Zmartwychwstania w serialach – kiedy jedno życie to za mało

j
}

Data: 20 kwietnia 2019

Niektórzy bohaterowie dostają drugą, a nawet trzecią szansę. Scenarzyści decydują się na przywrócenie ich do fabuły, niejako wskrzeszając uśmierconą postać. Powroty bywają naprawdę osobliwe, zabawne, czy nawet wymuszone przez fanów. Przypomnijmy sobie najbardziej spektakularne zmartwychwstania w serialach.

Uwaga: Artykuł nie ma na celu obrażania uczuć religijnych. Humorystycznie nawiązuje do Wielkanocy, ale nie chcemy komukolwiek sprawić przykrości.

Zmartwychwstania w serialach

Sherlock Holmes – Sherlock

Sherlock Holmes, najlepszy detektyw wszech czasów, ginie, by potem zmartwychwstać. Tak było w książkach sir Arthura Conan Doyle’a (powrotu ulubionego bohatera domagali się czytelnicy), więc tak też stało się w telewizyjnej produkcji. W jaki sposób serialowy Sherlock (w tej roli Benedict Cumberbatch) zmartwychwstał? Hmm… Tego do końca nie wiemy.  Producent serialu Sherlock, Steven Moffat, postanowił nieco zabawić się z fanami. Na początku 3. sezonu zobaczyliśmy różne wersje śmierci Sherlocka, stworzone przez jego fandom. 

Steven Moffat puścił w ten sposób oczko do widzów, dokonując przy tym możliwie najlepszego wyboru. Nie bez powodu mówi się, że „ile ludzi, tyle opinii”.  Jakkolwiek by nie wytłumaczono powrotu Sherlocka do świata żywych, ktoś byłby niezadowolony.

Gatunek: dramat, kryminał
Twórcy: Steven Moffat, Mark Gatiss
Obsada: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Mark Gatiss, Rupert Graves

Taylor Hayes – Moda na sukces

tylor
Źródło: Filmweb

Pierwsza myśl, która przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz hasło zmartwychwstania w serialach? 3, 2, 1… Oczywiście, że Moda na sukces! Każdy z bohaterów tej produkcji przeżył przynajmniej jedną amnezję, zmartwychwstanie i dwa śluby. Oczywiście wyolbrzymiam, niemniej scenarzystom bodaj najsłynniejszej opery mydlanej nie można odmówić pomysłowości.

Taylor została uśmiercona aż dwa razy. W każdym przypadku okazywało się jednak, że postać żyje. Najpierw bohaterka rzekomo zginęła w rozbitym samolocie. Niespodzianka: kobieta oszukała przeznaczenie. Wyszła z samolotu podczas postoju i została napadnięta w łazience na lotnisku. Atak spowodował, że Taylor miała ciężką amnezję, w której nawet nie pamiętała swojego imienia. Uratował ją książę Omar Rashid. Później miała na koncie śmierć kliniczną, postrzelona przez Sheilę Carter. Taylor zmarła w 2002 roku w ramionach Ridge’a. Jednak w 2005 roku jej śmierć odkręcono, tłumacząc, że wszystko sfingował książę Omar, który się w niej obsesyjnie kochał.

Gatunek: dramat
Rodzaj serialu: opera mydlana
Twórcy: William J. Bell, Lee Phillip Bell
Obsada: Katherine Kelly Lang, Ronn Moss, Susan Flannery

Jon Snow – Gra o tron

Jeden z głównych bohaterów Gry o tron zawsze miał pod górkę. Znienawidzony przez Catelyn, żonę Nedda Starka, traktowany przez większość życia jak bękart, marznący wśród śniegów i narażający się na rozliczne niebezpieczeństwa jako jeden z Czarnych Braci broniących Muru, cały czas czuł się jak odmieniec. Na domiar złego został zdradzony przez towarzyszy broni i zasztyletowany niczym Juliusz Cezar. Bohater umarł w kałuży parującej krwi. Śmierć Jona Snowa była jednym z najokrutniejszych cliffhangerów, jaki można zafundować widzom. Wkrótce pojawił się szereg teorii na temat tego, czy postać żyje, a jeśli nie, czy powróci na ekran. W oczekiwaniu na sezon 6. nawet samo HBO trollowało fanów Gry o tron, opierając promocję na nieżywym Jonie. Sam Kit Harington, odtwórca roli bękarta z Północy, wielokrotnie mówił w wywiadach, że nie żyje i gra jedynie zwłoki.

jon
Źródło: HBO

Lubiany bohater został wskrzeszony przez Melisandre, czerwoną kapłankę Pana Światła. Kobieta przeprowadziła zagadkowy rytuał. Obmyła ciało Jona, przycięła jego włosy i brodę, a kosmyki rzuciła w ogień. Jednocześnie prosiła Pana Światła o przywrócenie mężczyzny do życia. Początkowo nie obserwowała żadnych zmian i zrezygnowana uznała, że rytuał zakończył się niepowodzeniem. Komnatę, gdzie umieszczono nieboszczyka, powoli opuszczali wszyscy zgromadzeni. Jon gwałtownie otworzył oczy i wziął kilka głębokich wdechów. Bohater podniósł się i spojrzał na zszokowanego Davosa, obecnego przy rytuale. Po krótkiej rozmowie i nabraniu sił zmartwychwstały Jon przywitał się z kompanami, a następnie dokonał egzekucji, wieszając zdrajców i przekazując władzę w Czarnym Zamku swojemu przyjacielowi. Wkrótce udał się na południe, aby trochę namieszać w losach Siedmiu Królestw.

ZOBACZ TEŻ  The Walking Dead - Maggie zostaje w obsadzie
jon snow game of thrones 3
Źródło: HBO

Zmartwychwstanie Jona Snow było jednym z najbardziej oczekiwanych. Wielu fanów serialu Gra o tron odetchnęło z ulgą, widząc ponownie blask w brązowych, chłopięcych oczach bohatera. W końcu honorowy Jon, mimo że nic nie wie, reaguje impulsywnie i nie należy do najostrożniejszych, wydaje się znakomitym kandydatem na Żelazny Tron (lepszy byłby Stannis, ale to moje cichutkie życzenie, już nie marudzę).

Gatunek: fantasy, dramat, przygodowy
Twórcy: David Benioff, D.B. Weiss
Obsada: Lena Headey, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington

Glenn – The Walking Dead

The Walking Dead trzymało nas w niepewności przez blisko miesiąc, jeśli chodzi o los Glenna. Ostatnio był widziany w samym centrum mosh pitu urządzonego przez zombie. Twórcy rzeczywiście chcieli wywrzeć na widzach wrażenie, że Glenn przepadł na zawsze. Nazwisko odtwórcy jego roli zostało wymazane z sekwencji otwierającej serial.  Ale również w tym przypadku nie zabrakło zmartwychwstania w serialu. Koniec końców Glenn przeżył. Były dostawca pizzy, obecnie pogromca żywych trupów, zdołał uciec i znaleźć schronienie. Tymczasem nazwisko aktora wróciło do czołówki.

the walking dead s06e09 still
Źródło: AMC

Mimo powrotu w sytuacji, gdy większość widzów postawiło na nim krzyżyk, Glenn ostatecznie został zabity. Podczas próby przeniesienia Maggie na Wzgórze, grupę głównych bohaterów zaatakowali Zbawcy i zmusili ich do ustawienia się w linii. Negan poinformował swoje ofiary o „nowym porządku świata”. Mówił im, że wybierze jednego członka grupy, którego zabije w zemście za śmierć Zbawców. Negan wybrał Abrahama po wyliczance i brutalnie zmiażdżył mu głowę kijem owiniętym w drut kolczasty, słynną „Lucille”.

Daryl wstał i próbował zaatakować Negana, uderzając go. Szybko jednak został obezwładniony, a oprawca wyraził swoją dezaprobatę wobec takiego zachowania ze strony grupy Ricka. Niespodziewanie Negan oszczędził Daryla i zamiast tego wybrał Glenna, uderzając go w głowę kijem. Mężczyźnie udało się przeżyć pierwsze dwa uderzenia, ale wyrządziły mu one ogromne szkody. Zdołał jeszcze wypowiedzieć swoje ostatnie słowa, „Maggie, o-odnajdę Cię”, zanim otrzymał kolejne uderzenie w twarz. Negan kontynuował uderzanie Glenn’a, dopóki nie zostało z niego nic rozpoznawalnego, zabijając go w podobny sposób jak Abrahama.

negan z the walking dead bedzie nowa postacia w tekkenie 7 article
Źródło: AMC

Jak widać, zmartwychwstania w serialu nie są obce bohaterowi. Co ciekawe, Glenn miał więcej spotkań ze śmiercią niż jakakolwiek inna postać w The Walking Dead: raz, gdy z Rickiem szedł po ulicy wśród zombie; drugi w studni na farmie; trzeci, gdy został porwany i prowadzony na egzekucję w sezonie 3.; czwarty, kiedy został uwięziony w pokoju z zombie; piąty, gdy rzeźnik chciał go uderzyć, ale go powstrzymano; szósty, kiedy skrył się pod śmietnikiem;  siódmy, gdy został otoczony przez zombie i Abraham mu pomógł; ósmy podczas strzelaniny w bazie Zbawców oraz dziewiąty, gdy chciał ochronić Maggie od Negana.

Gatunek: horror, thriller, dramat
Twórcy: Frank Darabont
Obsada: Andrew Lincoln, Norman Reedus, Melissa McBride, Jeffrey Dean Morgan

Buffy – Buffy: Postrach wampirów

Buffy uratowała świat, a kiedy poświęciła swoje życie, by ocalić młodszą siostrę Dawn, fani płakali, lecz zaakceptowali jej śmierć jako stosunkowo satysfakcjonujące zakończenie ich ulubionego programu. Było tak dobrze, że niektórzy widzowie nadal życzą sobie, aby okazał się to prawdziwy koniec serii. Uśmiercenie Buffy to celowy ruch showrunnera Jossa Whedona, który nie wiedział, czy Buffy wróci po szóstym sezonie, więc dał swojej bohaterce właściwe zakończenie. Kiedy uruchomiono nową serię serialu, musiał wymyślić rozwiązanie, aby ją odzyskać.

ZOBACZ TEŻ  Seriale podobne do The Crown – top 6 prawdziwie królewskich produkcji!
buffy death the gift
Źródło: Decider

Na szczęście fabuła dzieje się w świecie, w którym wszystko mogło się zdarzyć, dlatego nic nie stało na przeszkodzie zmartwychwstania w serialu. Na nieszczęście widzów, Whedon zdecydował się użyć Buffybota (robotycznej wersji Buffy, rozpoczynającej życie jako zabawka erotyczna) w ramach „wskrzeszenia jej przez magię” wbudowaną w mitologię show. Pomysł, że wadliwie działający robot może z łatwością zastąpić pogromczynię, jest po prostu absurdalny.

Gatunek: horror, przygodowy, serial młodzieżowy
Twórcy: Joss Whedon
Obsada: Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan

Chuck – Gdzie pachną stokrotki

gdzie pachną stokrotki
Źródło: JungleKey.co.uk

Zmartwychwstania w serialach to domena nie tylko seriali horrorów czy też fantasy. Zdarzają się także w romansach. Jakież to piękne i wzruszające. Chlip-chlip.

