w

7 najciekawszych serialowych czarnych charakterów

7 najciekawszych czarnych charakterów
Źródło: NPR

Jeśli chodzi o niektórych serialowych bohaterów, nie możemy się zdecydować, czy bardziej ich kochamy, czy raczej nienawidzimy. Ich kreacje są tak złe, że aż dobre. Dzięki obecności takich czarnych charakterów w fabule serialu wiele produkcji bardzo zyskuje. Przyznajemy, że sami oglądamy niektóre seriale tylko po to, żeby zobaczyć, czym jeszcze nas zaskoczą. Poniżej przedstawiamy zestawienie najczarniejszych z czarnych charakterów, jakie widzieliśmy na małym ekranie.

ALEXIS COLBY

gettyimages 93417588 wide a6fbe7a9cae44675eb282a6c29d76a65a45953f1 s900 c85
Źródło: NPR

Nie wyobrażamy sobie, żeby ranking czarnych charakterów mogła otworzyć inna serialowa postać. Alexis Carrington Colby to – jak to się mówi – klasyka gatunku. Ktokolwiek oglądał Dynastię, na pewno tę postać zapamiętał najlepiej. Trudno o bardziej wyrafinowaną serialową intrygantkę. Głównym zajęciem Alexis jest doprowadzanie byłego męża, Blake’a Carringtona, do rozpaczy. Jej gierki przysparzają równie wiele problemów ex-małżonkowi, co ich wspólnych dzieciom. W oryginalnej wersji Dynastii w rolę przebiegłej Alexis wcieliła się bezbłędna Joan Collins. We współczesnej wersji serialu, emitowanej od 2017 roku, postać Alexis przedstawia Nicollette Sheridan, znana szerszej publiczności z roli Edie Britt w Gotowych na wszystko (gdzie skąd inąd też nie była aniołkiem).

AMANDA WOODWARD

amanda woodward dc0ef745 c72e 4af6 9e67 c9842a64a2e resize 750 284x300
Źródło: Alchetron

Wszyscy dobrze wiemy, że najbardziej wyraziste czarne charaktery (których pojawienie się na ekranie zwiastuje złowieszcza muzyka) pojawiają się w operach mydlanych. Doskonałym przykładem tego typu bohaterki jest Amanda Woodward, w którą w serialu Melrose Place wciela się Heather Locklear. Jak to zwykle bywa w przypadku telenoweli, serialowa Amanda jawi się jako bardzo twarda i zdecydowana kobieta, która często pokazuje swój dominujący charakter. Z fabuły serialu dowiadujemy się, że na jego kształtowanie miała trudna przeszłość bohaterki. Niemniej jednak, nie skreśla jej to z rankingu czarnych charakterów. Postać Amandy była wielokrotnie nagradzana – znalazła się m.in. w rankingu 100 Najlepszych Postaci ostatnich 20 lat opublikowanym przez amerykański magazyn Entertainment Weekly.

HRABIA OLAF

maxresdefault 1 300x168
Źródło: Metro

Główny bohater Serii niefortunnych zdarzeń zdecydowanie zasługuje na miejsce wśród wyjątkowych czarnych charakterów. Ze względu na gatunek i klimat serialu, postać hrabiego Olafa może uciekać się do najróżniejszych sztuczek, by dopiąć swego. A chodzi mu głównie o zdobycie bogactwa rodziny Baudelaire i próbuje to zrobić przez stawianie w trudnych sytuacjach dzieci państwa Baudelaire’ów. Do jego standardowych zagrywek należą przebieranki i przyjmowanie rozmaitych pseudonimów. Hrabiego Olafa widzowie mogli zobaczyć na ekranie w dwóch kreacjach: najpierw w filmie, w którym Jim Carey odegrał wolę głównego bohatera, a później (od 2017 roku) w serialu, gdzie hrabią stał się Neil Patrick Harris, znany z bardzo wielu produkcji, w tym hitu Jak poznałem waszą matkę.

FRANK UNDERWOOD

 

landscape 1457090553 hoc 413 01328r 300x150
Źródło: Digital Spy

Antagonista z serialu House of Cards to – jak na współczesnego polityka przystało – człowiek bez skrupułów. Frank Underwood, odgrywany przez zamieszanego w wielką aferę Kevina Spacey (co zdaje się tylko dodawać „czerni” temu czarnemu charakterowi), jest w stanie poświęcić dobro ogółu, żeby tylko odegrać się na prezydencie, który nie dał mu stanowiska sekretarza stanu. Underwood ma jasno sprecyzowany cel: skoro sam nie otrzymał funkcji, której pragnął, musi pozbawić prezydenta jego funkcji. Aby tego dokonać nie cofnie się przed niczym. W swoją intrygę zaangażuje nawet niczego nieświadome osoby trzecie.

DAN SCOTT

 

dan scott 300x168
Źródło: Beamly

Ojciec głównego bohatera serialu Pogoda na miłość, w którego rolę wszedł Paul Johansson, to naprawdę niezłe ziółko. Sam zresztą jest tego w pełni świadom. Dan Scott doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rani swoich bliskich – a im bliższa jest mu osoba, tym bardziej okrutny potrafi wobec niej być. Mówi o tym otwarcie, przez co można uznać go za do szpiku kości wyrachowanego. „Każda dobra historia potrzebuje łajdaka Lucas. Przykro mi, ale ja jestem twoim” – tak Dan zwraca się do swojego syna. Zresztą, trudno nie zaliczać do grona czarnych charakterów kogoś, kto został oskarżony o morderstwo i za to też skazany.

JOAN FERGUSSON

 

giphy 300x167
Źródło: Giphy

Na próżno można szukać w filmach i serialach postaci strażników więziennych i komendantów, którzy byliby lubiani przez więźniów. Większość z nich wykazuje się niezdrowymi skłonnościami i brakiem jakiegokolwiek zrozumienia względem więźniów. Jeśli te cechy pomnoży się przez dwa i doda do tego zachowanie, które można wytłumaczyć jedynie zaburzeniami psychicznymi, otrzyma się postać taką jak Joan Ferguson. Bohaterka serialu Wentworth. Więzienie dla kobiet jest zimna, cyniczna i całkowicie pozbawiona głębszych uczuć, co czyni ją idealną kandydatką do zasilenia szeregów najciekawszych czarnych charakterów. Postać ta nie byłaby tak wiarygodna, gdyby nie doskonała gra kanadyjskiej aktorki Pameli Rabe.

CERSEI LANNISTER

cersei feat1 300x157
Źródło: Konbini

Koniec naszego rankingu to prawdziwa wisienka na torcie. Cersei Lannister wyznacza dla czarnych charakterów całkowicie nowy odcień czerni. Przedstawiona przez Lenę Headey bohaterka jest jedną z najbardziej przebiegłych postaci niezwykle popularnego hitu Gra o tron. Nie byłaby zapewne tak bezwzględna, gdyby nie jej chore ambicje. Cersei to typ osoby, która nie znosi sprzeciwu i samą siebie uważa – jak to polityk – za nieomylną (choć daleko jej do tego). Jej porywczy charakter i brak poszanowania dla pewnych zasad niejednokrotnie prowadził do chaosu i dużych komplikacji.

Jeśli znacie jakiegoś przedstawiciela czarnych charakterów, który mógłby prześcignąć w byciu złym samą Cersei, koniecznie dajcie znać w komentarzu!

A jaki jest Twój ulubiony czarny charakter?

 

Ula Zywer

Napisane przez Ula Zywer

Pochłania seriale wszelkiego rodzaju, ale najbardziej lubuje się w komediowych. Fanka dobrych soundtracków, zarówno serialowych, jak i filmowych. Szczególnie ceni sobie produkcje z nieoczywistym zakończeniem.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

lucyfer 150x150

Lucyfer – nie będzie 4. sezonu, serial został anulowany

peaky blinders

Peaky Blinders z nagrodą BAFTA