Serial antologia – 5 jego cech i przykłady – serialowy słownik

j

Autor: Klaudia

}

Data: 23 maja 2021

Czy słyszeliście kiedyś o czymś takim jak serial antologia? Zastanawialiście się, co oznacza to pojęcie? Jeśli na obydwa pytania odpowiedzieliście twierdząco, to znajdujecie się w idealnym miejscu, aby poznać znaczenie tego terminu!

Kwieciste pochodzenie słowa antologia

Słowo antologia ma swe korzenie w starożytnej Grecji. Zostało ono stworzone z dwóch wyrazów: anthos, czyli kwiat oraz lego – zbieram. Ich połączenie oznacza dosłownie zbiór kwiatów. To właśnie tak Grecy nazywali zbiory drobnych poetyckich utworów. Czy wam również podoba się to kwieciste pochodzenie tego słowa?

Serial antologia – co to jest?

Jeszcze przed rozpoczęciem wyjaśniania tego, czym jest antologia, należy powiedzieć, że tak naprawdę istnieją dwa jej rodzaje – klasyczna oraz jej odrobinę zmieniona wersja, zwana współczesną. Łączy je jednak to, że dominującym w nich gatunkiem jest zwykle thriller, horror czy science fiction. Ponadto, zawierają one pewien motyw przewodni, wokół którego budowany jest świat w całej serii.

W antologii klasycznej każdy odcinek jest swego rodzaju oddzielną opowieścią – jedna część serialu nie ma zwykle nic wspólnego z innymi, dlatego też widzowie mogą oglądać je w dowolnej kolejności, pomijając przy tym niektóre odcinki. Oprócz fabuły, nieprzerwanie zmieniają się również aktorzy – w każdym odcinku na ekranie możemy zobaczyć zupełnie nowe twarze.

Drugi rodzaj antologii prezentuje jedną historię w całości sezonu – z tego względu charakteryzuje się on większą liczbą wątków niż w przypadku antologii klasycznej. Dodatkowo, nie występują tu powiązania między danymi sezonami, choć twórcy produkcji, ku uciesze wiernych widzów, mogą niekiedy wpleść pewne subtelne nawiązania do poprzednich serii.

Serial antologia – 5 cech charakterystycznych:

  • tematyka jest zwykle ujęta w konwencji horroru, thrillera czy science fiction,
  • zawiera przewodni motyw, wokół którego budowany jest świat w serii,
  • opowiada inną historią w każdym odcinku bądź sezonie,
  • zwykle z przedstawieniem kolejnej opowieści pojawiają się nowi aktorzy,
  • nie występują powiązania między seriami.

Czarne lustro

Przykładem klasycznego serialu antologii jest Black Mirror dostępny na platformie Netflix! Seria ukazuje świat w krzywym zwierciadle, nawiązując przy tym do niepokoju związanego z nieprzerwanym rozwojem technologii. Każdy odcinek prezentuje zupełnie odmienną historię, chociaż łączy je motyw przewodni – bohaterowie mierzą się z przeróżnymi typami nowoczesnych technologii, które zwracają się przeciwko nim samym. Serial posiada doskonały scenariusz, który skłania do przemyśleń nad naszym przywiązaniem do Internetu, telefonów czy komputerów, jak i przyszłością naszej cywilizacji. Czarne lustro zadaje także niezwykle ważne pytanie: czy technologia czyni nas nieczułymi, czy może tylko wzmacnia impulsy i uwalnia potwory, które siedzą głęboko w nas?

Zaraz wracam

Jak wyglądałby nasz świat, gdybyśmy mogli przechytrzyć śmierć i sprawić, aby ci, których kochamy, mogli pozostać przy naszym boku na wieczność? Jeden z możliwych scenariuszy związanych z tą tematyką został przedstawiony w odcinku o tytule Zaraz wracam. Rozpoczyna się on od sceny ukazującej parę darzących się głębokim uczuciem ludzi – zdają się być oni dopasowani wręcz idealnie, chociaż stanowią swe przeciwieństwa.

ZOBACZ TEŻ  O czym nie śni się fizykom – serialowi podróżnicy w czasie

Pewnego dnia, kiedy artystka Martha zaczyna pracę nad kolejnym swym dziełem, Ash idzie do pracy, aby dostarczyć kolejne przesyłki. Kobieta jednak nie otrzymuje od partnera żadnej wiadomości przez cały dzień – jest to coś niespotykanego, gdyż mężczyzna zwykł nieprzerwanie spędzać czas przy swym telefonie. Wieczorem, po godzinach zamartwiania się, Martha siada przy kuchennym stole, wciąż licząc, że u progu drzwi niebawem pojawi się jej ukochany. Zamiast niego, dostrzega ona czerwono-niebieskie światła samochodu policyjnego, co nie pozostawia złudzeń – jej partner zginął w wypadku samochodowym. Tym samym pozostawił on po sobie jedynie wspomnienia… chociaż może nie tylko?

czarne lustro - odcinek zaraz wracam - serial antologia

Na łeb, na szyję

Wszystko co robimy, może być nagrane, opublikowane na social mediach i oceniane. Co jednak, gdyby istniała aplikacja do oceny każdego z nas? Wszystkie, nawet te najmniejsze interakcje, mogłyby być recenzowane, co wpływałoby na nasz socjoekonomiczny status. Dodatkowo, gdybyśmy kogoś zobaczyli, moglibyśmy również ujrzeć jego ranking – liczbę otrzymanych pozytywnych, jak i negatywnych ocen. Taki świat prezentuje nam serialowa antologia Black Mirror.

Lacie to młoda kobieta, która obsesyjnie martwi się o swój ranking – pewnego dnia zyskuje ona okazje do poprawy swoich ocen dzięki swej bogatej przyjaciółce z dzieciństwa. Główna bohaterka ma wygłosić przemowę na jej ślubie, w którym uczestniczyć będzie wiele wysoko postawionych osobistości. Sam plan brzmi genialnie, ale czy się powiedzie?

czarne lustro odcinek na łeb, na szyję

American Horror Story

American Horror Story to dość specyficzna serialowa antologia, którą możecie obejrzeć na Netflixie! Seria ta posiada stałą obsadę aktorską – wśród niej można wyróżnić Emmę Roberts, Sarah Paulson, Jessicę Lange czy Evana Petersa. W kolejnych sezonach ta sama grupa aktorów wciela się w kolejne role – czasem grając bohaterów o podobnych charakterach, a niekiedy odgrywając całkowicie odmienne postaci. W następnych częściach serii występują subtelne nawiązania do poprzednich historii, jednakże wszystko jest skrojone w taki sposób, aby widzowie mogli rozpocząć seans od dowolnego sezonu bez obaw, że nie zrozumieją fabuły.

American Horror Story: Murder House

Ta serialowa antologia rozpoczyna się od historii rodziny, która wprowadza się do nowego domu. Ma to pomóc Harmonom poradzić sobie z poronieniem Vivien i romansem Bena z jedną ze swych uczennic. Budynek jest nawiedzany przez duchy swych poprzednich lokatorów – każdy, kto umarł na terenie tej posesji, nie może jej opuścić również po śmierci. Widzowie poznają historie duchów – towarzyszy temu wiele retrospekcji.

Nowi mieszkańcy muszą się uporać z natrętnymi sąsiadami – Constance i jej córką Addie, jak również poprzednim właścicielem domu, który podpalił całą swą rodzinę. Ponadto, Vivien zatrudnia gospodynię domową – starszą Moirę, która ukazuje się Benowi jako młoda, atrakcyjna kobieta, co przysparza kolejnych problemów. W serii możemy również zobaczyć Tate’a – nastoletniego chłopaka potrzebującego pomocy psychiatrycznej, który rozpoczyna znajomość z córką Harmonów. Wraz z rozwojem fabuły, pojawia się coraz więcej interesujących postaci, których historie zaskakują widzów.

American Horror Story: Murder House

American Horror Story: Sabat

Ta nietypowa serialowa antologia prezentuje nam również opowieść o nowoorleańskim sabacie czarownic. Od wydarzeń w Salem minęło już trzysta lat, ale ataki na władające magią kobiety nie ustępują – w celu nauki samoobrony za pomocą czarów, młode dziewczęta wysyłane są do specjalnej szkoły prowadzonej przez Cordelię Foxx.

ZOBACZ TEŻ  Dziedzictwo Jowisza - 3 wady i zalety - recenzja

Sezon ten prezentuje historię przepełnioną magią, rytuałami voodoo czy praktykami spirytystycznymi. Możemy w nim zaobserwować doskonałą grę aktorską – w serialu pojawiły się twarze znane z poprzednich sezonów, takie jak Sarah Paulson czy Taissa Farmiga. Wśród obsady możemy także ujrzeć Angelę Bassett, Emmę Roberts czy Kathy Bates.

American Horror Story: Sabat - serial antologia

American Horror Story: Kult

Poprzednie sezony American Horror Story zawierały elementy tradycyjnie należące do horrorów – przedstawiały duchy, czarownice i inne niezwykłe istoty. Ten sezon jest jednak odmienny – przedstawia demony, które czają się w każdym człowieku. Pokazuje on, jak najciemniejsze zakamarki ludzkiego charakteru, w połączeniu z paranoją tworzona przez social media, pociągają ludzi do niewyobrażalnych czynów.

Serialowa antologia prezentuje widzom wydarzenia mające miejsce podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku w Stanach Zjednoczonych. Zwycięstwo Donalda Trumpa ośmieliło Kaia Andersona w uruchomieniu swego ekstremistycznego ruchu, gdzie wraz ze swymi podwładnymi przebiera się on za klauny i dokonuje brutalnych morderstw – celem grupy są głównie mniejszości rasowe i seksualne. Sukces Trumpa nie jest dobrą wiadomością dla Ally – kobiety mieszkającej wraz ze swą partnerką i synem. Informacja o wynikach wyborów sprawia, że jej fobie związane z klaunami, dziurami i krwią się nasilają.

American Horror Story: Kult
Źródło: amazon.co.uk

American Horror Story: Apokalipsa

Świat, który do tej pory znaliśmy, ulega zniszczeniu. Nuklearny atak niszczy planetę, a jedynie niewielka grupa najbogatszych osób znajduje schronienie w podziemnym bunkrze. Wśród ocalałych znajdują się także młode osoby z idealnym kodem genetycznym, aby kontynuować gatunek ludzki. W schronie panują ściśle określone zasady, za których nieprzestrzeganie grożą surowe konsekwencje.

Ten sezon jest swego rodzaju prezentem dla wiernych fanów serii – zawiera odniesienia do wielu poprzednich części, łamiąc tym samym antologiczną formę American Horror Story. Możemy w nim zobaczyć czarownice, które przybyły, aby ocalić świat. Występuje tam też odwołanie do piątego sezonu o owianym tajemnicą hotelu. Historia powraca również do swych korzeni – nawiedzonego domu z pierwszego sezonu, od którego wszystko się zaczęło.

american horror story apokalipsa
Źródło: hollywoodreporter.com

American Horror Story: 1984

Ta serialowa antologia wraz z dziewiątym sezonem przenosi nas w czasie i prezentuje historię w rytmie lat osiemdziesiątych! Ta część serii składa hołd klasycznym slasherom, które cieszyły się ogromną popularnością w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Jeśli jesteście fanami takich horrorów, z pewnością przypadnie wam do gustu klimat serii, jak również niesamowita ścieżka dźwiękowa towarzysząca tej krwawej opowieści!

American Horror Story: 1984 śledzi losy grupy znajomych, którzy postanowili wcielić się w rolę opiekunów na letnim obozie w Redwood. Nie mija jednak wiele czasu, a mroczne sekrety placówki zaczynają wychodzić na wierzch – przeszłość tego miejsca zaczyna ich prześladować.

American Horror Story: Asylum - serial antologia

Antologia – podsumowanie

To już koniec naszego wpisu! Czy jesteście fanami takich serii? Jaka jest wasza ulubiona serialowa antologia? Jeśli jeszcze nie mieliście okazji żadnej oglądać lub chcecie rozpocząć seans kolejnej, zapraszamy do naszego wpisu, gdzie prezentujemy najlepsze serialowe antologie!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze