Brutalne seriale – 14 propozycji z dużą dawką przemocy

j

Autor: Anna Pikiel

}

Data: 29 listopada 2021

Nie trudno ukryć, że przemoc w serialach dostarcza wielu emocji. Może dlatego wielu z nas w jakiś sposób fascynują brutalne seriale? Niemniej jednak kontrowersja i lejąca się krew na ekranach pokazuje nam, jak niekiedy wygląda lub wyglądała rzeczywistość. Jasne, są i produkcje przekoloryzowane pod tym względem, ale ciężko w tym kontekście mówić o tych seriach, które oparte są na historiach prosto sprzed tysiąca lat. Jeśli więc interesuje Cię taka tematyka, zainteresowany jesteś makabrycznymi realiami gangów albo po prostu ciekawy jesteś seriali pełnych akcji, zapoznaj się z naszą listą, w których przemocy nie brak.

Banshee

Główny bohater w towarzystwie, brutalne seriale

Lucas Hood zostaje szeryfem pewnego miasteczka. Oprócz zajmowania się swoimi obowiązkami szuka kobiety – Any, z która kiedyś coś go łączyło. Kobieta wiedzie spokojne życie w Banshee i stara nie rzucać się w oczy, a sąsiedzi znają ją pod przybranym imieniem. Przyjazd Lucasa jest dla niej problematyczny, szczególnie że kiedyś wspólnie popełnili przestępstwo. Z pozoru kolejny serial, dla jednych z ciekawszą lub mniej interesującą fabułą. Jednak nie bez powodu został okrzyknięty jednym z najbardziej brutalnych seriali. Sprawdźcie sami swoją wytrzymałość i wrażliwość na krew, wylewające się flaki i okrutną przemoc.

Breaking Bad

Pinkaman i Walter z Breaking Bad w żółtych kombinezonach

Historia przeciętnego nauczyciela chemii – Waltera, który dowiaduje się o wyniszczającej go chorobie. Choć ta sytuacja jest smutna, to jednak zwyczajna. Nie jest jednak zwyczajnym to, co postanawia zrobić później. Aby zabezpieczyć finansowo swoją rodzinę, posuwa się do działalności przestępczej, a sam staje się producentem prestiżowej, niezwykle czystej metamfetaminy. Z czasem staje się brutalnym i bezwzględnym Heisenbergiem, a jego „nowe” życie wydobywa z niego to, co najgorsze.

Synowie Anarchii

Postacie Synów Anarchii

Gang motocyklowy dowodzony przez Jaxa Tellera stacjonuje w Kalifornii. Aktualny lider, choć chce przywrócić towarzyszom morały wyznaczone wcześniej przez swojego ojca, popycha ich w stronę przemocy i brutalności. Każdy, kto sprzeciwi się gangowi, musi ponieść karę, często w postaci naprawdę krwawych egzekucji. Strzały prosto w głowę, palenie żywcem, odgryzanie języka czy wydłubywanie oczu to tylko część licznych, makabrycznych zdarzeń, które oglądać można na ekranie.

The Punisher

Frank z Daredevil, brutalne seriale
Marvel’s The Punisher,brutalne seriale

Głównego bohatera – Franka znamy już z serii „Daredevil”. Tam też postanowił zemścić się na mordercach swojej rodziny. Po sfingowaniu swojej śmierci żyje z pozoru zwyczajnie, choć wiemy, że ukrywa się pod fałszywym nazwiskiem. Kiedy niejaki Micro mówi mu, że zna prawdziwych oprawców jego rodziny, Frank ponownie zmienia się w bezwzględnego i samozwańczego strażnika sprawiedliwości. Posuwa się do krwawych, bezlitosnych czynów, a w międzyczasie odkrywa spisek, na którym cierpią zwykli ludzie.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale dla nerdów

Altered Carbon

Scena z Altered Carbon
Netflix, brutalne seriale

W odległej przyszłości ciała ludzkie to jedynie nośniki świadomości, a wszystko to, co nazwać możemy osobowością, znajduje się w nowoczesnym implancie. Jeśli ktoś umiera naprawdę, to jedynie poprzez zniszczenie nośnika, technologicznego miejsca „zamieszkania” ludzkiej świadomości.

Po morderstwie ciała bogatego Bancrofta jego implant nie pamięta 48 godzin przed tragedią, a w celu poznania prawdy ożywia więźnia Takeshiego Kovacsa. Ten, aby zapracować na wolność, musi rozwiązać tajemniczą zagadkę.

Gomorra

Postacie Gomorry
fot. hbo go, brutalne seriale

Gomorra to serial prosto z mafijnego świata, gdzie przestępczość wręcz wżera się w resztę społeczności. Broń w rękach dzieci, strzały skierowane w cywilów to dla nich codzienność. Życie w strachu wśród korupcji urozmaicone jest dodatkowo regularną modlitwą, zmawianą również przed egzekucjami, co mafijnym zbrodnią dodaje jedynie bardziej przerażającego charakteru. Dopiero w tej produkcji dostrzec możemy, jak okropne może być życie zwyczajnych ludzi i do jak brutalnych zbrodni mogą posunąć się mafie.

Fargo

Bezwładnie leżący człowiek w śniegu z głową bałwana
Źródło: Pinterest

Losy bohaterów są przedstawione w formie antologii, gdzie każdy sezon opowiada dramatyczną historię. Bohaterem pierwszego sezonu jest życiowy nieudacznik, a zarazem agent ubezpieczeniowy – Lester. Po bliskim spotkaniu ze swoim prześladowcą z czasów szkolnym kończy w przychodni lekarskiej, gdzie nawiązuję rozmowę z tajemniczym przyjezdnym – Lorne. Lester wyznaje mu, że z chęcią odpłaciłby się swojemu oprawcy, a najchętniej zobaczyłby go martwego. Lorne okazuje się mieć brutalną naturę, a słowa Lestera bierze przesadnie do siebie.

Rodzina Soprano

Rodzina Soprano, brutalne seriale

Niemalże kultowa już historia mafijnej rodziny, która, jak to wśród przestępców, gotowa jest do brutalnych i krwawych działań. Nie trzeba chyba mówić, że gangsterskie poczynania polegają na tym, co zastrasza zwyczajnych ludzi. Tak jest i w tym przypadku, gdzie cierpi przerażona społeczność. Nie jest to najbardziej brutalny z seriali, ale zdecydowanie jeden z esencjonalnych o tej tematyce. Już od premiery zyskiwał pozytywne recenzje za nowatorskie podejście do przestępczości, mafii i wpływu przemocy na społeczeństwo.

Gra o tron

Scena brutalna w serialu Gra o tron

Tej pozycji myślę, że nie trzeba tu nikomu przedstawiać. Ci, którzy nie znają powieści George’a R.R. Martina, są zaskakiwani coraz to nowszymi wydarzeniami z fikcyjnego kontynentu Westeros, gdzie rozciąga się Siedem Królestw i sąsiedniego kontynentu Essos. Oprócz niemoralnych relacji i setek konfliktów są też sceny brutalnych gwałtów, krwawych bitw i drastycznych egzekucji, których klimat podbity jest również ścieżką dźwiękową. Dla niektórych, tych bardziej wrażliwych, sceny te są zwyczajnie ohydne.

Brytania

Scena z Brytanii z lecącymi krukami, brutalne seriale

Imperium Rzymskie po niedanym najeździe na Wyspy, ponownie próbuje złamać opór lokalnej ludności, chcąc scalić ich ziemie z imperium. Choć z pozoru wydaje się być to historia rodem z nudnych lekcji szkolnych, to jednak jest to mylne. Serial jest mocno podkoloryzowany pod względem fabularnym, jednak jedno jest pewne – przemoc w tamtych czasach była niezwykle brutalna. Tak też przedstawiono ją i w tej produkcji, gdzie wydaje się, że każdy walczy z każdym.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale gangsterskie – top 20 pozycji do nadrobienia

The Walking Dead

Martwy zombie i jego oprawcy

Kolejna pozycja, która zyskała ogromną popularność na całym świecie. Przedstawia apokaliptyczny świat, w którym ludzie wiecznie uciekają i walczą z inwazją chodzących trupów, nie tracąc przy tym swojego człowieczeństwa. Jak to podczas apokalips bywa, oprócz walki z głównym złem, wytworzone przez społeczeństwo grupki walczą też między sobą, a urozmaicone jest to naprawdę brutalnymi scenami i ogólną przemocą. Kanibalizm, dzieciobójstwo i krwawe egzekucje z odcinka na odcinek coraz bardziej testują wytrzymałość widzów.

Wikingowie

Postacie Wikingów
„Vikings” Season 2 (2014) Brothers Ragnar (Travis Fimmel) & Rollo (Clive Standen), brutalne seriale

Rządy lokalnego przywódcy nie podobają się wielu, szczególnie Ragnarowi Lodbrokowi, który przeciwstawia się corocznej wysyłce wojowników na rabunkowe wyprawy na wschód. Organizuje więc własną na ziemie zachodnie, które są jego zdaniem bogatsze. W efekcie dochodzi do konfliktu z zazdrosnym jarlem, a w Ragnarze narasta apetyt na dalszą eksplorację świata. W międzyczasie oczywiście dochodzi do brutalnych starć, które, jak to w przeszłości, bywają wyjątkowo krwawe. I dodatkowo spodoba się fanom serialów kostiumowych.

Hannibal

Hannibal krojący głowe ofiary
Źródło: NBC, brutalne seriale

Ciężko pojąć jak szanowany psychiatra może z taką bezwzględnością ćwiartkować, a następnie zjadać z apetytem swoje ofiary. Ale takie są realia życia tytułowego Hannibala, którego postać przeszła już niemal do historii popkultury. Jego poczynania należą do najbardziej brutalnych bynajmniej nie dzięki krwawym walkom, a przez jego nietypowe, kanibalistyczne popędy. A wszystko to w towarzystwie drogich win. Jeśli więc nie jesteście gotowi na widok ludzkiego mięsa obdartego ze skóry i wylewających się wnętrzności ciał, nie oglądajcie tej produkcji.

Spartakus: Krew i piach

Scena z areny gladiatorów

Starożytny Rzym przed naszą erą i wszystko to, o czym przez tyle lat uczyliśmy się na lekcjach historii. Choć pozornie wszystko to wydaje się być kolejnym powtórzeniem ze szkoły, to nie tym razem. Produkcja w najbardziej brutalny sposób przedstawia życie w czasach starożytnych, a głównym bohaterem zostaje znany nam Spartakus, który jako buntowniczy tracki wojownik zostaje skazany na śmierć na arenie gladiatorów, a jego żona zostaje sprzedana jako niewolnica. Chyba ten opis przedstawia esencje tego, o czym serial opowiada – o przemocy, walce o życie i wojownikach, gotowych, a raczej zmuszonych, by to życie poświęcić.

Podsumowanie: Brutalne seriale

Choć przemoc nie jest najprzyjemniejszym motywem, to mimo wszystko przyciąga przed ekrany rzesze widzów. Jest w niej coś, co ludzi fascynuje i zupełnie to rozumiem, że wywoływać może fale rozmaitych emocji. Niemniej jednak jest to tematyka nie dla wszystkich, bo ci bardziej wrażliwi mogą sobie z nią nie po prostu poradzić.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze