Prequel, midquel, interquel, sidequel, sequel – tłumaczymy wszystkie „-quele” – serialowy słownik

}

Data: 16 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Prequel, midquel, interquel, sidequel, sequel – po tych nazwach być może w Waszych głowach pojawia się angielskie “what the hell?”. Bez obaw, przybywamy z odpowiedziami i wytłumaczeniem tych tajemniczych – choć w świecie filmu i seriali powszechnych – sformułowań. 

Na wstępie warto zaznaczyć, że każda z wyżej wymienionych fraz stanowi nazewnictwo osobnego dzieła, które w jakiś sposób nawiązuje do fabuły pierwowzoru. Tym, którym wydawać się mogło, że serie składają się jedynie z kontynuacji, za chwilę pokażemy, że jest wręcz przeciwnie!

Prequel

Na pierwszy ogień weźmy na warsztat prequel. Jest to często spotykane określenie, więc niektórzy z Was zapewne je kojarzą. Odnosi się ono do utworu, który opowiada o wydarzeniach mających miejsce wcześniej niż te opisywane w pierwowzorze. Choć prequel zazwyczaj powstaje później niż oryginalna część, to jego fabuła wyjaśnia przyczyny wątków i zdarzeń z wcześniejszej produkcji. Co ciekawe, filmowe czy serialowe prequele powstają również w odniesieniu do powieści literackich. Poniżej znajdziecie kilka znanych propozycji, które wykorzystały konwencję prequeli.

Hannibal

Serial emitowany w latach 2013-2015, opierał się na powieściach Thomasa Harrisa Red Dragon z 1981, Hannibal z 1999 i Hannibal Rising z 2006 roku. Serial w swojej fabule pokazuje relacje pomiędzy agentem FBI i psychologicznie zagmatwanym, tytułowym Hannibalem Lecterem – głównymi postaciami powieści. 

hannibal, prequel
Źródło: NBC

Młody Sheldon

Prequel kultowej Teorii wielkiego podrywu, ukazujący dzieciństwo tytułowego, geniusza matematycznego, którego znamy z wcześniejszej serii. Twórcy prequela pokazują, że dar jakim obdarzony został dziewięciolatek, nie każdy przyjął pozytywnie, przez co Sheldon nie miał lekko w okresie dorastania. 

Młody Sheldon

Better Call Saul

To spin-off, ale i prequel popularnego serialu Breaking Bad. Fabuła przedstawia historię znanego prawnika i byłego oszusta – Saula Goodmana, który staje się chciwym obrońcą w sprawach karnych. Dobrze przyjęty serial, pod wpływem kolejnych sezonów przeobraził się nawet w sequel, o którym powiemy później.

BetterCallSaul

Pamiętniki Carrie

Prequel kultowego Seksu w wielkim mieście, opowiada o wcześniejszych losach głównej bohaterki popularnej produkcji. Tytułowa Carrie po ciężkich przeżyciach z okresu nastoletniego, przyjeżdża do Nowego Jorku aby zacząć życie od nowa. Dziewczyna zakochana w kulturze miasta i samym Manhattanie, poznaje redaktorkę czasopisma, co daje początek jej przyszłej karierze dziennikarskiej, którą znamy z pierwotnej serii.

ZOBACZ TEŻ  Serialowy słownik: Kim jest showrunner?
Pamiętniki Carrie

Midquel

To określenie szeroko pojętego utworu – książki, filmu czy serii – który jest kontynuacją, charakteryzującą się akcją, mającą miejsce w trakcie fabuły pierwotnego dzieła. Przykładowo jeśli serial opowiadał o kilkuletniej historii, to midquel może skupić się na konkretnym jej odcinku i opowiedzieć go bardziej szczegółowo. 

Nie jest to aż tak popularna forma jak wcześniej opisywany prequel, ale przykładem może tu posłużyć film Ptaki ciernistych krzewów: Stracone lata. Opowiada on o kilku tygodniach z osiemnastoletniej historii przedstawionej w miniserialu Ptaki ciernistych krzewów, który jest pierwowzorem.

Interquel

Dzieła z tej kategorii to ciekawe przypadki, ponieważ możemy je zaliczyć do prequeli, midqueli, a nawet sequeli. Jak to możliwe, że są tymi trzema gatunkami naraz? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w definicji interquela, który jest utworem prezentującym akcję ulokowaną pomiędzy wydarzeniami dwóch istniejących już prac. Zwykle są to osobne filmy należące do jednej serii. Oznacza to, że dla pierwszej z części interquel stanowi sequel, a dla drugiej prequel, dla obydwu zaś może być midquelem. 

Obi-Wan Kenobi

To przykład serialu tworzonego w tej właśnie konwencji. Jego kręcenie rozpoczęto w tym roku, a datę emisji zaplanowano na 2022. Tytułowa postać znana jest zapewne fanom Gwiezdnych Wojen, bo to jeden z głównych bohaterów kultowej serii filmowej. Producenci nowej produkcji zdecydowali się na stworzenie serialowego interquelu, skupionego na postaci w czasie między filmowymi prequelami a oryginalną trylogią Star Wars.

Obi-Wan Kenobi

Sidequel

Sidequel to forma filmu podobna do spin-offu. Jego fabuła lub postacie opierają się na drugoplanowej akcji pierwowzoru, z którego czerpią. Ważną cechą jest to, że sidequele mogą w ogóle nie nawiązywać do głównych postaci wcześniejszej części. Oprócz tego od prequeli i sequeli wyróżnia je fakt, że ich akcja nie musi dziać się bezpośrednio przed lub po wydarzeniach z pierwotnego dzieła. Ciekawostką może okazać fakt, że sidequele zazwyczaj tworzone są przez tego samego reżysera i scenarzystę.

Sequel

Wspomniany już kilkukrotnie sequel, to chyba jedna z bardziej znanych konwencji filmowych, więc podobnie jak w przypadku prequela, termin ten mógł obić się o Wasze uszy. Nazwa sequel pochodząca z angielskiego, oznacza tyle co “kontynuacja” czy też “ciąg dalszy”, i to właśnie oferują nam filmy oraz seriale, przybierające sequelową formę. W tych produkcjach zobaczymy dalsze losy bohaterów lub rozwinięcie wątków z poprzedniej części. Sequele realizowane są często w celach komercyjnych – powstają na fali popularności, lub też bywają od początku zaplanowane w serii. Zazwyczaj łatwo poznamy, że film jest kontynuacją, ponieważ same tytuły na to wskazują.

ZOBACZ TEŻ  Serialowy słownik: co to jest crossover?

Często powiela się pierwotną nazwę i dodaje numer części, ale dość powszechna jest również forma tytułu pierwszego filmu połączonego z podtytułem. Ciekawym jest fakt, że sequele czasami tworzone są też przez innych twórców, już po śmierci autora pierwowzoru. Można wtedy powiedzieć o czymś w rodzaju fan fiction.

Star Trek: Następne pokolenie

To serial science fiction stanowiący sequel kultowej produkcji Star Trek, reżyserii Gene Roddenberry’ego. Akcja serialu rozgrywa się w XXIV wieku i prezentuje nową erę, w której Imperium Klingońskie jest sojusznikiem Federacji. Produkcja obfituje w wiele nawiązań do pierwszej części. Występują nawet elementy, które utrzymują w podobieństwie formę odcinków obydwu serii. Przykładowo na początku każdego epizodu odczytywany jest wstęp podobny do tego z pierwotnej serii.

star trek: nowa generacja

Pretty Little Liars – The Perfectionist

Jest to sequel popularnych Słodkich kłamstewek, które zyskały rzesze fanów. Amerykański dramat z cechami thrillera powstał 2 lata po emisji ostatniego odcinka pierwszej serii i opowiada o nowej sprawie, ale w jego obsadzie i fabule znajdziemy niektóre postaci z poprzedniej części. Produkcja z pewnością była odpowiedzią na dużą popularność, jaką cieszyła się pierwotna seria.

Pretty Little Liars: The Perfectionists

Gossip Girl

W niedawno zapowiedzianej kontynuacji kultowej serii, również odnajdziemy cechy sequela. Blisko dekadę po emisji finałowego odcinka oryginalnej wersji, na ekranach pojawi się dalsza część opowiadająca o nowych postaciach, żyjących pod czujnym okiem tytułowej Plotkary. Twórcy serialu chcą pokazać, jak zmieniła się technologia, social media i sam Nowy Jork na przestrzeni lat. Pierwsze odcinki, w których wystąpią niektórzy aktorzy z poprzedniej produkcji, będziemy mogli obejrzeć już w lipcu tego roku.

1587912502776546406447755844837532725571963n 1


Friends

Ten kultowy sitcom również niedługo doczeka się swojego sequela, na którego punkcie oszaleli fani. W zeszłym roku zapowiedziano wyemitowanie specjalnego odcinka, którego obsada jest w pełni oryginalna. Wszyscy widzowie Przyjaciół z pewnością niecierpliwie czekają na ponowne spotkanie z ukochaną paczką po 17 latach od emisji ostatniego odcinka. Na szczęście sequel ma pojawić się na portalach streamingowych jeszcze w tym roku.

Przyjaciele

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wszystkie „-quele” już teraz nie są jedynie tajemniczymi pojęciami, a klarują się jasno w Waszej świadomości. Może macie jakieś swoje ulubione prequele, sequele lub inne, opisane rodzaje filmów i seriali? Podzielcie się nimi w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Anna

    Artykuł godny uwagi, super systematyzuje wiedzę

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.