Slice of life – Okruchy życia – Serialowy słownik Anime

j

Autor: Piotr Fidala

}

Data: 11 października 2021

a

Kategorie: Słownik

Zakładam, że dla większości z was Slice of life aka Okruchy życia, brzmią znajomo prawda? I to nie bez powodu, gdyż jest to jeden z najbardziej popularnych gatunków, występujący w ogromnej ilości anime. Pojawia się on, gdy w danej produkcji przedstawione zostają momenty z życia codziennego bohaterów. Na przykład kiedy akcja wielokrotnie rozgrywa się w domu bądź w szkole, a wszystko wokół skupia się na przyziemnych relacjach bohaterów.

Natomiast, czy to daje nam cały obraz tego, o czym jest ten gatunek? Przekonajmy się, sprawdzając definicję!

Slice of life – definicja

Slice of life

Slife of life/Okruchy życia – gatunek wykorzystywany w literaturze, sztuce, rozrywce medialnej, a w szczególności w anime i mangach.

W rozrywce przedstawia on widzowi przyziemne doświadczenia, czyli takie, które widz widzi, rozumie i doświadcza na przestrzeni całej swojej egzystencji. W sztuce teatralnej Okruchy życia są nawiązaniem do naturalizmu, rodzaju narracji demonstrującej najbardziej obiektywny obraz rzeczywistości. W literaturze to technika narracyjna, przedstawiająca pozornie arbitralną sekwencję wydarzeń z życia bohatera, czyli wydarzeń, które z góry były ustalone i nie dawały żadnych wątpliwości co do ich nastąpienia. Taki rodzaj literackiego utworu cechuje często brak rozwiniętej fabuły i konfliktu, a otwarte zakończenie jest jego nierzadkim zabiegiem.

W mandze i anime to styl pokazania historii, która jest ukazana w wyciętych urywkach życia głównych bohaterów, połączonych w spójną całość. Taka historia stara się pokazać codzienne życia postaci z rzadko, ale jednak występującymi elementami fantastycznymi lub fantastyczno-naukowymi. Slice of life jest przeważnie łączony ze scenami komediowymi, dramatycznymi i obyczajowymi.

Czy ta definicja nieco wam rozjaśniła, na czym polegają Okruchy życia? Nie? To myślę, że najlepiej będzie obejrzeć, jakieś naprawdę dobre anime związane z tym gatunkiem, by zrozumieć w całości, na czym on polega!

Kilka naprawdę dobrych anime Slice of life

kyoto animation hiring 990x534 1
World-wire
  • Toradora
71itbfkzr4l. ri

Jeżeli już przedstawiamy fajne animacje związane z Okruchami życia, nie można nie zacząć od takiego arcydzieła, jak Toradora. Anime opowiada o dwóch głównych bohaterach – Ryuujim Takasu, miłym chłopaku o groźnym spojrzeniu, którego wszyscy się boją dookoła oraz Taidze Aisace małej brązowowłosej dziewczynie o tygrysim temperamencie. Nasz męski bohater jest zakochany w najlepszej przyjaciółce Taigi, która ku jego szczęściu trafiła z nim do nowej klasy. Niestety jego szczęście szybko się kończy gdy do ich klasy trafia również Taiga, a nasz Ryuuji przez nieszczęśliwe zrządzenie losu bardzo jej podpada. Tak, więc jeżeli lubicie przezabawne sytuacje i barwne postacie nie możecie pominąć tego animca!

  • Barakamon
ZOBACZ TEŻ  Fandom, co to takiego? - Czy do niego należysz? - serialowy słownik
barakamon

Chyba nie ma lepszego przykładu na ukazanie najlepszych stron animacji spod tego gatunku niż Barakamon, który wciąga nas swoją spokojną, lecz bardzo intrygującą opowieścią o Seishuu Handzie. Nasz bohater podczas pewnej uroczystości uderzył bardzo szanowanego kaligrafa. W ramach zadośćuczynienia za ten godny pożałowania czyn został wysłany na wieś. Tyle że Seishuu Handa całe życie spędził w wygodnym mieście, więc takie życie na wsi może mu sprawić nie lada problem. Nie wspominając już nawet o lokalnych sąsiadach, którzy mu tego życia mogą wcale nie ułatwić. A więc! Czy nasz protagonista nauczy się życia na wsi? Przeżyje walkę z bezkarnie panoszącymi się insektami ? I uda mu się dogadać z sąsiadami, wiodąc dzięki temu spokojne życie? Dowiecie się, oglądając te wspaniałe anime!

  • Daily Lives Of Highschool Boys (Danshi Koukousei No Nichijou)
72326 danshi koukousei no nichijou 1070899

Jak widać na obrazku mamy tutaj przed sobą mega pozytywnie zakręcone show, które prezentuje nam w prześmiewczy sposób żywot japońskich licealistów. Każdy z odcinków serwuje nam przeróżne historie, które również pozwolą nam poznać głównych bohaterów serii. Jeśli narzekacie na nudę i typowe komedie, to zdecydowanie polecam wam obejrzeć Daily Lives Of Highschool Boys, ponieważ to prawdziwy terminator na nudę.

  • Violet Evergarden
violet evergarden novel manga anime characters

Do tej pory podałem wam dosyć radosne Slice of life, jednakże animacje spod tego gatunku, równie świetnie się sprawdzają w dramatycznych tonach. Violet Evergarden jest tego dobrym przykładem. To przepiękne, a zarazem smutne dzieło, które magnetyzuje nas swym graficznym wdziękiem, a rozczula prześliczną historią o tytułowej bohaterce. Nasza młoda Violet to była wojskowa, która nie zna nic poza linią frontu. Gdy wojna się kończy, zostaje ona zwolniona ze służby i zatrudnia się jako Samo zapamiętująca Lalka w firmie pocztowej. W trakcie zajmowania się listami Violet doświadczy i zrozumie rzeczy, które były dla niej dotychczas obce i niezrozumiałe. A wszystko po to, by zrozumieć słowa najbliższej jej osoby.

  • Anohana: The Flower We Saw That Day 
ZOBACZ TEŻ  Netflix anime – najlepsze 31 seriale anime na Netflix
aaaabyvvhhymyx5ay2be2rgphmjttnd4uv4szr3gsgmc2xuwoi7sybyfz2hm6oidwoqxjbfyftxktzttpjty2ymjvqm7uwhf
Netlifx

Anohana to zdecydowany must-watch dla fanów wyciskaczy łez. Cała akcja zaczyna się, gdy podczas jednego upalnego lata Jinta Yadomi widzi ducha zmarłej przyjaciółki z dzieciństwa o imieniu Menma. Z początku uważa on, że jest ona tylko zwidem spowodowanym nadmiarem stresu i upału. Jednak duch Menmy nie znika i zaczyna prosić Jintę o spełnienie jej życzenia. Niestety nie potrafi sobie ona przypomnieć, czym było owe życzenie. Wie natomiast, że zostanie ono spełnione tylko wtedy gdy cała ich paczka będzie znowu w komplecie. Jinta postanawia wziąć to na poważnie i zbiera całą swoją dawną grupę przyjaciół, by wspólnie z nimi spełnić ostatnie życzenie drogiej im przyjaciółki.

Podsumowanie

Slice of life jest według mnie jednym z najlepszych rodzajów anime i mang, gdyż w dosyć unikalny sposób potrafi nam przedstawić losy bohaterów. Mieszając go z innymi gatunkami jest w stanie nam dać naprawdę wyjątkowe serie, które pozostają z nami na długie lata. Zdecydowanie zachęcam was do zagłębienia się w więcej takich typu animacji i mang. No i oczywiście dajcie znać, czy udało mi się wam wyjaśnić kwintesencję Okruchów życia i czy się świetnie bawiliście, oglądając któreś z moich zestawień anime!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Leokadia

    thx

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze