Gambit królowej to amerykański miniserial, liczący siedem odcinków. Został stworzony przez Scotta Franka i Allana Scotta, którzy oparli scenariusz na powieści o tym samym tytule, autorstwa Waltera Tevisa, wydanej w 1983 r. Serial swoją premierę miał 23 października 2020 r. na platformie Netflix. Każdy odcinek trwa około 60 min i przedstawia fabułę, klasyfikowaną w gatunek dramatu.

Serial przedstawia losy osieroconej Beth, która trafia do sierocińca. Tam odkrywa swój talent i zamiłowanie do szachów, ale także uzależnia się od tabletek. Pozostałe odcinki pokazują jak z małej dziewczynki, wyrasta genialna szachistka, która zmaga się z nałogiem oraz ze zdominowanym przez mężczyzn światem zawodowych szachów.

W rolę głównej bohaterki wcieliła się Anya Taylor-Joy. Ważną postacią był również główny przeciwnik Beth – pochodzący z rosji Vasily Borgov, którego zagrał polak, Marcin Dorociński. Serial zachwyca również pod względem ścieżki dźwiękowej, która przenosi widza w lata 60. i oferuje utwory głównie z gatunków: rock and roll, pop oraz jazz. O odpowiedni klimat zadbały też scenografia i kostiumy, które z idealną precyzją odwzorowały modę i charakter tamtych lat, jednoczenie nie przytłaczając fabuły serialu.

Gambit królowej spotkał się z pozytywnym odbiorem przez krytyków oraz dostał nominacje i wygrane w Złotych globach, w kategoriach: “Najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny” oraz “Najlepsza aktorka w serialu limitowanym lub filmie telewizyjnym”.