Serialowy spin-off – co to takiego?

17 marca 2021 | Słownik

j

Terminem spin-off wznawiamy nasz serialowy cykl słownikowy. Wiemy już, co to jest guilty pleasure, binge watching, cliffhanger, pilot, spoiler, reboot I sitcom. Czas dowiedzieć się więcej na temat pobocznych wątków.

Spin-off definicja

Otóż spin-offem określamy produkcję, która powstała na bazie innej produkcji, jednak nie skupia się na pierwowzorze, a na pobocznych wątkach. Spin-offy najczęściej dotyczą losów bohaterów drugoplanowych, którzy w poprzednim serialu czymś się wyróżnili. I właśnie dzięki temu zasłużyli na to, by w nowym serialu awansować do postaci pierwszoplanowej. Czasem grają pierwsze skrzypce, a czasem rozszerza się ich historia, która była tylko zarysowana w pierwowzorze.

Przykładowe serialowe spin-offy

• Żona idealna – Sprawa idealna
• Chirurdzy – Prywatna praktyka
• Teoria wielkiego podrywu – Młody Sheldon
• Agenci NCIS – Agenci NCIS: Los Angeles, Agenci NCIS: Nowy Orlean
• Breaking Bad – Zadzwoń do Saula
• Buffy: Postrach wampirów – Anioł ciemności
• Chicago Fire – Chicago PD, Chicago Med, Chicago Justice
• CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas – CSI: Kryminalne zagadki Miami, CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, CSI: Cyber
• Dawno, dawno temu – Once Upon a Time in Wonderland
• Doktor Who – K-9 and Company, Torchwood, Przygody Sary Jane, K-9
• Dynastia – Dynastia Colbych
• Graczykowie – Graczykowie, czyli Buła i spóła
Gwiezdne wrotaGwiezdne wrota: Atlantyda, Gwiezdne wrota: Wszechświat
• Lokatorzy – Sąsiedzi
• Słodkie kłamstewka – Ravenswood
The Walking DeadFear the Walking Dead
Pamiętniki wampirówThe Originals
• Z Archiwum X – Samotni strzelcy

ZOBACZ TEŻ  Premiery i kontynuacje w czerwcu na kanałach HBO!

Dobry pomysł, małe ryzyko

Nie ma się co dziwić, że tworzenie spin-offów jest dość popularne. W końcu to trochę pójście na pewniaka. Zamiast głowić się, czy wypali zupełnie nowy pomysł, co przecież okraszone jest ryzykiem, lepiej pójść w coś, co jest już znane i najprawdopodobniej się sprawdzi. Skoro pierwotny serial odniósł sukces, to spin-off też najprawdopodobniej odniesie. Nic, tylko w to iść. Nie zabija się przecież kury znoszącej złote jaja.

Szerokie pole do popisu

Twórcy seriali dobrze wiedzą, że np. serialowa para cieszyła się dużą popularnością, ale w pierwotnym serialu nie bardzo mieli przestrzeń, żeby ich bardziej wyeksponować. Nie wpisywało się to w scenariusz czy misję. Ale nowy serial, z nimi na czele? Czemu nie – to tylko dobrze wróży. Można otworzyć nowe wątki. A kto wie, może któryś zasłuży na spin-off i będzie spin-off spin-offa?

Lub można spojrzeć na to nieco z innej strony – nie zawsze już na początku wiadomo, jak potoczy się serial. Często, wraz z kolejnymi sezonami, ewoluuje. Twórcy nie zawsze w 100% zdają sobie sprawę z tego, co będzie dalej, którzy bohaterowie skradną serca widzów, jakie wątki będą ciekawe. I to jest właśnie fascynujące. To, że scenariusz płynie. Ale mimo tego, że coś może się wyróżnić, stać bardziej popularne, rozwinięcie danego wątku niekoniecznie może pasować do profilu serialu. W końcu ten ma już swoich głównych bohaterów, których też nie chce się przecież przyćmić. Dla takiej sytuacji utworzenie spin-offu wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Nowy serial – większy sukces?

Zwykle spin-offy mają po jeden, dwa sezony i cieszą się nieco mniejszą popularnością niż oryginalne produkcje. Czasem jednak zdarza się, że są one oceniane wręcz lepiej niż pierwowzór. Tak było na przykład z Zadzwoń do Saula, który powstał dzięki Breaking Bad.

Młody Sheldon

Moje serce skradł Młody Sheldon, który powstał na bazie Teorii Wielkiego Podrywu. Cofamy się do przeszłości i poznajemy dzieciństwo tego niezwykle aroganckiego i zapatrzonego w siebie geniusza – możemy dzięki temu sprawdzić, co takiego wpłynęło na jego życie, że wyrósł na kogoś takiego. I dzięki temu poznajemy na przykład jego rodzeństwo – siostrę bliźniaczkę, która, delikatnie mówiąc, nie jest tak inteligentna, jak on – oraz brata osiłka, dla którego liczy się dobry wygląd jego włosów i podboje z dziewczynami. Gdyby takie wątki wpleść jako, załóżmy, wspomnienia Sheldona do Teorii…, raczej nie wpisałoby się w ogólny temat serialu. A spin-off? No cóż! To tutaj świetne rozwiązanie.

najlepsze seriale 2018,  the good fight - spin-off
Źródło: Hollywood Reporter, the good fight – spin-off

Do gustu przypadł mi również spin-off Sprawa idealna, który powstał na bazie sześciosezonowej Żony idealnej. Serial świetnie przedstawia dalsze losy pracownic kancelarii adwokackiej, w której pracuje „pierwotna” główna bohaterka, która de facto w „nowej” produkcji już się nie pojawia. Ma w sobie moc, której nie było widać w oryginalnej wersji. I dodatkowo dużo feministycznej energii. No i bieżących, politycznych zaczepek w stronę Trumpa. To nie mogło się nie udać.

ZOBACZ TEŻ  Flashback i flashforward - co to takiego? Serialowy słownik

Podsumowanie

Tworzenie spin-offów to taki win-win. Produkcja zyskuje, bo dostaje prawie gwarantowaną wysoką oglądalność. Widz zyskuje, bo może dalej śledzić losy swoich ulubionych bohaterów. Dlatego właśnie nie widzę minusów! Twórzmy więcej i więcej spin-offów.

A jaki jest Wasz ulubiony serial tego typu?

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.

Przeczytaj również

Polecamy

Popularne teraz

Grudzień w HBO GO

Grudzień w HBO GO to nowa porcja premier serialowych...

Ostatnie komentarze

Serialowy – Twoje centrum serialowe

Na portalu serialowy.pl recenzujemy najlepsze seriale, które emitowane są w telewizji i na portalach streamingowych, takich jak Netflix, Amazon Prime czy HBO GO. Najlepsze seriale to według naszej redakcji nie tylko te, które pokazują coś nowego, czego w telewizji jeszcze nie było, ale również stare hity oraz emitowane do dziś seriale w dawnym stylu, jak chociażby Chirurdzy.

Oprócz recenzowania seriali publikujemy również newsy i rankingi, dzięki czemu nasi czytelnicy mogą się zorientować, które seriale są najlepsze. Serialowy.pl to portal o serialach stworzony przez ich pasjonatów, oglądających seriale nałogowo. Zapraszamy tu i na Facebooka!

Polecamy

Instagram

Partnerzy

Zarejestruj się już dziś w AMAZON PRIME VIDEO - 1. miesiąc za darmo, a potem 49 ZŁ ROCZNIE!