Przyjaciele to kultowy amerykański serial komediowy produkowany i transmitowany w latach 1994-2004. Przyjaciele doczekali się 10 sezonów i są jednym z najbardziej rozpoznawalnych seriali na świecie. Przez 10 lat w rolach tytułowych przyjaciół mogliśmy oglądać: Jennifer Aniston (Rachel), Courteney Cox (Monica), Lisę Kudrow (Phoebe), Matta LeBlanc (Joey), Matthew Perry (Chandler) i Davida Schwimmer (Ross). Pomysłodawczynią serialu jest Marta Kauffman. Przyjaciele przez wielu ludzi są postrzegani jako serial z ponadczasowym humorem, który bawi kolejne pokolenia widzów. W czasie swojej emisji serial zebrał 29 nagród (w tym 7 Emmy), 107 nominacji i był oglądany w ponad 100 krajach. Ostatni odcinek w samych Stanach obejrzało ponad 51 milionów ludzi, co świadczy o jego ogromnej popularności.

Komedia opowiada o grupie nowojorskich przyjaciół, którzy mieszkają na Manhattanie. Rachel to pasjonatka mody, która swoja karierę rozpoczyna od pracy kelnerki, by skończyć w dziale zarządzania domu mody, Monica działa w branży kulinarnej, Phoebe jest ekscentryczną masażystką, ma też wiele innych zajęć pobocznych, Joey to aktor z opery mydlanej, Chandler jest z kolei pracownikiem korporacji, przez co często jest obiektem żartów przyjaciół, a Ross to brat Moniki, pracujący w muzeum, a potem wykładowca na uczelni. Ich losy w serialu cały czas się przeplatają, wprowadzając wiele zabawnych sytuacji.

Obserwujemy miłosne historie, romanse, przyjacielskie intrygi i spiski. Serial zdobył uznanie za wyjątkowe poczucie humoru i dobrze wykreowane, barwne postacie.Teksty z Przyjaciół są chętnie cytowane i mają wiele odnośników w popkulturze.