Detektyw (ang. True Detective) – amerykański kryminalny serial telewizyjny emitowany przez HBO od 12 stycznia 2014 roku do 9 sierpnia 2015 roku. Polska premiera odbyła się 13 stycznia 2014 na kanale HBO Polska. Pomysłodawcą i scenarzystą serialu jest Nic Pizzolatto.

Każdy sezon True Detective to oddzielne historie i bohaterowie. Sezon pierwszy skupia się na losach dwóch detektywów: Rustina Cohla i Martina Harta. Bohaterowie pracują nad nowym morderstwem popełnionym 17 lat po zamknięciu śledztwa w sprawie podobnych morderstw w Luizjanie w latach 90. 

Akcja sezonu drugiego rozgrywa się w Kalifornii i pokazuje losy 4 głównych bohaterów: trzech policjantów i gangstera. Z kolei fabuła trzeciego sezonu serialu Detektyw rozgrywa się w centrum hrabstwa Ozark i opowiada o zbrodni, która przez trzydzieści lat nie została wyjaśniona.

Serial zachwycił widzów przede wszystkim oddaniem klimatu miejsc, w których się rozgrywa. Słoneczna Kalifornia jawi się jako swego rodzaju odpoczynek od szaroburej Luizjany. 

Na próżno można szukać w „Detektywie” szybkich zwrotów akcji i spektakularnych pościgów. Każdy sezon skupia się przede wszystkim na bohaterach oraz stopniowemu zawiązywaniu się akcji.