Na zdrowie, na kolejny sezon! Najlepsze seriale do oglądania podczas przeziębienia

j
}

Data: 3 października 2018

Przyszedł czas pierwszych katarów i bolących gardeł, gdy oprócz herbaty z miodem najchętniej stosujemy stertę kocy i… seriale. Co oglądać w chorobie?

Poniżej zebrałam kilka produkcji, które będą świetnie nadawały się na te gorsze dni, kiedy potrzebujemy dobrze się bawić, poprawić sobie nastrój. I zjeść talerz rosołu.

Grace i Frankie

Grace i Frankie

Fot.: spokesman

Grace Hansen to stanowcza, uwielbiająca zorganizowanie i kontrolę, elegancka bizneswoman, matka dwóch dorosłych córek i żona prawnika. Wiedzie życie wypełnione spotkaniami towarzyskimi, martini i pretensjami do członków własnej rodziny. Frankie Bergstein to całkowite przeciwieństwo Grace. Artystka, lubująca się w kryształach, medytacji i marihuanie. Matka dwóch adoptowanych synów, która wiedzie wyjątkowo ekscentryczny tryb życia, nosi przybrudzone farbą ogrodniczki i drewniaki. Obie znają się od ponad czterdziestu lat, bo ich mężowie prowadzą wspólnie kancelarię adwokacką. Nie przepadają za sobą — co zaskoczeniem nie jest — ale życie zmusza ich do zamieszkania wspólnie w domku nad morzem, gdy ich małżonkowie oznajmiają, że od dawna są w sobie zakochani i chcą spędzić resztę życia wspólnie.

Kto stoi za tym serialem? Martha Kaufmann, współtwórczyni kultowych już Przyjaciół, i świetna obsada — Lily Tomlin w roli Frankie i Jane Fonda jako Grace, Martin Sheen i Sam Waterston wcielający się w ich mężów, a także cała plejada gwiazd w rolach gościnnych, w tym Lisa Kurdow oraz Ernie Hudson. Serial charakteryzuje się świetnym humorem, ale potrafi też pokazywać poważne tematy takie, jak akceptacja najbliższych i społeczeństwa, zdrady czy solidarność w rodzinie w obliczu zagrażającej życiu choroby. Grace i Frankie opowiada o seniorach, ale polecam go wszystkim.

Unbrekable Kimmy Schmidt

unbreakable kimmy schmidt

Źródło: seriable

Kimmy przez kilkanaście lat była — wbrew swojej woli — członkinią sekty stworzonej przez szalonego pastora, żyjącą z trzema innymi kobietami w podziemnym bunkrze. Kiedy zostaje w końcu uwolniona, rusza do Nowego Jorku, by spełnić swoje tłumione od dawna marzenia. Nie ma pojęcia o współczesnych trendach, nie ma wewnętrznego filtra i pojęcia o dorosłym życiu, ale nadrabia entuzjazmem, pogodą ducha i samozaparciem. Chce znaleźć pierwszą pracę, pójść do szkoły i kupić sobie świecące adidasy, tak na początek.

ZOBACZ TEŻ  Seriale LGBT – poznaj 22 produkcje, które warto obejrzeć

Ten prześmiewczy serial stworzyli Tina Fey i Robert Carlock, co na pewno już skusiło wielu fanów 30 Rockefeller Plaza (to także świetna propozycja na dzień pod kołdrą!), a kolejnych może jeszcze zachęcić. Występuje tu znana z tej produkcji Jane Krakowski i tworzy zabawny duet z wcielającą się w rolę Kimmy Ellie Kemper (która nie jest tak irytująca, jak w The Office), ale obie muszą ustąpić miejsca Titussowi Burgessowi w roli niespełnionego i zgorzkniałego aktora od lat próbującego swoich sił w musicalach, reklamach i bardzo dziwnych filmach, które można znaleźć w sieci. Unbreakable Kimmy Schmidt ochrzczono mianem pierwszego tak dobrego sitcomu ery streamingowej. Warto się zatem z nim zapoznać.

Przyjaciele

recapguide

Źródło: Recapguide

Produkcję Marty Kauffman i Davida Crane’a o perypetiach szóstki bliskich przyjaciół, którzy w sit-comowej scenerii Nowego Jorku przeżywają radości, smutki i zawody miłosne, pakują się w kłopoty i pomagają sobie nawzajem, znają chyba wszyscy. Jeżeli nie obejrzało się tej serii chociaż raz (albo siedem… naście!), to chociaż się o niej słyszało.

To wybór wyjątkowo oczywisty — tak samo, jak Parks and Recreation czy Kochane kłopoty? Być może, ale czasami kursor jakoś samoistnie zawędruje do tego konkretnego okienka na Netflixie i nim się obejrzymy, Monica i Rachel muszą odstąpić sąsiadom z naprzeciwka swoje mieszkanie, bo przegrały konkurs.

Porady różowej brygady (2018)

Queer Eye Cast 2018

Źródło: POPSUGAR Australia

Kto nie lubi czasem pochłonąć całego sezonu jakiegoś reality show o metamorfozach? Ja nie lubiłam, do czasu aż Netflix wypuścił nową wersję niegdyś rewolucyjnego programu, w którym pięciu gejów wprowadzało zmiany w wyglądzie i życiu innych mężczyzn. Według tego, co mówią członkowie nowej Brygady, program z 2003 roku walczył o tolerancję, podczas gdy oni walczą o akceptację.

Co jest naprawdę fascynującego w tym programie, to dobór uczestników. Nie chodzi tylko o hetero mężczyzn, którzy na co dzień chodzą w sandałach i kupowanych paczkami koszulkach polo, a na kolację jedzą fast food. Znajdziemy tutaj i takich — wspierających Trumpa policjantów, ojców pracujących na kilka etatów, by utrzymać dom, czy młodych polityków, którzy nie do końca wiedzą, jak zaprezentować się swojej społeczności.

ZOBACZ TEŻ  Specjalny odcinek Przyjaciół nareszcie zostanie nakręcony! Zdjęcia za miesiąc!

Tym razem prowadzący zajmują się aktywną w kościelnej społeczności kobietą, młodym gejem, który nie potrafi ujawnić swojej orientacji przed rodziną, czy transseksualnym młodym mężczyzną. To bohaterowie, dzięki którym mamy okazję zagłębić się w tematy czasami ciężkie i trudne. O brutalności policji względem czarnoskórych, o odtrąceniu osoby wierzącej przez kościół ze względu na jej orientację, o tym, jak krzywdzące jest wrzucanie wszystkich mniejszości do jednego worka — bo w końcu gej nie potrafi zrozumieć, co czuje osoba po zmianie płci. Pokazuje też, że mimo różnic w poglądach, ludzie są w stanie koegzystować, chociażby przez tydzień trwania metamorfozy.

Brzmi idealistycznie, może nieco pompatycznie? Tak, ale odrobina reality television (a dokładnie rzecz biorąc dwa sezony i odcinek specjalny) może być dobrym lekiem nie tylko na przeziębienie, ale może na wiarę w innych.

A jakie są Wasze ulubione seriale do oglądania zimą, pod kołderką, podczas przeziębienia?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze