Czarnobyl to pięcioodcinkowy miniserial produkcji brytyjsko-amerykańskiej stworzony przez Craiga Mazina, wyreżyserowany przez Johana Rencka. Serial przedstawia fabularyzowaną historię katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Film częściowo został oparty na książce Swiettłany Aleksijewicz pt. Krzyk Czarnobyla. 

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy. Ponadto rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej. 

Miniserial Czarnobyl śledzi losy kilku postaci: Walerija Legasowa (Jared Harris), wiodącego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Z kolei Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. W roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora. zobaczymy Emily Watson. 

Zdjęcia do serialu zrealizowano na Litwie w okresie od kwietnia do maja 2018 r. oraz w czerwcu w Kijowie. Większość badań terenowych jednostek elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce w nieczynnej od 2009 roku Ignalińskiej Elektrowni Atomowej, która ma reaktory tego samego typu, co elektrownia jądrowa w Czarnobylu. Sceny w mieście Prypeć zostały zrealizowane w Wilnie, w rejonie Fabijoniškės.