VoD – Video on Demand. Serialowy słownik

}

Data: 9 grudnia 2021

a

Kategorie: Słownik

W dobie powszechnego dostępu do internetu jesteśmy w stanie korzystać z rozwiązań, które jeszcze z początkiem wieku wydawałyby się obce i nieprawdopodobne. Jedną ze stosunkowo nowszych możliwości jest usługa „wideo na życzenie”. Innymi słowy popularne VoD – Video on Demand. Co ono jednak oznacza i jak z niego korzystać? Zapraszamy do zapoznania się z naszym serialowym słownikiem.

Video on Demand – znaczenie pojęcia

vod w polsce top3 wrzesien 1

Video on Demand (w skr. VoD) jest usługą pozwalającą na oglądanie filmów, seriali lub innych programów z ulubionego kanału telewizyjnego w wybranym przez siebie czasie i miejscu. W wielu przypadkach, aby dana osoba mogła skorzystać z zasobów dostępnych na VoD, potrzebny jest zakup subskrypcji do danej platformy albo dostępu do konkretnego materiału.

W celu obejrzenia – przykładowo – odcinka serialu nie jest nam potrzebny telewizor. Wystarczy posiadanie urządzenia podłączonego do internetu. Może być to m.in. laptop, tablet, a nawet konsola do gier.

VoD a tradycyjna telewizja – podobieństwa i różnice

banner tv cyfrowa dvbt

W usłudze VoD, tak samo jak w tradycyjnej telewizji, jest również możliwe oglądanie programów w czasie rzeczywistym. Jednak warto to sprawdzić przed lub od razu po założeniu konta na platformie, ponieważ często możliwość ta jest dodatkowo płatna.

Tym, co odróżnia „wideo na życzenie” jest fakt, że nawet kiedy nie posiadamy wystarczającej ilości czasu na oglądanie ulubionych odcinków seriali – możemy obejrzeć je później bez konieczności czekania dnia lub paru dni na jego powtórkę w telewizji. Często również po nabyciu subskrypcji premium możliwe jest obejrzenie wszystkiego dzień przed planowaną datą premiery.

ZOBACZ TEŻ  Serialowy słownik: co to jest crossover?

Nagrania dostępne w usłudze VoD można oglądać wielokrotnie, a także zatrzymywać czy też cofać do konkretnego momentu. Niemniej podobne funkcje są już również dostępne dla osób posiadających w domu telewizor Smart TV, który również staje się coraz bardziej popularny.

Dodatkowym plusem posiadania konta na platformie VoD jest brak męczących, długich reklam. Aby je całkiem anulować potrzebna jest wprawdzie subskrypcja premium, jednakże i bez niej tzw. materiały promocyjne trwają najdłużej około pięciu minut.

Najpopularniejsze platformy Video on Demand

VOD.pl

VOD.pl – jest jednym z największych portali. Również ze względu na liczbę zarejestrowanych użytkowników. Należy on do grupy Onetu. W swojej bibliotece posiada ogromną ilość filmów, seriali i programów telewizyjnych. Plusem platformy jest obszerny katalog kinowych hitów. Ze względów prawnych nie są to oczywiście produkcje, które miały niedawno swoje premiery. Jednak o niektórych warto sobie przypomnieć i jeszcze raz z zainteresowaniem obejrzeć. W osobnej zakładce możemy również sprawdzić produkcje Disney’a.

Polsat Box Go

Polsat Box Go – prawdopodobnie druga co do wielkości platforma posiadająca „wideo na życzenie”. Należy ona do Cyfrowego Polsatu, toteż większość programów pochodzi z tego samego kanału telewizyjnego. Oferta portalu podzielona jest na kilka pakietów. Tym samym możemy bezpłatnie oglądać część jej zasobów z uwzględnieniem materiałów promocyjnych albo posiadać odpłatny dostęp do większego katalogu bez ich udziału. Dodatkową możliwością jest wykupienie pakietu Polsat Box Go Sport dla wiernych fanów piłki nożnej, siatkówki, czy też walk.

TVN Player

TVN Player – wielkością i ilością użytkowników jest bardzo zbliżony do poprzedniej platformy. Jest on portalem należącym – jak można się domyślić –  do TVN-u. Głównie obejrzymy na nim programy należące do tego samego kanału telewizyjnego. Jego oferta również podzielona jest na bezpłatną oraz odpłatną z możliwością oglądania tzw. prapremier. Dodatkowo na platformę konsekwentnie wrzucane są kinowe hity w wielu kategoriach.

ZOBACZ TEŻ  Flashback i flashforward - co to takiego? Serialowy słownik

VOD.TVP.pl

VOD.TVP.pl – platforma swoją ofertą przypomina powyższe względem biblioteki. Należący do Telewizji Polskie portal w swoich zasobach ma głównie archiwum macierzystej stacji telewizyjnej. Z różnych źródeł wynika, że ma on jednak w swoim katalogu nieco więcej filmów fabularnych niż TVN Player, jednak sama platforma jest rzadziej odwiedzana przez użytkowników. Większość filmów jest odpłatna. Przykładowo za jeden musimy zapłacić ok. pięciu złotych, aby mieć do niego dostęp. Również posiada możliwość oglądania prapremier odcinków seriali, które należy opłacić.

Iplex

Iplex – mniej popularna platforma VoD. Jest ona głównie serwisem filmowym z dostępem również do wersji animowanych hitów. Zawartość serwisu podzielona jest na trzy pakiety. Pierwszy z nich jest  bezpłatny z wymuszeniem obejrzenia materiałów promocyjnych. Kolejny nosi nazwę iplex zero – za niewielką opłatą możemy oglądać programy bez reklam. Trzecim pakietem jest iplex plus, dzięki któremu dodatkowo posiadamy dostęp do większej bazy filmowej.

Kinoplex

Kinoplex – skromna platforma z dostępem do filmów. Niemniej jednak trafiają one pod gusta wielu użytkowników, ponieważ nie jest ich wcale tak mało. Są one również w opcji darmowej jak i odpłatnej – zwykle kilka złotych za tytuł.

Cineman

Cineman – jeden z mniejszych serwisów posiadających usługę VoD, jednak warty uwagi. W swojej ofercie ma głównie filmowe hity. Dużym plusem jest fakt, że niektórych z nich nie znajdziemy na poprzednich platformach.

VoD – Video on Demand. „Wideo na życzenie” – podsumowanie

VoD - Video on Demand

Vod – Video on Demand z pewnością cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W wolnej chwili każdy z nas ma dostęp do wielu filmów i przegapionych odcinków seriali, które na spokojnie może obejrzeć. Możliwości przy takiej formie oglądania materiałów jest wiele, jednak może warto czasami przejść się do coraz mniej zarabiających kin, czy też wspólnie z dziadkami komentować przed telewizorem „Milionerów” bez względu na reklamy?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze