Top 9 serialowych cliffhangerów

}

Data: 28 czerwca 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

Coraz częściej w produkcjach telewizyjnych twórcy serwują nam solidne dawki adrenaliny i podniesionego ciśnienia, a wszystko to za sprawą cliffhangerów. W niektórych serialach z cliffhangerami mamy do czynienia w finałowych odcinkach sezonów, a w innych nawet w każdym odcinku, co sprawia, że nie możemy oderwać się od ekranu i pochłaniamy cały serial za jednym zamachem. Czasami zabiegi te mogą doprowadzić nas do szału, gdy zostawiają nas w niepewności i szoku, ale bez wątpienia robią swoje. Nie pozostaje nam wtedy nic innego jak obejrzeć kolejny odcinek, by zaspokoić swoją podniesioną do granic możliwości ciekawość, w czym właśnie tkwi sedno zastosowania cliffhangera. W artykule tym przedstawiamy top 9 serialowych cliffhangerów.

9. Sherlock (2010-2017)

unnamed 2

W genialnym serialu, jakim jest Sherlock nie zabrakło cliffhangerów. W finale drugiego sezonu obserwujemy, jak Sherlock (Benedict Cumberbatch) rzuca się z dachu szpitala św. Bartłomieja po ostatecznej konfrontacji z Moriatym. Świadkiem tego zdarzenia jest Watson (Martin Freeman), który podbiega do ciała swego przyjaciela. Po ukazaniu zakrwawionej twarzy Sherlocka i stwierdzenia braku pulsu przez Watsona, nie mamy żadnych powodów, by wątpić w śmierć bohatera. Jednak kiedy Watson stoi nad grobem przyjaciela, ku naszemu niedowierzaniu widzimy jak Sherlock obserwuje go z ukrycia. W tej sytuacji nasz szok i ciekawość sięgnęły zenitu, kiedy spekulowaliśmy jakim cudem Sherlockowi udało się sfingować swoją śmierć.

8. Arrow (2012-2020)

arrow 101677

Arrow wciąga swoją dynamiczną akcją i świetną fabułą, a na dodatek obfituje również w cliffhangery. Taki zabieg pojawił się na przyklad w 4 sezonie serialu, kiedy to w futurospekcji poprzedzającej właściwą akcję o kilka miesięcy Oliver (Stephen Amell) odwiedza grób osoby, której tożsamość nie zostaje jednak ujawniona widzom. Wiadomo jednak, że postać ta była bliska Oliverowi, gdyż bohater jest głęboko dotknięty jej śmiercią. Futurospekcje te występują kilkukrotnie w przeciągu całego sezonu, wzbudzając w widzach coraz większe obawy, czyje imię spośród kluczowych postaci może widnieć na wspomnianym nagrobku.

Innym pamiętnym cliffhangerem z zerialu Arrow jest finał 5 sezonu, kiedy to Oliver obserwuje z łodzi, jak na jego oczach wybucha wyspa Lian Yu, na której przebywają jego rodzina i przyjaciele. Zastanawialiśmy się wtedy, komu z bohaterów będących wtedy na wyspie udało się przeżyć, a kto pożegnał się z życiem. Za odpowiedziami na te pytania musieliśmy czekać do następnego sezonu.

7. Zagubieni (2004-2010)

lost, zagubieni

Serial ten znany jest z tego, że w miarę rozwoju fabuły w głowie widza aż gotowało się od nadmiaru pytań. Zagadka goniła zagadkę, nic nie było takim, jakie wydawało się na pierwszy rzut oka, a kolejne odcinki zamiast rzucać na sprawy coraz więcej światła, wszystko tylko bardziej komplikowały. Oczywiście nie brakowało tu cliffhangerów.

ZOBACZ TEŻ  Seriale na walentynki, czyli co obejrzeć we dwoje - 13 oczywistych i nieoczywistych propozycji

Chyba jeden z najbardziej szokujących zabiegów tego typu pojawił się w finale trzeciego sezonu. Trafnie zatytułowany odcinek „Po drugiej stronie lustra” kończy się pozorną retrospekcją, przedstawiającą Jacka (Matthew Fox) i Kate (Evangeline Lilly) pośród cywilizacji. Jednak kiedy bohaterowie dyskutują o wyspie, zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z futurospekcją. Z pewnością niejeden widz rwał sobie włosy z głowy zastanawiając się, w jaki sposób bohaterowie wydostali się z wyspy.

6. Gra o tron (2011-2019)

jon snow got 737a
Źródło: METRO

Pierwsze, co przychodzi mi na myśl o cliffhangerach w kultowym serialu Gra o tron to śmierć Jona Snow (Kit Harington). Chyba każdego fana tej sagi wydarzenie to poruszyło do żywego. Widzowie spekulowali na temat śmierci bohatera, odmawiając uwierzenia w to, co zobaczyli na ekranie. Swe nadzieje na to, że Jon Snow jakimś cudem przeżył opierali na sugestiach, że postać ta ma jeszcze rolę do odegrania w tej histtorii. Również zapewnienia odtwórcy roli bohatera o odejściu z obsady serialu nie ostudziły nadziei fanów na powrót postaci. Dopiero kolejny sezon ostatecznie wyłożył karty na stół.

