Fanfiction – czyli to, co Fandom lubi najbardziej – Serialowy słownik

j

Autor: Piotr Fidala

}

Data: 9 października 2021

a

Kategorie: Słownik

Na pewno każdy z nas czytając książkę, oglądając film czy serial złapał się na tym, że wyobraził sobie coś, co nie do końca wydarzyło się w tym, co aktualnie oglądaliśmy bądź czytaliśmy. Być może wyobraziliśmy sobie wtedy, że sami jesteśmy jednymi z głównych bohaterów w fikcyjnym świecie. A może poszliśmy o krok dalej i napisaliśmy o tym opowiadanie albo stworzyliśmy wspaniały obraz ukazujący to. Właściwie mogliśmy nawet zbiegiem czasu znaleźć ludzi podobnych do siebie, którzy jak my lubili te same postacie, światy, tworzyli swoje własne wizje i razem z nimi prowadziliśmy o tym dyskusję. Tworzyliśmy zgraną grupkę, którą określa się mianem Fandomu.

Jeżeli większości utożsamiacie się z tym, co napisałem, to już jesteście o krok od zrozumienia czym jest Fanfiction!

Fanfiction

Fanfiction
WordPress.com

Fanfiction, spolszczając Fanfik jest niczym innym jak nieoficjalnym tworem literackim bądź artystycznym fana jakiegoś dzieła (filmu, książki, serialu, bajki itp.), który zrealizował w nim swoją fantazję. Mógł on sobie na przykład stworzyć pary, które na przekór jego oczekiwaniom w oryginalnym utworze nigdy nie zostały razem. Może przebieg zdarzeń albo wygląd bohaterów widziały mu się inaczej i chciał go ukazać w swoim dziele. Pomysłów na Fanfiction jest wiele i wcale nie muszą się one ograniczać tylko do postaci fikcyjnych. Mogą być one również o ulubionych członkach zespołu muzycznego, aktorach, youtuberach czy innych idolach.

Zdecydowaliście się podjąć odważnej próby wejścia w świat Fanfikcji? To myślę, że dużym ułatwieniem będzie dla was poznać niektóre słówka z nim powiązane.

Przydatne słówka związane z Fanfikami

fandfic
statepress.com

Slash – Rodzaj fabularny, w którym zawarte zostały relacje homoseksualne.

Het – Taki rodzaj, w którym zostały wplecione relacje heteroseksualne.

General – Fabuła, w której nie ma ukazanych żadnych relacji romantycznych.

Crack – Przedstawione są w nim absurdalne komediowe sytuacje.

ZOBACZ TEŻ  Lektor a dubbing - znaczenie pojęć. Serialowy słownik

Darkfic – Fanfik utrzymany w mrocznym klimacie

Fluff – Lekkie, przyjemne sceny, które mają wzbudzić w czytelniku radość. Nie są one ze sobą zbytnio powiązane, więc nie mają określonej fabuły.

Angst – Typ fabuły poruszającej trudne tematy takie jak: depresja, zaburzenia psychiczne, traumy. Dominują w niej zazwyczaj cięższe sceny.

No dobrze znamy już słówka wykorzystywane w Fanfiction. To teraz pozostaje nam tylko jedno pytanie: Gdzie my mamy tworzyć lub przeczytać tą naszą Fanfikcję?

Nie martwcie się o to, bo już służę wam pomocom i przedstawiam wam 3 fajne stronki:

3 fajne strony do Fanfików

tumblr poqiisr76i1wta25po1 1280 1
Screen Rant
  1. FanFiction.net
417sq2crmul
amazon.com

Przyjemna strona bogata w mnóstwo wciągających historii. Jest jedną z najstarszych stron tego pokroju, gdyż zaistniała już w roku 1998 przez programistę Xinga Li. Dominują tam Fanfiki angielskie, ale polskich oczywiście też nie brakuje. Sam FanFiction.Net jakiś czas temu przeszedł w mobilną aplikację, którą bezproblemu możemy ściągnąć z app store czy sklepu play. A jak zastanawiacie się, czy jest możliwość wejścia na przeglądarce, to jak najbardziej jest to możliwe.

2. Wattpad

wattpad

Niezwykle popularna i miła w obsłudze strona internetowa i appka, bo ku naszej uciesze możemy ją nawet ściągnąć na telefon. Jest prawdziwym hitem i strzałem w dziesiątkę do czytania interesujących Fanfiction. Jednakże to nie jedyne czym może nam się pochwalić Wattpad, ponieważ obfituje on w opowiadania początkujących pisarzy oraz fanowskie tłumaczenia mang i manhw. Twórcami są Allen Lau i Ivan Yuen, a sama stronka zaczęła istnieć w 2006 roku.

3. Forum Literackie Mirriel

mirriel.net

Wolicie coś mniej znanego? To dobrym wyborem jest właśnie Forum Literackie Mirriel. Szczególnie gdy jesteście w Fandomie Potterheads, czyli fanów Harrego Pottera. Forum posiada niezliczoną ilość opowiadań z tej cudownej powieści J.K Rowling o chłopcu, który przeżył spotkanie z czarnym panem.

ZOBACZ TEŻ  Adaptacja i ekranizacja - to nie to samo?

A jeśli uważacie, że nadal wam mało informacji o Fanfikcji, to polecam wam cieplutko Wikipedię, która w wyczerpujący sposób opisała wszystko o Fanfiction: Fan fiction Wikipedia

Oczywiście dajcie znać, czy moje wyjaśnienie było dla was pomocne i nie zapominajcie dawać upust swoim fantazją!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze