Serialowe kategorie wiekowe – czy znasz wszystkie 5? Serialowy słownik

j

Autor: Klaudia

}

Data: 31 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Z pewnością każdy z nas spotkał się z amerykańskimi grupami wiekowymi, które określają minimalny wiek odbiorcy, by oglądać daną produkcję. Czy znacie jednak wszystkie serialowe kategorie wiekowe? A co bardziej interesujące, wiecie jakie są kryteria przydzielania serii do nich? W tym wpisie odpowiemy na wszystkie wasze pytania, rozwiewając jakiekolwiek wątpliwości!

5 kategorii wiekowych w USA

Zapewne kojarzycie czerwone lub zielone kółka, żółte trójkąty, które pojawiają się w rogu ekranu telewizora podczas emisji filmu bądź serialu – podają one informację, kto może oglądać daną produkcję. Amerykańskie serialowe kategorie wiekowe można uznać za odpowiedniki tych kolorowych figur. Można wyróżnić 5 takich grup, których opis przedstawiliśmy poniżej:

  • G (ang. General Audiences) – produkcje tej kategorii są odpowiednie dla wszystkich, bez względu na wiek i podczas seansu nie potrzeba nadzoru dorosłych. Większość serii należących do tej grupy jest przeznaczona dla dzieci,
  • PG (ang. Parental Guidance Suggested) – w tym przypadku niektóre sceny mogą nie być odpowiednie dla dzieci, dlatego też dla najmłodszych widzów zalecany jest nadzór rodziców,
  • PG-13 (ang. Parental Guidance 13) – ta kategoria sugeruje, że niektóre sceny mogą nie nadawać się dla osób poniżej 13. roku życia i zaleca się nadzór rodzicielski,
  • R – wymaga się, aby osoby, które nie ukończyły 17. roku życia, oglądały daną serię w towarzystwie rodzica bądź dorosłego opiekuna,
  • NC-17 – produkcji z tej kategorii nie powinien pod żadnym pozorem oglądać nikt, kto nie ma przynajmniej 18 lat – ich treść jest odpowiednia jedynie dla dorosłych. Większość serii nie jest szeroko rozpowszechniana, gdyż spotyka się z komercyjnym niepowodzeniem – często odmawia się emisji ich reklam.

Amerykańskie serialowe kategorie wiekowe – kryteria

Nadawanie ograniczeń wiekowych amerykańskim produkcjom leży w rękach stowarzyszenia Motion Picture Association of America. Jakie są jednak kryteria, które pomagają przypisać dane serie w poszczególne serialowe kategorie wiekowe? Seriale ocenia się, biorąc pod uwagę 5 kryteriów związanych z ilością przemocy, prezentowanym językiem, substancjami (np. papierosami), nagością czy scenami seksu.

Przemoc

Ukazanie przemocy jest dozwolone we wszystkich kategoriach, aczkolwiek każda z nich zezwala na inną jej ilość. W produkcjach kategorii G należy ograniczyć ją do minimum. W przypadku oceny PG-13 dozwolona jest ona w dużym stopniu dozwolona, jednak jeśli w serii występują realistyczne sceny pełne brutalności, będzie ona wymagała co najmniej oceny R.

Język

W produkcjach odpowiednich dla najmłodszych mogą występować fragmenty rozmów, które wykraczają poza ramy „uprzejmych” konwersacji, jednak nie może tam być jakichkolwiek wulgaryzmów. Przekleństwa można usłyszeć w serialach kategorii PG – jednakże jeśli odnoszą się one do rzeczy związanych z seksem, ocena podnosi się do rangi PG-13. W kategorii R znajdują się natomiast serie, w których wielokrotnie występują wulgaryzmy.

ZOBACZ TEŻ  The Walking Dead sezon 9B – kolejny teaser i potwierdzenie powstania kontynuacji!

Substancje, takie jak papierosy, narkotyki

Występowanie narkotyków w serii skutkuje przypisaniem jej do kategorii PG-13 lub wyższej. Ocenie podlega także to, czy w produkcji przedstawia się treści ukazujące palenie papierosów.

Nagość

Jakakolwiek nagość nie może występować w seriach kategorii G. Im jej więcej, tym wyższa ranga przypisywana jest produkcji – nagość o charakterze seksualnym zwykle zawiera się w grupie R.

Treści seksualne

Nie ma określonych wyraźnych kryteriów dotyczących treści seksualnych – jedyną zasadą jest to, że produkcje z kategorii G nie mogą ich zawierać.

Amerykańskie serialowe kategorie wiekowe – przykłady serii

Przedstawiliśmy już wszystkie serialowe kategorie wiekowe i wyjaśniliśmy kryteria przypisywania do nich danych produkcji. Teraz jednak, aby lepiej zaprezentować wspomniane grupy, chcielibyśmy przedstawić wam przykłady serii i powiedzieć, do której z kategorii one należą.

Kategoria G

Jeśli chodzi o serialowe kategorie wiekowe, to dla najmłodszych widzów przeznaczona jest grupa G. Produkcje nie ukazują tam jakiejkolwiek nagości, postacie nie używają wulgaryzmów, a przemoc jest ograniczona do minimum. Wśród takich serii można wyróżnić między innymi programy dla dzieci.

Simpsonowie

The Simpsons to animowany serial komediowy, który przedstawia perypetie rodziny mieszkającej w miasteczku Springfield. Jednym z głównych bohaterów jest Homer – niezbyt inteligentny ojciec uwielbiający piwo. Jego żona o imieniu Marge jest natomiast niezwykle pracowitą gospodynią domową. Para posiada trójkę dzieci – kochającego rozrabiać Barta, niesamowicie inteligentną Lisę oraz cichą Maggie.

Serial emitowany jest nieprzerwanie od 1989 roku. Dostarcza on porządną dawkę humoru widzom, niezależnie od ich wieku. W serii występują żarty dla wszystkich grup wiekowych – dowcipy dla starszych osób dostrzeżemy jednak tylko wtedy, gdy należymy do odpowiedniego przedziału wiekowego.

simpsonowie

SpongeBob Kanciastoporty

SpongeBob jest doskonale znany większości z nas – jest on tytułowym bohaterem serialu dla dzieci. To optymistyczna, energiczna gąbka morska, która wyglądem przypomina gąbkę kuchenną. Marzeniem Kanciastoportego jest zostanie najlepszym kucharzem w oceanie – pracuje on w restauracji, gdzie przygotowuje kraboburgery. SpongeBob ma najlepszego przyjaciela – niezbyt bystrą rozgwiazdę Patryka. Wspólnie polują oni na meduzy, puszczają bańki mydlane. Są oni utrapieniem Skalmara – marudnej ośmiornicy. Akcja serii rozgrywa się w podwodnym mieście zwanym Bikini Dolne.

Spongebob

Kategoria PG

Kontynuując nasz wpis prezentujący amerykańskie serialowe kategorie wiekowe, omawiamy kolejną grupę – PG. Należą do nich serie, które mogą być oglądane przez wszystkich, jednak w przypadku najmłodszych widzów zalecany jest rodzicielski nadzór.

The Office

The Office przedstawia życie pracowników pewnego biura, pokazując przy tym, jak wiele ciekawych i dziwnych rzeczy może się wydarzyć w takim środowisku – pełno w nim plotek, humoru i romansów. Wszystko to ukazywane jest okiem ekipy filmowców dokumentalnych, co sprawia, że seria staje się jeszcze zabawniejsza. Jednym z głównych bohaterów jest Michael Scott – manager, który zarządza pracownikami tytułowego biura. Jest on jednak dość uciążliwy, gdyż sądzi, że jest najlepszym szefem, jaki kiedykolwiek stąpał po ziemi.

The Office - amerykańskie serialowe kategorie wiekowe

Community

Community to serial komediowy, który znajdziecie na Netflixie! Przedstawia on historię Jeffa Wingera, który stracił pracę w momencie, kiedy prawda dotycząca jego prawniczej licencji wyszła na jaw – nie posiadał on jej i tym samym nie powinien być prawnikiem. Nie chcąc rezygnować z zawodu, zapisuje się na studia, by zdobyć odpowiedni dyplom. Jeśli chodzi o serialowe kategorie wiekowe, ta produkcja jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych – przy najmłodszych widzach zalecany jest jednak nadzór opiekuna.

community

Kategoria PG-13

Kolejną grupą wchodzącą w serialowe kategorie wiekowe jest PG-13. Sugeruje ona, że w produkcji mogą wystąpić sceny nieodpowiednie dla widzów poniżej 13. roku życia, dlatego też wskazuje się zastosowanie rodzicielskiego nadzoru.

ZOBACZ TEŻ  Gra o tron: Fani organizują Google bombing na frazę "bad writers"

Chirurdzy

Serial Grey’s Anatomy opowiada o życiu zawodowym, jak i osobistym piątki stażystów chirurgów oraz ich przełożonych. Każdy z bohaterów posiada swe własne tajemnice, które wychodzą na światło dzienne wraz z rozwojem fabuły. Seria zawiera treści dla dorosłych, takie jak sceny erotyczne, odniesienia do seksu, chociaż nie występuje tam nagość. Oprócz tego, sceny operacji ukazują dużą ilość krwi, ludzkie narządy wewnętrzne. Ponadto, bohaterowie używają wulgaryzmów.

Chirurdzy

The Walking Dead

Kiedy zastępca szeryfa budzi się ze śpiączki, odkrywa, że świat, który do tej pory znał, uległ całkowitemu zniszczeniu – rozpoczęła się apokalipsa zombie. Decyduje się on odnaleźć swą rodzinę – po drodze spotyka kolejnych ocalałych i staje na ich czele, starając się zapewnić im przetrwanie. Fabuła nie zawiera wielu wątków przeznaczonych jedynie dla dorosłych, jednak jeśli chodzi o serialowe kategorie wiekowe, to znajduję się on w grupie PG-13 ze względu na przemoc, brutalne sceny nieodpowiednie dla młodszych widzów.

the walking dead - amerykańskie serialowe grupy wiekowe
Źródło: FOX

Kategoria R

Kolejna grupa w naszym wpisie przedstawiającym serialowe kategorie wiekowe wymaga, aby osoby poniżej 18. roku życia oglądały daną produkcję w towarzystwie opiekuna. Mogą tam występować sceny brutalnej przemocy, aktów seksualnych, a postacie wielokrotnie używają wulgaryzmów.

Gra o Tron

Serial ten jest adaptacją sagi autorstwa George’a R.R. Martina. Seria ukazuje losy kilku potężnych rodzin mieszkających na fikcyjnym kontynencie Westeros – walczą one o kontrolę na Siedmioma Królestwami. Kiedy tylko ludzie zajęci są nieprzerwanymi potyczkami, ich odwieczny wróg niespodziewanie powraca, aby zagrozić im wszystkim. Produkcja często przedstawia brutalne sceny bitew, akty przemocy, a także prezentuje mnóstwo nagości. Wszystko to sprawia to, że jeśli chodzi o serialowe kategorie wiekowe, to należy on do grupy R – osoby poniżej 18. roku życia powinny go oglądać z opiekunem.

Gra o Tron
Źródło: HBO

Dexter

Dexter Morgan jest laborantem analizy krwi na posterunku policji w Miami – prowadzi on podwójne życie. Dnie spędza na rozwiązywaniu spraw związanych z morderstwami, a pod przykryciem nocy… popełnia je. Tytułowy bohater postanawia samodzielnie wymierzać sprawiedliwość – zabija on tych zabójców, którzy prześlizgnęli się przez palce wymiarowi sprawiedliwości. Nie jest to serial dla młodszych widzów – ukazuje on mroczne, brutalne zbrodnie.

Dexter - amerykańskie serialowe grupy wiekowe

Amerykańskie serialowe grupy wiekowe – podsumowanie

To już koniec naszego wpisu! Czy znaliście wszystkie amerykańskie serialowe kategorie wiekowe? Do jakiej grupy należą wasze ulubione serie? Koniecznie dajcie znać!

Szukacie innych pojęć ze słownika serialowego? Mamy na to całą kategorię!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze