służył wszystkim swoją radą i mądrością życiową. Zawsze też wiedział, kiedy wkroczyć, a kiedy lepiej odpuścić. Jego żona, Barbara (grana przez Teresę Lipowską) świetnie mu wtóruje, jeśli mówimy o najlepszych babciach – zawsze ciepła i pomocna, pełna uczuć i mądrości, zawsze wie, czy to czas na pogłaskanie po głowie, czy na skarcenie.
Na wspólnej
Maria zięba to ikona polskiej „babciości” – zawsze opiekuńcza i chętna do pomocy, nie tylko, jeśli chodzi o przepyszne pierogi, których nigdy u niej nie zabrakło! Troszczy się o wszystkie swoje dzieci i wnuki – potrafi dobrze doradzić, ale też szczerze powiedzieć, że zrobiło się źle i trzeba się zachować. A do tego wszystkiego to niezwykle aktywna kobieta i bizneswoman.
Włodek Zięba, jej mąż, to prawie tak samo dobry dziadek, jak z Marii babcia. Zawsze razem, zawsze wspólnie „Na wspólnej”. Wyróżnia się tym, że po prostu nie potrafi być ostry, nigdy nie krzyczy, jest znacznie bardziej łagodny, ale w tym wszystkim jednak czasem nieporadny. Ostatnio wystąpił nawet w społecznej kampanii!
Rodzinka.pl
Zenon i Janina. Wspaniali dziadkowie, jakich pozazdrościliby niejedni. Kochają całym sercem nie tylko swoje wnuki, ale i oczywiście dzieci. Zenon jest trochę ślamazarny, ale przy tym niezwykle uroczy! Nie potrafi owijać w bawełnę. Jest szczery i mówi, jak jest. Janina za to, jest supernowoczesną babcią – ma swoje życie – tańczy, śpiewa, gotuje, udziela się na Facebooku i lubi rozmawiać na „Skajpaju”. Potrafi rozbawić do łez. Niestety, aktorka grająca jej rolę – Halina Skoczyńska – już nie żyje.
Najlepsze serialowe babcie i dziadkowie – Podsumowanie
Babcie i dziadkowie w serialach nie są zbyt oczywistymi wyborami, bo przecież świat woli oglądać młodość i piękność. Ale gdy tego typu postaci się pojawiają, zwykle są niesamowicie barwne i mają dużo do powiedzenia. Dlatego właśnie postanowiliśmy stworzyć to zestawienie – żeby pokazać Wam, że w jesieni życia można jeszcze wiele pokazać również w serialach. A jakie są Twoim zdaniem najlepsze serialowe babcie i dziadkowie? Przegapiliśmy coś?
0 komentarzy