Serialowe matki – najlepsze i najgorsze przypadki – czy znasz te 11 kobiet?

}

Data: 26 maja 2021

Serialowe matki bywają różne – jak to w życiu. Niektóre postaci kobiet, obdarzonych przez reżyserów potomstwem, szybko zdobywają nasze serca. Innych zaś za nic nie chcielibyśmy podkraść serialowym dzieciakom. Nie ma jednak wątpliwości, że każda z nich jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Z okazji dzisiejszego święta rodzicielek, przedstawimy Wam najlepsze i najgorsze serialowe matki! 

Najlepsze serialowe matki

Lorelai Gilmore – Gilmore Girls

Bohaterka, której nazwisko znajdziemy w tytule znanej serii, stanowi modelowy przykład samotnej matki. Chociaż życie czasem bywa ciężkie, to Lorelai przyjmuje je jakie jest i z podniesioną głową kroczy do przodu bez pomocy mężczyzn. Kobieta, stanowiąca wzór do naśladowania, odnosi sukcesy i jednocześnie wychowuje dziecko. Jej więź z córką jest taką, której niejedna osoba mogłaby pozazdrościć. Sarkastyczna i zabawna Lorelai to przyjaciółka dla swojej córki. Potrafi też jednak wyczuć, kiedy jej dziecko potrzebuje bardziej kochającej i wspierającej mamy niż fajnej koleżanki do pogaduszek.

Gilmore Girls - najlepsze i najgorsze serialowe matki

Claire Dunphy – Modern Family

Ta serialowa matka być może nie jest najbardziej zabawową rodzicielką, jakiej zapewne życzyłyby sobie dzieci, ale nie zmienia to faktu, że bardzo kocha swoją rodzinę i chce dla niej jak najlepiej. Claire czasami bywa mocno konkurencyjna i wymagająca, ale kiedy zachodzi potrzeba, zawsze jest gotowa do pomocy i rodzicielstwo wraz z całą swoją “nowoczesną rodziną” stawia na pierwszym miejscu. Mimo występujących czasem zgrzytów, dzieci Claire są do niej przywiązane. Może o tym świadczyć na przykład wątek z jedną z wchodzących w dorosłość córek, która zaproponowała zrobienie sobie z mamą pasujących tatuaży.

modern family

Kristina Braverman – Parenthood

Rodzicielstwo, które przejawia się już w tytule, to główna domena naszej bohaterki, którą śmiało możemy zaliczyć do najlepszych serialowych matek. Kristina jest postacią wykreowaną na mądrą, rozumiejącą i wspierającą mamę. Opiekuńczej i kochającej rodzinę kobiecie zdarza się jednak być poddenerwowaną czy niespokojną – jak chyba każdemu. Jednak bez względu na to, co dzieje się w jej osobistym życiu, zawsze jest przy swoich dzieciach, co czyni ją jedną z najbardziej godnych zaufania matek w serialowym świecie.

Parenthood

Catelyn Stark – Gra o Tron

Jedna z najlepszych serialowych matek, której spokojne usposobienie i oddanie trzem wartościom – rodzinie, obowiązkowi i honorowi – wpłynęły na dobre wychowanie piątki potomków. Kochająca matka, mogła być wzorem do naśladowania dla swoich dzieci, bo oprócz spokoju emanowała przez nią też siła, dzięki której mężnie prowadziła swoją armię na pole bitwy. Catelyn zyskała miłość swoich dzieci, dla których strata rodzicielki była ogromnym ciosem. 

ZOBACZ TEŻ  Seriale przygodowe warte obejrzenia - TOP 14!
gra o tron - najlepsze i najgorsze serialowe matki

Natalia Boska – Rodzinka.pl

Losy rodzinne tej matki z naszego serialowego podwórka śledziło od zawsze wielu polaków. Kobieca głowa domu Boskich, to postać – można powiedzieć – wszystko ogarniająca. Natalia z trójką synów i mężem, który często przypomina czwarte dziecko, musi radzić sobie z codziennością i robi to całkiem nieźle. Serialowa, czasem nadopiekuńcza mama kocha swoje potomstwo, które często jednak doprowadza ją do granic wytrzymałości. Wybuchy nerwów bohaterki, które bezsprzecznie stanowią rozrywkowy element serialu, zazwyczaj prowokowane są przez małe, kumulujące się zdarzenia. Dzięki nim jednak, postać matki, granej przez Małgorzatę Kożuchowską, jest wiarygodna i relatywna. Losy Boskich i ich najlepszej matki można śledzić na platformie VOD.

rodzinka.pl

Najgorsze serialowe matki

Norma Bates – Bates Motel

Jedna z głównych bohaterek prequela stworzonego do kultowego filmu Psycho Alfreda Hitchcocka, to matka, której raczej nie chcielibyśmy znaleźć w naszym życiu. W serialu pokazana jest relacja między mamą a synem, która doprowadza do uzyskania przez chłopaka tytułowego przydomka “psycho” z oryginalnego dzieła. Norma to chorobliwie nadopiekuńcza matka, nalegająca na szkolne nauczanie czy nawet spanie w jednym łóżku z osiemnastoletnim synem. Jej zachowania budują i umacniają w synie wewnętrznego psychopatę, a także przyczyniają się do wykreowania w nim przerażającego mordercy. Chyba wszyscy zgodzimy się z faktem, że trzymanie przy sobie zmumifikowanych zwłok matki, nie jest zachowaniem normalnym i świadczy o wcześniejszym wpływie rodzicielki na psychozę syna.

bates motel

Ellis Grey – Grey’s Anatomy

To postać którą zdecydowanie możemy zaliczyć do kategorii najgorszych serialowych matek. Ellis, która była rodzicielką znanej chirurg – Meredith Grey, odznaczała się silnym pracoholizmem, arogancją i apodyktyzmem. Matka, której bezsprzecznie można przypisać tytuł drama queen, była odpowiedzialna za ogromny bagaż emocjonalny, który ciążył na jej córce. Kiedy toksyczna matka zachorowała na Alzheimera, mogliśmy zobaczyć sceny, w których wyjątkowo była miła dla Meredith. Przyczyną tej nagłej uprzejmości nie był jednak napływ matczynej miłości, a mylne postrzeganie córki jako koleżanki z college’u.

grey's anatomy

Constance Langdon – American Horror Story

Ta bohaterka bezsprzecznie wypełnia szeregi naszych najgorszych serialowych matek. Kiedy Constance, będąca niedoszłą gwiazdą filmową, zamordowała męża i jego kochankę, popadła w depresję i zaczęła zaniedbywać swoje dzieci. Macierzyństwo zdecydowanie nie było jej najlepszą stroną, bo cała czwórka jej dzieci pożegnała się z życiem. Jej ukochany syn miał tak dość matki, że wywołał strzelaninę w szkole, w wyniku której został zabity. Inne dziecko, Constance poleciła zamordować, aby uniknąć odebrania jej nad nim opieki. Oprócz tego jej kolejnym “macierzyńskim” wyczynem było trzymanie pociech przykutych łańcuchem na strychu, aby mieć je przy sobie.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale na rozstania z facetem - 11 propozycji, które sprawią, że poczujesz się lepiej
american horror story

Livia Soprano – The Sopranos

Manipulantka i oszustka – to dwa określenia jakie przychodzą do głowy na myśl o tej serialowej matce, którą zaliczymy oczywiście do tej gorszej kategorii rodzicielek. Livia – kobieca głowa mafijnej rodziny – zdaje się czerpać przyjemność z unieszczęśliwiania ludzi wokół siebie, nie pomijając przy tym procederze swoich własnych dzieci – Tonego, Janice i Barbary. Zachowanie kobiety skutkuje opuszczeniem jej przez obydwie córki, a wkrótce także odwróceniem się syna, którego usiłowała zabić za umieszczenie jej w domu spokojnej starości. Psychiatra Tonego, bazując na jego opowieściach, uznała że matka mafijnego bossa może chorować na pograniczne zaburzenie osobowości lub osobowość narcystyczną, co ma zdecydowanie negatywny wpływ na jej potomstwo.

rodzina soprano

Cersei Lannister – Gra o Tron

Bezwzględna matka rządna tronu i stawiająca go na pierwszym miejscu, z pewnością nie może być dobrym rodzicem. Dorastająca Cersei nie zbudowała relacji ani więzi z rodzicami, co przełożyło się na jej słabą macierzyńską postawę wobec własnych dzieci. Rzekomo ma obsesję na punkcie ich dobra, ale kiedy obserwujemy sytuacje, w których coś im grozi, to zamiast zmartwienia widzimy wściekłość na to, że jej “własność” jest przez kogoś odbierana. Jej słynna dewiza: “wygrasz albo zginiesz”, odnosząca się do walki o tron, przełożyła się na życie (albo jego brak) całej trójki jej dzieci.

gra o tron

Najdłużej wyczekiwana matka

Kiedy mowa już była o najlepszych i najgorszych serialowych matkach, to warto też wspomnieć o tej, której można by przypisać miano najdłużej i najbardziej wyczekiwanej rodzicielki. Mowa tu oczywiście o tytułowej Matce z kultowego sitcomu Jak Poznałem Waszą Matkę. Jest to najbardziej tajemnicza postać całej serii, ponieważ jej tożsamość była ukrywana przed widzami (ale też i przed samymi aktorami!) przez prawie wszytskie 9 sezonów. Jedynymi osobami, które wiedziały kim jest Matka, byli twórcy serialowej fabuły! I choć Matka pojawiała się w niektórych wczesnych odcinkach, to nigdy nie ukazała swojej twarzy chowając ją pod charakterystycznym żółtym parasolem. Dlatego jej poznanie było tak wyczekiwanym momentem!

jak poznałem waszą matkę

Serialowe matki – podsumowanie

Każda matka jest inna – zabawna, sarkastyczna, apodyktyczna, wścibska, kochająca… Daje to twórcom serialowym duże pole do popisu w procesie kreowania postaci rodzicielek. Odpowiednio nakreślone i charakterystyczne bohaterki zapadają widzom w pamięć bez względu na to czy darzą je sympatią czy raczej wzbudzają w nich negatywne odczucia. A czy Wy macie jakieś ulubione matki? Oczywiście, oprócz swoich osobistych, którym nie zapomnijcie złożyć życzeń w dniu ich święta!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.