Serialowy słownik: co to jest crossover?

}

Data: 31 marca 2021

a

Kategorie: Słownik

Crossover to sytuacja, gdy w jednym serialu lub filmie pojawiają się bohaterowie pierwotnie występujący w innych. Crossovery mogą być także krótkimi występami gościnnymi lub mogą zostać wykorzystane jako sposób zakończenia pewnych etapów seriali. Ponadto, mogą łączyć akcje kilku produkcji znajdujących się w jednym uniwersum.

Crossover – a po co to komu?

Najczęściej Croosovery są stosowane po to, aby przyciągnąć do kin lub przed ekrany wielbicieli tych filmów i seriali, które się ze sobą łączą. Najlepszymi przykładami crossovera w filmach są horrory takie jak: Freddy kontra Janson gdzie fabuła oparta jest na zjednoczeniu sił, a później na walce Freedy’ego Krugera (postać z serii Koszmar z ulicy Wiązów) z Jansonem Voorheesem (postać z serii Piątek,trzynastego). Innym dobrym przykładem crossovera może być film King Kong kontra Godzilla. To dzieło było już trzecią produkcją z Godzillą. Ciekawostką jest to, że reżyser tego filmu zrobił także pierwszą opowieść o Godzilli.

Crossover w komiksach i filmach animowanych

crossover

Terminu tego można również użyć w stosunku do komiksów. Przykładem takiego dzieła może być RoboCop versus The Terminator, który w latach 90-tych został wydany jako limitowana wersja 4 wydań komiksów. Wyprodukowali go: Frank Miller i Walt Simonson. Jest to najbardziej godny zobaczenia komiks, który warto znać.

Scalające kontynuacje inspirują nie tylko twórców horrorów czy komiksów, ale także filmów animowanych, którzy konfrontują ze sobą kreskówkowych i filmowych bohaterów. Taki zabieg został zastosowany w przypadku filmu Batman kontra Dracula czy Batman i Superman.

Crossovery w produkcjach Netflixa

Ostatnio nawet w serialach Netflixa o superbohaterach możemy zauważyć łączenia, stało się to w przypadku amerykańskiego serialu fantastycznonaukowego pt. Daredevill i Jessica Jones. W tych produkcjach nie tylko nawiązują do siebie. Łączy je także wspólna postać – pielęgniarki z lokalnego szpitala.

ZOBACZ TEŻ  Serial proceduralny - 4 jego cechy i przykłady serii - serialowy słownik

W drugim sezonie Daredevilla pojawił się Punisher, a także został dodany trzeci serial o postaci, którą znamy z Jessiki Jones, a konkretnie jej kochanek dostał swój serial (w komiksie są małżeństwem).

Co za dużo to niezdrowo?

W USA, a dokładniej w Chicago w 2016 roku leciały w tv równolegle 3 seriale, które były bardzo mocno powiązane ze sobą. Widz został wręcz zmuszony do obejrzenia wszystkich trzech seriali, ponieważ wątki zostały tak przedstawione w tych produkcjach, że są one niezrozumiałe bez obejrzenia kontynuacji w innym serialu. Mowa tutaj o serialach: Chicago Fire opowiadającym o strażakach z remizy 51, Chicago PD mówiącym o policjantach z tego samego miasta, a Chicago MED, który jest bardzo podobny do produkcji pt. Ostry dyżur – różni je tylko miasto, w którym pracują serialowi lekarze.

Ich fabuła opowiada o zamachu terrorystycznym. W jednym odcinku strażacy z Chicago Fire szukają rannych w gruzach budynku, natomiast w produkcji „Chicago PD trwa śledztwo i poszukiwanie sprawcy zamachu, o którym mowa w serialu o strażakach, a w projekcie nr 3, czyli w Chicago MED ofiary zamachu trafiają już do szpitala. W tym trzecim serialu całość wydarzeń pokazana została jako alternatywny obraz zamachu.

Crossovery w polskich serialach

Również w polskich produkcjach nie zabrakło tego typu łączeń. Miało to miejsce w jednym z specjalnych odcinków serialu „Świat według Kiepskich”, w którym wystąpiły postacie z innych bardzo znanych polsatowskich seriali: „Graczykowie” oraz „Miodowe Lata”. Crossover zobaczymy także w serialach „Zmiennicy” i „Alternatywy 4”. Akcja na moment koncentruje się na mieszkaniu po towarzyszu Winnickim, w bloku przy ulicy Alternatywy 4, co zostało wyraźnie zaakcentowane, naszym zdaniem samo to połączenie było jednak średnio udane. O pewnym nieudanym crossoverze w polskim serialu piszemy w naszym artykule: Ciekawostki z polskich seriali, o których być może nie wiedzieliście.

Najpopularniejsze światowe crossovery

Scooby-Doo/Supernatural

Chłopiec poznaje świat/Sabrina nastoletnia czarownica

Świat Raven/Nie ma to jak hotel/Hannah Montana

Brooklyn Nine-Nine/Jess i chłopaki

Pełna chata/Sprawy rodzinne

Przyjaciele/Szaleję za Tobą

szaleje

Właściwie wszystko, co związane z Arrowverse

arrowverse

Supergirl i Flash

flash

Skandal/Sposób na morderstwo

skandal

Podsumowanie

Crossover to jedno z najważniejszych pojęć w naszym serialowym słowniku. Mamy nadzieję, że dobrze wyjaśniliśmy jego definicję oraz zobrazowaliśmy na czym ten zabieg polega.

ZOBACZ TEŻ  Prequel, midquel, interquel, sidequel, sequel - tłumaczymy wszystkie "-quele" - serialowy słownik

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Tryniszewska

Uwielbia seriale, a zwłaszcza starsze telenowele. Mogłaby o nich pisać i rozmawiać godzinami. Obejrzała jak dotad wszystkie filmy i seriale ulubioną aktorką, Jennifer Aniston.