Najlepsze seriale lat 90. – 17 tytułów

}

Data: 19 czerwca 2021

Kto z Was pamięta kultowe seriale lat 90., które oglądaliśmy w telewizji? Nie wiem, jak Wy, ale ja na myśl o niektórych tytułach mam banana na twarzy, a niekiedy łezka się w oku zakręci. To były czasy! Jeśli chcecie powspominać stare dobre seriale telewizyjne, to dobrze trafiliście! Poniżej przedstawiamy aż 17 najlepszych seriali lat 90.

Słoneczny Patrol (1989–2001)

gf g71c bmcn ec2r sloneczny patrol 664x442 nocrop

Plaża, słońce, morskie fale, ciała w skąpych strojach kąpielowych. Takie skojarzenia przychodzą mi na myśl o serialu Słoneczny Patrol. Ta długotrwała seria opowiada o losach zespołu ratowników na zatłoczonej plaży Los Angeles. Ratownik weteran Mitch Buchannon (David Hasselhoff) czuwa nad zespołem młodszych ratowników, którzy przychodzą i odchodzą z każdym sezonem, dbając o bezpieczeństwo plaż dla wczasowiczów. Często musi on podejmować działania, aby uratować plażowiczów zarówno przed wzburzonymi morzami, jak i napiętą atmosferą między młodymi ratownikami, która czasem daje się we znaki z powodu ich stresującej pracy.

MacGyver (1985-1992)

macgyver

MacGyver (Richard Dean Anderson) to tajny agent pracujący dla fundacji Phoenix, który jest zupełnie inny od reszty. Mężczyzna ten jest cichy, łagodny, głęboko oddany zasadom i odmawiający noszenia broni na swoich misjach. Na szczęście ten ostatni szczegół jest nieistotny wobec jego zdumiewającego umysłu. Bowiem korzystając z rozległej wiedzy praktycznej, MacGyver potrafi wykorzystać wszelkie otaczające go przedmioty codziennego użytku i stworzyć z nich niekonwencjonalne narzędzia, za pomocą których radzi sobie z każdym problemem, z którym się zetknie. Bez względu na to, z czym przyjdzie mu się zmierzyć, MacGyver nie ma sobie równych – zawsze potrafi pokonać przeciwników dzięki swojemu sprytowi i umiejętnościom.

Zaginiony świat (1999-2002)

zaginiony swiat 1999

Zaginiony świat to serial przygodowy, stanowiący adaptację powieści autorstwa Arthura Conana Doyle’a o tym samym tytule.  Zespół odkrywców wyrusza na wyprawę, której celem jest udowodnienie istnienia odizolowanego, zaginionego świata. Na miejscu bohaterowie spotykają intrygującą młodą kobietę. Tajemniczą krainę zamieszkują dinozaury i wiele innych niebezpieczeństw nie z tej ziemi.

Co prawda, efekty specjalnie obecne w serialu w dniu dzisiejszym nie robią wrażenia, a mogą wydawać się wręcz komiczne. Nie zapominajmy jednak, że mówimy tu o serialu ze schyłku ubiegłego wieku, a zatem zastosowane efekty specjalne były jak najbardziej adekwatne do tamtejszej technologii, możliwości i budżetu twórców.

Herkules (1995-1999)

herkules 6 demon 1999

W produkcji podążamy śladami półboga Herkulesa (Kevin Sorbo) – posiadającego nadludzką siłę syna Zeusa i śmiertelniczki.

Nasz bohater, nie wiedzie życia Olimpijczyka po ukończeniu swych prac, jak głosi klasyczny mit, lecz zrzeka się nieśmiertelności i kontynuuje walkę ze złem na ziemi, przemierzając Grecję i odleglejsze tereny, mając za wiernego druha swego pomocnika Jolausa (Michael Hurst). Niezliczone są wyzwania, jakim Herkules musi stawiać czoła, czy to specjalnie zesłane przez nienawidzącą go macochę Herę, czy też po prostu przypadkowo napotkane przez niego na swojej drodze. Bohater jednak, wbrew wszelkim przeciwnościom, zawsze wychodzi zwycięsko ze swych potyczek, wybawiając często bezradnych śmiertelników i ruszając ku nowym przygodom.

Xena: Wojownicza Księżniczka (1995-2001)

xena
Źródło: plotek

Wojownicza księżniczka Xena (Lucy Lawless) jest piękna, błyskotliwa, ale też budząca grozę. Wraz ze swoją armią sieje postrach i spustoszenie, gdziekolwiek się nie uda. Jednak, kiedy bohaterka spotyka na swojej drodze Herkulesa (Kevin Sorbo), zaczyna uświadamiać sobie okrucieństwo swych postępków. Pełna żalu wyrusza ku poszukiwaniu odkupienia za swą mroczną przeszłość. Dołącza do niej młoda wieśniaczka Gabrielle (Renée O’Connor). Razem przemierzają starożytny, mitologiczny świat i walczą w imię dobra. Xena wielokrotnie staje twarzą w twarz ze swoją przeszłością i próbuje naprawić krzywdy, jakie wyrządziła.

ZOBACZ TEŻ  Specjalny odcinek Przyjaciół nareszcie zostanie nakręcony! Zdjęcia za miesiąc!

Co ciekawe, serial ten jest spin-offem wspomnianej już produkcji Herkules, w której w jednym z odcinków pojawiła się postać Xeny. Fani zapałali taką sympatią do bohaterki, że postanowiono nakręcić o niej osobny serial.

Strażnik Teksasu (1993-2001)

gf i7yv bbzx zjmh straznik teksasu 664x442 nocrop
źrodło: EAST NEWS

Strażnik Teksasu Cordell Walker (Chuck Norris) jest jednym z ostatnich staromodnych bohaterów Zachodu, którego zadaniem jest ochrona Dallas przed przestępcami. Dla jednych jest troskliwym przyjacielem, ale dla innych może być nieustępliwym wrogiem, który nie cofnie się przed niczym, by postawić kryminalistę przed wymiarem sprawiedliwości. Walker działa instynktownie, często odwołując się do tradycji swoich indiańskich przodków. Jego partner, James Trivette (Clarence Gilyard Jr.), ma bardziej nowoczesne podejście do walki z przestępczością. W tym celu zamiast polegania na sile i przemocy, Trivette wykorzystuje technologię. W walce o sprawiedliwość bohaterów wspierają emerytowany komandos C.D. Parker (Noble Willingham) i zastępca prokuratora okręgowego Alex Cahill (Sheree J. Wilson).

Przystanek Alaska (1990-1995)

Przystanek Alaska
Źródło: CBS

Świeżo upieczony lekarz Joel Fleischman (Rob Morrow) trafia do małego miasteczka Cicely na Alasce w celu pracy w ramach studiów medycznych. Nowojorskiego mieszczucha przeraża myśl spędzenia następnych 5 lat w tej niewielkiej mieścinie. Joel jest niechętnie nastawiony do pobytu w nowym miejscu.  Z czasem jednak bohater zmienia swoje nastawienie do miasteczka, gdy zaczyna zaprzyjaźniać się z lokalną społecznością.

Siódme niebo (1996-2007)

z19705758qpamietacie serial siodme niebo dla aktorow prod

Siódme niebo to serial skupiający się na wielodzietnej rodzinie Camdenów. Akcja toczy się w fikcyjnym miasteczku Glenoak w północnej Kalifornii, na przedmieściach którego żyje pastor Eric Camden (Stephen Collins) wraz z żoną Annie (Catherine Hicks) i gromadką dzieci. Wraz z upływem czasu, niektórzy z podopiecznych opuszczają rodzinne gniazdo, by rozpocząć samodzielne życie, jednak pomimo tego dom jest zawsze pełen. W serialu obserwujemy wzloty i upadki naszych bohaterów, przeżywamy razem z nimi radosne chwile, jak i dramaty.

Beverly Hills, 90210 (1990-2000)

90210

Beverly Hills, 90210 to kultowy serial młodzieżowy. Śledzimy w nim losy przybyłych do Kalifornii bliźniąt Brendy (Shannen Doherty) i Brandona (Jason Priestley), a także ich przyjaciół. Produkcja skupia się na nastolatkach i ich miłosnych rozterkach, szkolnych problemach, życiowych tragediach, problemach z alkoholem i narkotykami oraz pierwszych poważnych decyzjach. Do tego dochodzą jeszcze imprezy, szybkie samochody i scenerie kalifornijskiego wybrzeża.

Sabrina – nastoletnia czarownica (1996-2003)

tv sabrina and salem

Kiedy szesnastoletnia uczennica szkoły średniej Sabrina Spellman (Melissa Joan Hart) dowiaduje się, że jest czarownicą, jej dotychczasowe, zupełnie normalne życie diametralnie się zmienia. Wychowujące ją dwie ciotki, Hilda (Caroline Rhea) i Zelda (Beth Broderick), udzielają jej wskazówek, by pomóc dziewczynie kontrolować nowo odkryte magiczne moce. Bohaterka zaczyna wykorzystywać swoje nadzwyczajne zdolności do mszczenia się na znienawidzonych koleżankach, podboju serca chłopaka, czy wybrnięcia z największej opresji, jednocześnie utrzymując w tajemnicy przed wszystkimi swoją czarodziejską naturę. Po drodze wpada w wiele kłopotów, zastanawiając się, jak działają niektóre zaklęcia.

Buffy: Postrach wampirów (1997-2003)

buffy
Źródło: nerdist

Produkcja ta to serial grozy dla młodzieży, opowiadający o Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) – nastolatce, będącej wybranką do walki z siłami ciemności. Bohaterka zamierza rozpocząć nowe życie w Kaliforni, do której się przeprowadziła. Bez względu na to, jak bardzo stara się być normalną dziewczyną, nie może uciec przed swoim przeznaczeniem. W nowej szkole spotyka ekscentrycznego bibliotekarza (Anthony Head), który, jak się okazuje, wie o jej misji. Z początku budzi on w Buffy obawy i niepokój, jednak z czasem dziewczyna zaczyna darzyć go zaufaniem. Wraz z grupą przyjaciół pomaga on bohaterce w jej walce z wampirami.

ZOBACZ TEŻ  Na psa urok – najfajniejsze serialowe psy

Trzecia planeta od słońca (1996-2001)

3rd rock

Amerykański sitcom przedstawiający perypetie pozaziemskiej rodziny, która przybyła na Ziemię, by poznać jej mieszkańców. Obcy osiedlają się w Ohio, gdzie starają się wieść normalne „ziemskie” życie, usiłując wtopić się w otoczenie i dostosować się do tutejszych obyczajów. Zrozumienie ludzkich emocji i zachowań nie jest łatwe dla naszych przybyszów, co rodzi wiele zabawnych sytuacji.

Doktor Quinn (1993-1998)

dr quinn

Akcja serialu rozgrywa się tuż po wojnie secesyjnej. Śledzimy w nim losy młodej, wykształconej na Harvardzie lekarki Michaeli Quinn (Jane Seymour). Bohaterka porzuca wygody bostońskiego życia, by udać się na Dziki Zachód i rozpocząć praktykę w niewielkim miasteczku Colorado Springs. Lokalna społeczność nie kryje się z oburzeniem wywołanym faktem, iż lekarzem jest kobieta. Upór, wytrwałość i pozytywne nastawienie do ludzi sprawia, że Michaela zdobywa przychylność i zaufanie mieszkańców, miłość trójki sierot, a także staje się obiektem zainteresowań samotnego trapera z gór (Joe Lando).

Star Trek: Stacja kosmiczna (1993-1999)

star trek deep space nine

Komandor Benjamin Sisko (Avery Brooks) zostaje przydzielony do odległej placówki Starfleet, stacji kosmicznej Deep Space Nine, gdzie ma nadzorować odbudowę narodu Bajoran, który znajduje się w ogniu długotrwałej wojny z sąsiednią rasą zwaną Kardasjanami. Odkrycie stabilnego tunelu czasoprzestrzennego w przestrzeni Bajoran nagle zmienia spokojną stację w strategiczne centrum dla całej galaktyki, sprawiając, że typowe problemy domowe i kulturowe, z którymi Sisko normalnie musi się zmagać, schodzą na drugi plan wobec obaw przed nową rasą z drugiej strony galaktyki.

Owa rasa wydaje się być potężniejsza niż cokolwiek, z czym Flota i Federacja zetknęły się wcześniej. Choć na pierwszy rzut oka nie wydają się ani agresywni, ani pokojowo nastawieni, ich potęga staje się powodem do niepokoju dla Starfleet, gdyż ich obecność może zachwiać i tak już kruchym pokojem pomiędzy zamieszkującymi galaktykę obcymi supermocarstwami.

Miasteczko Twin Peaks (1990-1991)

Twin Peaks - najlepsze seriale z tajnymi agentami

Twin Peaks to niewielkie senne miasteczko, którego mieszkańcy wiodą spokojne życie. Tak dzieje się do czasu, gdy nad jeziorem zostaje odnalezione ciało uczennicy. Do miasteczka przyjeżdża agent FBI Dale Cooper (Kyle MacLachlan), by rozwiązać tę sprawę. Tropiąc nowe poszlaki, Cooper odkrywa szokującą, brutalną prawdę o powszechnie lubianej w tej społeczności dziewczynie. Pojawianie się kolejnych tropów sprawia, że krąg podejrzanych, jak również skrywanych w miasteczku sekretów stale się powiększa.

Z Archiwum X (1993-2002)

Serial ten to jedna z najbardziej kultowych produkcji lat 90. Opowiada o duecie agentów FBI Foxie Mulderze (David Duchovny) i Danie Scully (Gillian Anderson), którzy zmagają się z rozwiązywaniem trudnych do wyjaśnienia paranormalnych zagadek. Muldera cechuje głęboka wiara w istnienie pozaziemskich form życia oraz niepojętych zjawisk. Z kolei Scully sceptycznie podchodzi do badanych spraw i dogłębnie analizuje wszelkie poszlaki. Bohaterowie ci są dowodem na to, że wbrew powszechnej opinii, wyobraźnia i intuicja mogą iść w parze z rozumem i logiką, wzajemnie się przy tym uzupełniając.

Przyjaciele (1994-2004)

przyjaciele w hbo go

Naszą listę zwieńcza serial, bez którego nie mogłaby ona istnieć. Przyjaciele to kultowy amerykański sitcom, który mimo upływu lat nadal cieszy się popularnością. Produkcja przedstawia perypetie szóstki przyjaciół, którzy mieszkają w Nowym Jorku. Rachel (Jennifer Aniston) to rozpuszczona dziewczyna z bogatej rodziny, która postanawia nabrać samodzielności, Monica (Courteney Cox) jest szefową kuchni, której obsesją jest czystość i bycie najlepszym, Phoebe (Lisa Kudrow) to ekscentryczna masażystka z poglądami i zachowaniem trudnymi do zrozumienia, Chandler (Matthew Perry) pracuje w firmie przetwarzającej dane, cechuje go sarkastyczne poczucie humoru, Ross (David Schwimmer) to brat Monici, od lat zakochany w Rachel i wreszcie Joey (Matt LeBlanc) – podrywacz o niezbyt wysokim poziomie inteligencji.

Najlepsze seriale lat 90. – podsumowanie

Jak widzimy z powyższego artykułu i pamiętamy z naszej przeszłości, w latach 90. było co oglądać. Jak wspominacie przedstawione seriale? Czy uważacie, że na naszej liście brakuje jakiejś produkcji?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *