Najlepsze seriale sitcomy – poznaj 18 tytułów, którymi warto się zainteresować

}

Data: 31 marca 2021

Sitcomy to ten rodzaj seriali, które albo się kocha, albo nienawidzi. Dla niektórych to fantastyczna zabawa i czas na odpoczynek po wyczerpującym dniu. Inni jednak uważają, że sitcomy to nic niewnoszące do ich życia, bezmyślne seriale. Jednak wiele osób, które ma takie podejście, po obejrzeniu kilku komediowych odcinków, zmienia zdanie. Gdyby nie były lubiane, nie powstałoby ich tak wiele. Poznajcie nasze propozycje najchętniej oglądanych sitcomów.

Amerykańskie sitcomy

Pierwszy serial wykazujący humor sytuacyjny powstał w Stanach Zjednoczonych w latach 50. – Kocham Lucy. Widzowie mogli śledzić losy energicznej gospodyni domowej, która zaskakiwała nieoczywistymi pomysłami i zabawnymi zdarzeniami. Serial wyznaczył konwencje charakterystyczne dla całego gatunku.  

Brooklyn 9-9

brooklyn nine nine season 7 images 2
nbc

Sitcom jest emitowany od 2013 roku i nadal powstają nowe sezony. Akcja serialu rozpoczyna się, gdy nowym komendantem komisariatu na Brooklynie zostaje Ray Holt. Zasadniczy i wymagający bohater próbuje wprowadzić dyscyplinę wśród zdolnych, ale nieokrzesanych policjantów. Każdy z nich prezentuje różne cechy osobowości. Aktorzy odgrywający rolę poszczególnych detektywów doskonale podkreślają charaktery swoich postaci i wzajemnie się uzupełniają. Serial dostarcza licznych żartów, prosty humor miesza się z tym bardziej wyrafinowanym, co sprawia, że każdy widz ogląda wszystkie odcinki z uśmiechem na twarzy.

Dwóch i pół

dwoch i pol

Każda z dwunastu serii przyciągała przed telewizory miliony widzów na całym świecie. Życie głównego bohatera – Charliego wywróciło się do góry nogami, kiedy wprowadził się do niego jego brat Alan razem ze swoim synem Jake’m. Komizm sytuacyjny jest najbardziej widoczny podczas wymiany zdań między braćmi, których cechy charakteru i sposób bycia są wyraźnie kontrastowe. Do tego dochodzi jeszcze postać egoistycznej matki, która wprowadza dodatkowe sceny przepełnione humorem. W 9. Sezonie Charliego Sheena, czyli głównego bohatera serialu, zastąpił Ashton Kutcher. Gra milionera, który wykupuje dom Charliego i zamieszkuje w nim z Alanem i Jake’m.

Jak poznałem waszą matkę

jak poznalem wasza matke 1

Sitcom różni się od pozostałych w tym gatunku. W odcinkach stosuje się liczne retrospekcje, a także niechronologiczny przebieg akcji. Premiera odbyła się w 2005 roku, natomiast ostatni odcinek mogliśmy zobaczyć w 2014. Fabuła serialu dotyczy historii opowiadanej przez główną postać swoim dzieciom. Ted chce przedstawić córce i synowi, w jakich okolicznościach poznał ich matkę oraz, co go skłoniło do podjęcia decyzji o małżeństwie.

Kroniki Seinfelda

kroniki seinfelda

Popularny sitcom w Ameryce lat 90. Przedstawia zupełnie inny obraz egzystencji ludzkiej niż inne seriale gatunkowe. Fabuła toczy się wokół pozornie błahych i nieistotnych spraw z codziennego życia. Bohaterowie przeważnie mają pesymistyczne podejście do życia, nie są też powiązani z tradycyjnymi wartościami. Mimo że odcinki nigdy nie kończyły się  szczęśliwie, to według krytyków to nadal jeden z najlepszych seriali komediowych.

One Day at a Time

one day at a time season 4 cast photo

Od 2017 roku zostały nagrane trzy sezony serialu o latynoskiej rodzinie, wszystkie serie dostępne są na Netflixie. Sitcom prezentuje losy rozwódki, która zakończyła służbę wojskową i samotnie wychowuje dwoje nastoletnich dzieci. Kobieta mieszka z matką, która stara się pomóc w prowadzeniu domu, lecz nie zawsze wychodzi tak, jak powinno, co przyczynia się do powstawania komizmu sytuacyjnego. Niektóre odcinki w lekki i zabawny sposób podejmują tematy ważne społecznie, na przykład rasizm czy zespół stresu pourazowego.

ZOBACZ TEŻ  Top 10 najlepszych produkcji 2017 roku według Patryka

Przyjaciele

przyjaciele w hbo go 1 1000

Chyba najbardziej znany i najchętniej oglądany serial wśród milionów widzów. Jego sława nie gaśnie do dzisiaj. Szeroka dostępność serialu sprawia, że wybierają go nowe pokolenia odbiorców. Losy sześciorga przyjaciół stały się tak kultowe, że wypromowały wiele trendów, które miały wpływ na życie codzienne fanów serialu oraz na rozwój popkultury. Przebywanie w kawiarniach stało się czymś naturalnym, lecz moda na to zaczęła się właśnie w Przyjaciołach.

Różowe lata siedemdziesiąte

rozowelata234

Ten serial komediowy zapewnił rozpoznawalność kilku aktorom, takim jak Mili Kunis oraz Ashtonowi Kutcherowi. Od 1998 do 2006 roku powstało osiem serii sitcomu. Akcja rozgrywa się jednak w latach 70., a dokładniej między 1976 a 1979. Fabuła dotyczy przygód zaprzyjaźnionych nastolatków, którzy dopiero wkraczają w dorosłe życie i doświadczają pierwszych rozterek miłosnych, fascynacji muzyką, a również zapoznają się z cieniami i blaskami lat siedemdziesiątych.

Świat wg Bundych

świat wg bundych
Źródło: Pinterest

Pewnie każdy z nas chociaż raz w życiu widział jeden odcinek tej komedii. Amerykańska rodzina ukazana w krzywym zwierciadle przyciągała setki fanów przed telewizory. Serial przedstawia rodzinę Bundych, którą utrzymuje głowa rodziny – sfrustrowany i niewdzięczny Al Bundy. Nie jest zadowolony ze swojego życia, rodziny czy sąsiadów. Żona całymi dniami przesiaduje przed telewizorem, a dzieci także nie stanowią dla niego powodu do dumy, są rozkapryszone i mało inteligentne. Sitcom to antywzorzec rodzin przedstawianych w innych, weselszych produkcjach. Jednak taki kontrowersyjny obraz rozbawiał do łez wielu widzów na całym świecie.   

Teoria wielkiego podrywu

the big bang theory the table polarization
collider

W ciągu dwunastu sezonów poznajemy perypetie czworga gapowatych naukowców, którzy mają problem z nawiązaniem relacji damsko-męskich. Fizycy Leonard i Sheldon, czyli główni bohaterowie sitcomu, wspólnie wynajmują mieszkanie w stanie Kalifornia. Nie mają doświadczenia z kobietami, ich muzami są postacie z komiksów. Zmienia się to jednak, kiedy do mieszkania obok wprowadza się Penny. Dziewczyna pokazuje im uroki życia poza laboratorium. Serial ma swój prequel z 2017 roku, pod tytułem Młody Sheldon.

Współczesna rodzina

współczesna rodzina

Serial ten przybiera formę paradokumentu. Poznajemy w nim losy trzech rodzin, które są ze sobą spokrewnione. Borykają się oni z różnymi problemami życia codziennego, które rozwiązują w zabawny dla widzów sposób. W produkcji wystąpił Ed O’Neill, czyli Al Bundy ze Świata według Bundych.

Brytyjskie sitcomy

Specyficzne poczucie humoru Anglików może nie odpowiada każdemu, ale z pewnością przyczyniło się do powstania wielu zabawnych seriali komediowych. Stereotypowe zachowania oraz zwyczaje Brytyjczyków zestawione z nieoczywistym sarkazmem, stanowią absurdalny obraz rzeczywistości przedstawionej w sitcomach. Seriale te od lat bawią do łez widzów na całym świecie.

‘Allo ‘Allo!

allo allo foto

Kultowy sitcom lat 80., który podejmuje tematykę II wojny światowej w nieco inny sposób. Miejscem akcji farsy jest kawiarnia Café René we francuskim miasteczku Nouvion, okupowanym przez Niemców. To ulubione miejsce spotkań hitlerowców oraz przedstawicieli ruchu oporu. Właściciel kawiarni, bojąc się o swój tragiczny koniec, współpracuje z tymi dwoma obozami jednocześnie. W serialu dochodzi do wielu zabawnych sytuacji, a komizm słowny dodatkowo wpływa na dobry nastrój wśród widzów.

Biuro (The Office)

najlepsze sitcomy

Większą rozpoznawalnością cieszy się amerykańska wersja serialu, lecz to brytyjska produkcja dała początek biurowym perypetiom. Utrzymany jest w konwencji mockdokumentu, czyli przedstawienia udawanych, wyreżyserowanych scen na wzór prawdziwych wydarzeń z życia bohaterów. Akcja dzieje się w biurze firmy zajmującej się handlem papierem. Widzowie śledzą losy pracowników z różnych działów, każdy z nich ma inne podejście do wykonywanej pracy, ale wszystkich łączą wspólne plotki o życiu prywatnym i zawodowym  pracowników firmy.

ZOBACZ TEŻ  Niedoceniane seriale w Polsce – nasze 7 propozycji

Co ludzie powiedzą?

co ludzie powiedza

Lubiana przez widzów historia o przeciętnej kobiecie, która uparcie zabiega o traktowanie jej, jako osobę z wyższej klasy społecznej. Hiacynta Bucket jest apodyktyczną gospodynią domową, której niezdarny mąż cierpliwie znosi jej pomysły związane z manią wyższości. Bohaterka zgrywa znacznie zamożniejszą niż jest w rzeczywistości. Unika skandali i przestrzega dobrych manier, aby dobrze wypaść przed sąsiadami. Wstydzi się swoich ubogich sióstr oraz ich mężów. Te nieudolne starania dążenia do perfekcji dostarczają wiele rozrywki odbiorcom.

Latający cyrk Monty Phytona

monty pythons flying circus
Źródło: British Comedy Guide

Popularny serial w latach siedemdziesiątych, tworzony przez grupę brytyjskich komików. Cykl skeczy składa się na przepełnione absurdem i groteską angielskie poczucie humoru. Twórcy mieli doskonałe zdolności obserwacji różnych grup społecznych, których cechy później obśmiewali w sitcomie. Często sceny były improwizowane, co zapewnia jeszcze więcej rozrywki oraz buduje więź z widzami. Serial stał się ponadczasową satyrą brytyjskiego, ale nie tylko, społeczeństwa. Cieszył się szerokim zainteresowaniem do tego stopnia, że powstał film pełnometrażowy oraz musical na podstawie czterech sezonów komediowego show.

Polskie sitcomy

Widzowie w Polsce bardzo polubili zagraniczne produkcje komediowe. Wraz z ich popularnością powstawały pierwsze polskie sitcomy. Zazwyczaj większość z nich oparta była na licencji i scenariuszu seriali znanych w innych krajach, ale z czasem zaczęły się pojawiać rodzime realizacje.

13 posterunek

13 posterunek

Pierwszy polski sitcom, który nie jest adaptacją innego formatu. Początkowe odcinki były emitowane pod koniec lat 90., kiedy przypadał najgorętszy okres oglądania seriali komediowych w naszym kraju. Na pewno każdy kojarzy warszawski posterunek, w którym o bezpieczeństwo mieszkańców dbała grupa nierozgarniętych policjantów. Przerysowana gra aktorska, głupawe dialogi, kreowanie absurdalnej rzeczywistości, to wyróżniki serialu nawiązujące do stylu komedii dell’arte.  Sitcom, w którym postaci prezentowały osobliwe cechy charakteru oraz wyglądu przyciągała przed telewizory setki widzów.

Miodowe lata

Miodowe lata
Źródło: redcdn

Kultowy i do dziś przez wielu uważany za najlepszy polski serial z nierozerwalnym duetem aktorów w rolach głównych. Powstał na licencji amerykańskiego sitcomu The Honeymooners. Pierwsze odcinki nagrywane były z wykorzystaniem oryginalnego scenariusza na obrotowej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Udział publiczności dostarczył naturalny śmiech z offu, a to wpłynęło na wiarygodność produkcji. Widzowie śledzą losy przyjaciół: Karola Krawczyka – motorniczego tramwaju oraz Tadeusza Norka – pracownika miejskiej kanalizacji. Razem ze swoimi żonami mieszkają w warszawskiej kamienicy i nieustannie poszukują sposobów na zarobienie fortuny. Zawsze przeradza się to w zabawne sytuacje związane z niepowodzeniami, jednak ich przyjaźń przewyższa nawet największy majątek.

Niania

kultowa niania powraca serial bedzie mozna ogladac od 10 czerwca article

Adaptacja amerykańskiego sitcomu Pomoc domowa cieszyła się popularnością w pierwszej dekadzie XXI wieku. Historia rozpoczyna się, kiedy prosta dziewczyna z warszawskiej Pragi traci pracę w salonie sukien ślubnych i jako akwizytorka kosmetyków trafia do domu bogatego producenta filmowego. Omyłkowo zostaje wzięta za nową opiekunkę dla trojga jego dzieci i tak już zostaje z nimi do finałowych odcinków. Zabawne perypetie niani Frani z wątkiem miłosnym w tle, podbiły serca wielu widzów.

Świat według kiepskich

fakt

Najdłużej emitowany polski serial komediowy, zainspirowany Światem według Bundych. Na początku budził spore kontrowersje wśród krytyków. Postrzegany był jako wulgarny i zakrzywiający obraz polskiej rodziny. Jednak serial nadal jest chętnie oglądany. Reżyser karykaturalnie ukazuje cechy stereotypowego Polaka, wyśmiewając przy tym jego wady, takie jak lenistwo, alkoholizm czy patologie.

Najlepsze sitcomy – podsumowanie

Oto nasze propozycje najlepszych sitcomów. Jednak jest ich tak wiele, że każdy na pewno znalazł już swój ulubiony serial komediowy, podczas którego płacze ze śmiechu. Dajcie koniecznie znać, jakie są wasze typy – które sitcomy są najlepsze?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze