Uniwersum – znaczenie pojęcia. Serialowy słownik

}

Data: 23 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Kiedy słyszycie słowo uniwersum, co Wam przychodzi na myśl? Wszechświat, kosmos? Nie jest to błędny trop myślenia, ale jak się okazuje nie jedyny. Słowo uniwersum ma tak naprawdę wiele znaczeń, jednak w tym artykule przyjrzymy się temu ściśle związanemu z kinematografią, którą tak wszyscy kochamy <3

Uniwersum – definicja

Posługując się słownikiem języka polskiego, pojęcie uniwersum można zdefiniować jako „fikcyjny wszechświat utworzony na potrzeby dzieła literackiego lub filmowego”. Ten „fikcyjny wszechświat” stanowi ogół postaci, wydarzeń, historii, wątków powiązanych ze sobą w ramach serii publikacji filmowych, literackich czy komiksowych. Zazwyczaj są to dzieła o charakterze fantastycznym. To już znacznie rozjaśnia całą sprawę, prawda? Jednak chyba nie ma lepszego sposobu na zrozumienie teorii, niż zobrazowanie jej przykładami.

Przykłady serialowego i filmowego uniwersum

Osobiście, pierwsze, co przychodzi mi do głowy na myśl o uniwersum to świat komiksów. Nic więc dziwnego, że znaczna część moich przykładów to produkcje bazujące właśnie na komiksach.

Arrowverse

arrowverse

Arrowverse to określenie uniwersum wspólnego dla licznych seriali DC. Możemy tu wymienić tytuły takie jak Arrow, The Flash, Supergirl, Legends of Tomorrow, Black Lightinng, Batwoman i inne. Nazwa Arrowverse wzięła się z tego, że „Arrow” był pierwszym z tych produkcji, a po nim pojawiły się inne. Można więc określić go mianem pioniera, który utorował drogę i umożliwił powstanie innych wymienionych wyżej seriali.

Wszystkie te produkcje osadzone są w tym samym uniwersum, wspomnianym już Arrowverse, co oznacza, że postaci lub wątki występujące w jednym z tych seriali, mogą pojawić się lub może być o nich mowa również w innych z wymienionych tytułów. Nie raz zdarzało się, że na przykład dalszy ciąg wydarzeń z jednego z odcinków Arrow, można było oglądać w serialu „Flash” lub innych. Czasem nawet postaci z kilku tych produkcji spotykały się w jednym odcinku. W tych przypadkach mamy do czynienia z crossoverem, czyli gościnnym wystąpieniem w serialu lub filmie bohaterów znanych z innych produkcji w obrębie tego samego uniwersum.

ZOBACZ TEŻ  Soundtrack, muzyka filmowa. Serialowy słownik

DCEU

dc extended universe 1200

Wspólne uniwersum nie jest obce również filmom bazującym na komiksach DC. Franczyza określana jako DC Extended Universe zawiera w sobie liczne filmy produkcji Warner Bros. o superbohaterach znanych z kart DC. Na liście, która obejmuje to uniwersum znajdują się takie tytuły jak Człowiek ze stali, Batman v Superman: Świt sprawiedliwości, Wonder Woman, Shazam i inne. Fakt, że akcja tych produkcji rozgrywa się w jednym uniwersum oznacza częste pojawianie się crossoverów, jak również wspólnych wątków oraz członków obsady.

MCU

avengers endgame

Jeśli już jesteśmy przy komiksach, to oczywiście nie można pominąć Marvela. Marvel Cinematic Universe , czyli w skrócie MCU, to franczyza, której szeregi zasilają filmy o superbohaterach produkcji Marvel Studios. Jest to jedno z największych, jeśli nie największe filmowe uniwersum. W jego skład wchodzą takie tytuły jak Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Avengers i wiele, wiele innych. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, wszystkie te produkcje łączą liczne crossovery, wspólne wątki i członkowie obsady.

Nie samymi superbohaterami człowiek żyje, zwłaszcza jeśli przemysł filmowy ma tak wiele do zaoferowania. Oto przykłady serialowych uniwersum już z nieco innej beczki:

Once upon a time & Once upon a time in Wonderland

Once upon a time

Ze wspólnym uniwersum mamy do czynienia także w serialach Once Upon a Time i Once Upon a Time in Wonderland. Pierwszy z nich opowiada o postaciach, które dobrze znamy z baśni, takich jak Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Pinokio, które to za sprawą klątwy Złej Królowej utknęły w naszym świecie, nie pamiętając niczego z ich poprzedniego życia. Akcja spin-offu tej produkcji, pod tytułem Once Upon a Time in Wonderland, rozgrywa się w tym samym uniwersum, jednak skupia się na losach Alicji w Krainie Czarów.

The Walking Dead & Fear the Walking Dead

uniwersum

W serialu The Walking Dead, znanym też pod polską nazwą Żywe Trupy, śledzimy losy grupy ludzi, walczących o przetrwanie w świecie opanowanym przez hordy zombie. Bohaterowie starają się znaleźć schronienie i przetrwać każdy kolejny dzień. Produkcja z tego samego uniwersum pod tytułem Fear the Walking Dead stanowi zarówno spin-off, jak i prequel Żywych Trupów. Akcja serialu toczy się w Los Angeles i skupia się na początkach rozprzestrzeniania się groźnego wirusa, który zamienia zakażonych w krwiożercze zombie.

ZOBACZ TEŻ  Serialowe kategorie wiekowe - czy znasz wszystkie 5? Serialowy słownik

Uniwersum – podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższy artykuł rozjaśnił Wam fenomen uniwersum i nie pozostawił już żadnego cienia wątpliwości, czym ono jest. Liczę też, że zapoznanie się z przedstawionymi przykładami sprawiło Wam dodatkową przyjemność. A Wy jakie znacie filmy i seriale, których akcja rozgrywa się w obrębie jednego uniwersum?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *