Dom z papieru (org. La casa de papel) to hiszpański serial sensacyjny z 2017 roku wyprodukowany przez kanał Antena 3. Oryginalna wersja produkcji składa się z piętnastu 70-minutowych odcinków. Wersja udostępniona w serwisie Netflix została przemontowana i składa się z dwudziestu dwóch odcinków po ok. 45-minutowych.

Fabuła serialu Dom z papieru opowiada o człowieku, ukrywającym się pod pseudonimem “Profesor” (Álvaro Morte). Tajemniczy Profesor kompletuje ośmioosobowy zespół, składający się tylko z przestępców. Każdy członek grupy posiada inne umiejętności. Celem jest dokonanie skoku stulecia, czyli obrabowanie Hiszpańskiej Mennicy Królewskiej. Kwota? 2,8 miliarda euro. 

Banda złodziei w Dom z papieru powiela filmowe schematy. Bowiem poznajemy wrażliwego hakera Rio, mięśniaki Oslo oraz Helsinki, twardego glinę Raquela Murillo czy femme fatale Tokio.

W napadzie dowodzonym przez Profesora chodzi o to, żeby zawsze być o krok przed policją, a także przekonać do siebie opinię publiczną. W tym celu główny mózg operacji obmyśla zasady – bez zabijania, bez nazwisk czy osobistych relacji. Jak możemy się domyślić wkrótce wszystkie zostaną złamane. Mimo wysiłków Profesora nie wszystko przebiega zgodnie z planem.

W serialu Dom z papieru występują: Úrsula Corberó, Álvaro Morte, Paco Tous,  Alba Flores, Miguel Herrán, Pedro Alonso, Enrique Arce, María Pedraza.