Gra o Tron – szczegółowe streszczenie 7. sezonu – część 2

}

Data: 5 kwietnia 2019

a

Wracamy z kolejną częścią streszczenia fabuły 7. sezonu Gry o tron. Poprzedni artykuł możecie przeczytać tutaj.

7×05 Eastwatch („Wschodnia Strażnica”)

Ważne : Sam odkrywa zapiski septona Maynarda; Jorah Mormont powraca na służbę Daenerys; Jon organizuje ekspedycję za Mur

1. Gdzieś pomiędzy Wysogrodem a stolicą dopalają się ostatnie ognie wielkiej pożogi, której ofiarą padły wojska Korony. Triumfująca Daenerys daje tym, co przeżyli, wybór : albo uznają ją za swoją królową, albo zginą. Zdecydowana większość przegranych żołnierzy pada na kolana, lecz nie wszyscy. Lord Horn Hill, Randyll Tarly oraz jego dziedzic, Dickon, odważnie rezygnują z ugięcia kolan przed Matką Smoków. Oboje są gotowi zginąć. Lord Tarly próbuje odwieść syna od szaleńczego kroku, zdając sobie sprawę, że jeżeli Dickon umrze, jego ród wygaśnie – swego najstarszego syna, Samwella, nie bierze pod uwagę z oczywistych powodów. Randyll oznajmia też Dany, że nigdy nie będzie dla niego królową Siedmiu Królestw. Jest wierny Cersei i mimo tego, w jaki sposób potraktowała ona jego seniorów, Tyrellów, królowa nadal pozostaje w jego oczach kimś, kto zna ziemie Westeros – kto się tu urodził i wychował. Natomiast kompletnie nie ufa obcej kobiecie zza morza, sprowadzającej do królestwa hordy Dothraków i najemników ze wschodu. Randyll, jak i Dickon, giną spaleni żywcem przez Drogona.

obraz 1
źródło : HBO

2. Jaime Lannister powraca do stolicy, a Cersei dowiaduje się o przegranej bitwie. Podczas rozmowy Królobójca opisuje siostrze starcie z Daenerys i kompletnie nie widzi szans na pokonanie jej zdziczałej armii a przede wszystkim smoków. Królowa nie godzi się jednak na kapitulację. Rozejm też nie wchodzi w grę. Jaime nadal pozostaje zabójcą ojca Dany, poza tym Cersei gardzi Tyrionem i nie zamierza się z nim bratać.

3. Daenerys ląduje na Smoczej Skale. Jon Snow przygląda się smokowi ze zdumieniem. Nagle Drogon podchodzi do niego bardzo blisko, na tyle, aby stanowić zagrożenie. Król Północy nie lęka się jednak i głaszcze bestie po pysku. Ta nie wydaje się mieć złych zamiarów, wręcz przeciwnie, jest spokojna i łagodna. Dany obserwuje tę scenę lekko wystraszona, ale też zaskoczona. Nigdy żaden człowiek oprócz niej nie wzbudził w Drogonie – jej największym i najgwałtowniejszym dziecku – aż takiego zaufania. Następnie grupa Dothraków przyprowadza do Daenerys uleczonego Joraha Mormonta. Wzruszona królowa wita go serdecznie i mówi, że zaszczytem będzie mieć go znów u swojego boku.

obraz 3 1
źródło : HBO

4. W Cytadeli trwa narada maestrów, którzy dostają niepokojący list od maestra Wolkana z Winterfell. Jest to wezwanie do działania w związku z sytuacją za Murem. Brandon Stark jako Trójoka Wrona, za pomocą stada kruków, wyprawił się na daleką północ, by poznać położenie wroga. Nocny Król go zauważa i najprawdopodobniej wie już, że jest obserwowany przez mieszkańców kontynentu, który planuje zaatakować. To stwarza niemałe zagrożenie. Warto zauważyć, że Bran ćwicząc swe moce, raz już został przyłapany przez Wielkiego Innego. Było to podczas podróży w czasie, kiedy to, mimo niematerialnej postaci, Biały Wędrowiec dotknął chłopaka (sezon 6). Można sądzić, że istnieje pomiędzy nimi pewnego rodzaju połączenie, gdyż pod postacią kruka Bran również zostaje rozpoznany. W internecie rozprzestrzeniły się teorie na temat tego, że to właśnie on jest Nocnym Królem. Czy to możliwe?

Maestrzy zostają poproszeni o poważne potraktowanie sprawy i pomoc w pozyskaniu poparcia południowych lordów – autorytet uczonych może okazać się cenny. Sama Północ nie da rady się obronić. Ci jednak po raz kolejny bagatelizują tę kwestię, sądząc, że wezwanie sił Południa do walki to zabieg polityczny, który ma ułatwić podbój Westeros Smoczej Królowej.

1 vibb5gv l5lizgmzyysuuq
źródło : HBO

5. Tyrion Lannister doświadcza sporego kaca moralnego po ostatnich wydarzeniach. Martwi go fakt, że Dany bywa impulsywna i bezwzględna. Rozmawiając z Varysem i popijając wino, zastanawia się, co zrobić, by królowa nie poszła w ślady ojca. Jako jej namiestnik odczuwa dużą presję i odpowiedzialność za losy wielu ludzi w nadchodzącej wojnie z Cersei.

