Seriale na podstawie książek – 18 propozycji

j
}

Data: 30 czerwca 2021

Seriale na podstawie książek to dość pokaźny zbiór tytułów, o których zapewne słyszeliście, ale mogliście nie wiedzieć, że ich twórcy zainspirowali się książkami. W poniższym zestawieniu przedstawiłam popularne moim zdaniem seriale, które może zachęcą Was do sięgnięcia po pierwowzory.

Seriale na podstawie książek – Seriale 2021

Firefly Lane

W 2008 roku została wydana powieść amerykańskiej pisarki, Kristin Hannah, pt. “Firefly Lane”, która stała się inspiracją dla twórców wyemitowanego w 2021 roku serialu o tym samym tytule. Podczas serii prezentowane jest życie dwóch bohaterek: Tully Hart oraz Kate Mularkey, od czasów młodości w latach 70. ubiegłego wieku, aż do teraźniejszych wydarzeń. Opowiedziana historia nie jest przedstawiona chronologicznie, natomiast wprowadzone retrospekcje wpływają na spójność i zrozumienie przekazywanej treści. Pełną recenzję serialu możecie znaleźć tutaj.

Seriale na podstawie książek- Firefly Lane
Źródło: filmweb.pl

Co kryją jej oczy

Co kryją jej oczy to tytuł zarówno serialu dostępnego na platformie Netflix, jak i książki autorstwa Sarah Pinborough. Wydana w 2017 roku powieść, szybko doczekała się ekranizacji, bo już cztery lata później, w 2021 roku.

W centrum wydarzeń postawiona jest Louise Barnsley, która wplątuje się w toksyczną relację małżeńską Adele i dr Davida Fergusonów. Z mężczyzną zaczynają ją łączyć nie tylko relacje biznesowe, ale też potajemny romans. Jednocześnie, Louise zaprzyjaźnia się z jego żoną. Początkowy trójkąt miłosny obiera niebezpieczny kierunek, kiedy na jaw zaczynają wychodzić coraz to mroczniejsze sekrety małżonków.

behind her eyes
Grafika Google

Cień i kość

Leigh Bardugo to amerykańska autorka książek dla nastolatków, która zasłynęła głównie dzięki wydanej duologii “Szóstka wron”, trylogii „Cień i kość”, a także powieści „Dziewiąty Dom”. To właśnie wspomniana trylogia zainspirowała Erica Heisserera do wyprodukowania serialu Cień i kość.

Fabuła serialu osadzona jest w świecie, gdzie największe zagrożenie dla ludności stanowi Fałda Cienia. Dorastająca w sierocińcu Alina Starkova zostaje kartografką, dzięki czemu na froncie może być blisko swojego jedynego przyjaciela, Malyena Oretseva. Podczas przeprawy przez Fałdę, ku zaskoczeniu wszystkich, Alina odkrywa, że posiada w sobie niezwykłą moc. Od tej pory zostaje rozdzielona z przyjacielem i zamknięta w Małym Pałacu, gdzie pod okiem innych Griszów, ma pracować nad swoimi umiejętnościami. Niestety jej osoba, staje się łatwym celem dla wielu ludzi, którzy chcą nią manipulować.

bez tytulu 14
fot. netflix

Seriale na podstawie książek – Seriale 2020

Gambit Królowej

Gambit Królowej to miniserial od Netflixa, który swoją emisję miał w 2020 roku. Twórcy: Scott Frank i Allan Scott wzorowali się na powieści amerykańskiego pisarza Waltera Tevisa, o tym samym tytule, która została wydana w 1983 roku. Autor doczekał się ekranizacji w sumie czterech na sześć wydanych książek (resztę jego twórczości stanowią opowiadania).

Serial Gambit Królowej, jak sam tytuł wskazuje, nawiązuje do gry w szachy. Przedstawia losy osieroconej Beth, która dorastała w sierocińcu. Tam poznała grę w szachy, którą po kryjomu szkoliła pod czujnym okiem dozorcy. Produkcja pokazuje jej wyboistą drogę do spełniania marzenia o zastaniu najlepszą szachistką na świecie. Cały proces jest dla niej o tyle trudny, gdyż musi mierzyć się ze swoimi uzależnieniami oraz z przewagą mężczyzn w świecie szachowym.

aaaabutdr0ocmruhctshn2zvlbkrp2kbk7slnhj8sf dyi2

Bridgertonowie

Julia Quinn jest autorką serii Bridgerton, która liczy łączenie dziewięć powieści. To właśnie te książki zainspirowały amerykańską producentkę, Shondę Rhimes do stworzenia wspólnie z Netflixem, serialu Bridgertonowie. Produkcja zadebiutowała na platformie końcem 2020 roku.

Akcja serialu osadzona jest w Londynie w 1813 roku, w tak zwanej epoce Regency. Arytokratyczna rodzina Bridgerton składa się z wdowy Violet oraz jej ośmiorga dzieci. Najstarsza córka, Daphne doczekała się wieku, w którym oficjalnie może zacząć poszukiwania przyszłego męża. Podczas jednych z bali poznaje księcia Hastingsa, z którym początkowo zawiera tajemny układ: udają zakochanych w sobie, aby o Daphne ubiegali się coraz lepsi kandydaci, natomiast książę miał w ten sposób odpocząć od nachalności ludzi, domagających się jego zaręczyn i ślubu. Wszystkiemu z ukrycia przygląda się tajemnicza Lady Whistledown, która w swojej gazetce opisuje czasami niewygodne fakty z życia mieszkańców.

bridgertonowie 2

Tiny Pretty Things 

Seriale na podstawie książek są również kierowane do młodzieży i opowiadają o wydającym się niektórym, perfekcyjnym życiu nastolatków. Autorami powieści Tiny Pretty ThingsSony Charaipotry i Dhonielle Clayton, natomiast za powstanie serialu dla Netflixa, odpowiedzialny był kanadyjski scenarzysta, Michaela MacLennana.

Akcja serialu rozgrywa się w elitarnej szkole baletowej w Chicago. Pewnego dnia jedna z uczennic ulega wypadkowi, przez co jej miejsce zajmuje nowo przyjęta Neveah. Środowisko, do którego dołącza okazuje się być z pozoru beztroskie i idealne. Tak naprawdę to połączenie ludzi z różnymi charakterami, doświadczeniami i pochodzeniami, których łączy jedynie talent oraz zacięta rywalizacja. Gdy w grę wchodzi nadzieja na wielką karierę, przyjaźnie i lojalność przestają mieć jakiekolwiek znaczenie.

ZOBACZ TEŻ  Serialowe małe miasteczka - top 13 tytułów
tiny pretty things
Grafika Google

Seriale na podstawie książek – Seriale zakończone

Gra o tron

Gra o tron to kolejna produkcja oparta na powieściach, tym razem pisarza George’a R.R. Martina. Za twórców serialu uznaje się Davida Benioffa i D.B. Weissa. Gra o tron stała się ponadczasowym hitem HBO, który doczekał się aż 8 sezonów. Przełamał też konwencję, że główni bohaterowie muszą żyć długo i szczęśliwie. Już w pierwszym odcinku widz może się przekonać jak zaskakujący i często bolesny jest to serial, gdzie nie należy przywiązywać się do postaci, ponieważ w każdej chwili mogą zostać uśmierceni przez twórców.

Fabuła Gry o tron Jest bardzo rozbudowana i początkowo może być dla odbiorcy ciężka w rozeznaniu. Na północy, w Westeros, panuje ród Starków, natomiast na południu, w Królewskiej Przystani rządzi król Robert Baratheon, który poślubił Cersei z rodu Lannisterów. Równolegle twórcy przybliżają postać Daenerys Targaryen, która za Wąskim Morzem zbiera armię, by w niedalekiej przyszłości powrócić i przejąć władzę oraz zasiąść na Żelaznym Tronie.

gra o tron sezon 8

The 100

Seriale na podstawie książek, nie zawsze prezentują wydarzenia jeden do jednego, czasami są tylko luźną adaptacją, tego, co zostało już napisane. Tak jest w przypadku serialu The 100, którego twórcy inspirowali się książką Kass Morgan, pt. „Misja 100”. Autorka uczestniczyła przy pisaniu scenariusza, który stworzyła wspólnie z Jasonem Rothenbergiem.

Fabuła serialu nawiązuje do odległej o 97 lat przyszłości, w której część ludności, po wojnie nuklearnej, zamieszkuje stację kosmiczną, zwaną „Arką”. Ze względu na kończące się zapasy, kanclerz postanawia wysłać młodocianych przestępców na Ziemię, aby sprawdzili, czy nadaje się ona do ponownego zamieszkania. Niczego nieświadoma grupa, składająca się ze 100 osób, dociera na planetę, gdzie odkrywa, że nie tylko odrodziła się po wojnie, ale też jest nadal zamieszkana przez Ziemian.

the 100

Ania, nie Anna

Seriale na podstawie książek to również adaptacje lektur szkolnych, tak jak w przypadku powieści Lucy Maud Montgomery, pt. „Ania z Zielonego Wzgórza”. W tym przypadku produkcja nie odbiega za bardzo od wydarzeń opisanych w książce, ale nadaje im jednak bardziej współczesny obraz. Mimo że historia oryginalnie ma miejsce w latach 70. i 80. XIX wieku, to twórcy serialu przemycili do niej problemy, z którymi mierzy się również obecne społeczeństwo. Są to np.: kwestie związane z feminizmem czy rasizmem.

Akcja dzieje się w kanadyjskiej miejscowości Avonlea, gdzie mieszka starsze rodzeństwo: Małgorzata i Mateusz Cuthbertowie. Ze względu na swój wiek i spore gospodarstwo postanowili zaadoptować chłopaka, aby ten pomagał Mateuszowi w pracach domowych. W sierocińcu doszło jednak do pomyłki i została przesłana dziewczynka, Ania. Rudowłose, energiczne dziecko skradło jednak serca Cuthbergów, którzy postanowili zapewnić jej nowy, ciepły dom.

ania nie anna
Grafika Google

Sherlock

Arthur Conan Doyle to szkocki pisarz, któremu zawdzięczamy rozwój nurtu powieści detektywistycznych oraz powstanie postaci Sherlocka Holmesa, która stała się inspiracją dla wielu twórców. Jednym z duetów, który nawiązał do tej wybitnej kreacji jest Steven Moffat i Mark Gatiss. W ramach ich współpracy powstał emitowany w latach 2010-2017, serial Sherlock.

Fabuła produkcji opiera się na sojuszu dwóch przeciwnych charakterów: inteligentnego Sherlocka i zdroworozsądkowego Watsona. Pierwszy z nich to geniusz w czystej postaci, który potrafi w kilka sekund poznać i przeanalizować człowieka po takich drobnostkach, na których normalnie się nie skupiamy. Watson, który był lekarzem wojskowym, towarzyszy Scherlockowi w rozwiązywaniu spraw kryminalnych.

sherlock
źródło: BBC

13 powodów

Seriale na podstawie książek mogą poruszać bardzo poważne problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Taki przekaz miała powieść i serial o tym samym tytule, Trzynaście powodów. Autorem wspomnianej książki jest Jay Asher, natomiast produkcja została stworzona przez Briana Yorkeya i wyprodukowana przez Netflixa.

W 2017 roku na platformie został wyemitowany pierwszy z czterech sezonów. Już na samym początku dowiadujemy się, że siedemnastoletnia Hannah Baker, popełniła samobójstwo. Zanim jednak zdecydowała się na ten ruch, nagrała obustronnie siedem kaset (oprócz ostatniej, na której było tylko jedno nagranie). W ten sposób chciała wytłumaczyć, dlaczego zdecydowała się na samobójstwo. Każde nagranie było jej opowieścią o relacjach z konkretnymi osobami.

13 powodow

Altered Carbon 

Amerykańska producentka, Laeta Kalogridis podczas pracy nad serialem Altered Carbon, inspirowała się powieścią Richarda Morgana, pt. „Modyfikowany węgiel”. Obecnie produkcja liczy 2 sezony wydane kolejno w 2018 i 2020 roku.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o milenialsach

W oddalonej o 300 lat rzeczywistości dużą rolę odgrywają nowe technologie pozwalające ludziom na m.in.: zapisywanie i przechowywanie ludzkiej świadomości w pamięci cyfrowej oraz wymienianie swojego ciała na inne. Dzięki tym możliwościom śmierć nie jest już dla nikogo końcem życia ani czymś, czego należy się bać. Jedynym ocalałym przeciwnikiem nowego porządku jest Takeshi Kovacs, którego umysł został zamrożony na długie lata w lodzie. Pewien miliarder, Laurens Bancroft postanawia go obudzić, aby pomógł mu rozwiązać sprawię morderstwa, której ofiarą jest sam Laurens.

altered carbon 2
Źródło: Netflix

Seriale na podstawie książek, które będą kontynuowane

Wiedźmin

Seriale na podstawie książek to również ekranizacje polskich powieści. Tak powstała produkcja Netflixa „Wiedźmin”, której pierwszy sezon został wyemitowany w 2019 roku. Seria opiera się na cyklu książek autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Historia Geralta z Rivii zainspirowała również twórców gier komputerowych do stworzenia trzech gier: Wiedźmin, Wiedźmin 2: Zabójcy królów i Wiedźmin 3: Dziki Go. Serial przedstawia losy wspomnianego już wiedźmina Geralta z Rivii, księżniczki Ciri oraz czarodziejki Yennefer.

wiedźmin netflix
Źródło: Netflix

Opowieść podręcznej

HBO GO również ma w swojej ofercie seriale na podstawie książek. Jednym z nich jest Opowieść Podręcznej, czyli ekranizacja książki kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood, która została wydana w 1985 roku. Serial jest emitowany na platformie od 2017 roku i doczekał się 4 sezonów.  

Fabuła serii rozgrywa się w dosyć niedalekiej przyszłości, kiedy to rządy w USA zostają przejęte przez „chrześcijańską” władzę. Nowy porządek wprowadza podział społeczeństwa na komendantów oraz ich żony, a także podręczne, które często wbrew swojej woli muszą współżyć z panem domu, w którym mieszkają, w celu spłodzenia dziecka. Każde nieposłuszeństwo jest surowo karane, a każda krzywda wyrządzana kobietom jest argumentowana Pismem Świętym.  

Opowieść podręcznej season 3 sezon 3
źródło: HBO

Outlander

O serialu Outlander pisaliśmy nie raz, m.in. w artykule o ciekawych serialach kostiumowych. Możecie jednak nie wiedzieć, że nawiązuje on do cyklu powieści „Obca”, której autorką jest amerykańska pisarka, Diana Gabaldon. Cała seria liczy w sumie 13 książek, które łączą w sobie gatunki powieści przygodowej z historyczną oraz literaturą romansu.

Fabuła serialu opowiada o losach Claire, która po powrocie z frontu, gdzie służyła jako sanitariuszka, wyruszyła na zasłużony urlop do Szkocji, aby spędzić czas ze swoim mężem. Niespodziewanie przenosi się w czasie do 1743 roku. Ze względu na ówczesną sytuację polityczną, jest zmuszona do poślubienia Szkota, Jamiego Frasera. Claire przeżywa wewnętrzne rozdarcie, ponieważ nie potrafi poradzić sobie z miłością, jaką darzy dwóch mężczyzn naraz.

Outlander

Wielkie Kłamstewka

Wielkie Kłamstewka to kolejna produkcja HBO GO, która została oparta na książkach. W tym przypadku pierwowzorem jest powieść o tym samym tytule autorstwa Liane Moriarty. Serial został wyemitowany na platformie w 2017 roku i obecnie liczy 2 sezony.

Przedstawiona historia skupia się wokół nadmorskiego miasteczka Monterey. To w nim mieszkają i żyją trzy przyjaciółki i matki: Madeline, Celeste i Jane. Ta ostatnia, jest nowa w mieście. Podczas spotkania integracyjnego, na jej syna padają oskarżenia o agresję. Ofiarą chłopca miała paść córka jednej z najbardziej wpływowych kobiet w okolicy, Renaty. Oskarżony wszystkiego się wypiera, a swoje wsparcie okazują mu jego mama oraz jej nowe przyjaciółki. Ta sytuacja dzieli lokalne społeczeństwo na dwie grupy oraz ujawnia skrywane tajemnice.

Wielkie kłamstewka HBO

You

You to powieść wydana przez Caroline Kepnes w 2014 roku. W kolejnych latach zostały wydane sequele o tytułach: “Ukryte ciała” oraz „You Love Me”. Na podstawie twórczości autorki, został wyprodukowany serial Netflixa o takim samym tytule jak pierwsza powieść, czyli You.

W produkcji przedstawiona jest relacja toksycznej miłości i jej wpływu na bohaterów. Joe pracuje jako menadżer księgarni, w której poznaje kobietę o imieniu Beck. Dziewczyna jest początkującą pisarką. Pierwsze zauroczenie zamienia się w toksyczną obsesję. Joe śledzi dziewczynę w życiu realnym oraz w Internecie. Chce mieć ją tylko dla siebie, dlatego likwiduje wszystko i wszystkich, co jest w stanie zepsuć mu plan.

you
Grafika Google

New Amsterdam

Historia dr Maxa Goodwina została początkowo opisana w książce „Twelve Patients: Life and Death at Bellevue Hospital”, autorstwa Erica Manheimera. W roku 2018 wyemitowana została ekranizacja powieści, za którą odpowiadał David Schulner. Na ten moment, platforma Netflix oferuje odbiorcy do obejrzenia 2 sezony produkcji.

Akcja serialu skupia się na wspomnianej już postaci dr Maxa Goodwina, który obejmuje stanowisko dyrektora medycznego szpitala New Amsterdam Medical Center. Od początku zaskakuje innych swoimi pomysłami, tak jak w przypadku zwolnienia wszystkich pracowników oddziału kardiochirurgicznego. Swoje decyzje zawsze podejmuje w trosce o dobro pacjentów i przeciwstawia się polityce wewnętrznej i zewnętrznej, która ogranicza mu niesienie pomocy.

new amsterdam

Seriale na podstawie książek – podsumowanie

To już wszystkie seriale na podstawie książek, które chciałam Wam przybliżyć w tym zestawieniu. Na pewno jest ich o wiele, wiele więcej, natomiast chciałam skupić się na tych bardziej znanych i popularnych w ostatnim czasie. Napiszcie w komentarzu, czy jakąś książkę, o której wspominałam, przeczytaliście i czy odbiega ona bardzo od ekranizacji. Dajcie też znać czy jesteście #teamksiążka czy #teamserial?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.