Serialowe zmartwychwstania – kiedy jedno życie to za mało

Niektórzy bohaterowie dostają drugą, a nawet trzecią szansę. Scenarzyści decydują się na przywrócenie ich do fabuły, niejako wskrzeszając uśmierconą postać. Powroty bywają naprawdę osobliwe, zabawne, czy nawet wymuszone przez fanów. Przypomnijmy sobie najbardziej spektakularne zmartwychwstania w serialach.

Uwaga: Artykuł nie ma na celu obrażania uczuć religijnych. Humorystycznie nawiązuje do Wielkanocy, ale nie chcemy komukolwiek sprawić przykrości.

Taylor Hayes – Moda na sukces

tylor
Źródło: Filmweb

Każdy z bohaterów Mody na sukces przeżył przynajmniej jedną amnezję, zmartwychwstanie i dwa śluby. Oczywiście wyolbrzymiam, niemniej scenarzystom bodaj najsłynniejszej opery mydlanej nie można odmówić pomysłowości. Taylor została uśmiercona aż dwa razy. W każdym przypadku okazywało się jednak, że postać żyje. Najpierw bohaterka rzekomo zginęła w rozbitym samolocie. Wyszła z samolotu podczas postoju i została napadnięta w łazience na lotnisku. Atak spowodował, że Taylor miała ciężką amnezję, w której nawet nie pamiętała swojego imienia. Uratował ją książę Omar Rashid. Później miała na koncie śmierć kliniczną, postrzelona przez Sheilę Carter. Taylor zmarła w 2002 roku w ramionach Ridge’a. Jednak w 2005 roku jej śmierć odkręcono, tłumacząc, że wszystko sfingował książę Omar, który się w niej obsesyjnie kochał.

Jon Snow – Gra o tron

Jeden z głównych bohaterów Gry o tron zawsze miał pod górkę. Znienawidzony przez Catelyn, żonę Nedda Starka, traktowany przez większość życia jak bękart, marznący wśród śniegów i narażający się na rozliczne niebezpieczeństwa jako jeden z Czarnych Braci broniących Muru, cały czas czuł się jak odmieniec. Na domiar złego został zdradzony przez towarzyszy broni i zasztyletowany niczym Juliusz Cezar. Bohater umarł w kałuży parującej krwi. Śmierć Jona Snowa była jednym z najokrutniejszych cliffhangerów, jaki można zafundować widzom. Wkrótce pojawił się szereg teorii na temat tego, czy postać żyje, a jeśli nie, czy powróci na ekran. W oczekiwaniu na sezon 6. nawet samo HBO trollowało fanów Gry o tron, opierając promocję na nieżywym Jonie. Sam Kit Harington, odtwórca roli bękarta z Północy, wielokrotnie mówił w wywiadach, że nie żyje i gra jedynie zwłoki.

jon
Źródło: HBO

Lubiany bohater został jednak wskrzeszony przez Melisandre, czerwoną kapłankę Pana Światła. Kobieta przeprowadziła zagadkowy rytuał. Obmyła ciało Jona, przycięła jego włosy i brodę, a kosmyki rzuciła w ogień. Jednocześnie prosiła Pana Światła o przywrócenie mężczyzny do życia. Początkowo nie obserwowała żadnych zmian i zrezygnowana uznała, że rytuał zakończył się niepowodzeniem. Komnatę, gdzie umieszczono nieboszczyka, powoli opuszczali wszyscy zgromadzeni. Jon gwałtownie otworzył oczy i wziął kilka głębokich wdechów. Bohater podniósł się i spojrzał na zszokowanego Davosa, obecnego przy rytuale. Bo krótkiej rozmowie i nabraniu sił zmartwychwstały Jon przywitał się z kompanami, a następnie dokonał egzekucji, wieszając zdrajców i przekazując władzę w Czarnym Zamku swojemu przyjacielowi. Wkrótce udał się na południe, aby trochę namieszać w losach Siedmiu Królestw.

jon snow game of thrones 3 1024x538
Źródło: HBO

Zmartwychwstanie Jona Snow było jednym z najbardziej oczekiwanych. Wielu fanów serialu odetchnęło z ulgą, widząc ponownie blask w brązowych, chłopięcych oczach bohatera. W końcu honorowy Jon, mimo że nic nie wie, reaguje impulsywnie i nie należy do najostrożniejszych, wydaje się znakomitym kandydatem na Żelazny Tron (lepszy byłby Stannis, ale to takie moje życzenia, już nie marudzę).

Glenn – The Walking Dead

The Walking Dead trzymało nas w niepewności przez blisko miesiąc, jeśli chodzi o los Glenna. Ostatnio był widziany w samym centrum mosh pitu urządzonego przez zombie. Twórcy rzeczywiście chcieli wywrzeć na widzach wrażenie, że Glenn przepadł na zawsze. Nazwisko odtwórcy jego roli zostało wymazane z sekwencji otwierającej serial.  Koniec końców Glenn przeżył. Były dostawca pizzy, obecnie pogromca żywych trupów zdołał uciec i znaleźć schronienie. Tymczasem nazwisko aktora wróciło do czołówki.

the walking dead s06e09 still
Źródło: AMC

Mimo powrotu w sytuacji, gdy większość widzów postawiło na nim krzyżyk, Glenn ostatecznie został zabity. Podczas próby przeniesienia Maggie na Wzgórze, grupę głównych bohaterów zaatakowali  Zbawcy i zmusili ich do ustawienia się w linii. Negan informuje swoje ofiary o “nowym porządku świata”. Mówi im, że wybierze jednego członka grupy, którego zabije w zemście za śmierć Zbawców. Negan wybiera Abrahama po wyliczance i brutalnie miażdży mu głowę jego kijem owiniętym w drut kolczasty, który nazywa “Lucille”.

Daryl wstał i próbował zaatakować Negana, uderzając go. Szybko jednak został obezwładniony, a oprawca wyraził swoją dezaprobatę wobec takiego zachowania ze strony grupy Rick. Jednakowoż Negan oszczędza Daryla i zamiast tego wybiera Glenna, uderzając go w głowę kijem. Mężczyźnie udaje się przeżyć pierwsze dwa uderzenia, ale wyrządziły mu one ogromne szkody. Udaje mu się powiedzieć swoje ostatnie słowa, “Maggie, o-odnajdę Cię.” zanim otrzymał kolejne uderzenie w twarz. Negan kontynuuje uderzanie Glenn’a dopóki nie zostaje nic rozpoznawalnego z niego, zabijając go w podobny sposób jak Abrahama.

negan z the walking dead bedzie nowa postacia w tekkenie 7 article 1024x683
Źródło: AMC

Co ciekawe, Glenn miał więcej spotkań ze śmiercią niż jakikolwiek inny bohater serialu: raz, gdy z Rickiem szedł po ulicy wśród zombie; drugi w studni na farmie; trzeci, gdy został porwany i prowadzony na egzekucję w sezonie 3.; czwarty, kiedy został uwięziony w pokoju z zombie; piąty, gdy rzeźnik chciał go uderzyć, ale go powstrzymano; szósty, kiedy skrył się pod śmietnikiem;  siódmy, gdy został otoczony przez zombie i Abraham mu pomógł; ósmy podczas strzelaniny w bazie Zbawców oraz dziewiąty, gdy chciał ochronić Maggie od Negana.

Buffy – Buffy: Postrach wampirów

Buffy uratowała świat, a kiedy poświęciła swoje życie, by uratować młodszą siostrę Dawn, fani płakali, lecz zaakceptowali jej śmierć jako stosunkowo satysfakcjonujące zakończenie ich ulubionego programu. Było tak dobrze, że niektórzy widzowie nadal życzą sobie, aby był to prawdziwy koniec serii. Uśmiercenie Buffy  było celowym ruchem showrunnera Jossa Whedona, który nie wiedział, czy Buffy wróci po szóstym sezonie, więc dał swojemu bohaterowi właściwe zakończenie. Kiedy uruchomiono nową serię, musiał wymyślić rozwiązanie, aby ją odzyskać.

buffy death the gift 1024x683
Źródło: Decider

Na szczęście fabuła produkcji dzieje się w świecie, w którym wszystko mogło się zdarzyć. Na nieszczęście widzów, zdecydował się użyć Buffybot (robotycznej wersji Buffy, która zaczęła życie jako zabawka erotyczna) w ramach „wskrzeszenia jej przez magię” wbudowaną w mitologię show. Pomysł, że wadliwie działający robot może z łatwością zastąpić pogromczynię, jest po prostu absurdalny.

Kenny – Miasteczko South Park

Stały dowcip „Oh my God, you killed Kenny!” to nieodłączna część serialu żartującego z wszystkiego i wszystkich. Zakapturzony bohater był raz za razem uśmiercany, by bez wyjaśnienia pojawić się w kolejnym odcinku. Ostateczna śmierć miała nastąpić w sezonie 5. (epizod Kenny Dies), lecz postać powróciła na koniec sezonu 6.

kenny dies hd 1024x576
Źródło: South Park Archives

W 14. sezonie wreszcie uzyskujemy coś w rodzaju wyjaśnienia. Kenny miał być poniekąd nieśmiertelny, dzięki paktowi, który jego rodzice zawarli z kultem śmierci czczącym Cthulhu. Kiedykolwiek chłopiec umrze, jego nowa wersja materializuje się, by zając należne jej miejsce w świecie. Wątek ciągłych zmartwychwstań Kennego jest przekomiczny, w dodatku zdaje się nawiązywać do powszechnego przekonania, że cudem przeżyliśmy dzieciństwo.

Które serialowe zmartwychwstania szczególnie zapadły Wam w pamięć?

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.