W czasie kolejnej narady na Smoczej Skale Jon wyraża chęć powrotu na Północ, by zacząć podejmować konkretne działania – oczywiście zabierając ze sobą Daenerys. Ta z kolei sądzi, że gdy teraz poświęci się wojnie z Innymi, Cersei uzna to za kapitulacje, a do tego nie mogła dopuścić. Podbój Westeros jest na tę chwilę dla niej ważniejszy. By dojść do porozumienia, Tyrion proponuje, aby powiadomić Cersei o niebezpieczeństwie za Murem. Wtedy być może, uda się wynegocjować zawieszenie broni na czas kryzysu. Pada pomysł o pokazaniu królowej na Żelaznym Tronie jednego z umarłych jako dowodu. Aby tego dokonać trzeba… schwytać upiora i przewieźć go do stolicy. W związku z tym podróż za Mur wydaje się nieunikniona. Jorah zgłasza się na ochotnika. Naturalnym jest, że Jon Snow (były lord dowódca Nocnej Straży) również chce brać udział w ekspedycji jako ktoś, kto ma największe doświadczenie w wyprawach za Mur. Daenerys z początku nie zgadza się na to, przypominając mu o zakazie opuszczania wyspy. Król Północy uważa, że nie można tracić czasu na konflikty wewnętrzne, a ochrona kontynentu przed Białymi Wędrowcami jest teraz najważniejsza. Matka Smoków, coraz bardziej przekonana do Snowa, zgadza się na zorganizowanie ekspedycji.

Zadaniem Tyriona ma być za to spotkanie ze swoim starszym bratem w Królewskiej Przystani. Sądzi, że będzie on dobrym pośrednikiem pomiędzy obozem Dany a Cersei. Jaime ma przekonać siostrę o konieczności spotkania obydwu stron konfliktu i przedyskutowania dalszych działań.

obraz4
źródło : HBO

6. W międzyczasie Sansa Stark zręcznie zarządza stolicą Północy w przygotowaniach do wojny i nadchodzącej zimy. Wielu lordów twierdzi, że zręczniej niż sam Jon, który w tak ważnym czasie opuścił swoje królestwo. Pamiętajmy, że Sansa gości w Winterfell również lordów z sojuszniczej Doliny, którzy wsparli Jona w Bitwie Bękartów (sezon 6.) – również oni widzą w dziewczynie przyszłą Lady Stark. Sansa stwierdza jednak, że to jej brat jest królem i że pozostanie mu wierna. Całej sytuacji w zamku od jakiegoś czasu przygląda się skrzętnie nie kto inny, jak były królewski skarbnik oraz Lord Protektor Doliny – Petyr Baelish, który przejął władzę nad wschodnim królestwem po śmierci swej małżonki, Lysy Arryn (sezon 4.).

Sansa rozmawia też ze swoją młodszą siostrą, która wypomina jej brak zdecydowanej reakcji, gdy lordowie podważali autorytet króla Północy. Arya jest przekonana, że Sansa po cichu popiera pretensje północnych wasali i bardzo odpowiada jej bycie władczynią swojego rodzinnego królestwa – na tyle, by zdradzić Jona i wypowiedzieć mu posłuszeństwo. Sansa zaprzecza, lecz przyznaje, że Jon źle zrobił wyruszając na południe i że ma mu to za złe.

jamie tyrion lannister game of thrones
źródło : HBO

7. Tyrion i Davos przypływają do Królewskiej Przystani. Krasnal – znając tajne przejścia w zamku – zakrada się do podziemi Czerwonej Twierdzy, gdzie Bronn podstępem sprowadza Jaime’a a Davos zmierza do rodzinnego Zapchlonego Tyłka – jednej z biedniejszych dzielnic stolicy.

Spotkanie braci nie jest łatwe. Jaime wie, że Tyrion nie zabił Joffreya, nie może mu jednak wybaczyć zabójstwa Tywina, mówiąc, że jeżeli karzeł wspomni choć słowem ojca, zabije go. Mimo ostrych słów Jaime nie jest w stanie skrzywdzić Tyriona. Ten przekazuje mu najświeższe wieści i nalega na to, aby Cersei spotkała się z Jonem i Daenerys, gdyż bez współpracy czeka ich zagłada.

hbz got gendry index 1502676301
źródło : HBO

8. Davos w Zapchlonym Tyłku odnajduje Gendry’ego. Chłopak pracuje w jednej z kuźni i zajmuje się wyrobem broni. Cieszy się, widząc starego przyjaciela – Davos uratował go niegdyś przed Melisandre, która chciała wykorzystać jego królewską krew (Gendry według naszej wiedzy jest bękartem króla Roberta Baratheona z nieznaną kobietą.) do swojej magii (sezon 3.). Na wieść o tym, co dzieje się na Północy, Gendry natychmiast podejmuje decyzję, aby opuścić stolicę i dołączyć do obozu Jona i Daenerys. Twierdzi, że od dawna czekał na okazję, by użyć własnoręcznie wykutego młota bojowego, który wykonał, by uczcić pamięć swojego ojca.

9. Jaime przekazuje Cersei wieści od Tyriona. Okazuje się, że królowa wiedziała o wizycie brata – prawdopodobnie od Qyburna i jego ptaszków, i domaga się kary dla Bronna za pomoc w przedostaniu się karła do zamku. Nie wierzy w historie o stworach i Innych, zgadza się jednak na negocjacje. Na koniec… mówi bratu, że jest z nim w ciąży, ostrzegając, aby już nigdy jej nie zdradził.

game of thrones s07e05 sam gilly 1502689077327
źródło : HBO

10. Tymczasem w Cytadeli, Sam przepisuje opasłe tomy zebranych w tamtejszej bibliotece prac. Towarzyszy mu Goździk, która od niechcenia przegląda księgi, ćwicząc umiejętność czytania. Sam jest zrezygnowany i rozgoryczony tym, że nie potrafi porozumieć się z maestrami, a jego misja najpewniej spełznie na niczym. Nagle Goździk zaczyna czytać jeden z fragmentów zapisków septona o imieniu Maynard. Dowiadujemy się z niego, że potajemnie unieważnił on małżeństwo księcia Smoczej Skały i dziedzica Żelaznego Tronu, Rhaegara Targaryena z Elią Martell i zaraz potem pośpiesznie udzielił mu nowego ślubu w Dorne. Znudzony Sam ignoruje tę informację, my natomiast wiemy, że jest to najistotniejsza wiadomość tego sezonu, jak nie ostatnich paru sezonów.

11. Littlefinger knuje kolejne intrygi podczas pobytu na Północy. Tym razem zależy mu na zmanipulowaniu Aryi Stark i na tym, aby znalazła pewien list, który powinniśmy pamiętać z pierwszego sezonu. W tym celu wykorzystuje maestra Wolkana, który znajduje go w archiwum, zapewniając, że to jedyna dostępna kopia. Arya, obserwując Petyra, rzeczywiście znajduje zwitek i czyta go. Jest to stary list Sansy do Robba z czasów jej pobytu w stolicy, w którym przekazuje mu wieść o śmierci króla Roberta i zdradzie ojca, który uknuł spisek przeciwko „jej ukochanemu Joffreyowi”. Ponadto zapewnia, że Lannisterowie dobrze ją traktują i prosi brata o przyjazd i złożenie hołdu nowemu królowi. Arya nie wie, że słowa te były pisane przez siostrę pod bacznym okiem Cersei Lannister, myśląc, że to jedyne wyjście, aby pomóc aresztowanemu ojcu.

arya sansa letter

12. Jon Snow, Jorah Mormont, Davos Seaworth i Gendry przybywają do Wschodniej Strażnicy. Przebywający tam Tormund prowadzi ich do pomieszczenia, gdzie uwięzieni są Beric Dondarrion, Sandor Clegane i Thoros z Myr, którzy przybyli tu z woli Pana Światła, ujrzanej w ogniach. Jest to doprawdy dziwaczne spotkanie. Gendry należał kiedyś do Bractwa bez Chorągwi, któremu dowodził Beric, a Tormund nie jest zachwycony, widząc syna znienawidzonego Jeora Mormonta, z którym walczył przez lata. Mimo kiepskich relacji łączących ten zlepek wyrzutków, postanawiają oni razem wyruszyć za Mur.

7×06 Beyond the Wall („Za Murem”)

Ważne : wielkie starcie z Innymi;
śmierć Viseriona i ożywienie go przez Nocnego Króla

Zdecydowana większość tego epizodu to droga naszych bohaterów w poszukiwaniu umarłego upiora, przeplatana wieloma rozmowami pomiędzy nimi, w których wylewają wzajemne żale, powracają do przeszłości i dzięki którym lepiej się poznają. Ta wyprawa to prawdziwy test – nie tylko sprawności w walce, ale też umiejętności współpracy w skrajnych warunkach siedmiu kompletnie różnych osób, mających wspólną misję.

ZOBACZ TEŻ  Product placement w serialach, czyli ciekawe przykłady lokowania produktów, które możemy zobaczyć na ekranie
maxresdefault
źródło : HBO

1. Jorah Mormont rozmawia z Jonem Snow – obaj wspominają swoich ojców, ludzi dobrych i uczciwych, którzy padli ofiarą zdrady. W pewnym momencie Jon wyciąga Długi Pazur i chce oddać go Jorahowi, gdyż jest to rodzinny oręż jego rodu i prawnie należy do niego. Mormont jednak odmawia przyjęcia miecza, twierdząc, że wola jego ojca była taka, aby to Jon go posiadał – mówi też, że ma go zatrzymać dla siebie i dla swoich potomków. Snow wydaje się być skonsternowany tymi słowami, gdyż prawdopodobnie nie ma w planach zakładania rodziny, niemniej ulega Jorahowi i przyjmuje miecz.

Beric Dondarrion, zwany Lordem Błyskawicą, również zaczepia Jona i mówi mu, że nie widzi podobieństwa pomiędzy nim a Nedem i że pewnie wdał się w matkę. Po chwili Beric wspomina lorda Eddarda, mówiąc, że to on zlecił mu misję wyzwolenia Dorzecza spod krwawych ataków Góry i jego ludzi. W tym celu powstało też Bractwo bez Chorągwi. Obu mężczyzn łączy fakt, że powrócili po śmierci do życia, po interwencji ognistego R’hllora. Wspólnie zastanawiają się nad tym, dlaczego to właśnie oni zostali wybrani przez Pana Światła i co to właściwie oznacza.

614d3add19ce2823
źródło : HBO

Wreszcie grupa śmiałków natrafia na śnieżną górę, którą Ogar rozpoznaję jako tę, którą widział w ogniach (odcinek 1.). Jest to miejsce, gdzie wieki temu Dzieci Lasu stworzyły Nocnego Króla, wbijając nieznanemu z imienia mężczyźnie odłamek smoczego szkła w serce (sezon 6.). Wiemy zatem, że to właśnie one przyczyniły się do powstania rasy Innych.

Pierwszą przeszkodą na ich drodze staje się niedźwiedź o oczach barwy lodu, czyli jedno z umarłych i ożywionych stworzeń. Po zażartej walce, przy pomocy ognia, udaje się pokonać bestię. Thoros zostaje poważnie ranny.

hbo photo 11 .0
źródło : HBO

2. Dochodzi do konfrontacji pomiędzy Sansą i Aryą. Obie wspominają trudny czas pobytu w Królewskiej Przystani i aresztowania ojca. Arya zarzuca siostrze naiwność, której wynikiem była zdrada własnej rodziny i nie wierzy w jej tłumaczenia, twierdząc, że trzymała stronę Lannisterów. Sansa z rozgoryczeniem odpowiada, że Arya nie ma prawa oceniać jej wyborów, gdyż nie ma pojęcia, ile wycierpiała. Przypomina jej też, że sama zachowała bierność podczas egzekucji ojca i nie była w stanie zrobić nic, aby go uratować. Siostry rozstają się w niezbyt miłej atmosferze. Jak widać, ziarno, które zasiał Littlefinger, zaczyna kiełkować.

3. Daenerys rozmawia ze swoim namiestnikiem o przyszłości królestwa i zmianach, jakie nastąpią po objęciu przez nią tronu. Królowa twierdzi, że póki co należy się skupić na teraźniejszości, na co Tyrion odpowiada, że jeżeli chce trwale uzdrowić Westeros z okrucieństwa rządów swoich poprzedników, musi pomyśleć o wyznaczeniu następcy – po utracie dziecka przez czary Mirri Maz Duur, Dany nie jest już w stanie powić potomstwa (sezon 1.). Cały czas też próbuje ją odwodzić od nagłych, impulsywnych decyzji i skrajnych działań. Według Tyriona, posługując się terrorem i przymusem, Matka Smoków nie będzie się różniła od reszty monarchów – Krasnal nadal nie kryje niezadowolenia ze sposobu, w jaki Daenerys rozprawiła się z wrogiem podczas ostatniej potyczki (odcinek 4.).

game of thrones dany tyrion
źródło : HBO

4. Wracamy do Winterfell, a tam napięta atmosfera sięga zenitu. Sansa zdaje sobie sprawę, że gdy treść jej listu do Robba ujrzy światło dzienne, z pewnością utraci zaufanie lordów – w najgorszym wypadku może zostać oskarżona o zdradę, co na Północy oznacza najwyższy wymiar kary. Dziewczyna dzieli się swoimi obawami z Littlefingerem. Ten skłania ją do przemyślenia tej sytuacji. Wiedząc o felernym liście, Arya zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie spoczywa na prawach Sansy do władzy nad Winterfell. Jeżeli zaś, utraci ona przywileje – w sytuacji kiedy Bran zrzekł się tytułu lorda – następna w kolejce do ojcowizny jest właśnie Arya. Dodając jeszcze ostatnie, poważne konflikty pomiędzy siostrami, Baelish subtelnie sugeruje, że Arya może stanowić dla Sansy zagrożenie.

Petyr Baelish zdaje się sądzić, że władza Jona Snow nad Północą jest chwilowa, wywołana być może kryzysem związanym z licznymi zagrożeniami, na jakie są wystawieni jej mieszkańcy. Ogłoszenie Jona królem było nagłe i podyktowane emocjami – można więc z łatwością odwołać się od tego wyboru, o czym Petyr informuje Sansę. Przede wszystkim Jon jako bękart nie ma prawa do Winterfell, a Sansa nie dość, że lepiej zarządza zamkiem, to według starszeństwa, jest legalnym spadkobiercą Starków. Dziewczyna na skutek rozmowy z Littlefingerem wydaje się być bardziej podejrzliwa.

got ep 6 header
źródło : HBO

5. Za Murem dochodzi do pierwszej potyczki z Innymi. Jon, zabijając Białego Wędrowca, powoduje, że atakujące ich upiory giną. W międzyczasie udaje się im schwytać jednego z nich, który wydając z siebie przeraźliwe krzyki, jest w stanie sprowadzić w niedługim czasie całą armię umarłych. Gdy Jon orientuję się, że zagrożenie jest poważne, wysyła Gendry’ego do Daenerys z informacją o ich położeniu i ciężkiej sytuacji, w jakiej się znajdują. Tylko ona i jej smoki będą w stanie im pomóc. Nagle w pobliżu naszych bohaterów pojawiają się setki umarłych. Znajdując się w niemałym potrzasku, zaczynają uciekać, aż nie natrafiają na pokryte lodem jezioro. Na tafli widnieje mała wysepka, na której osiadają, a armia upiorów, widząc, że lód pod nimi pęka, okrążają jezioro i w milczeniu czekają na kolejny ruch. Po paru dniach spędzonych na małej wysepce, Thoros z Myr umiera we śnie na skutek ran odniesionych w walce z umarłym niedźwiedziem.

6.10
źródło : HBO

6. Jon i jego towarzysze zastanawiają się nad wyjściem z patowej sytuacji. Są uwięzieni na zamarzniętym jeziorze, otoczeni przez armię umarłych. Jorah sugeruje, że najprawdopodobniej zabijając Białych Wędrowców, pozbędą się też umarłych – gdy Inny ginie, padają wszystkie stworzone przez niego upiory. Biali Wędrowcy rzeczywiście byli w pobliżu – przyglądali się całej sytuacji ze wzgórza – lecz nie było szans na to, aby się do nich dostać. Beric za to uważa, że przede wszystkim trzeba zgładzić Nocnego Króla, a on i Jon są wybrani do wykonania tego zadania przez Pana Światła – inaczej ognisty bóg by ich nie wskrzeszał.

features 170829680 ar 0 ktuagqrvyfcz
źródło : HBO

7. Gendry z prędkością światła pojawia się na Murze a Davos zleca wysłanie kruka do Daenerys z informacją o powstałym zagrożeniu. Gdy królowa szykuje się do odlotu na pomoc Jonowi i jego towarzyszom, Tyrion ostro się sprzeciwia, mówiąc, że to zbyt duże ryzyko dla Dany i nie może ona wciąż narażać swojego życia, bo gdy zginie, marzenia o naprawie świata pod jej rządami legną w gruzach. Ta jednak postanawia polecieć za Mur. Zabiera ze sobą smoki. Zjawia się w ostatniej chwili, w momencie, kiedy armia umarłych wręcz zalewa naszych bohaterów. Walka rozpoczyna się na dobre. Ognisty oddech Drogona masakruje umarłych, a grupa wojowników dzielnie odpiera ich ataki. Kiedy udaje im się przedostać do królowej, wszyscy szybko wsiadają na smoka, chcąc jak najszybciej opuścić pobojowisko. Wszyscy oprócz Jona, który zostaje, by osłaniać swoich ludzi.

season 7 episode 6.0 1
źródło : HBO

W pewnym momencie Nocny Król bierze do ręki lodową włócznię i ciska nią prosto w Viseriona. Ranny smok opada na zamarznięte jezioro a lód załamuje się pod jego ciężarem. Na oczach osłupiałej Dany, bestia umiera, co jest szokiem dla wszystkich. Widząc, że Nocny Król wymierza drugi cios, Jon każe Daenerys odlecieć, podczas gdy sam nadal walczy. Matka Smoków nie chce zostawiać Snowa na pewną śmierć, lecz po zgonie Viseriona sytuacja robi się niezwykle groźna i ucieczka pozostaje jedynym wyjściem. W tym samym czasie, Jon Snow zostaje wciągnięty do przerębli przez umarłych, wycofujących się, gdy widzą, że Snow się nie wynurza. Kiedy myślimy, że król Północy utonął, ten nagle wydostaje się na powierzchnię, trzymając swój miecz, Długi Pazur. W opłakanym stanie, przemarznięty do szpiku kości, próbuje jeszcze podjąć walkę, lecz wydaje się to bezcelowe. Niespodziewanie na pomoc przybywa mu tajemnicza postać odziana w czerń. Okazuje się, że to Benjen Stark – stryj Jona, który zaginął za Murem podczas jednej ze swoich akcji zwiadowczych (sezon 1.). Daje bratankowi swojego konia i rozkazuje uciekać, sam natomiast staje do walki z upiorami. Najprawdopodobniej zostaje przez nie rozerwany na strzępy.

1504518264 jon 1
źródło : HBO

8. Daenerys i jej towarzysze lądują na Murze. Tam, ze Wschodniej Strażnicy, królowa wypatruje Jona, wierząc, że przeżył bitwę. Jorah nalega na powrót na Smoczą Skałę, gdzie będą bezpieczni. W ostatniej chwili przed odpływem, dochodzi do nich dźwięk rogu zwiastujący przybycie konia z ciałem Jona na grzbiecie.

9. W Winterfell siostry Stark ponownie się ścierają. Sansa zakrada się do komnaty Aryi w poszukiwaniu obciążającego ją listu, zamiast tego dokonuje makabrycznego znaleziska – odkrywa maski z ludzkiej skóry. Nakrywa ją Arya, wyznając, że jest Człowiekiem bez Twarzy i dzięki swoim umiejętnościom z łatwością może stać się każdym – nawet swoją idealną siostrą, której zawsze zazdrościła. Mówi to w taki sposób, że Sansa zaczyna się bać. Być może słowa Littlefingera o tym, że Arya jest niebezpieczna i chce jej śmierci są prawdziwe?

10. Nieprzytomny Jon zostaje przeniesiony na statek, którym nasi bohaterowie mają popłynąć do stolicy. Aby go ogrzać, załoga statku wydostaje go z przemoczonych ubrań i kładzie pod stertą grubych, zwierzęcych skór. Tym samym Dany spostrzega liczne blizny na ciele Jona w tym jedną w miejscu, gdzie znajduje się serce. Mocno ją to zastanawia, ale decyduje się nie poruszać tego tematu, gdy Jon się wybudza. Po krótkiej rozmowie, Daenerys zgadza się podjąć walkę z Innymi po tym, co zobaczyła za Murem, natomiast Jon ubolewa nad stratą Viseriona i składa hołd Matce Smoków, gdyż zawdzięcza jej życie. Coraz bardziej widać rodzące się pomiędzy tą dwójką uczucie.

viserion
źródło : HBO

W międzyczasie za Murem armia umarłych wyławia ciało Viseriona na powierzchnię. Nocny Król przywraca go do życia – smok staję się jednym z umarłych stworów.

7×07 The Dragon and the Wolf („Smok i wilk”)

Ważne : Negocjacje w Smoczej Jamie; śmierć Petyra Baelisha;
wizja Brana Starka na temat pochodzenia Jona Snow

1. Wojska oraz flota Daenerys pojawia się w stolicy, gdzie ma dojść do spotkania z Cersei. Jaime wraz z Bronnem przypatrują się temu pokazowi siły, coraz mocniej utwierdzając się w przekonaniu, że nie są w stanie pokonać Dany. Obie strony spotykają się w Smoczej Jamie na wzgórzu Rhaenys – w miejscu, gdzie niegdyś były przetrzymywane targaryeńskie smoki. Delegacji przewodzi Jon, gdyż Daenerys, ku niezadowoleniu Cersei, każe na siebie czekać. Ponadto królowa instruuje swojego obrońcę, Górę, by zabił Daenerys, Jona i Tyriona, na wypadek gdyby spotkanie poszło w złym kierunku. Jako delegacja z Winterfell, w stolicy pojawia się Brienne z Podrickiem Payne’em – Sansa Stark nie pojawia się osobiście, bo ma do załatwienia pewną naglącą sprawę, o czym za chwilę. Pełna napięcia sytuacja zaczyna być mocno wyczuwalna. Cersei obstawia Smoczą Jamę wojskiem i jest gotowa zareagować, gdy tylko zauważy podejrzane zachowanie ze strony wrogów. Dochodzi też do wielu rodzinnych spotkań, które nie są bynajmniej przyjemne. Tyrion widzi Cersei, Euron zauważa Theona a Sandor ze złością spogląda na Górę.

ZOBACZ TEŻ  House of the Dragon – spin-off serialu Gra o tron skupi się na losie rodziny Targaryenów?
dragonpit
źródło : HBO

2. Bojowo nastawiona Daenerys pojawia się w końcu w Smoczej Jamie na Drogonie – tym samym pokazuje Cersei, że to ona dyktuje warunki. Rozpoczynają się rozmowy. Prowadzi je Tyrion, mówiąc, że mimo niechęci do siebie nawzajem, muszą działać wspólnie, jeżeli chcą mieć jakiekolwiek szanse na pokonanie Innych. Jon wspomina o armii umarłych, którą Biali Wędrowcy stworzyli wskrzeszając trupy. To samo może stać się z nimi i z ludnością Westeros, jeżeli nie zjednoczą sił. Matka Smoków oferuje rozjem na czas walki z potworami zza Muru. Jaime Lannister słucha tego cierpliwie, natomiast Cersei uznaje to za żart i nie wydaje się przekonana co do intencji Dany. Nagle obrady przerywa Euron, który zaczepia swojego bratanka i każe mu uznać siebie za króla Żelaznych Wysp oraz atakuje Tyriona. Rodzeństwo Lannisterów ostrzega Eurona, że jeżeli natychmiast nie przestanie, usuną go ze spotkania. Po nieudanym początku przyszedł czas na demonstrację umarłego upiora królowej. Sandor Clegane pojawia się ze skrzynią, z której wypuszcza stwora. Ten biegnie prosto w kierunku przerażonej jego widokiem Cersei. Tuż przed nią zatrzymują go łańcuchy, w które jest zakuty. Jon tłumaczy, że można je pokonać za pomocą ognia lub smoczego szkła. Qyburn wydaje się zaciekawiony umarłym i z zainteresowaniem się mu przygląda. Ogar zabija upiora, a Daenerys uświadamia Cersei, że za Murem istnieją setki tysięcy jemu podobnych.

game of thrones season 7 episode 7 dragon
źródło : HBO

3. Królowa powoli zaczyna rozumieć powagę sytuacji i akceptuje propozycję rozejmu pod warunkiem, że król Północy uzna jej rządy i zachowa neutralność. Sama jednak bardziej rozważa ucieczkę niż wspólną walkę – zauważa korzyść w tym, że zarówno Inni, jak i jej wrogowie mogą się wzajemnie wybić, a wtedy nic już nie zagrozi jej władzy. Jon odpowiada, że nie będzie służył dwóm królowym, gdyż zaprzysiągł już swój miecz Daenerys. Słysząc to, Cersei kończy obrady. Tyrion jest rozczarowany zachowaniem Jona, przez którego nadal pozostają w punkcie wyjścia – ten jednak nie uznaje krzywoprzysięstwa.

4. Tyrion postanawia nie dać za wygraną i dokończyć negocjacje z siostrą na osobności. Cersei przyjmuje brata w swojej komnacie i zaczyna od oskarżeń, nazywając Tyriona zdrajcą rodziny na służbie u „obcej k**wy”. Karzeł tłumaczy, że nigdy nie chciał wystąpić przeciwko swoim, dlatego też odwodził Daenerys od ataku na stolicę, jak tylko mógł. Cersei jednak nie odpuszcza i dalej wyrzuca z siebie gorycz w stosunku do Tyriona. Mówi, że zabijając ojca, pozbawił ich ochrony, w wyniku czego zginęły jej młodsze dzieci. Gdyby Tywin Lannister żył, nikt by się nie odważył z nimi zadrzeć – co również odnosi się do upokorzenia, jakiego doznała królowa podczas swojego marszu wstydu (sezon 5). Krasnal zapewnia jednak, że kochał Tommena i Myrcellę i że nadal zależy mu na rodzinie. Widząc wściekłą siostrę, Tyrion proponuje, aby Cersei wydała Górze rozkaz zabicia go, aby pozbyć się człowieka, który jest przyczyną wszystkich jej nieszczęść. Ta jednak nie robi tego. Gdy sytuacja się uspokaja, Tyrion zdaje sobie sprawę, że jego siostra jest w ciąży, gdyż odmawia wina.

tmp rrcmju 0744fc71d084583e cersei
źródło : HBO

5. Cersei i Tyrion powracają do Smoczej Jamy i ustalają szczegóły rozejmu, na który królowa ostatecznie wyraziła zgodę. Królowa zobowiązała się też do pomocy, wysyłając na Północ swoje wojska. Chwilę wcześniej, Daenerys mówi Jonowi o swoich obawach dotyczących przyszłości rodu Targaryenów, a on zwraca jej uwagę, że przepowiednia lhazareńskiej czarownicy na temat jej niepłodności nie musi być prawdziwa. Dany martwi się też, że gdy oni będą walczyć na Północy, Cersei opanuje większość kontynentu.

6. Sansa dowiaduje się o tym, że Jon złożył hołd Daenerys. Nie wydaje się być z tego zadowolona. Littlefinger podpowiada jej, że zawsze może wypowiedzieć bratu posłuszeństwo, ale dziewczyna boi się reakcji Aryi. Od jakiegoś czasu, Sansa obawia się swojej siostry, wiedząc, czym zajmowała się w Braavos. Strach ten świetnie wykorzystuje Baelish, jeszcze bardziej zagęszczając atmosferę pomiędzy rodzeństwem Starków. Lady Stark po przemyśleniu wielu męczących ją kwestii, prosi aby przyprowadzono do wielkiej sali jej młodszą siostrę.

helen sloan hbo photo 34
źródło : HBO

Pomieszczenie jest obsadzone zbrojnymi i lordami. Arya pojawia się przed zasiadającą na tronie Winterfell Sansą i siedzącym obok niej Branem. Sansa mówi, że to, co się zaraz wydarzy jest podyktowane honorem, który nakazuje jej bronić swojej rodziny, przed tymi, którzy chcą ją skrzywdzić. Następnie wypowiada listę przestępstw, w tym zabójstwa i zdradę, po czym oskarża o nie nie Aryę ale…Petyra Baelisha. W sali zapada głęboka cisza. Oniemiały ze zdziwienia Littlefinger nie wierzy w to, co słyszy. Okazuje się, że Sansa już jako dziewczynka bacznie obserwowała swojego opiekuna, wypominając mu teraz liczne machinacje, które poskładała w logiczną całość. Najpewniej pomógł jej w tym Bran i jego wizje. Przypomina mu, że zabił jej ciotkę, Lysę Arryn, czego była świadkiem, a wcześniej razem z nią zaplanowali otrucie Jona Arryna – królewskiego namiestnika za czasów Roberta Baratheona. Śmierć Arryna spowodowała, że król Robert zaproponował urząd jej ojcu, który musiał wyruszyć na Południe, a wszyscy dobrze wiemy, jak to się skończyło. Najpewniej Baelish podejrzewał, że król wybierze właśnie Neda, który był jego przyjacielem z dzieciństwa. Później zaś spiskował z Lannisterami i poprzez swoje podszepty przyczynił się do uwięzienia lorda Eddarda i postawienia go w stan fałszywych oskarżeń o zdradę, na skutek których został ścięty.

maxresdefault 1
źródło : HBO

Sansa powraca również do sprawy ataku na życie małego Brana (sezon 1.). Sztylet z valyriańskiej stali, którym Bran miał zostać zabity, tak naprawdę należał do Petyra, nie do Tyriona. Aby sprowokować konflikt pomiędzy Starkami a Lannisterami, namówił on Lysę Arryn aby napisała w liście do Catelyn, że za zabójstwem jej szwagra i atakiem na jej syna stoją Lannisterowie, którym oczywiście śmierć zarówno jednego, jak i drugiego, była bardzo na rękę – Jon Arryn podejrzewał, że dzieci Cersei nie są Roberta, a Bran nakrył ją i Jaime’a podczas ich wizyty w Winterfell (sezon 1.). Na skutek tego łańcucha zdarzeń, wybuchła Wojna Pięciu Królów, w czasie której niemal cała rodzina Sansy została wymordowana. Na koniec dziewczyna dodaje, że jego metodą było skłócanie ze sobą rodów i rodzin oraz intrygi prowadzone zawsze z ukrycia, tak aby wina spadała na kogoś innego. Nawet miłość do jej matki i do niej, nie były w stanie zahamować jego żądzy władzy.

ep67 ss08 1920
źródło : HBO

Zszokowany Baelish próbuje się tłumaczyć, lecz na daremno. Podbiega do rycerzy z Doliny i nakazuje ucieczkę z powrotem do Orlego Gniazda. Ci jednak odmawiają obrony Lorda Protektora. Gdy Sansa Stark skazuje go na śmierć, w ostatnich słowach dziękuję mu za liczne lekcje, które jej udzielał. Dzięki nim, mogła zacząć myśleć jak on i odkryć prawdę o świecie, którym sterował. Petyr pada przed nią na kolana i błaga o życie. Zapewnia ją o swojej miłości i o tym, że chciał ją chronić. W pół zdania przerywa mu Arya, która podcina mu gardło sztyletem z valyriańskiej stali. Po wszystkim, gratuluje starszej siostrze wyboru i wyraża szacunek, jakim ją za to darzy.

littlefingers death episode 707
źródło : HBO

7. Daenerys ze swoją świtą powraca na Smoczą Skałę. Tam Jon rozmawia z Theonem Greyjoyem, który ogromnie żałuje krzywd, które wyrządził Starkom – swojej jedynej prawdziwej rodzinie. Snow mu wybacza, ponieważ wierzy, widząc jego skruchę, że wychowanie jego ojca, mimo wszystko nie poszło na marne. Teraz Theon ma szansę odkupić swoje winy i postanawia uratować swoją siostrę, Yarę, która jest więziona w stolicy. Niedługo później wszyscy szykują się do wypłynięcia na Wąskie Morze, aby dotrzeć na Północ – zabezpieczeni ustaleniami z Cersei, mogą wreszcie zacząć przygotowywać się do Wielkiej Wojny z Innymi. Podczas rejsu, Jon i Daenerys spędzają razem noc.

8. Jaime – zgodnie z obietnicą Cersei – zbiera wojska i szykuje się do podróży na Północ. Ta jednak go wyśmiewa i mówi, że nie zamierza wcale dotrzymywać ustalonych warunków. Liczy na to, że w wielkiej wojnie wszyscy jej wrogowie zginą. Okazuje się, że Cersei za plecami Jaime’a zaczęła organizować Złotą Kompanię, którą wykupiła za złoto z Wysogrodu. Ma ona pomóc jej w ostatecznym pokonaniu Daenerys. Jaime słucha tego wszystkiego ze zdziwieniem i zaczyna nabierać odrazy do siostry. Postanawia i tak wyruszyć na Północ, by pomóc Jonowi w obronie kontynentu. Zniesmaczony Lannister opuszcza Cersei, która oskarża go o zdradę Żelaznego Tronu.

uploads2fcard2fimage2f7837122ff04ebfc0 4e05 4a68 8124
źródło : HBO

9. W Winterfell pojawia się Samwell Tarly, który postanowił opuścić Cytadelę, nie widząc efektów swoich starań wpłynięcia na maestrów. Tam spotyka się z Branem, który już wie, że Jon i Daenerys są w drodze do Winterfell. Sam cieszy się, że wkrótce zobaczy swojego przyjaciela. Podczas rozmowy, Bran wyznaje Samowi, kim tak naprawdę jest Jon Snow. Mówi, że nie jest on synem Neda Starka lecz Rhaegara Targaryena i jego ciotki, Lyanny Stark, która urodziła go w Wieży Radości w Dorne – moment narodzin Jona, Bran zobaczył we wcześniejszych wizjach (sezon 6.). Dlatego zgodnie z prawem, bękarci przydomek Jona powinien brzmieć Sand, a nie Snow.

game of thrones season 7 finale rhaegar lyanna
źródło : HBO

Sam zauważa jednak, że w tajnych dokumentach septona Maynarda, widnieje informacja na temat anulowania małżeństwa księcia Rhaegara i ożenku z inną kobietą. Pyta Brana, czy jest w stanie zobaczyć to wydarzenie swoim „trzecim okiem”. Ten przenosi się jakieś kilkanaście lat do tyłu i widzi Lyannę oraz Rhaegara, którzy ślubują sobie miłość. Po połączeniu faktów, wnioski są niebywałe. Książę Rhaegar wcale nie zgwałcił i nie uprowadził Lyanny wbrew jej woli – oboje byli w sobie zakochani. Tym samym rebelia Roberta, której główną przyczyną było właśnie porwanie jego ówczesnej narzeczonej, wybuchła w oparciu o kłamstwa. Co więcej, Jon Snow to wcale nie bękart, a uznany potomek Rhaegara Targaryena o imieniu Aegon, na cześć Zdobywcy – co czyni go pierwszym w kolejce do tronu, prawowitym dziedzicem Siedmiu Królestw. I tak, Daenerys, jako młodsza siostra Rhaegara, jest w tym wypadku jego ciotką.

game of thrones 610 baby jon snow image 1920.0
źródło : HBO

W epilogu, widzimy jak Nocny Król niszczy Mur, który chronił mieszkańców Westeros od tysięcy lat. Wykorzystując wskrzeszonego Viseriona, przedostaje się ze swoją armią na kontynent. Pierwszy przystanek? Winterfell. Wielka Wojna z Innymi zbliża się nieuchronnie.

Celem fabularnym siódmego sezonu było przede wszystkim posplatanie losów poszczególnych bohaterów w taki sposób, aby przygotować podstawę pod zamykanie wątków w sezonie finałowym. Jeżeli chodzi o materiał źródłowy, sezon siódmy bazuje w zdecydowanej większości na scenariuszu oryginalnym, który jak wiemy, już od jakiegoś czasu znacznie wyprzedza wydarzenia z Pieśni Lodu i Ognia. Ile z wersji ekranowej faktycznie znajdzie pokrycie w kolejnych tomach sagi? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że pewne wydarzenia z najświeższych sezonów znalazły się w scenariuszu w oparciu o udostępniony twórcom serialu materiał autorstwa George’a Martina.

courtesy of hbo photo 11 h 2017

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

 1. Robert

  Wow, dużo z tym pewnie było roboty, szanuję!

  Odpowiedz
  • Agnieszka Andrzejewska

   Czego się nie robi abyśmy wszyscy byli dobrze przygotowani na finał ! Dzięki i pozdrawiam ! 🙂

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agnieszka Andrzejewska

Amatorka fantastyki, seriali i dobrych ścieżek dźwiękowych. Według niej szczęście liczy się w kotach i w wejściówkach na konwenty. Miłośniczka prozy George'a R. R. Martina, wdzięków Kita Haringtona i etosu Eddarda Starka. Nadal czeka na swój list z Hogwartu. Kocha planszówki i quizy.