Dom z papieru to niekwestionowany hit Netflixa. Ten hiszpański serial, od czasu pierwszej emisji, zyskał rzesze wiernych fanów, którzy z zapartym tchem pochłaniają całe sezony i z niecierpliwością wyczekują kolejnych. Producenci czterosezonowej produkcji zapowiedzieli jej wznowienie we wrześniu tego roku. Aby czas oczekiwań na piąty sezon La Casa de Papel nie dłużył się tak bardzo, postanowiliśmy przygotować dla wszystkich fanów zestawienie, zawierające seriale podobne do Domu z papieru! Poniżej znajdziecie ranking produkcji, które warto zobaczyć.
Spis treści
Uczciwy przekręt
Grupa specjalistów w różnych nielegalnych dziedzinach, inteligentny przekręt i sprzeciwienie się wielkim korporacjom – brzmi znajomo? Uczciwy przekręt to nie Dom z papieru, ale w istocie wiele elementów fabuły je łączy. Akcja omawianego serialu prezentuje losy grupy składającej się z hakera, złodziejki, oszustki, eksperta od ściągania długów i specjalisty w zakresie sztuk walki. Wszystkie te postaci łączy przemożna chęć odegrania się na systemowych gigantach, którzy uciskają i oszukują zwykłych ludzi. Akcja zawiązuje się, gdy jednemu z głównych bohaterów – detektywowi ubezpieczeniowemu, firma odmawia wypłaty pieniędzy na leczenie chorego syna. Czara przelała się – czas nastąpić gigantom na odcisk.
Lupin
To, co łączy seriale Lupin i Dom z papieru, to inteligenta i przemyślana fabuła, w której nie ma miejsca na przypadki. Każda sytuacja oraz podjęte przez głównego bohatera działanie, mają swoje uzasadnienie, które prędzej czy później ukazane jest widzowi. Główny bohater Lupina – Asane Diop, przypomina Profesora z Domu z papieru, ponieważ tak samo jak on jest mistrzem włamywania, inteligentnych zagrywek, ucieczek przed policją i odkrywania podstępów. W obydwu serialach nie zabraknie też ciekawych przebrań towarzyszących bohaterom ściganym przez służby. Jeśli jeszcze nie oglądaliście popularnego Lupina, to serdecznie polecamy, bo ten serial podobny do Domu z papieru, zaoferuje Wam świetne zwroty akcji i rozwiązania, na które byście nie wpadli!
Breaking Bad
Historia nauczyciela chemii, który zostaje bossem narkotykowego imperium i napad na hiszpańską mennicę? Na pierwszy rzut oka niewiele łączy Breaking Bad z Domem z papieru, ale zagłębiwszy się w psychologię postaci, możemy znaleźć wspólne elementy obydwu fabuł. Walter – główny bohater Breaking Bad, to postać, którą znów możemy przyrównać do Profesora. Obydwaj panowie starają się pozostać anonimowi jak najdłużej się da. W świecie swojego “biznesu” ukrywają się pod pseudonimami i można powiedzieć, że sieją postrach. Bohaterowie ścigani przez policję za przekręty na ogromną skalę, przeżywają zarówno dobre, jak i trudne chwile. Jednak nie poddają się łatwo i pomimo licznych zagrożeń, dążą do dopięcia swego.
Uwięzione
Ten hiszpański serial łączy z Domem z papieru nie tylko kraj pochodzenia, ale i obsada. Wśród uwięzionych znajdziemy aż dwie bohaterki z tego serialu – Nairobi (Alba Flores) i inspektor Alicię Sierra (Najwa Nimri). W Vis A Vis, bo tak brzmi oryginalny tytuł, są to Saray oraz Zulema, które nie znajdują się już po przeciwnych stronach barykady, bo odgrywają przyjaciółki z więzienia.
Akcja serialu rozpoczyna się, kiedy do ich ośrodka trafia wrobiona w malwersację Macarena. Widz obserwuje jej zmagania i zmianę z niewinnej oraz spłoszonej kobiety, w liczącą się liderkę więźniarek. W Vis A Vis nie zabraknie też intryg i prób ucieczek z zamknięcia, które znamy z La Casa de Papel. Uwięzione porównywane są czasami do Orange Is the New Black, ale język, kraj produkcji i niektóre elementy fabularne sprawiają, że odcinki tego serialu są również podobne do Domu z papieru.
The Fall
Ten kryminał, łączący cechy psychologicznego thrillera, opowiada o grasującym w Belfaście seryjnym mordercy oraz inteligentnej inspektor, która rozpracowuje jego metody i działania. Tematykę The Fall i Domu z papieru łączy fakt, że poczynania głównych bohaterów są przestępstwami, które ściągają na nich oczy policji. Oprócz podobieństw w samej akcji, warto zwrócić uwagę na analogię zachowań bohaterów. Między ściganym mordercą a ambitną detektyw rozgrywa się subtelna i inteligentna gra, podobna do relacji Profesora i inspektor Murillo z pierwszych sezonów Domu z papieru.
Białe kołnierzyki
Zdolnych oszustów należy doceniać, bo zazwyczaj wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją. Wiedziała o tym inspektor Murillo, która zakochała się w Profesorze i wiedział o tym Peter Burke – agent FBI, który zaoferował współpracę wyrafinowanemu fałszerzowi – Nealowi Caffrey’owi, czyli głównej postaci Białych kołnierzyków. Już wiemy dlaczego Białe kołnierzyki są podobne do Domu z papieru, ale dlaczego warto je obejrzeć? To świetna produkcja, która łączy cechy dramatu i komedii kryminalnej. Opowiada historię jednego z najlepszych i nieuchwytnych fałszerzy, który w zamian za wolność postanawia pomagać FBI w łapaniu przestępców. Ten kryminał to propozycja pozbawiona przemocy i okraszona humorem, co czyni z niej lekki serial, który dobrze się ogląda.
Skazany na śmierć
Każdy z nas z pewnością zrobiłby wszystko, aby wydostać się z więzienia, ale Michael Scofield – główny bohater Prison Break – pakuje się do niego specjalnie. Oczywiście nie bez powodu. Nasz bohater ma brata niesłusznie skazanego na śmierć i chce odbić go z więziennej placówki. Michael pozoruje napad na bank i dostaje się do więzienia, w którym przetrzymywany jest jego bliski.
Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, że placówka, do której trafia Michael, jest jego inżynierskim projektem. Chłopak tatuuje sobie na ciele schemat ośrodka i układa plan wielkiej ucieczki. Prison Break to dzieło podobne do Domu z papieru, bo przepełnia je spryt bohatera, inteligentne rozwiązania i idealnie ułożony plan działania. Każdy odcinek odkrywa kolejne elementy bezbłędnej układanki i geniuszu Michaela, którego możemy porównać do Profesora.
Seriale podobne do Domu z papieru – podsumowanie
To już wszystkie nasze propozycje seriali, które są podobone do Domu z papieru. Czy znacie te 7 produkcji? Jeśli nie, to szczerze polecamy zobaczyć je w trakcie oczekiwania na kolejny sezon La Casa de Papel!
0 komentarzy