Fenomen serialu Przyjaciele

j

Autor: Agata Krasoń

}

Data: 6 marca 2020

a

Są z nami od lat 90. I nie sposób o nich zapomnieć. Są niepowtarzalni i niepodrabialni – wiele produkcji wzorowało się na nich, ale bezskutecznie… Na czym polega fenomen Przyjaciół? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Burzliwe lata 90.

Otóż serial wstrzelił się idealnie w panującą modę pod koniec ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych, która opierała się na byciu niezależnym. Wszyscy bohaterowie Przyjaciół są w jakiś sposób pogubieni na początku, jednak z czasem zaczynają podejmować rozsądne decyzje, które dają im satysfakcję. Serial oprócz genialnych dialogów, z których aż kipi humorem, jest również bogaty w niebanalne przesłanie dotyczące samorealizacji. Podkreśla on, jak istotna jest w życiu każdego z nas kariera, a raczej odnalezienie swojej pasji i podążanie za nią, tak jak zrobiła to Monica, czy Chandler.

Można go oglądać na okrągło

Mimo tego, że serial wielu z nas zna na pamięć, nie przestajemy go oglądać. Ta seria jest ponadczasowa i nigdy się nie nudzi. Znając zakończenie czy dialogi, powinniśmy już nigdy do niego nie wracać. Ale jest zupełnie odwrotnie – oglądamy go w kółko. Co ciekawe, łączy on pokolenia, ponieważ bawi różne generacje. Dodatkowo, jeżeli nawet trafimy na Przyjaciół w telewizji, to prawdopodobnie nie przełączymy kanału. Dlatego ogromnym plusem serialu jest to, że możemy go oglądać bez względu na to, na który trafiliśmy sezon, ponieważ każdy odcinek to nowa historia.

przyjaciele friends
Źródło: Comedy Central

Siła przyjaźni

Wartości, które możemy oglądać w tym serialu, są również uniwersalne. Aktualnie ciężko jest nam utrzymywać relacje tak silne, jak te pomiędzy Przyjaciółmi. Może to być spowodowane rozwojem technologicznym, który skłania nas raczej do wycofania społecznego niż do budowania tak głębokich więzi.

ZOBACZ TEŻ  Dajmy Sabrinie jeszcze jedną szansę - dlaczego warto obejrzeć kolejny sezon Chilling Adventures of Sabrina

Genialna obsada

Scenariusz był specjalnie pisany pod rolę Rossa, a raczej pod jego odtwórcę, czyli Davida Schwimmera. Z kolei Jennifer Anistonzmagała się wtedy z rozterkami, czy aktorstwo jest w ogóle dla niej, ponieważ w żadnej produkcji nie mogła dostać roli. Jednak została w końcu dostrzeżona przez producentów Przyjaciół oraz innego serialu pt. Muddling Through, który jednak szybko okazał się klapą, dzięki czemu aktorka mogła skupić się wyłącznie na Przyjaciołach. Ciekawe jest również początkowe założenie twórców na temat ról Chendlerai Pheobe, które miały być postaciami pobocznymi. Jednak gdy zauważono ogromny potencjał u aktorów, zrezygnowano z tego pomysłu.

przyjaciele friends
Źródło: Comedy Central

Związki w serialu

Oczywiście nic nie wyszło tak, jak planowali scenarzyści. Jeżeli mowa o Racheli Rossie, to ich związek emocjonalny miał się opierać wyłącznie na jednostronnym zauroczeniu ze strony Rossa. Natomiast Monicęi Chandleramiał łączyć jeden romans. Ale właśnie dzięki obu tym parom serial z roku na rok zyskiwał coraz większą rzeszę fanów. Szczególnie metamorfoza niedojrzałego Chandleraw faceta, który stał się odpowiedzialny i zdolny do prawdziwego związku.

Przyjaciele to serial ponadczasowy, który łączy w sobie humor oraz głębsze przesłanie, związane z siłą przyjaźni, prawdziwą miłością oraz koniecznością samorealizacji dającej satysfakcję. Fenomen serialu tkwi również w genialnej obsadzie, jak i elastyczności związanej z moderowaniem scenariusza na bieżąco.

A Wy za co kochacie Przyjaciół?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agata Krasoń

Studentka psychologii, miłośniczka podróży i entuzjastka seriali. Umiejętności szczególne? Oglądanie całego sezonu wyczekiwanego serialu w jedną noc.