Serial limitowany – co to takiego?

}

Data: 24 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Pojęcia kolekcji czy edycji limitowanej za pewne są Wam znane, ale czy kojarzycie termin serial limitowany? To określenie, wywodzące się z angielskiego “limited series”, opisuje produkcję, która liczy sobie niewielką ilość odcinków. Nie jest to jednak produkcja zamknięta, bo posiada szansę na kontynuację w formie kolejnego sezonu. Aczkolwiek jego powstanie jest zależne od sukcesu pierwszej części. 

Parametry serialu limitowanego

Amerykańska Akademia Sztuk i Nauk Telewizyjnych określa serial limitowany jako program z dwoma lub więcej odcinkami o łącznym czasie trwania co najmniej 150 minut. Ponadto seria musi opowiadać pełną, niepowtarzalną historię, której fabuła lub główni bohaterowie nie przejawiają się już w kolejnych sezonach. 

Serial limitowany a miniserial

Te dwa rodzaje produkcji mogą wydawać się do siebie podobne, ale jednak różnią się czymś więcej niż tylko nazwą. Główną odmienną cechą jest możliwość odnowienia serialu limitowanego w mniejszej liczbie odcinków niż wymagana jest przy klasycznych zamówieniach na sezon. Oprócz tego miniserial, zgodnie ze swoją nazwą, zazwyczaj jest krótszy od serii limitowanej.

Rozwój seriali limitowanych

Możemy wyróżnić 3 podstawowe kierunki rozwoju seriali limitowanych. Pierwszy z nich ma korzenie w Stanach Zjednoczonych i specjalizuje się w krótkoterminowych programach typu reality, dramatach oraz serialach antologicznych, czyli takich w których każdy odcinek lub sezon jest o czymś innym.

Kolejny z kierunków serii limitowanych to wynalazek Ameryki Łacińskiej. Tego typu serial limitowany to powstały w latach 50. ubiegłego wieku, naśladowca formy i stylu amerykańskich oper mydlanych. Fabuła tych portugalskich czy hiszpańskich telenoweli kończy się wraz z ostatnim odcinkiem sezonu, co jak wiemy jest cechą charakterystyczną dla limited series.

ZOBACZ TEŻ  Oryginalne hobby serialowych bohaterów - 7 propozycji

Ostatnim typem seriali limitowanych jest ten pochodzący z Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy używają tego określenia zamiast nazwy miniserial. W brytyjskiej telewizji seriale funkcjonują podobnie jak latynoskie telenowele – czyli jako samodzielne serie, kończące się fabularnie na finałowym odcinku.

Przykłady seriali limitowanych 

Detektyw

Ten kryminalny serial antologiczny, który ma już 3 sezony, to świetna propozycja do obejrzenia. Jeśli lubisz thrillery, które zaskoczą Cię swoją inteligentnie przemyślaną fabułą, to musisz obejrzeć tę historię trojga przedstawicieli prawa i kryminalisty.

true detective - serial limitowany

The End of The F***ing World

To bazująca na komiksach Charlsa Forsmana historia dwójki zbuntowanych nastolatków, którzy uciekli z domów. Losy Jamesa, który uznaje siebie za psychopatę żądnego zabójstwa, oraz Alyssy – zakochanej w nim dziewczyny, możemy śledzić na platformie Netflix, w odcinkach około dwudziestominutowych.

the end of the f***ing world
Źródło: glamour

Fargo

Wyjątkowa seria uznawana za jedną z lepszych współczesnych produkcji w typie antologicznym. Choć kolejne sezony Fargo opowiadają inne historie, to są luźno powiązane poprzez jednakowe ulokowanie geograficzne akcji oraz nawiązania do oryginalnego źródła – filmu braci Coen z lat 90.

Fargo - serial limitowany

Czarnobyl

Serial, o którym na pewno słyszeliście, to jedna z lepiej ocenianych serii limitowanych. Produkcja, mająca premierę 2 lata temu w HBO, opowiada o rzeczywistej katastrofie jądrowej z tytułowego Czarnobyla. Historia zdarzenia i jego skutków, otrzymała wiele prestiżowych nagród, więc jeśli jeszcze nie widzieliście tego serialu, to zapamiętajcie go jako must-watch.

Czarnobyl Chernobyl
źródło: HBO

Gambit królowej

Ten serialowy hit, który zaraz po premierze bił rekordy oglądalności, również należy do gatunku serialu limitowanego. Historia Beth Harmon, zawarta w siedmio odcinkowej serii, stanowi inspirującą i wciągającą fabułę. Młoda szachistka, której nikomu nie trzeba przedstawiać, w ostatnim odcinku zamyka historię zmagań szachowych (ale i życiowych), wygrywając turniej i zostając mistrzynią świata.

gambit królowej - serial limitowany
źródło: Netflix

Czarne lustro

Wielokrotnie nagradzana produkcja, która zyskała ogromną popularność na Netflixie, to kolejny przykład wspominanej już antologicznej serii. Każdy odcinek znanego serialu opowiada inną historię, w której ludzie mierzą się z futurystycznymi technologiami i rozwojem cywilizacji. 

ZOBACZ TEŻ  Seriale dramaty - 10 produkcji, które warto zobaczyć
Black Mirror
Wyborcza.pl

American Horror Story

Ta znana seria również jest przedstawiona w konwencji antologicznej. Każdy z dziewięciu sezonów produkcji, stanowi osobną historię o całkowicie innej, żyjącej własnym życiem, fabule. Co ciekawe, niektórzy aktorzy pojawiają się w kilku sezonach tego horroru, ale zazwyczaj grają inne postaci, bo ich wcześniejsze wcielenia nie występują już w nowym scenariuszu.

american horror story

Serial limitowany – podsumowanie

Mam nadzieję, że nazwa “serial limitowany” już teraz nie jest tylko zamglonym pojęciem w Waszych głowach, a stanowi zrozumiały termin. Dajcie znać czy lubicie takie serie z ograniczoną liczbą odcinków, czy raczej przepadacie za serialowymi tasiemcami!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Anna

    Black Mirror wymiata …White Bear miejsce pierwsze

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.