Srebrny ekran zdaje się dużo bardziej konserwatywny od swojego większego odpowiednika. Takie zdanie przyszło mi do głowy, gdy pomyślałam o wątkach LGBT w serialach. Kiedyś popełniliśmy artykuł o trzech produkcjach, które opierają swoją fabułę na głównych bohaterkach lesbijkach. Podczas gdy od lat możemy oglądać produkcje kinowe, gdzie problematyka środowisk homoseksualnych jest bardzo często istotnym aspektem opowiadanej historii, seriale nie mogą pochwalić się takim dorobkiem.
Jednak coraz więcej pojawia się ważnych dla fabuły wątków lesbijskich. Oto najciekawsze ujęcia tego tematu w popularnych produkcjach. Zobacz najlepsze wątki lesbijskie w serialach.
Spis treści
1. You me her
Wydaje się, że „ta trzecia” osoba w związku zwiastuje jedynie kłopoty, a zazdrość prędzej czy później położy kres którejś z wytworzonych relacji. Producenci tego sitkomu postawili sobie za zadanie zmienić to przeświadczenie. Śmiem twierdzić, że im się udało. Tak, nas też początkowo dziwiło to stwierdzenie. Pozwólcie, że wyjaśnię. Produkcja jest po pierwsze bardzo schematyczna i uproszczona. Jak sami wiecie, relacja między dwoma osobami jest bardzo skomplikowana, a między trzema, to już prawdziwa jazda bez trzymanki. Nie bez przyczyny pominięto wątki z pogranicza psychologii i socjologii. Bohaterowie owszem opowiadają o swoich uczuciach, jednak całość nie skłania odbiorców do szerszych przemyśleń na temat relacji międzyludzkich, lecz pozwala na oderwanie się od otaczającej nas rzeczywistości. Bo takie było złożenie twórców, aby stworzyć coś innego, jednak łatwego w odbiorze dla przeciętnego widza. Wątek poliamorii i jego homoseksualna część nadają historii pikanterii i ciekawości. Każdy z nas się zastanawia, jak rozwinie się fabuła.
2. Glee
Przez wszystkie sezony tego serialu przemieszały się dosłownie wszelkie problemy społeczne, jakie można sobie wyobrazić występujące w życiu nastolatek. Nie obyło się również bez problemów z odkrywaniem swojej seksualności, a w tym z samą orientacją seksualną. Przyznam szczerze, że autorzy scenariusza w dość komiczny sposób przedstawili love story między Brittany i Santaną. Na tle pozostałych wątków dramatycznych, ten ustawia się jako miły przerywnik między cięższymi tematami. Dzieje się tak, ponieważ panie same nie wiedzą, dlaczego je do siebie ciągnie, początkowo nie chcą nawet tego rozumieć. Dziewczyny są popularne, piękne, rządzą szkołą oraz występują w szkolnych musicalach. Ich pozycja jest bardzo wysoka, gdyby to się wydało, na pewno skończyłyby na dole drabiny społecznej. Początkowo był niezobowiązujący seks, który Santana uważała za normalne zachowanie wśród cheeriosek. Potem ukrywanie relacji pod osłoną fake związku (btw. z również ukrytym gejem). Dopiero w ostatnim sezonie, obserwowaliśmy piękny ślub. Dziewczyny były tak od siebie różne, że osobiście nie wierzyłam w powodzenie tego związku.
3. Faking It
Serial ten w zasadzie opiera się na wątku lesbijskim, ale jest to bardziej skomplikowane. Otóż akcja rozgrywa się w nietypowym amerykańskim liceum, gdzie wszelkie mniejszości etniczne, kulturowe, narodowościowe i outsiderzy to najbardziej szanowane i popularne osoby. Mięśniaki z drużyny są tym razem na końcu łańcucha pokarmowego. Promuje się nietypowość i inność, w tym także mniejszości seksualne. Karma i Amy to przyjaciółki które, aby zyskać w oczach rówieśników postanawiają udawać, że są parą lesbijek. Nagle zyskują plus sto do atrakcyjności. Dziewczyny chodzą na najlepsze imprezy i są atrakcją liceum. Co może pójść nie tak? A na przykład to, że Amy zaczyna coś czuć do Karmy, dlatego przespała się z jej chłopakiem. No dobra, nie wiem, czy to powód, ale bohaterowie też nie wiedzą. Serial ciekawie pokazuje kształtowanie się tożsamości seksualnej i warto obejrzeć go chociaż dla tej wszechobecnej tolerancji i afirmacji inności.
4. Orphan Black
Cosima i Delphine to kolejne zupełnie różne od siebie postacie. Cosmina to jeden z serii dziesięciu klonów, która jest typowym nerdem związanym z dziedziną inżynierii genetycznej. To wcielenie Tatiany Maslany, które odkrywa kilka elementów układanki związanej z ich pochodzeniem. Delphine to seksowna blondyneczka, która od razu wpada w oko naszej głównej bohaterce, jak się później okazuje, ze wzajemnością. Związek ten jednak, nie jest dla dziewczyn dobrym pomysłem na życie. Delphine bowiem, pojawiła się w życiu Cosminy, po to, aby ją śledzić. Nie wiem, czy zauważyliście, ale większość par, które tutaj opisuję, na pierwszy rzut oka do siebie nie pasuje. Chyba tak właśnie scenarzyści pojmują miłość – jako coś kompletnie niezależnego, co dzieje się bez naszego przyzwolenia i wbrew wszelkim przeciwnościom. Takie burzliwe i dramatyczne historie najlepiej się sprzedają
5. Chirurdzy
Nasze zestawienie nie mogłoby istnieć bez wspomnienia o chyba najbardziej znanym serialowym wątku lesbijskim. Ten jeden z najpopularniejszych na świecie seriali, również zdecydował się na włącznie do fabuły miłości między kobietami. Jak na tę telenowelę przystało, dramatyczny, pełen rozstań i powrotów związek, jak na razie nie doczekał się happy endu, choć w pewnym momencie widownia myślała, że to love story skończy się bajkowo. Mowa oczywiście o ślubie Callie i Arizony. Oczywiście nasze bohaterki są z różnych światów, jedna to poukładana chirurg dziecięca a druga, to po prostu seksowna buntowniczka. Na dzień pisania artykułu Callie i Arizona, nie są już razem, niestety ślub nie umocnił i nie przezwyciężył tego, co różni nasze bohaterki.
6. Supergirl
Supergirl to amerykański serial, będący adaptacją komiksu DC o superbohaterce. Alex to adopcyjna siostra głównej bohaterki, a Maggie jest detektywem. Wątek ten, jest określany jako jedna z najlepszych adaptacji historii miłosnych na szklanym ekranie, nie tylko w aspekcie związania ze środowiskiem LGBT, ale w ogóle, seriali jako takich. To love story zostało uhonorowane szeregiem nagród, a twórcy na fali popularności poświęcili mu nawet specjalny odcinek walentynkowy.
Alex dopiero odkrywa swoją seksualność. Początkowo wdaje się w romanse i związki z mężczyznami. Jej przyjaciółką jest Maggie. Aleks zakochuje się w Maggie i choć początkowo nie rozumie swoich emocji i nie chce ich ujawniać, wyznaje przyjaciółce miłość. Okazuje się, że jest to odwzajemnione uczucie i kobiety przeżywają pełen wzlotów i upadków romans, na oczach wiernych fanów produkcji.
7. Jessica Jones
Serial ten sprawia wrażenie, że nie jest o superbohaterce, lecz o kobietach i ich problemach, z którymi muszą się na co dzień zmagać. Wątek lesbijski jest wprowadzony za pomocą postaci pięknej pani adwokat. Jeri Hogarth, zmieniona pod względem płci wersja postaci względem komiksów uniwersum Marvela, grana przez Carrie-Anne Moss. Jest pierwszą, otwarcie lesbijską postacią produkcji marvelowskich. Jeri przechodzi przez gorzki rozwód z żoną, miejscową doktor Wendy, mając romans ze swoją sekretarką Pam. Wynajmuje Jessicę, by wykopała brudy na Wendy, która z kolei próbuje szantażować Jeri dowodami na niegdysiejsze naruszenia zasad etycznych. Wątek lesbijski jest tu całkiem inaczej przedstawiony niż opisywane wcześniej, ale schemat dramatu, jakby zmienić Jeri na mężczyznę – ten sam jak w wielu wcześniejszych produkcjach.
8. Pretty little liars
Tutaj wątek lesbijski pojawił się wśród jednej z głównych bohaterek. Kłamczuszka Emily pochodzi z tradycyjnej rodziny i musi ukrywać swoją tożsamość seksualną przed rodzicami. Co jest nietypowe, to to, że sama bohaterka od dziecka w zasadzie wiedziała, że woli kobiety, ponieważ już wtedy darzyła ogromnym uczuciem Alison, której zagadka śmierci rozwiązywana jest w serialu. Jednak początkowo tylko pierwsza miłość Emily wiedziała o jej orientacji. Dopiero później prawda wychodzi na jaw. Wtedy wkracza Maya. To seksowna i pewna siebie dziewczyna. Panie zakochują się w sobie, przechodzą wspólnie przez rozstania i powroty. Ta historia nie kończy się jednak happy endem, ponieważ Maya zostaje zamordowana przez swojego byłego chłopaka.
9. Lost girl
To surrealistyczny serial o świecie gdzie nadprzyrodzone postacie próbują żyć w zgodzie z ludźmi. Bo to seksowny skubb, który wysysa ludzką energię. Lauren to piękna i poukładana pani doktor. Człowiek na dodatek. Związek jest z rodzaju tych niebezpiecznych, a co za tym idzie, najbardziej pociągający i angażujący emocjonalnie. Pani doktor zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie jej grozi podczas seksu ze skubbem, ale nie ma pojęcia o swojej orientacji. Jednak bezpośredniość i inteligencja Bo, a także seksapil w połączeniu z pewnością siebie, wygrywa nad rozsądkiem i przełamuje bariery. Co ciekawe, wątek ten ciągnie się przez pięć sezonów, ponieważ Bo romansuje z mężczyzną wilkołakiem, ale również zaleca się do niej tajemnicza Tasmin. Widzowie serialu kochają tę parę, a twórcy na szczęście nie poskąpili im dobrego zakończenia.
10. Sense8
Historia opowiada o losach ośmiu bohaterów z różnych stron świata, którzy pewnego dnia nawiązują ze sobą emocjonalno-mentalne połączenie. Ten serial to nie tylko jeden wątek lesbijski, ale cała fabuła jest oparta na przedstawieniu świata LGBT. Może przesadziłam, ale jest tam sporo tego typu treści, które zdają się wychodzić na pierwszy plan, zamiast wypełniać tło. Co wcale nie ujmuje serialowi, wręcz przeciwnie. Formuła serialu jest bardzo wielowątkowa, pomieszana i skomplikowana przez elementy futurystyczne i kryminalne. Najwięcej emocji wzbudza jedna z postaci – Nomi. Jest to lesbijka, która kiedyś przeszła operację zmiany płci. Obserwujemy jej intensywny związek z prześliczną Amanitą, który równie co erotyczny tak i oparty na prawdziwych uczuciach. Przyjemnie się patrzy na tą niemalże idealną parę.
11. The 100
Jest to dramat sci-fi, oparty na książce „Misja 100” autorstwa Kass Morgan (współautorki także scenariusza). Produkcja opowiada o grupie 100 osób, które 97 lat po wojnie nuklearnej wracają na Ziemię, by sprawdzić, czy można na niej ponownie rozpocząć życie. W tym serialu postać lesbijska jest, a raczej była, jedną z ulubionych bohaterek. Świadczy o tym choćby 15 tysięcy mniej fanów na Twitterze, fanpage tego serialu, tuż po tym, gdy uśmiercono Lexę. Postać ta została dobrze przyjęta przez krytyków i fanów, którzy uważają ją za jedną z bardziej interesujących i złożonych postaci serialu. Była źródłem częstej debaty, szczególnie o tym, jak została przedstawiona w serii. Jej związek z Clarke, który był postrzegany jako atrakcyjny, znacząco wpłynął na społeczność LGBT. Związek ten został jednak skrytykowany za niepotrzebnie tragiczny, prowadząc do ogólnonarodowej debaty na temat zabijania postaci LGBT nazbyt często w serialach.
12. FRIENDS
Najstarsza produkcja w tym zestawieniu, w której wątek lesbijski jest kontynuowany przez wszystkie 10 sezonów. Bohaterów poznajemy w chwili, kiedy żona Rossa, Carol wyznaje mu, że jest lesbijką, żąda rozwodu, aby móc stworzyć związek z Suzan, swoją nowopoznaną koleżanką. W późniejszych odcinkach poznajemy początki tej historii miłosnej. Wątek ten nie ma zbyt dużo klasycznych problemów z odkrywaniem swojej biseksualności. Żona Rossa, gdy tylko uświadamia sobie swoje uczucia, szybko kończy związek, a po kilku latach wychodzi za swoją partnerkę i tworzą szczęśliwy związek bez większych dramatów. W serialu nie ma ani sekundy poświęconej negatywnym reakcjom na związek jednopłciowy. Kilkukrotnie pojawiają się epizody związane ze środowiskiem LGBT – ojciec Chandlera jest transseksualistą, pierwszy mąż Pheobe jest gejem, a przez wszystkie sezony przetoczy się kilka mniejszych tego typu epizodów.
A jakie są, Twoim zdaniem, najlepsze i najciekawsze wątki lesbijskie w serialach?
Myślę, że zdecydowanie zabrakło tutaj wątku Waverly i Nicole z serialu Wynonna Earp.
Jest to jeden z najlepiej pokazanych związków między dwoma kobietami, od początku do końca. Jest o odkrywaniu samej siebie przez Waverly, są wzloty i upadki ale przede wszystkim jest pokazana siła miłości i jej piękno a to wszystko zakończone cudownym ślubem. Szczerze polecam.