Serialowe antologie nie są nową koncepcją, ale w ostatnich latach zyskały dużą popularność. Po ten format najchętniej sięgają twórcy horrorów i science fiction, którzy chcą zaprezentować widzom jak najwięcej niesamowitych opowieści. Pomysł jest prosty – każdy odcinek lub każda seria to inna historia. Zwykle zmieniają się bohaterowie i scenerie. Mamy do czynienia z zamkniętą fabułą niezależną od reszty serialu.
Przy tak dużej liczbie powstających produkcji trudno wytrwać do końca przy jednej z nich. W tym właśnie tkwi piękno antologii – nie trzeba oglądać całości, by poznać kompletną historię. Jakimi tytułami warto się zainteresować? Poniżej znajdziecie zestawienie najlepszych serialowych antologii – mamy nadzieję, że przypadną Wam do gustu!
Spis treści
Fargo
Fargo to dramat kryminalny w konwencji czarnej komedii oparty na filmie braci Coen z 1996 roku. Każdy sezon podąża za nową historią, nowymi bohaterami i osadzony jest w innym czasie. Łączy je jednak element wspólny – zwykli ludzie, którzy robią przerażająco brutalne rzeczy pod presją. Serial jest niezwykle wciągający. Wyróżniają go precyzyjnie skonstruowana fabuła, charakterystyczny komizm i przepiękne kadry. To jeden z najlepszych programów telewizyjnych ostatnich lat i choć powstały już 3. sezony, w żaden sposób nie traci na jakości. Fargo przyciągnął wielu fenomenalnych aktorów, których występy są prawdziwą wisienką na torcie.
Gatunek: kryminał, dramat
Twórca: Noah Hawley
Obsada: Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Kirsten Dunst
Black Mirror (Czarne lustro)
Black Mirror to najsłynniejsza antologia Netflixa. Seria w każdym odcinku eksploruje ciemną stronę rozwoju technologicznego. Intrygujące historie, surrealizm połączony z realizmem oraz gorzkie zakończenia stały się jej wizytówką. Widzowie uwielbiają Black Mirror za poruszanie tematów prowokujących do myślenia oraz to, że każdy odcinek wymierza celnego kopniaka w emocje. W świecie serialu zderzają się innowacje techniczne i najciemniejsze ludzkie instynkty. Każdy z odcinków przybliża nowy wynalazek i konsekwencje jego zastosowania. Produkcja dobitnie pokazuje, że świat przyszłości niekoniecznie będzie radosny i kolorowy dzięki zdobyczom technologii.
Gatunek: science fiction, thriller, dramat
Twórca: Charlie Brooker
Obsada: Mackenzie Davis, Bryce Dallas Howard, Toby Kebbell, Domhnall Gleeson, Jessica Brown Findlay
Detektyw
Poszczególne sezony serialu są od siebie niezależne. Mają oddzielne zespoły aktorów, inne postacie i scenerie. Format antologii pozwolił z pewnością na przyciągnięcie gwiazd wielkiego formatu takich jak Matthew McConaughey, które nie byłyby zainteresowane grą w kilkusezonowych produkcjach. Czego można spodziewać się po produkcji? Każda seria przybliża historię śledztwa. Akcja trzeciego sezonu toczy się w Ozark w trzech różnych okresach czasowych. Obserwujemy w nim, jak dwóch detektywów policji stanowej prowadzi dochodzenie w sprawie makabrycznej zbrodni z udziałem dwóch zaginionych dzieci.
Druga seria – znacznie słabsza od pozostałych – skupia się na trzech detektywach ze współpracujących ze sobą wydziałów policji badających serię przestępstw powiązanych z zabójstwem skorumpowanego polityka z Kalifornii. Sezon pierwszy to z kolei mroczny, zgrabnie napisany przypadek telewizyjnego Southern Gothic. Osadzony na bagnach Luizjany koncentruje się na zabójstwach powiązanych z tajemniczym kultem. Pierwotnie był skonstruowany jako powieść, dlatego jest tak wielowarstwowy i dobrze przemyślany. Daje pogłębiony obraz dwóch głównych bohaterów i ich podróży w poszukiwaniu odkupienia. To jedno z największych osiągnięć w historii telewizji, dlatego koniecznie trzeba go nadrobić, jeżeli jeszcze nie widziało się Matthew McConaugheya i Woody’ego Harrelsona w akcji!
Gatunek: kryminał, dramat
Twórca: Nic Pizzolatto
Obsada: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Mahershala Ali
Terror
Horror zapakowany w wybitne aktorstwo i sprawnie wywoływane poczucie narastającego zagrożenia jest niebywale klimatyczną, porywającą opowieścią. W jego powstanie zaangażowali się aktorzy znani z takich hitów jak Gra o tron czy Mad Men. Pierwszy sezon koncentruje się na niebezpiecznej ekspedycji Królewskiej Marynarki Wojennej na nieznane terytorium. Załogi dwóch statków próbują odkryć Przejście Północno-Zachodnie. W obliczu zdradliwych warunków, ograniczonych zasobów, malejącej nadziei i strachu przed nieznanym załoga zostaje zepchnięta na skraj człowieczeństwa. Uwięzieni w arktycznym lodzie i odizolowani od reszty świata, zmagają się nie tylko z żywiołami, ale też z samymi sobą.
Podczas gdy pierwszy sezon jest wybitny, drugi okazał się nieco słabszy. Skupiono się w nim na opowieści o duchach rodem z Dalekiego Wschodu. Akcja drugiego sezonu rozgrywa się podczas II wojny światowej. Prezentuje opowieść o dziwacznych śmierciach naruszających spokój japońsko-amerykańskiej społeczności oraz o poszukiwaniu własnej tożsamości. Obserwujemy mniej znaną część historii USA – przymusowe przesiedlenia ludności do specjalnych obozów. Realna groza miesza się więc tą rodem z ludowych podań.
Gatunek: horror, dramat historyczny
Twórcy: David Kajganich, Max Borenstein, Alexander Woo
Obsada: Jared Harris, Tobias Menzies, Derek Mio
Castle Rock
Akcja kolejnych sezonów serialu rozgrywa się w tytułowym fikcyjnym miasteczku stworzonym przez Stephena Kinga. Mimo osadzenia w tym szczególnym miejscu akcji, historie nie pochodzą z żadnego z dzieł pisarza. Serial luźno nawiązuje do jego dorobku, prezentując liczne odwołania i podążając śladem znanych postaci. Jest jednak zupełnie nową opowieścią, przerażającą w stylu mistrza grozy. W pierwszym sezonie śledziliśmy upiorną historię Deavera i Dzieciaka. W drugim przyglądamy się losom młodej Annie Wilkes znanej z Misery. Serial spodoba się nie tylko fanom Stephena Kinga, ale też miłośnikom wyrafinowanych strasznych opowieści.
Gatunek: horror, fantasy
Twórcy: Sam Shaw, Dustin Thomason
Obsada: Bill Skarsgård, Sissy Spacek, Lizzy Caplan
Strefa mroku
Strefa mroku to jedna z pierwszych telewizyjnych antologii. Każdy odcinek opowiadał zupełnie inną historię. Prezentował fabuły pochodzące z różnych gatunków – od fantasy przez science fiction po horror. Stał się niezwykle popularny i wprowadził wiele intrygujących motywów do popkultury. W klasycznym hicie zwykli ludzie znajdowali się w zdumiewających okolicznościach. Początkowo Strefa mroku była realizowana pod koniec lat 50. Następnie wznawiano ją w latach 90. i na początku 2000. Ostatnia kontynuacja powstała w 2019 roku.
Gatunek: horror, science fiction, dramat
Twórca: Rod Serling
Obsada: Leonard Nimoy, Robert Duvall, Robert Redford
Miłość, śmierć i roboty
Ta niezwykła kolekcja animowanych filmów krótkometrażowych obejmuje różne gatunki, w tym science fiction, fantasy, horrory i komedie. Jej głównym tematem są – tak, zgadliście – miłość, śmierć i roboty. Serial to przeróbka filmu z 1981 roku, Heavy Metal. Fincher i Miller pracowali nad nim od dawna. Produkcja zagłębia się w motywy przemocy i seksualności. Kolejne odcinki antologii powiązano podobnymi tematami, lecz nie stanowią one swoich kontynuacji. Epizody nie liczą więcej niż 20 minut, dlatego łatwo się je ogląda. Chociaż tematy, po które sięga serial, nie należą do lekkich, dzięki krótkiej formie można bez trudu się z nimi zmierzyć. Ponadto dzięki zróżnicowaniu odcinków każdemu uda się znaleźć coś dla siebie.
Gatunek: animacja, science fiction, horror
Twórca: Tim Miller
Obsada: Topher Grace, Gary Cole, Mary Elizabeth Winstead (użyczyli głosu)
Gęsia skórka
Kultowa już seria, która straszyła nas w dzieciństwie, jest antologią obejmującą adaptacje aż 43 książek R.L. Stine’a. Z urokiem ożywiała ulubione opowieści czytelników. Gęsia skórka rozgrywa się w dziwnej rzeczywistości, w której regularnie zdarzają się niezwykłe zdarzenia. W każdym odcinku pewna postać lub postaci (zwykle nastolatki) muszą przetrwać przerażające, niebezpieczne sytuacje. Opowieści bywają straszne lub po prostu dziwaczne. Potwory i zjawiska nadprzyrodzone są tutaj normą. Ciągle zmieniająca się fabuła utrudnia przewidywanie tego, co nastąpi. Każda historia ma na celu przestraszenie widza, lecz nagromadzone napięcie często rozładowuje się tutaj sympatycznym humorem. Starsi mogą obejrzeć Gęsią skórkę, by powspominać, a młodsi, by zobaczyć, czego bali się ich rodzice.
Gatunek: horror
Twórca: R. L. Stine
Obsada: R.L. Stine, Kathryn Short, Cody Jones
Opowieści z krypty
Antologia historii pochodzących bezpośrednio ze stron słynnych komiksów EC z lat 50. to wybuchowa mieszanka krwi, wnętrzności i wisielczego humoru. Jej najlepszym aspektem jest uroczy, gnijący gospodarz, Strażnik Krypty. Jego rechot niezmienne kojarzy się z tą pamiętną serią. W serialu wystąpiło wiele filmowych sław – Kirk Douglas, Brad Pitt, Demi Moore czy Tom Hanks. Opowieści ociekały przemocą, dreszczykiem i seksem. Były dziwne, tandetne i wprost tryskały zabawą. Nadal pozostają liderem na liście guilty pleasures polecanych szczególnie w sezonie halloweenowym.
Gatunek: horror, czarna komedia
Twórca: Steven Dodd
Obsada: John Kassir, Miguel Ferrer, Patricia Arquette
American Horror Story
American Horror Story z powodzeniem spopularyzował format horroru antologicznego. Z każdym sezonem zanurza się w inną historię. Bohaterowie kolejnych opowieści poruszają się po nawiedzonych domach, porzuconych szpitalach, sabatach czarownic, freak showach, złych hotelach i innych przerażających miejscach. Serial naznaczony szczególnym stylem Ryana Murphy’ego w każdej odsłonie ma swój motyw przewodni. Zyskuje też nową czołówkę, będącą miniaturowym dziełem sztuki. Chociaż w kolejnych sezonach zmieniają się postacie, obsada pozostaje niezmienna (z nielicznymi wyjątkami).
Gatunek: horror, dramat
Twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk
Obsada: Jessica Lange, Evan Peters, Sarah Paulson
American Crime Story
Seria skupia się na najgłośniejszych zbrodniach, które wstrząsnęły Ameryką. W pierwszym sezonie przybliża proces O.J.’a Simpsona, transmitowany w telewizji 25 lat temu. Druga seria skupia się na zabójstwie Gianniego Versace. Produkcja cieszy się uznaniem krytyków i sympatią fanów, dlatego powstaną dwie kolejne części. Trzecia opowie o zbrodniach związanych z huraganem Katrina, a czwarta o skandalu seksualnym z udziałem Billa Clintona i Moniki Lewinsky.
Gatunek: dramat, biograficzny
Twórca: Ryan Murphy
Obsada: Cuba Gooding Jr., John Travolta, Sarah Paulson
Krzyk
Ta nowoczesna adaptacja zaliczana do franczyzy Krzyk, oparta na klasycznej serii horrorów o tej samej nazwie, zaczyna każdy sezon od nowego zabójcy grasującego na wolności. Akcja pierwszych dwóch sezonów rozgrywa się w miasteczku Lakewood, trzeci – w Atlancie. Główną bohaterką pierwszej serii jest Emma Duval. Nastolatka i grupa jej przyjaciół doświadczają prześladowań ze strony tajemniczego zabójcy szukającego zemsty za złe traktowanie i śmierć innego seryjnego zabójcy, Brandona Jamesa, wygnanego niegdyś z miasta. Krzyk jest krwawym hołdem dla kina Wesa Cravena. Jego najmocniejszą stroną wydaje się nostalgia za swoimi filmowymi poprzednikami, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę brak naprawdę interesujących postaci i scenariuszy.
Gatunek: horror
Twórcy: Jill Blotevogel, Dan Dworkin, Jay Beattie, Brett Matthews
Obsada: Willa Fitzgerald, John Karna, Bex Taylor-Klaus
Electric Dreams
Ta antologiczna seria science fiction z niezależnymi epizodami oparta jest na dziełach Philipa K. Dicka, twórcy Czy androidy śnią o elektrycznych owcach? i Raportu mniejszości. Serial koncentruje się na rozmaitych punktach styku między rzeczywistością a fantazją, a także na tym, co to znaczy być człowiekiem. Mimo podobnej koncepcji do innej antologii sci-fi, Czarnego lustra, Electric Dreams nigdy nie stał się równie popularny. A szkoda, bo zdecydowanie warto go obejrzeć. Seria jest niezwykle wciągająca.
Gatunek: science fiction, thriller
Twórcy: Ronald D. Moore, Michael Dinner
Obsada: Bryan Cranston, Steve Buscemi, Geraldine Chaplin
Pokój 104
Jay i Mark Duplass połączyli siły, aby stworzyć tę serię antologii dla HBO. Akcja serialu osadzona jest w przeciętnym amerykańskim hotelu. Możemy poznać historie wielu gości przechodzących przez tytułowy pokój. Każdy odcinek ma swój gatunek i motyw przewodni, od komedii do horroru. Historie są bardzo różne, przy czym struktura antologii została wykorzystana bardzo umiejętnie. Fabuły obejmują między innymi opowieść o opiekunce, która ma pilnować dziwnego chłopca, o dostawcy pizzy angażującym się w kłótnię pary czy o przygnębionym gościu hotelu, szukającym rady u ducha. To, w jaki sposób rozwinie się akcja, jest nieprzewidywalne, dlatego oglądanie Pokoju 104 okazuje się taką frajdą.
Gatunek: horror, thriller, dramat
Twórcy: Mark Duplass, Jay Duplass
Obsada: Jennifer Lafleur, Jenny Leonhardt, Michael Chandler
Czy boisz się ciemności?
Tak, Czy boisz się ciemności jest programem dla dzieci i nastolatków. Myślę jednak, że z radością obejrzą go i starsi widzowie, wspominając swoje pierwsze spotkanie z horrorem. Oczywiście, oglądając serię dzisiaj, zauważymy, że program się zestarzał i stracił wiele ze swojej magii. Jednak wciąż będzie to świetna propozycja na rodzinny seans z dreszczykiem. Przypomnimy sobie straszne opowieści i to, co nie pozwalało nam zasnąć, gdy byliśmy dziećmi. A przerażało już samo intro, znacznie bardziej upiorne niż czołówka Gęsiej skórki.
Gatunek: horror, fantasy, dramat
Twórcy: D. J. MacHale, Ned Kandel
Obsada: Jodie Resther, Daniel DeSanto, JoAnna Garcia
Slasher
Jak dotąd powstały 3 sezony tej kanadyjskiej serii. Każdy koncentruje się wokół innego miasta, postaci, fabuły i zupełnie nowego seryjnego zabójcy terroryzującego wszystkich dookoła. Zasadniczo celem serialu było tworzenie kolejnych wielowątkowych opowieści w stylu slasherów. Dla tych, którzy lubią ten krwawy podgatunek horroru, produkcja okaże się strzałem w dziesiątkę. Slasher zawiera mnóstwo motywów pochodzących z filmów w stylu Halloween czy Piątek, trzynastego. Wszystkie pławią się w litrach krwi. Można powiedzieć, że to propozycja wyłącznie dla koneserów.
Gatunek: horror, dramat
Twórca: Aaron Martin
Obsada: Katie McGrath, Brandon Jay McLaren, Steve Byers
Easy
Easy to komediowa antologia, którą można oglądać w serwisie Netflix. Opowiada o grupie ludzi żyjących w Chicago. Każdy odcinek opowiada nową historię, choć niektórzy bohaterowie kilkukrotnie pojawiają się na ekranie. Przyglądamy się więc losom dwóch braci próbujących założyć nielegalny browar, małżeństwu z długim stażem, pragnącemu urozmaicić swoje pożycie, sąsiadach próbujących dowiedzieć się, kto kradnie ich pocztę czy parze decydującej się spróbować otwartego związku. To jednak tylko niektóre z opowiedzianych historii. Półgodzinne odcinki ogląda się łatwo i przyjemnie, zapoznając się ze zróżnicowaną tematyką. Projekt przyciągnął wiele gwiazd, takich jak Orlando Bloom, Zazie Beetz, Dave Franco, Aya Cash, Gugu Mbatha-Raw, Aubrey Plaza i Sophia Bush. Serial został doceniony przez krytyków i publiczność za wciągające historie i chemię między aktorami.
Gatunek: dramat, komedia
Twórca: Joe Swanberg
Obsada: Dave Franco, Kate Micucci, Gugu Mbatha-Raw
Mistrzowie horroru
Ideą leżącą u podstaw stworzenia tej serialowej antologii było połączenie najlepszych reżyserów z najlepszymi autorami działającymi w ramach tego szczególnego gatunku w celu realizowania krótkich minifilmów. Poszczególne odcinki rzeczywiście przypominają kinowe fabuły. Trzeba zaznaczyć, że twórcy realizowali swoje dzieła, nie poddając się cenzurze. W związku z tym w ich epizodach jest tyle krwi, przemocy, nagości i wulgaryzmów, ile tylko udało się zmieścić. Mistrzowie horroru to gratka dla fanów Cravena i Carpentera. Mamy w nim opowieści o potworach, duchach i podróże do niesamowitych miejsc, czyli wszystko to, z czego słynie kino grozy lat 70. i 80. Niektóre odcinki można zaklasyfikować do gatunku „tak złych, że aż dobrych”, co sprawia, że warto przysiąść do nich z piwem, miską popcornu i grupą znajomych w zabawowych nastrojach.
Gatunek: horror, thriller
Twórca: Mick Garris
Obsada: Karen Elizabeth Austin, J. Winston Carroll, Miho Ninagawa
Antologie telewizyjne to format, który w ostatnich latach wrócił do łask. Pozwalają one na opowiedzenie zamkniętych historii bez obaw o zbytnie skomplikowanie scenariusza i męczące przedłużanie wątków na następne sezony, licząc, że dana stacja nadal będzie sponsorować tworzenie kolejnych odcinków. Antologie polecamy zarówno tym, którzy lubią spójne i zwięzłe opowieści, jak i osobom oglądającym seriale sporadycznie, niezamierzającym spędzać zbyt wiele czasu przed ekranem. Myślę, że spośród wyżej opisanych propozycji uda się Wam znaleźć coś ciekawego.
Czy macie swoje ulubione serialowe antologie? A może pominęłam w zestawieniu jakąś ciekawą produkcję, którą warto by było omówić? Dajcie znać w komentarzach!
„Gęsia skórka” to mój ulubiony horror dzieciństwa ? To chyba właśnie dzięki niemu zaszczepiła się we mnie miłość do tego gatunku filmowego ??