Slice of life – Okruchy życia – Serialowy słownik Anime

j

Autor: Piotr Fidala

}

Data: 11 października 2021

a

Kategorie: Słownik

Zakładam, że dla większości z was Slice of life aka Okruchy życia, brzmią znajomo prawda? I to nie bez powodu, gdyż jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków, występujący w ogromnej ilości anime. Pojawia się on, gdy w danej produkcji przedstawione zostają momenty z życia codziennego bohaterów. Na przykład kiedy akcja wielokrotnie rozgrywa się w domu bądź w szkole, a wszystko wokół skupia się na przyziemnych relacjach bohaterów.

Natomiast, czy to daje nam cały obraz tego, o czym jest ten gatunek? Przekonajmy się, sprawdzając definicję!

Slice of life – definicja

Slice of life

Slife of life/Okruchy życia – gatunek wykorzystywany w literaturze, sztuce, rozrywce medialnej, a w szczególności w anime i mangach.

W rozrywce przedstawia on widzowi przyziemne doświadczenia, czyli takie, które widz widzi, rozumie i doświadcza na przestrzeni całej swojej egzystencji. W sztuce teatralnej Okruchy życia są nawiązaniem do naturalizmu, rodzaju narracji demonstrującej najbardziej obiektywny obraz rzeczywistości. W literaturze to technika narracyjna, przedstawiająca pozornie arbitralną sekwencję wydarzeń z życia bohatera, czyli wydarzeń, które z góry były ustalone i nie dawały żadnych wątpliwości co do ich nastąpienia. Taki rodzaj literackiego utworu cechuje często brak rozwiniętej fabuły i konfliktu, a otwarte zakończenie jest jego nierzadkim zabiegiem.

W mandze i anime to styl pokazania historii, która jest ukazana w wyciętych urywkach życia głównych bohaterów, połączonych w spójną całość. Taka historia stara się pokazać codzienne życia postaci z rzadko, ale jednak występującymi elementami fantastycznymi lub fantastyczno-naukowymi. Slice of life jest przeważnie łączony ze scenami komediowymi, dramatycznymi i obyczajowymi.

Czy ta definicja nieco wam rozjaśniła, na czym polegają Okruchy życia? Nie? To myślę, że najlepiej będzie obejrzeć, jakieś naprawdę dobre anime związane z tym gatunkiem, by zrozumieć w całości, na czym on polega!

Kilka naprawdę dobrych anime Slice of life

kyoto animation hiring 990x534 1
World-wire
71itbfkzr4l. ri

Jeżeli już przedstawiamy fajne animacje związane z Okruchami życia, nie można nie zacząć od takiego arcydzieła, jak Toradora. Anime opowiada o dwóch głównych bohaterach – Ryuujim Takasu, miłym chłopaku o groźnym spojrzeniu, którego wszyscy się boją dookoła oraz Taidze Aisace małej brązowowłosej dziewczynie o tygrysim temperamencie. Nasz męski bohater jest zakochany w najlepszej przyjaciółce Taigi, która ku jego szczęściu trafiła z nim do nowej klasy. Niestety jego szczęście szybko się kończy gdy do ich klasy trafia również Taiga, a nasz Ryuuji przez nieszczęśliwe zrządzenie losu bardzo jej podpada. Tak, więc jeżeli lubicie przezabawne sytuacje i barwne postacie nie możecie pominąć tego animca!

barakamon

Chyba nie ma lepszego przykładu na ukazanie najlepszych stron animacji spod tego gatunku niż Barakamon, który wciąga nas swoją spokojną, lecz bardzo intrygującą opowieścią o Seishuu Handzie. Nasz bohater podczas pewnej uroczystości uderzył bardzo szanowanego kaligrafa. W ramach zadośćuczynienia za ten godny pożałowania czyn został wysłany na wieś. Tyle że Seishuu Handa całe życie spędził w wygodnym mieście, więc takie życie na wsi może mu sprawić nie lada problem. Nie wspominając już nawet o lokalnych sąsiadach, którzy mu tego życia mogą wcale nie ułatwić. A więc! Czy nasz protagonista nauczy się życia na wsi? Przeżyje walkę z bezkarnie panoszącymi się insektami ? I uda mu się dogadać z sąsiadami, wiodąc dzięki temu spokojne życie? Dowiecie się, oglądając te wspaniałe anime!

  • Daily Lives Of Highschool Boys (Danshi Koukousei No Nichijou)
72326 danshi koukousei no nichijou 1070899

Jak widać na obrazku mamy tutaj przed sobą mega pozytywnie zakręcone show, które prezentuje nam w prześmiewczy sposób żywot japońskich licealistów. Każdy z odcinków serwuje nam przeróżne historie, które również pozwolą nam poznać głównych bohaterów serii. Jeśli narzekacie na nudę i typowe komedie, to zdecydowanie polecam wam obejrzeć Daily Lives Of Highschool Boys, ponieważ to prawdziwy terminator na nudę.

violet evergarden novel manga anime characters

Do tej pory podałem wam dosyć radosne Slice of life, jednakże animacje spod tego gatunku, równie świetnie się sprawdzają w dramatycznych tonach. Violet Evergarden jest tego dobrym przykładem. To przepiękne, a zarazem smutne dzieło, które magnetyzuje nas swym graficznym wdziękiem, a rozczula prześliczną historią o tytułowej bohaterce. Nasza młoda Violet to była wojskowa, która nie zna nic poza linią frontu. Gdy wojna się kończy, zostaje ona zwolniona ze służby i zatrudnia się jako Samo zapamiętująca Lalka w firmie pocztowej. W trakcie zajmowania się listami Violet doświadczy i zrozumie rzeczy, które były dla niej dotychczas obce i niezrozumiałe. A wszystko po to, by zrozumieć słowa najbliższej jej osoby.

aaaabyvvhhymyx5ay2be2rgphmjttnd4uv4szr3gsgmc2xuwoi7sybyfz2hm6oidwoqxjbfyftxktzttpjty2ymjvqm7uwhf
Netlifx

Anohana to zdecydowany must-watch dla fanów wyciskaczy łez. Cała akcja zaczyna się, gdy podczas jednego upalnego lata Jinta Yadomi widzi ducha zmarłej przyjaciółki z dzieciństwa o imieniu Menma. Z początku uważa on, że jest ona tylko zwidem spowodowanym nadmiarem stresu i upału. Jednak duch Menmy nie znika i zaczyna prosić Jintę o spełnienie jej życzenia. Niestety nie potrafi sobie ona przypomnieć, czym było owe życzenie. Wie natomiast, że zostanie ono spełnione tylko wtedy gdy cała ich paczka będzie znowu w komplecie. Jinta postanawia wziąć to na poważnie i zbiera całą swoją dawną grupę przyjaciół, by wspólnie z nimi spełnić ostatnie życzenie drogiej im przyjaciółki.

Podsumowanie

Slice of life jest według mnie jednym z najlepszych rodzajów anime i mang, gdyż w dosyć unikalny sposób potrafi nam przedstawić losy bohaterów. Mieszając go z innymi gatunkami jest w stanie nam dać naprawdę wyjątkowe serie, które pozostają z nami na długie lata. Zdecydowanie zachęcam was do zagłębienia się w więcej takich typu animacji i mang. No i oczywiście dajcie znać, czy udało mi się wam wyjaśnić kwintesencję Okruchów życia i czy się świetnie bawiliście, oglądając któreś z moich zestawień anime!

ZOBACZ TEŻ  Uniwersum - znaczenie pojęcia. Serialowy słownik

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Leokadia

    thx

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O autorze