w

Najlepsze hiszpańskie seriale

Źródło grafiki: Netflix

Hiszpania to nie tylko Flamenco, Corrida, słoneczne plaże i Barcelona. Półwysep Iberyjski znany jest na całym świecie również za sprawą kultury. Oprócz doskonałej kinematografii, w tym filmowych hitów takich jak R.E.C czy Volver, Hiszpanie odpowiedzialni są za produkcję kilku świetnych seriali. Oto niektóre z nich.

Dom z papieru

dom z papieru

Wyprodukowany w 2017 przez kanał Antena 3 serial sensacyjny został wykupiony przez Netflixa i udostępniony na platformie. Ośmioro przestępców pod wodzą tajemniczego złoczyńcy ukrywającego się pod pseudonimem „Profesor” napada na mennicę państwową. Kiedy skok stulecia dochodzi do skutku, grupa przestępcza przejmuje obiekt, barykaduje się i bierze za zakładników znajdujące się wewnątrz osoby. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z przygotowywanym przez miesiące planem. Skrywający swoją tożsamość Profesor rozpoczyna negocjacje z policją. 

Szkoła dla elity

szkoła dla elity
Źródło: Netflix

Do najbardziej elitarnej szkoły w Hiszpanii, w której większość uczniów stanowi wywodząca się z wyższych sfer młodzież, trafia trójka dzieci z klasy robotniczej. Ofiary trzęsienia ziemi zostają przeniesione do ekskluzywnej placówki decyzją rządu, co od początku wzbudza spore kontrowersje. Konflikt między młodzieżą pochodzącą z różnych środowisk zaostrza się. Doprowadza to morderstwa.  Pojawiają się pierwsze pytania i podejrzenia. Odpowiedzi na nie poznamy, oglądając składający się jak do tej pory z trzech sezonów serial.

Gran Hotel

gran hotel
Źródło: AXN

Bijący wszelkie rekordy popularności w rodzimej Hiszpanii serial opowiada o losach Julio Olmedo. Zjawia się on w tytułowym hotelu z zamiarem rozwikłania zagadki zaginięcia swojej siostry pracującej tam jako pokojówka. W niedługim czasie sam zostaje pracownikiem hotelu i zyskuje posadę kelnera. Poznaje on także rodzinę właścicieli Gran Hotelu oraz pozostałą część personelu. Wdaje się także w romans, który ze względu na podziały klasowe nie powinien mieć miejsca. Fabuła przypominająca na pierwszy rzut oka brazylijskie tasiemce nie ma nic wspólnego z operami mydlanymi z Ameryki Południowej. Produkcja ta to dramat ze świetnie poprowadzonym wątkiem kryminalnym oraz miłosnym.

Telefonistki

las chicas del cable 1024x481
Źródło: Netflix

Nowoczesna centrala telefoniczna w stolicy to szansa rozwoju dla tysięcy młodych kobiet z całej Hiszpanii. Atmosfera tam panująca sprzyja jednak nie tylko rozwojowi osobistemu i zawiązywaniu nowych przyjaźni, ale przede wszystkim licznym romansom, zawiści oraz zdradom. Cztery kobiety z rozmaitą przeszłością uczą się funkcjonowania w nowej pracy, doświadczając radości i zmagając się przy tym z przeszkodami dnia codziennego. Lata 20., w których rozgrywa się akcja serialu, to moment upadku patriarchalnej wizji świata i czas feministycznych postulatów. Każda z bohaterek Telefonistek podziela wspólne przekonanie – chce być traktowana na równi z mężczyznami.

To nie wszystko…

Oczywiście to tylko niektóre z serialowych propozycji. Do hiszpańskich produkcji wartych uwagi należą także Velvet, Monarca, czy Juana Inés. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi serialami i samodzielnej oceny.

A może macie swoje ulubione hiszpańskie seriale? Podzielcie się w komentarzach ich tytułami!

Avatar

Napisane przez Konrad Chodak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

blank

Powieść Snow Crash zostanie zaadaptowana na serial!

blank

Ty sezon 2. – oficjalny zwiastun od Netflixa!