Powroty do życia poprzez muśnięcie dłoni to esencja serialu romantycznego Bryana Fullera. Główny bohater, Ned (Lee Pace), obdarzony jest mocą przywracania zmarłych do życia za pomocą dotyku. Może to czynić, ale tylko na minutę. Jeżeli mężczyzna na zbyt długo przywoła zmarłego, inna osoba musi zająć jego miejsce w zaświatach. Ned nie może też dotknąć byłego zmarłego ponownie, bo inaczej ten odejdzie i tym razem będzie to już naprawdę „na zawsze”. Jednak główny bohater postanawia złamać zasadę, gdy dowiaduje się o śmierci ukochanej z dzieciństwa. W ten sposób do świata żywych powraca Chuck (Anna Friel). Dziewczyna zamieszkuje u Neda oraz rozpoczyna pracę w jego cukierni, Słodkiej Dziurce. Para, choć była zakochana w sobie do szaleństwa, ani razu się nie dotknęła. Gdzie pachną stokrotki to fantastyczny, uroczy serial romantyczny, którego fabuła rozpoczęła się właśnie od przywrócenia kogoś do żywych. 

Gatunek: komedia obyczajowa
Twórcy: Bryan Fuller
Obsada: Lee Pace, Anna Friel, Chi McBride

Kenny – Miasteczko South Park

Stały dowcip „Oh my God, you killed Kenny!” to nieodłączna część produkcji żartującej ze wszystkiego i wszystkich. Zakapturzony bohater był raz za razem uśmiercany, by bez wyjaśnienia pojawić się w kolejnym odcinku. Ostateczna śmierć miała nastąpić w sezonie 5. (epizod Kenny Dies), lecz postać powróciła na koniec sezonu 6.

kenny dies hd
Źródło: South Park Archives

W 14. sezonie wreszcie uzyskujemy coś w rodzaju wytłumaczenia. Kenny miał być poniekąd nieśmiertelny, dzięki paktowi, który jego rodzice zawarli z kultem śmierci czczącym Cthulhu (milutko). Kiedykolwiek chłopiec umrze, jego nowa wersja materializuje się, by zająć należne miejsce w świecie. Wątek ciągłych zmartwychwstań Kennego jest przekomiczny, w dodatku zdaje się nawiązywać do powszechnego przekonania, że cudem przeżyliśmy dzieciństwo.

Gatunek: czarna komedia, animowany, animacja dla dorosłych
Twórcy: Trey Parker, Matt Stone
Obsada (głosu użyczyli): Trey Parker, Matt Stone, Isaac Hayes

Brian – Family Guy

family guy
Źródło: teleman

Jak widać zmartwychwstania w serialach to „codzienność”, również w animacjach. W 12. sezonie serialu animowanego Family Guy psiak rodziny Griffinów został potrącony przez auto. Brian wrócił do żywych po zaledwie dwóch odcinkach. A to wszystko dzięki podróży w czasie.

Gatunek: komedia, animacja dla dorosłych
Twórcy: Seth MacFarlane
Obsada (głosu użyczyli): Seth MacFarlane, Alex Borstein, Mila Kunis

Sam i Dean Winchester – Supernatural

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne bez bohaterów Supernatural! Sam i Dean (Jared Padalecki i Jensen Ackles) to prawdziwi profesjonaliści w kategorii zmartwychwstania w serialach. Bohaterowie od kilkunastu sezonów toczą nieustanną walkę z mrokiem, więc nic dziwnego, że parę razy zdarzyło im się umrzeć, a potem wrócić do życia. No dobrze, trochę więcej niż „parę”… 😉 

Dzięki temu, że fani Sama oraz Deana namiętnie śledzą ich losy, możemy obejrzeć aż 25 śmierci bohaterów. 

https://www.youtube.com/watch?v=RWSswP7kMcw

Gatunek: dramat, horror
Twórcy: Eric Kripke
Obsada: Jared Padalecki, Jensen Ackles, Misha Collins, Mark Sheppard

Które zmartwychwstania w serialach szczególnie zapadły Wam w pamięć? Jacy są Wasi TOP bohaterowie, którym udało się powrócić na ekran?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.