Serial proceduralny – 4 jego cechy i przykłady serii – serialowy słownik

j

Autor: Klaudia

}

Data: 26 maja 2021

a

Czy słyszeliście kiedyś o takim terminie jak serial proceduralny? Czy zastanawialiście się, co on oznacza? Jeśli tak, to jesteście w idealnym miejscu, aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości z nim związane! W tym wpisie zaprezentujemy wam definicję serialu proceduralnego, jego cechy charakterystyczne, jak również przedstawimy serie, które wpisują się w ten gatunek – zarówno te starsze, które kojarzy większość z nas, jak i te nowsze, z którymi warto się zapoznać!

Serial proceduralny – co to takiego?

Serial proceduralny to seria, która koncentruje się na sposobach działania organów ścigania, ustawodawczych i sądowych, jak również pracy lekarzy – prezentuje rozwiązywane przez nich sprawy. Można w ten sposób wyodrębnić kilka rodzajów takich seriali – wśród nich występują medyczne, policyjne czy prawnicze serie.

Zwykle każdy odcinek prezentuje odmienną historię. W jego ramach widzowie zapoznawani są z określonym problemem, następuje rozwój wydarzeń i jego badanie, a następnie całość fabuły ulega rozwiązaniu – w związku z tym nie występuje tutaj konieczność oglądania całości serii, aby zrozumieć daną opowieść. Widać tutaj tym samym pewną schematyczność – każdy odcinek posiada taką samą budowę.

Serial proceduralny – cechy charakterystyczne:

 • ukazuje sposób działania organów ścigania, prawników lub lekarzy,
 • sprawy rozwiązywane są przez grupę ekspertów w swej dziedzinie,
 • każdy odcinek przedstawia odmienną historię,
 • opowieść prezentowana jest wedle określonego schematu.

Kryminalne seriale proceduralne

Jednym z najpopularniejszych rodzajów seriali proceduralnych jest ten kryminalny. Każdy odcinek prezentuje podobną strukturę – na początku widzom ukazywane jest popełnienie bądź wykrycie przestępstwa, wynikające z tego śledztwo, a następnie pod koniec odcinka można obserwować aresztowanie lub skazanie sprawcy.

CSI: Kryminalne Zagadki Las Vegas

Ten serial proceduralny miał swą premierę ponad dwadzieścia lat temu – w 2000 roku. Prezentuje on pracę detektywów działu policji, którzy przy pomocy najnowszych technologii rozwiązują najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Co ciekawe, scenariusz powstał w oparciu o prawdziwe materiały dowodowe i raporty organów ścigania! Seria otrzymała wiele nagród, jak również nominacji – między innymi za najlepszy serial dramatyczny czy najlepsze efekty specjalne.

csi las vegas

CSI: Kryminalne Zagadki Miami

Ta seria rozpoczęła swą produkcję w 2002 roku, natomiast zakończyła ją dziesięć lat później – w 2012. Amerykański serial kryminalny składa się z dziesięciu sezonów i jest swego rodzaju spin-offem podobnej serii, która jednak rozgrywa się w Las Vegas. W głównej roli serialu o odkrywaniu prawdy dotyczącej najbardziej zatrważających krew w żyłach zbrodni można ujrzeć Davida Caruso. Ta seria kryminalna również otrzymała wiele nagród – została wyróżniona za najlepszy montaż muzyki i najlepsze zdjęcia w serialu kręconym przy użyciu jednej kamery.

CSI: Miami

CSI: Kryminalne Zagadki Nowego Jorku

Seria o rozwiązywaniu kryminalnych zagadek cieszyła się tak dużym zainteresowaniem widzów, że stworzono jej kolejny spin-off. Tym razem jednak akcja rozgrywa się na ulicach miasta, które nigdy nie śpi – Nowego Jorku. Najbardziej charakterystycznymi postaciami, które możemy zobaczyć w trakcie seansu tej serii jest Stella Bonaser, która nie wyobraża sobie życia bez pracy, oraz Mac Taylor, szef kryminalistycznego laboratorium. Wraz z doświadczonym, pełnym zaangażowania zespołem rozwiązują oni kolejne sprawy.

CSI: NY

Kości

Bones to serial proceduralny oparty na książkach Kathy Reichs – znanej i cenionej amerykańskiej antropolożki klinicznej. Seria opowiada o doktorce Brennan, która rozwiązuje zagadki kryminalne dzięki swym zdolnościom do odczytywania wskazówek pozostawionych na kościach. Nierzadko pomaga jej w tym agent specjalny FBI – Seeley Booth.

Kości - Bones

Aniołki Charliego

Charlie’s Angels w latach 70. ubiegłego wieku bił rekordy oglądalności. Wyprodukowano 115 odcinków tej serii, składających się na 5 sezonów. Serial przedstawia historię trzech absolwentek Akademii Policyjnej – sprytnej Kelly Garrett, temperamentnej Jill Munroe oraz inteligentnej Sabriny Duncan. Pracują one w detektywistycznej agencji, której właścicielem jest tajemniczy milioner – kobiety nigdy go nie widziały, znają jedynie jego głos. Aniołki walczyły z przestępcami, budując obraz kobiet zdecydowanych, silnych, niebywale inteligentnych oraz samowystarczalnych.

ZOBACZ TEŻ  Slice of life – Okruchy życia – Serialowy słownik Anime
Aniołki Charliego - serial proceduralny

Zabójcze umysły

Criminal Minds to serial proceduralny, który opowiada o niezwykłej grupie profilerów, którzy analizują umysły najbardziej niebezpiecznych seryjnych morderców, jak również poświęcają uwagę pojedynczym, przerażającym występkom. Określają oni charakterystykę ofiar, wykorzystują poszlaki w celu dopasowania sposobu działania zbrodniarzy do spraw z przeszłości, a także przeprowadzają analizy psychologiczne. Wszystko to po to, aby przewidzieć kolejne ruchy przestępców zanim ci ponownie uderzą.

Zabójcze Umysły

Prawo i porządek

Law & Order przedstawia opowieść o grupie detektywów z Nowego Jorku, którzy są niezwykle oddani swej pracy. Prowadzą oni dochodzenia w przestępstwach na tle seksualnym, Serial podzielony jest na dwie części: pierwsza dotyczy samego dochodzenia oraz zatrzymania podejrzanego przez policję, natomiast druga ukazuje działania prokuratury na Manhattanie. Warto wspomnieć o tym, że przedstawione w serii historie nierzadko opierają się na prawdziwych sprawach, które trafiały na pierwsze strony gazet.

law & order

Sherlock

Ten serial proceduralny to uwspółcześniona interpretacja opowiadań o niezwykłym detektywie autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Jest on dostępny na platformie Netflix! Serial prezentuje przygody błyskotliwego Sherlocka i jego pomocnika Johna Watsona – lekarza wojskowego, który niedawno wrócił z wojny. Mężczyźni są swymi przeciwieństwami, różnią się od siebie wszystkim, ale być może to właśnie dlatego tworzą tak niezwykle zgrany zespół. Rozwiązują oni wspólnie najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Jeśli lubicie takie seriale z tajemnicą, to zapraszamy do naszego wpisu, gdzie znajdziecie więcej takich serii!

Sherlock
Źródło: Netflix

Medyczne seriale proceduralne

Wydarzenia medycznych seriali proceduralnych koncentrują się w środowisku medycznym – szpitalu czy też karetce pogotowia. Każdy odcinek prezentuje widzom historię, gdzie lekarze muszą zdiagnozować pacjentów, których objawy były wcześniej niespotykane. Muszą oni stawić czoła niewyjaśnionym dotąd przez innych specjalistów chorobom i uratować życie swych pacjentów.

Dr House

Dr House to serial proceduralny, który cieszył się ogromną oglądalnością i wciąż pozostaje w sercach milionów. Opowiada on o cynicznym lekarzu, który robi wszystko, aby zdiagnozować najbardziej zagadkowe przypadki chorób. Pomaga mu w tym kadra młodych lekarzy, których charakteryzuje ogromne zaangażowanie i pasja – stanowią oni kontrast w stosunku do ponurego, sarkastycznego doktora House’a. U boku głównego bohatera można również zobaczyć jego najlepszego przyjaciela – Jamesa Wilsona, niezwykle empatycznego onkologa.

Dr House

Chirurdzy

Grey’s Anatomy rozpoczął swą emisję w 2005 roku. Skupia się on na życiu zawodowym, jak również osobistym pięciu stażystów chirurgów oraz ich przełożonych. Przeżywają oni razem chwile szczęścia, a także momenty pełne smutku. Dodatkowo, każdy z bohaterów posiada swe własne sekrety, które wraz z rozwojem fabuły zaczynają wychodzić na światło dzienne.

Grey's Anatomy

The Good Doctor

The Good Doctor to serial proceduralny będący adaptacją południowokoreańskiej serii. Opowiada on o młodym chirurgu z autyzmem i zespołem sawanta, dzięki któremu posiada ponadprzeciętne zdolności. Mężczyzna rezygnuje ze spokojnego wiejskiego życia, aby dołączyć do oddziału chirurgicznego w prestiżowym szpitalu. Shaun ratuje życie kolejnych pacjentów pokazując przy tym wszystkim, którzy w niego wątpili, że nie ma żadnych przeszkód, które uniemożliwiłyby mu zostanie dobrym doktorem.

ZOBACZ TEŻ  9 najlepszych, kultowych piosenek z czołówek seriali, które na pewno znasz
The good doctor

Prawnicze seriale proceduralne

Kolejnym rodzajem serialu proceduralnego jest ten prawniczy – serie tego typu poruszają w każdym odcinku nową sprawę, z którą musi się zmierzyć grupa prawników. Zabierają one widzów na sale sądową czy do kancelarii prawnych, gdzie analizowane są najbardziej skomplikowane, interesujące przypadki przestępstw.

Kancelaria adwokacka

Głównym bohaterem The Practice jest Bobby Donnell, który prowadzi własną firmę prawniczą. Musi się on nieprzerwanie mierzyć z kolejnymi moralnymi dylematami – broni najbardziej bezlitosnych morderców czy gwałcicieli, jak i innych zbrodniarzy. Ten serial proceduralny pozwala widzom na wgląd w praktyki prawnicze i związane z tym relacje zawodowe, ale także odsłania życie osobiste prawników.

The practice
Źródło: Amazon.com

W garniturach

Suits to zabawny, pełny niebanalnych dialogów serial proceduralny dostępny na platformie Netflix. Jego akcja skupia się na firmie prawniczej, która odnosi niemałe sukcesy. Zarządzana jest ona przez Jessicę Pearson, która w doskonały sposób kontroluje swych podwładnych – między innymi nieustannie szukającego pochwał u przełożonych Louisa Litta oraz błyskotliwego, egoistycznego Harveya Spectora. Do ich miejsca pracy trafia niezwykle bystry mężczyzna o imieniu Mike – posiada on doskonałą fotograficzną pamięć. Firma Jessicy zatrudnia jednak jedynie prawników z Uniwersytetu Harvarda – Michael został zmuszony do rezygnacji ze studiów w wyniku przyłapania na rozwiązywaniu testów w imieniu innych studentów. Czy prawda wyjdzie na jaw i zostanie on zwolniony?

Suits

Sposób na morderstwo

Jak popełnić przestępstwo doskonałe, aby nie zostać przyłapanym? Wszystko na ten temat prezentuje profesor Annalise Keating podczas swych wykładów z prawa karnego. Co roku wybiera ona grupę najzdolniejszych studentów, którzy otrzymują szansę, by wziąć udział w stażu w jej kancelarii. Jeden wypadek jednak zmienia życie zarówno prawniczki, jak i jej podopiecznych – muszą oni wykorzystać w praktyce wszystko, czego dowiedzieli się podczas zajęć.

Sposób na morderstwo - serial proceduralny
Źródło: filmweb.pl

Your Honor

Your Honor to serial proceduralny, który opowiada o historii syna znanego i szanowanego sędziego z Nowego Orleanu. Nastolatek doprowadza do potrącenia innego nieletniego chłopaka – początkowo jego ojciec namawia go do zgłoszenia się na policję, jednak zmienia zdanie, kiedy dowiaduje się, że ofiarą był syn wysoko postawionego członka lokalnej mafii. Sędzia próbuje pozbyć się dowodów obciążających swego potomka, jednak prowadzi to do tragicznych konsekwencji dla innego nastolatka.

Your Honor

Jaki jest wasz ulubiony serial proceduralny?

To już koniec naszego wpisu! Mamy nadzieję, że rozwialiśmy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego rodzaju serii. Macie swój ulubiony serial proceduralny? Czy może żaden nie przypadł wam do gustu? Koniecznie dajcie znać!

Szukacie innych pojęć ze słownika serialowego? Mamy na to całą kategorię!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

 1. Marek

  Sposób na morderstwo nie jest proceduralne. Po fachową wiedzę zapraszam do artykułów Artur Borowieckiego

  Odpowiedz
  • Magdalena Bród

   Marku, z całym szacunkiem, ale nie zgadzam się z Twoją opinią. Sposób na morderstwo posiada cechy serialu proceduralnego, bo w każdym odcinku mamy inną sprawę, która się rozwiązuje.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze