Soundtrack, muzyka filmowa. Serialowy słownik

}

Data: 27 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Soundtrack, czyli inaczej ścieżka dźwiękowa, nie wydaje się być skomplikowanym terminem. Jednak nie bez powodu słowo to zagościło w naszym słowniku. Okazuje się, że pojęcie ścieżki dźwiękowej nie jest tak oczywiste, jak by się mogło wydawać, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi również pojęcie muzyki filmowej. I tutaj sprawa nieco się komplikuje. Problematyczność polega na tym, że ścieżka dźwiękowa i muzyka filmowa to terminy, które lubimy traktować synonimicznie. Natomiast prawda jest taka, że tych dwóch pojęć nie należy ze sobą mylić.

Czym jest ścieżka dźwiękowa?

sounds

Oto jak pojęcie to definiuje Wikipedia:  „zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze komputerowej, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów.”

A zatem ścieżka dźwiękowa to kompilacja utworów wybranych do wykorzystania w produkcji. Może ona zawierać oryginalne lub wcześniej istniejące utwory, które były odtwarzane podczas filmu lub zostały specjalnie dla niego nagrane.

A więc co z muzyką filmową?

ick8148 1024x683 1

Muzyka filmowa to gatunek muzyczny. Odnosi się do oryginalnej muzyki, która towarzyszy filmowi i została skomponowana specjalnie na jego potrzeby. W większości przypadków muzyka filmowa jest pisana przez kompozytora filmowego zatrudnionego do produkcji. Muzyka ta potęguje emocje w filmie, tworząc nastrój dla każdej sceny.

Muzyka filmowa jest częścią ścieżki dźwiękowej filmu i może odnosić się do dowolnej kompozycji muzycznej, od momentów kulminacyjnych po muzykę w tle.

Ścieżka dźwiękowa a muzyka filmowa

Porównując te dwa terminy można stwierdzić, że muzykę filmową stanowi konkretny utwór muzyczny lub przypadkowa muzyka, która towarzyszy scenie lub momentowi w filmie. Natomiast ścieżka dźwiękowa to kompilacja piosenek i dźwięków, które składają się na całą muzykę obecną w produkcji. Muzyka filmowa jest zwykle tworzona przez jednego lub więcej kompozytorów, podczas gdy ścieżki dźwiękowe zazwyczaj zawierają utwory różnych zespołów, artystów lub muzyków.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale DC - top 5 produkcji

Ścieżki dźwiękowe najczęściej zawierają muzykę wokalną, podczas gdy na muzykę filmową tradycyjnie składa się muzyka instrumentalna napisana przez kompozytora i wykonywana przez orkiestrę lub grupę muzyków. W przeciwieństwie do muzyki filmowej, ścieżka dźwiękowa może zawierać muzykę, która nie została nagrana do filmu, ale wpasowuje się w jego ogólny nastrój i ton. Ścieżki dźwiękowe mogą również zawierać urywki dialogów z konkretnych scen filmu.

Mówiąc prościej, ścieżka dźwiękowa to znacznie szersze pojęcie niż muzyka filmowa, ponieważ może zawierać w sobie zarówno istniejące już lub nagrane specjalnie piosenki, jak i muzykę filmową.

Znani kompozytorzy muzyki filmowej

Jednym z najbardziej cenionych kompozytorów muzyki filmowej jest Hans Zimmer. Osobiście, nie dziwię się, jego muzyka mówi sama za siebie. Artysta stworzył dzieła muzyczne do takich produkcji jak: Król Lew (1994), Mroczny Rycerz (2008).

Innym godnym uwagi kompozytorem jest John Williams, który skomponował muzykę do niemal stu filmów. Najbardziej znane tytuły to: Gwiezdne Wojny, Indiana Jones, Park Jurajski.

Michael Giacchino to amerykański kompozytor, który odpowiada za muzykę w takich tytułach jak Zagubieni, W głowie się nie mieści, Coco czy nawet w grach komputerowych Medal of Honor, Call of Duty.

Soundtracki w serialach

W świecie seriali na wyróżnienie zasługuje kompozytor Blake Neely. Oprócz tego, że pracował nad muzyką do takich produkcji filmowych jak Piraci z Karaibów, King Kong, to bez niego nie mielibyśmy muzyki z niektórych z seriali Arrowverse jak Arrow, The Flash, Supergirl czy Legends of Tomorrow.

Istniejące piosenki w ramach ścieżki dźwiękowej filmów

Z obfitego wykorzystywania istniejących piosenek w swoich filmach słynie na przykład seria Shrek.

Motywy muzyczne serialowych postaci

Niekiedy ścieżki dźwiękowe produkcji telewizyjnych zawierają w sobie utwory stanowiące motyw muzyczny (ang. theme) konkretnej postaci. W pewnych serialach każda lub niektóre z postaci posiadają swój motyw muzyczny, który to odpowiednio skomponowany oddaje charakter i naturę bohatera.

ZOBACZ TEŻ  Serial antologia - 5 jego cech i przykłady - serialowy słownik

Zagubieni

Przykładem produkcji,  w której liczne postaci posiadały swoje motywy muzyczne jest serial Zagubieni, do którego, jak już dobrze wiemy, muzykę skomponował Michael Giacchino.

Motyw muzyczny postaci Johna Locke’a:

Motyw muzyczny postaci Hurleya:

Motyw muzyczny postaci Kate:

The Flash

Również w serialu The Flash wiele postaci ma swoje motywy muzyczne skomponowane przez Blake’a Neely.

Motyw muzyczny postaci Flasha:

Motyw muzyczny postaci Killer Frost:

Soundtrack, muzyka filmowa – podsumowanie

Nie wiem, jak Wy, ale ja nie wyobrażam sobie filmów i seriali bez muzyki. Nawet z fenomenalną grą aktorską, wciągającą fabułą, pierwszorzędnie poprowadzoną akcją, wykreowanymi postaciami, czy znakomitymi efektami specjalnymi, produkcja byłaby po prostu pozbawiona wyrazu, emocji, jeśli nie byłoby w niej muzyki, czy to w formie odpowiednio dopasowanych do scen naszych ulubionych piosenek, czy utworu w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Ośmielę się stwierdzić, że to właśnie muzyka jest tą kwintesencją świadczącą o wybitności dzieła, o prawdziwym kunszcie. To dzięki niej podczas filmowego seansu wzbijamy się na wyżyny naszych doznań emocjonalnych. To muzyka trafia w nasze serca i dusze, sprawia, że to, co się dzieje na ekranie przeżywamy całym sobą.

Filmy służą nam przede wszystkim dla rozrywki, ale to nie oznacza, że nie mogą być jednocześnie dziełem sztuki – i wiele z nich nimi jest właśnie za sprawą muzyki.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *