Gra o tron – 10 najciekawszych postaci – ranking subiektywny [Spoilery]

j

Autor: Agata Krasoń

}

Data: 15 lipca 2019

gra o tron sezon 8

Na czym polega fenomen Gry o tron? Odpowiedź na to pytanie inaczej uzasadni krytyk, inaczej zagorzały fan serialu, a jeszcze inaczej zwykły szaraczek – nie mylić z Szarym Robakiem! Jednak jedno jest pewne – Gra o tron ma w sobie coś wyjątkowego, coś tak interesującego, że nawet osoby nie przepadające za gatunkiem fantasy nie potrafią się oprzeć temu serialowi. 

Jednym z elementów wyróżniających jest brak głównego bohatera, fanom wydawać by się mogło w trakcie 1 sezonu, że będzie nim Ned Stark, jednak twórcy szybko rozwiewają te wątpliwości. George R. R. Martin postawił na wielowymiarowość, wielowątkowość fabuły, ale także postaci. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie postacie Gry o tron odpowiadają za sukces serialu.

10 najciekawszych postaci z Gry o tron – ranking subiektywny

SPOILER ALERT!!! – Strzeżcie się ci, którzy (jeszcze) nie oglądaliście GoT, ranking zawiera spoilery! 

Kryterium: złożoność, ciekawość postaci  – Czy ciekawość to pierwszy stopień do piekła? Niewykluczone, ponieważ część z przedstawionych postaci ma cechy mefistofeliczne. 

Charakter: subiektywny – może nie mam wytatuowanej frazy “You know nothing, Jon Snow” czy „Hold the door” – chociaż ta jest rozczulająca – jednak mogę się określić tytułem racjonalnej fanki serialu. 

Chętnych zapraszam do dyskusji pod artykułem, podzieleniem się własnymi spostrzeżeniami, lub żalem związanym z nieuwzględnieniem postaci Waszym zdaniem najciekawszej. 

#1 Tyrion Lannister

Tyrion Gra o tron

Przydomek: Karzeł / Krasnal / Półmężczyzna

Ród: Lannister

Sezon: 1-8

Aktor: Peter Dinklage

Zdecydowanie najciekawszą postacią, a zarazem najbardziej charakterystyczną jest Tyrion Lannister (świetny Peter Dinklage wciela się w tę rolę) – karzeł, znienawidzony przez własną rodzinę, ponieważ wskutek porodu umiera jego matka – Lady Joanna. Mimo statusu zakały rodziny bardzo długo pozostawał jej wierny, jednak koniec końców dopuszcza się zdrady. Nielojalność, defekty fizyczne, słabość do alkoholu i prostytutek nie wywołały niechęci wśród fanów – wręcz przeciwnie – uwielbienie. Przyczyną zapewne jest jego wybitny intelekt, który wzbudza podziw wielu, możliwe, że innym podoba się jego niesamowita odwaga, jednak ona może się wiązać z tym, że Tyrion musiał nieustannie walczyć o szacunek, uznanie i w ten sposób podbudowywał swoje poczucie wartości. Kolejną cechą Tyriona jest jego niewyparzony język –  osobiście najbardziej cenię jego postać właśnie za cięte riposty, frazy, które z jednej strony są zabawne, a z drugiej pouczające i na długo zapadające w pamięć. Nie ukrywam, że najbardziej zachwycał w sezonach 1-4, później stopniowo tracił swój urok stając się biernym pionkiem Denerys. 

To właśnie robię, piję i wiem różne rzeczy.

#2 Ramsay Bolton

Ramsay Bolton Gra o tron
Imgflip

Przydomek: Ramsay Snow / Lord Snow / Bękart Boltona 

Ród: Bolton

Sezon: 2-6

Aktor: Iwan Rheon

Ramsay to mój zdecydowany faworyt jeśli chodzi o czarne charaktery, myślę, że nikt się nie obrazi jeśli nazwę go Geniuszem Zła – no może Joffrey miałby jakieś obiekcje. Jego niepozorna buźka w choćby najmniejszym stopniu nie zdradza tego jakim jest dewiantem. Historia jego narodzenia jest tak samo potworna jak on sam – został zrodzony z gwałtu na żonie młynarza, ponieważ owy młynarz nie poprosił o zgodę na ślub ojca Ramsaya – Roosa Boltona –  ówczesnego władcy. Jego życie przepełnione jest okrucieństwem, odrzuceniem i pogardą z jaką wiąże się stygma bękarta i tu robi nam się rzeczywiście szkoda Boltona, jednak on nie użala się nad swoim losem, a chce go zmienić – pragnie władzy. Chłód emocjonalny, opanowanie, analityczny umysł, niesamowita inteligencja, konsekwencja w realizowaniu celu wzbudziły mój podziw, przepleciony oczywiście z obrzydzeniem i zgorszeniem, kiedy serial przenosił mnie do sali tortur, gdzie Ramsay robił z Theona Greyjoya swojego sługę, chrzcząc go jego własną krwią na Fetora. 

ZOBACZ TEŻ  Seriale Polsat - 10 najlepszych produkcji Polsatu, które musisz zobaczyć

#3 Petyr Bealish

Bealish Gra o tron
Washington Post

Przydomek: Littlefinger 

Ród: Bealish

Sezon: 1-7

Aktor: Aidan Gillen

Największy manipulator w Grze o tron? Zdecydowanie Littlefinger. Jednostka pełna sprzeczności, niesamowicie ambitna, przebiegła, a z drugiej strony sentymentalna i uczuciowa. Dołącza do rozgrywki w walce o tron na własną rękę, jednak jego niskie pochodzenie mu w tym nie pomaga. Dzięki swoim aspiracjom i podstępom osiągnął pozycję skarbnika w Westeros, natomiast dzięki posiadaniu domu publicznego mocno się wzbogacił. Jednak nie na bogactwie zależy Bealishowi, a na władzy, ale nie znowu tak bezwzględnie, ponieważ Petyr ma coś w sobie z romantyka, tak z romantyka i wiele jego działań jest motywowanych uczuciami, szczególnie do Catelyn Stark, a później do jej córki – Sansy, co jest trochę niesmaczne, jednak jestem w stanie to zaakceptować, ze względu na to, że postać od początku do końca trzyma poziom. 

#4 Jamie Lannister

Jamie Lannister Gra o tron

Przydomek: Królobójca / Złotoręki / Kaleka

Ród: Lannister 

Sezon: 1-8

Aktor: Nikolaj Coster-Waldau

Jamie to postać, która przechodzi chyba największą metamorfozę w Grze o tron, początkowo rzeczywiście nie darzyłam go sympatią, irytował mnie niemiłosiernie, był prostakiem ślepo zapatrzonym w swoją siostrę, jedyne co przemawiało za tym bohaterem była jego braterska miłość do Tyriona. Jednak na przestrzeni sezonów coś się dzieje, a może nie coś, a ktoś, konkretnie Brienne z Tarthu, swoją szlachetnością serca, dobrem i nieskazitelnym charakterem zmienia Jamiego. Brienne uwierzyła w jego przemianę, a tym samym dała mu nadzieję i może nie całkowicie, ale częściowo przywróciła mu wolność, którą dawno temu zabrała mu siostra.

#5 Joffrey Baratheon

joffrey gra o tron
Elite Daily

Przydomek: Joff

Ród: Baratheon z Królewskiej Przystani

Sezon: 1-4

Aktor: Jack Gleeson

Chyba nie ma bardziej znienawidzonej postaci w GoT niż sam Joffrey. Uznawany jest za dziecko Cersei i Roberta Baratheona, jednak w rzeczywistości jest zrodzony z kazirodczego związku Cersei z Jamiem, można tu szukać przyczyn obrzydliwego charakteru tego bohatera. Po śmierci Roberta Joffrey odziedzicza żelazny tron, fani serialu mogli być zaniepokojeni tym faktem, ale prawdziwe przerażenie dopiero nadejdzie. Postać ta okazuje się być doszczętnie zła, ale nie genialnie zła jak Ramsay, lecz zła po prostu. Jego postępowanie nie ma żadnego drugiego dna, na pewno nie są to zachowania racjonalne i przemyślane. Podejmuje zawsze najgorsze i najgłupsze możliwe decyzje, zwykle żeby zaznaczyć swoją pozycję, lub skrzywdzić drugą stronę. Łatwo daje się manipulować swojej matce, dziadkowi, czy narzeczonej Margaery Tyrell. 

#6 Margaery Tyrell

Margaery Tyrell
culturaocio

Przydomek: brak

ZOBACZ TEŻ  Podwójne życie Góry z Gry o tron

Ród: Tyrell

Sezon: 2-6

Aktorka: Natalie Dormer

Zdecydowanie Margaery można określić mianem najbardziej dyplomatycznej postaci Gry o tron. Tak jak każdy dobry PR-owiec potrafiła sobie zjednać podwładnych, oprócz tego owinęła sobie Joffreya wokół palca, chociażby za to każdy powinien ją polubić. Jest sprytna, uwodzicielska i piękna. Joffrey cenił sobie jej rady o wiele bardziej niż matki, jednak Margaery chyba troszkę zlekceważyła Cersei i jej wpływy, za co słono zapłaciła w szóstym sezonie serialu.

#7 Varys

Varys Gra o tron

Przydomek: Pająk / Lord Varys / Eunuch

Ród: brak, urodzony jako niewolnik

Sezon: 1-8

Aktor: Conleth Hill

Jedna z niewielu postaci GoT, która nie jest zepsuta, zależy mu na dobru ludu, na tym aby władza w Westeros była sprawiedliwa, dlatego też stara się uniemożliwić przejęcie żelaznego tronu Littlefingerowi. Podziwiam go przede wszystkim za bezinteresowność, za to, że posługując się takimi narzędziami jak manipulacja  działał w imię dobra społecznego. Ogromnym plusem jest także jego poczucie humoru, oraz przyjacielska relacja z Tyrionem.

#8 Sandor Clegane

Ogar
Metro

Przydomek: Ogar / Pies

Ród: Clegane

Sezon: 1-8

Aktor: Rory McCann

Kolejna niejednoznaczna postać serialu, którą od razu polubiłam.Z wierzchu – bezduszny, groźny i potężny wojownik, którego jedynym celem w życiu jest zemsta na swoim bracie. Gardzi on hipokryzją rycerzy, jest bezpośredni i opryskliwy, mówi i robi to, na co ma ochotę. Jednak przy dłuższej ekspozycji odkrywa przed nami swoją dobroć, pokazuje, że los drugiego człowieka nie jest do końca mu obojętny, szczególnie w zestawieniu z Aryą łagodnieje. Generalnie duet Arya – Ogar jest, moim zdaniem, jednym z najbardziej udanych w Grze o tron

#Arya Stark

Game of Thrones Season 8 Arya Stark

Przydomek: Arry / Nikt

Ród: Stark

Sezon: 1-8

Aktorka: Maisie Williams

Najbardziej zaskakująca postać to, moim zdaniem, właśnie Arya. Jej wątek został bardzo pogłębiony przez twórców serialu, nie bez przyczyny – fani ją uwielbiają. Poznajemy ją jako małą dziewczynkę, nie do końca zadowoloną ze swojej płci, a raczej z rolą jej przypisaną – widzi siebie jako wojowniczkę, nie jako damę. Można uznać, że los jej sprzyja pod tym względem, oczywiście nie sugeruje, że Arya chciała stracić ojca i być niewolnicą Lannisterów, natomiast dzięki biegowi wydarzeń, mogła żyć tak jak chciała. Po egzekucji ojca jej celem życiowym, tak jak w przypadku Ogara, była zemsta. Bohaterka sporządza listę osób, które ją skrzywdziły w sposób pośredni lub bezpośredni, a następnie konsekwentnie odbiera im życie. Sezon 8 bez jej udziału byłby klęską, a w całym Westeros panowałaby temperatura zera absolutnego.

#10 Olenna Tyrell

Olenna Tyrell
The Ringer

Przydomek: Królowa Cierni

Ród: Tyrell

Sezon: 1-6

Aktorka: Diana Rigg

Po tej delikatnej i drobnej staruszce moglibyście się spodziewać jedynie potulności, jednak jest to postać o złośliwym poczuciu humoru połączonym z dystansem, ale jednak nie wykluczającym wysokiej pozycji w Westeros. Bohaterka nie godzi się z konwenansami, ma zawsze własne zdanie, które narzuca społeczeństwu. Lady Olenna jest świetnie napisaną postacią , intrygująca, niesamowicie opanowana, dzięki swojej dojrzałości i doświadczeniu potrafi sensownie doradzać swojej wnuczce Margaery Tyrell. Gra o tron byłaby bez niej niekompletna, Olenna wprowadza do niej dużo gracji i wdzięku, jestem jej zdecydowaną fanką!

A według Was jakie są najciekawsze postacie Gry o tron? Koniecznie podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach 🙂

Jeśli jesteście fanami serialu na pewno wiecie, że George R. R. Martin już od jakiegoś czasu pracuje nad prequelem – Prequel Gry o tron – znamy nowe fakty!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agata Krasoń

Studentka psychologii, miłośniczka podróży i entuzjastka seriali. Umiejętności szczególne? Oglądanie całego sezonu wyczekiwanego serialu w jedną noc.