7 wartych uwagi serialowych adaptacji literackich [kolejność przypadkowa]

j
}

Data: 16 stycznia 2018

Adaptacje i ekranizacje są bodaj najbardziej ryzykownymi przedsięwzięciami w filmowym świecie. Dwugodzinna formuła zmusza do – często znacznego – okrojenia materiału, a to zwykle pociąga za sobą falę krytyki ze strony fanów danej powieści.

W teorii nieco łatwiej powinni mieć twórcy serialowi. Posiadają w końcu więcej czasu antenowego. Sęk w tym, że nie zawsze stawiają wierność wizji pisarza na pierwszym miejscu. Bywa, choć fanatycy niektórych powieści i tak będą szli w zaparte, że niektóre literackie rozwiązania na ekranie prezentują się po prostu słabo. W końcu każde medium rządzi się swoimi prawami.

Oto kilka serialowych adaptacji, których twórcom można by powiedzieć: robisz to dobrze.

  1. Gra o tron

got

źródło: hbo

Na podstawie cyklu „Pieśń Lodu i Ognia” George’a R.R. Martina.

 

Cykl Martina szturmem wziął telewizyjne plany milionów serialomaniaków (i nie tylko) na całym świecie. Według niektórych danych jest to najczęściej udostępniany i pobierany serial na świecie. Na 2019 rok, po 8 latach bytności tej wysokobudżetowej produkcji na antenie HBO, zaplanowano finał serii.

 

Historia „Gry o tron” rozgrywa się wokół rywalizacji o Żelazny Tron. Przedstawiciele rodów z różnych części świata starają się zagarnąć władzę dla siebie. Akcja pęka w szwach od intryg, romansów, skrytobójczych misji i brutalnych morderstw. Z czasem na pierwszy plan wysuwa się wątek fantasy – nadchodzi zima, a wraz z nią śmiertelne niebezpieczeństwo zza legendarnego muru chroniącego podwładnych Żelaznego Tronu.

 

Występują: Emilia Clarke, Kit Harington, Sophie Turner, Lena Headey, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Gwendoline Christie i wielu innych

 

  1. Ania, nie Anna

    ania

    źródło: netflix

    Na podstawie cyklu „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.

    Tę książkę czytałyśmy jako małe dziewczynki. Czytały ją też nasze mamy, ich mamy i być może nawet mamy naszych mam. W przyszłości zapewne czytać ją będą również nasze córki. Pierwszy sezon serialu na podstawie powieści Montgomery pojawił się na Netflixie w 2017 roku i podzielił widownię. Jak zwykle rozchodziło się o wierność oryginałowi. Jeżeli jednak ktokolwiek powie, że Amybeth McNulty nie oddaje ducha małej Anne Shirley, to najwyraźniej czytał inną powieść niż ja.

    Serial opowiada o Anne Shirley, która zostaje adoptowana przez starsze rodzeństwo Cuthbertów. Ci początkowo nie są do niej przekonani. Chcieli bowiem przygarnąć chłopca, a nie rudą i gadatliwą dziewczynkę. Zjednanie siebie nowych opiekunów to jednak dopiero początek wyzwań dla Anne. Kolor jej włosów, niewyparzona buzia i ponadprzeciętna błyskotliwość przynoszą jej mnóstwo kłopotów.

    Występują: Amybeth McNulty, R.H. Thomson, Geraldine James

 

  1. Outlander

     

    out

    źródło: netflix

    Na podstawie cyklu „Obca” Diany Gabaldon

    Mariaż historycznego dramatu, romansu i fantasy to typ produkcji, która nieczęsto trafia nawet na małe ekrany, zwłaszcza w wydaniu dla dorosłych. W mającym premierę pierwszego sezonu w 2014 roku serialu „Outlander” nie szczędzi się widzom brutalnych i naturalistycznych obrazów. Gorejące rany, sceny gwałtów i ogólne obrazy wyjątkowej brutalności sprawiają, że to propozycja wyłącznie dla widzów szukający mocnych wrażeń.

    „Outlander” to historia Claire Randall pełniącej podczas II wojny światowej rolę sanitariuszki. Gdy wojna się kończy, kobieta wyjeżdża z mężem do Szkocji, by zapomnieć o niedawnej przeszłości i odbudować ich związek. Niespodziewanie jednak podczas spaceru przenosi się do roku 1743 roku, gdzie w konflikcie szkocko-angielskim dołącza przypadkiem do strony szkockiej. Nadchodzi powstanie jakobitów i bohaterka, coraz silniej zżywająca się ze Szkotami (szczególnie z jednym), przeżywa kolejne dylematy moralne – z jednej strony z powodu pozostawionego gdzieś w przyszłości męża, z drugiej z powodu znajomości historii.

Występują: Caitriona Balfe, Tobias Menzies, Sam Heughan

  1. Seria niefortunnych zdarzeń

    seria niefortunnych zdarzenNa podstawie cyklu „Seria niefortunnych zdarzeń” Lemony’ego Snicketa.

    Tę serię kupiłam za pierwsze zarobione pieniądze i tak, byłam już wtedy nieco na tę historię za stara, ale mimo to wpadłam po uszy. Powieści nie miały szczęścia do ekranizacji. Pierwsza filmowa próba nie okazała się sukcesem, chociaż ja nie uważam jej za spektakularną porażkę. W 2017 roku Netflix wypuścił pierwszy sezon serialowej wersji cyklu Snicketa i… bum! „Seria niefortunnych zdarzeń” znowu wróciła na języki i przeżywa kolejną młodość.

    A o czym to w ogóle jest? W skrócie: o wyjątkowym rodzeństwie (Wioletka, Klaus i Słoneczko) i ścigającym je Hrabi Olafie. Pewnego dnia ich rodzice giną w pożarze. Od tej pory dzieci przekazywane są kolejnym opiekunom zastępczym, a ich tropem podąża żądny spadku Olaf. Całość utrzymana jest w konwencji tragikomedii z mocno przerysowanymi bohaterami, zwrotami akcji i otoczką wizualną.

    Występują: Neil Patrick Harris, Malina Weissman, Louis Hynes, Presley Smith

  2. Wirus

    wirus

    źródło: filmweb

    Na podstawie cyklu „Wirus” Chucka Hogana i Guillermo del Toro.

    Majacząca na granicy kiczu i kampu estetyka filmów del Toro to coś, co tygryski takie, jak ja lubią najbardziej. Sztuczna krew lejąca się hektolitrami, potwory rodem z kina klasy B i mocno nakreślone postaci nie są może uniwersalną propozycją dla serialomaniaków, ale koneserów gatunku z pewności cieszą i to od 2014 roku, gdy premierę miał pierwszy sezon „Wirusa”.

    Czy da się streścić fabułę tego serialu w jednym zdaniu? Owszem: na pokładzie samolotu lądującego w Nowym Jorku naukowcy odkrywają tajemniczy wirus, który zmienia ludzi w krwiożercze potwory.

Występują: Corey Stoll, Kevin Durand, David Bradley, Richard Sammel

 

  1. Elementary

    elementary

    źródło: google play

    Na podstawie opowiadań i powieści o Sherlocku Holmesie autorstwa sir Arthura Conana Doyle’a.

    Na informację o kolejnych sezonach „Elementary” mdlało pewniej mniej osób niż po zapowiedziach „Sherlocka”, ale nie ma się, co dziwić. Po pierwsze to typowy procedural, który na dłuższa metę, zwłaszcza podczas binge’owania, może nudzić. Po drugie, zdecydowanie nie trzyma się literackiego pierwowzoru, zmieniając nie tylko czasy akcji, ale nawet… płeć bohaterów.

    W tym serialu Sherlock Holmes to również londyński detektyw, ale ze względu na trudną przeszłość mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W sprawach codziennych i zawodowych pomaga mu zatrudniona przez jego ojca terapeutka, Joan Watson.

    Występują: Jonny Lee Miller, Lucy Liu

 

  1. Dom grozy (Penny dreadful)

    dom grozy

    źródło: filmweb

    Na podstawie klasycznych powieści gotyckich.

    To propozycja dla fanów mroku Londynu z przełomu XIX i XX wieku. W serialu odnaleźć można nawiązaniu do wielu znanych powieści, jaki „Frankenstein”, „Dracula” czy „Dorian Gray”. Doskonałe aktorstwo, scenografia i muzyka w połączeniu z intrygującą fabułą włos potrafią zjeżyć na karku. Niestety, emitowany od 2014 rok „Dom grozy” doczekał się tylko 3 sezonów.

    Fabuła w centrum stawia tajemniczą Vanessę Ives, spirytystkę, która wraz z podróżnikiem sir Malcolmem Murray bada sprawę tajemniczych zaginięć. Wkrótce do ich duetu dołączają: pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Ethan Chandler oraz młody naukowiec Victor Frankenstein.

Występują: Eva Green, Timothy Dalton, Josh Hartnett, Harry Treadaway

 

ZOBACZ TEŻ  7 najciekawszych serialowych czarnych charakterów

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Alicja Górska

Amatorka wszelakich tekstów kultury – od kina klasy B do perełek z Sundance, od młodzieżowego fantasy do southern gothic czy Prousta. Zaczynam dziesięć seriali jednocześnie, a później płaczę, bo chciałabym oglądać je wszystkie. Wiecznie zabiegana i w niedoczasie próbuję połączyć ambicję obrony doktoratu z uzależnieniem od srebrnego ekranu i kompulsywnym pisaniem powieści z gatunku tych niepoważnych.