5. The Walking Dead (2010-2022)

negan z the walking dead bedzie nowa postacia w tekkenie 7 article

Jeden ze słynnych cliffhangerów, który już na stałe zagościł w popkulturze miał miejsce w finale 6 sezonu serialu The Walking Dead. W scenie tej Negan (Jeffrey Dean Morgan) zabawia się w śmiertelną wyliczankę, by wybrać potencjalną ofiarę. Kiedy wyliczanka wskazuje cel, mężczyzna brutalnie morduje jedną z postaci, przy użyciu kija bejsbolowego owiniętego drutem kolczastym. Tożsamość ofiary została jednak ukryta przed widzami, ponieważ wydarzenie to obserwujemy oczami owej ofiary. Widzimy kolejne ciosy kijem, słyszymy chrzęst łupania czaszki i rozchlapującą się krew. Na wyjaśnienie zagadki przyszło nam czekać do kolejnego sezonu.

4. Niewinny (2021)

bez tytulu
Źrodło : Netflix

Niewinny to jeden z tych seriali, które serwują widzom cliffhangery w zasadzie w każdym odcinku. Serial skupia się na postaci Mateo Vidala (Mario Casas), który zostaje wplątany w wir zaskakujących intryg, kiedy próbuje wyjaśnić okoliczności dziwnego zniknięcia jego żony. Twórcy tej hiszpańskiej produkcji znakomicie łączą kolejne epizody cliffhangerami, bawiąc się z odbiorcami w kotka i myszkę. Właśnie za sprawą tych zabiegów nie sposób oderwać się od ekranu. Każdy z odcinków kończy się zaskakująco i pozostawia u widza niedosyt i nieokiełznaną chęć poznania dalszego rozwoju akcji.

ZOBACZ TEŻ  TOP 16: seriale animowane dla dorosłych, czyli najlepsze zabawne, ironiczne, bezpośrednie produkcje

3. Breaking Bad (2008-2013)

braking bad hankleaves
Źródło: Across The Margin

Tak jak w przypadku innych przedstawionych tu tytułów, opowieść o nauczycielu chemii Walterze White (Bryan Cranston), który stał się narkotykowym bossem, również zawiera liczne cliffhangery. Jednym z najbardziej pamiętnych z nich jest końcowa scena z finału połowy 5 sezonu „Gliding Over All”. Odcinek ten pokazuje to, czego wszyscy fani wyczekiwali od samego początku: Hank (Dean Norris) poznaje prawdę.

W toalecie Hank znajduje książkę, którą Walter otrzymał od Gale’a (David Costabile). Czytając treść dedykacji, która brzmi „Dla mojego innego ulubionego W.W.” Hank w końcu uświadamia sobie, że notoryczny lord narkotykowy, którego ściga, to jego własny szwagier. W tym momencie następuje koniec odcinka pozostawiając wachlarz emocji u widzów.

2. Dom z papieru (2017- )

dom z papieru
Źródło: Netflix

Nie wiem czy wszystkie hiszpańskie produkcje mają to do siebie, że są bogate w cliffhangery, ale Dom z papieru, w którym obserwujemy jak grupa ludzi realizuje swój zaplanowany co do najmniejszego szczegółu napad na bank, to kolejny tytuł na naszej liście, w których zabiegi te kończą niemal każdy odcinek. To między innymi dlatego produkcja ta jest tak bardzo wciągająca, bo po prostu musimy wiedzieć, co będzie dalej, jak potoczy się akcja, która podniosła nam ciśnienie w poprzednim odcinku. Dlatego też nie będę przytaczać konkretnego przykładu cliffhangera z tego serialu, gdyż cała ta produkcja jest ich pełna i nie sposób wybrać jednego, czy nawet dwóch. Gwarantuję, że każdy odcinek obfituje w mocną dawkę adrenaliny i wciąga do samego końca.

1. Skazany na śmierć (2005-2017)

prison break vuelve con sus protagonistas dominic purcell y wentworth miller

Osobiście uważam, że Skazany na śmierć nie ma sobie równych pod względem przerywania akcji w najbardziej kulminacyjnych momentach. Twórcy wykazali się tutaj mistrzowskim poziomem i kunsztem stosowania cliffhangerów, dzięki czemu tytuł ten uplasował się na pierwszym miejscu w naszym rankingu. Podobnie jak w przypadku Domu z papieru, w serialu tym nie sposób przytoczyć konkretnego przykładu genialnego cliffhangera, jako że każdy odcinek takowy zawiera.

Śledzenie losów Michaela Scofielda (Wentworth Miller) w próbach wydostania swojego brata z więzienia to znakomita, trzymająca w napięciu rozrywka, a obecne w niej cliffhangery mogą zaprzeć dech w piersiach. Sama muszę przyznać, że powstrzymywanie się od oglądania odcinka za odcinkiem jest tutaj praktycznie niemożliwe. Epizody kończą się w takich momentach, że pozostawiają u widza niedosyt i podniesione ciśnienie, co dokładnie było zamiarem twórców.

Top 9 serialowych cliffhangerów – podsumowanie

Bez względu na to czy kochamy cliffhangery, czy nienawidzimy ich za to, że pozostawiają nas w niewiedzy, niepewności i na skraju wytrzymałości psychicznej, wypełniają one swoje zadanie znakomicie. To właśnie dzięki nim nie możemy oderwać się od naszych ulubionych seriali i razem z bohaterami przeżywamy rozgrywające się na ekranie zaskakujące wydarzenia. Twórcy tych produkcji doskonale o tym wiedzą i, jak pokazują powyższe tytuły, znają się na swoim fachu. A jakie cliffhangery Wam zapadły w pamięć?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *