Versus – Serialowy słownik

j

Autor: Piotr Fidala

}

Data: 15 listopada 2021

a

Kategorie: Słownik

Z początku może się nam wydać, że nie mamy zbyt wiele wspólnego ze słowem versus, jednakże jest duża szansa na to, że mogliśmy na niego wielokrotnie natrafić w jego bardziej popularnej formie. A tą formą jest vs, czyli jego swoisty skrót, który jest nam już bliższy prawda?

Versus znaczenie

versus
No Fluff Jobs

Versus to angielskie słowo, które oznacza przeciw, przeciwko. Zazwyczaj jest używane w skrócie w określeniu walki pomiędzy stronami, obiektami czy osobami. Chociaż zdarza się, że stosuje się je jako porównanie dwóch bądź kilku rzeczy ze sobą. Versus bardzo często występuje w sporcie i w bijatykach, rzadziej w sztuce i literaturze. W popkulturze został on spopularyzowany przede wszystkim w filmach i komiksach, nierzadko będąc traktowanym jako motyw walki dwóch sławnych postaci bądź stron, które niekoniecznie pochodzą z tych samych czasów i uniwersów. W Polsce raczej popularniejszym zwrotem w rozrywce mediowej jest synonim kontra.

Przykłady motywu versus w popkulturze

versus

Batman v Superman: Świt Sprawiedliwości 

versus

Chyba nie ma bardziej ikonicznej dwójki z DC niż mroczny rycerz Gotham i jego częsty partner w wymierzaniu sprawiedliwości Kryptonianin z Metropolis. Choć w tym wydaniu mamy ich jako dwójkę herosów wymierzających swoją sprawiedliwość przeciwko sobie.

Obcy kontra Predator

versus

Raczej mało kto nie zna tego przerażającego duetu. Predator i Ksenomorf to kultowe postacie z klasycznych horrorów, które teraz możemy oglądać, jako dwie rasy wykańczające się między sobą.

Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów

kapitan ameryka wojna bohaterow backdrop w1280

Jedna z najciekawszych rywalizacji w kinematografii o superbohaterach. Podzieleni Avengersi stoją przeciwko sobie, by siłą dowieść swojej racji.

Freddy kontra Jason

a7dd9c7c e2a1 4df6 8672 20edcb985c7a

Koszmar z ulicy Wiązów i Piątek, trzynastego w jednym filmie? To dopiero widowisko dla fanów horrorów!

ZOBACZ TEŻ  Binge watching i binger – czym są? Serialowy słownik

Versus – Serialowy słownik – Podsumowanie

Według mnie Versus jest ciekawym motywem w rozrywce, ponieważ dzięki niemu możemy zobaczyć nowy rodzaj widowiska, gdzie mogę wojować nasi ulubieni fikcyjni bohaterzy przeciwko sobie. Ten zabieg również daje nam szanse zobaczenia ich w nowym świetle, które może dodać im oblicze dotychczas przez nas niewidziane.

Mam nadzieję, że udało mi się wam wyjaśnić, na czym polega vs i nie mogę się doczekać waszych przemyśleń związanych z tematem. 🙂

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze