To dar i przekleństwo – najwięksi serialowi pedanci

j
}

Data: 10 listopada 2018

Czy zdarzyło Wam się kiedyś spotkać pedanta? Osobę przesadnie dokładną, kochającą ład i porządek, przywiązującą wagę do najmniejszych szczegółów? Z pewnością taki charakter może irytować zarówno otoczenie, jak i samego zainteresowanego. Bo kiedy inni spacerują sobie swobodnie po ulicy, nasz pedant zauważy krzywo pomalowane pasy, źle ułożoną kostkę czy źle dopasowane skarpetki przypadkowego przechodnia. Czasem jednak te cechy mogą się w życiu przydać. Sprawdźmy, jak to wygląda u pięciu serialowych pedantów.

Maura Isles

Znana z serialu Partnerki patolog Maura Isles na co dzień jest ekspertem medycyny sądowej. Wraz z detektyw Jane Rizzoli rozwiązuje tajemnice morderstw, do których dochodzi w Bostonie. Jest niezwykle skrupulatna i dokładna. Wszystkie sprawy analizuje na chłodno. Ocenia zresztą nie tylko te dotyczące martwych, ale i żywych. Zna encyklopedię niemalże na pamięć, przez co często cytuje jej różne hasła, czasem i bez potrzeby lub bez związku z tematem. W szkole określana była mianem „nudna”. Zawsze uczesana i ubrana jakby wyszła z salonu mody. Pomimo tego jej oschłe nastawienie do ludzi i poważna mina nie przyciągają innych. Ponadto nasza pani doktor nie tylko nie potrafi, ale wręcz nie może kłamać. Wszystko to składa się na osobę, która nie miała nigdy łatwego życia i nie cieszy się popularnością. Jedynie jej najbliżsi znajomi, w tym przyjaciółka z policji, lubią ją i cenią. Co najważniejsze wszystkie wymienione cechy Maury pozwalają jej być świetnym patologiem, a jej pomoc przy szukaniu sprawców zbrodni jest nieoceniona. Mordercy z Bostonu nie mają z nią szans.

serialowi pedanci

Źródło: tvgcdn

Temperance Brennan

Doktor antropologii Temperance Brennan to bohaterka serialu Kości. Podobnie jak Maura Isles, również i ona rozwiązuje sprawy kryminalne. Jest niesamowicie inteligentna i błyskotliwa. Nie posiada jednak umiejętności społecznych. Nie rozumie żartów, obraża ludzi, choć nie jest tego świadoma. Inni często z niej drwią, choć ona sama nie zdaje sobie z tego sprawy. Ma także problem z okazywaniem swoich emocji, przez co wydaje się zimna i niemiła. A wszystko to przez jej naukowe podejście do życia. Jednocześnie z czasem dowiadujemy się, że potrafi kochać i być lojalna wobec swych najbliższych. W swej pracy jest niezwykle skrupulatna i dokładna. W życiu prywatnym również ceni sobie ład i porządek. Jej mąż, Seeley Booth, nie ma z nią łatwego życia. Jednak zawsze może liczyć na czysty dom i prawdziwe uczucie ze strony swej żony. A mordercy, którzy popełnili swe zbrodnie, a ich ofiary trafiły pod czujne oko pani doktor? Cóż, mogą być pewni, że nawet po latach nie unikną kary za swe czyny.

serialowi pedanci

Źródło: fanpop

Sheldon Cooper

Kolejnym wybitnym umysłem na naszej liście jest doktor Shedlon Cooper z Teorii wielkiego podrywu. Jak wiemy, nasz bohater również ma problemy z relacjami interpersonalnymi. Nie rozumie żartów, nie chwyta sarkazmu i często poniża lub obraża innych, choć nie robi tego celowo (zazwyczaj). Wiemy, jak Sheldon kocha porządek. Sprzątanie szafy Howarda Wolowitza dało mu przecież więcej frajdy niż spotkanie z przyjaciółmi. Fani serialu wiedzą też, jak doktor Cooper uwielbia mieć wszystko poukładane oraz jak nienawidzi zmian. Jest perfekcjonistą w każdym calu. Z tego też powodu nie pozwala siadać innym na swoim miejscu, gdyż, jak sam twierdzi, jest ono perfekcyjnie zlokalizowane. Jego pedantyzm odczuwają na sobie inni, a zwłaszcza mieszkający z nim Leonard. Tak jak w innych przypadkach, ma to swoje plusy i minusy. Z jednej strony w mieszkaniu zawsze panuje porządek, z drugiej zaś należy uważać, by samemu nie nabałaganić i nie zdenerwować Sheldona. Również na uczelni mają pożytek z naszego naukowca, który co rusz wykazuje się w dziedzinach naukowych, ale jednocześnie trzeba znosić jego zachowania. Czasem coś odkryje, innym razem kogoś obrazi. Taki właśnie jest nasz Sheldon.

serialowi pedanci

Źródło: cbsstatic

Monica Geller

Nie każdy pedant musi być zaraz doktorem, naukowcem czy pracować w wydziale zabójstw. Czasem można być kucharzem. Tak jak znana z serialu Przyjaciele Monica Geller. Siostra Rossa niejednokrotnie dawała się swoim znajomym we znaki. Jeśli chcielibyście ją odwiedzić, musicie pamiętać, aby nie przestawiać jej nic w mieszkaniu, nie gnieść poduszek i używać właściwych ręczników. W przeciwnym razie gospodyni może przestać być do Was przychylnie nastawiona. Nawet swemu mężowi, Chandlerowi, groziła, gdy ten źle posprzątał mieszkanie. Jeśli zostaniecie u niej na dłużej, to możecie liczyć na piękny pokój i pyszne, domowe jedzenie. Ale uważajcie, by niczego nie pobrudzić, bo z miłej kobiety Monica zmieni się w demona. Początkowa sielanka zmieni się w piekło i, jak Pheobe i Rachel, będziecie uciekać do Joeya. Gdybyście kiedyś pomyśleli, że to Wy jesteście dziwni, wspomnijcie o tym, że nasza bohaterka ma ręczniki podzielone na jedenaście kategorii, składa papier toaletowy w rożek, a kwiaty na jej narzucie muszą być skierowane na północ. Czy da się wytrzymać z taką osobą? Jasne, że tak, co potwierdzi jej rodzina i przyjaciele. Jest przecież kochana, sympatyczna i świetnie gotuje. A jej natręctwa da się jakoś przeżyć.

serialowi pedanci

Źródło: fanpop

Adrian Monk

Czy da się być bardziej pedantycznym niż Adrian Monk? To chyba jest jednak sprawa nie do przebicia. Słynący z nerwicy natręctw były policjant, przesadnie dba o higienę, wszystko w domu musi mieć ułożone „pod linijkę”, ma w szafie identyczne ubrania, uwielbia symetrię i okrągłe liczby. W jego przypadku mowa już nie o pedantyzmie, a o zaburzeniu obsesyjno-kompulsywnym. Bo czy ktoś z Was uznałby dziesięć okruszków na stole za bałagan? Wycierał dłonie po każdym powitaniu się z inną osobą? Prasował skarpetki i bieliznę? Pan Monk jest wiec dziwakiem, ale jak sam mawiał, „to dar i przekleństwo”. Męczą się z nim nie tylko inni, ale i on sam. Jednocześnie jest jednak wybitnym śledczym, który potrafi dostrzec szczegóły niewidoczne dla innych. Nie przeoczy niczego i rozwiąże każdą sprawę kryminalną. Dzięki swym przypadłościom jest jednym z najlepszych serialowych detektywów, dlatego można stawiać go na piedestale zaraz obok Sherlocka Holmesa i porucznika Columbo. Cenią go widzowie, a także jego przyjaciele. Choć Sharona, Natalie czy Stottlemeyer nie mają z nim łatwo, to dzielnie znoszą jego zachowania i przyjaźnią się z nim bez względu na wszystko. Największe dobro i piękno widziała w nim jednak jego ukochana Trudy, która wyszła za niego i uwielbiała go właśnie za to, kim był.

5963ed362100003400fc635a.jpeg

Źródło: huffingtonpost

To nasze zestawienie największych serialowych pedantów. A kogo Wy dodalibyście do naszej listy? A może znacie podobne osoby ze swojego otoczenia? Jeśli jeszcze się do nich nie przekonaliście, to warto spróbować. Ich przekleństwo może okazać się przecież darem.

ZOBACZ TEŻ  Seriale podobne do Sexify - TOP 5

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Piotr Markiewicz

Nerd, geek i pedagog w jednym. Dziecko lat 90. Kocha Tolkiena, Warcrafta, RPG i fantastykę. Wewnętrznie czuje się elfem.