Najlepsze hiszpańskie seriale – 21 pozycji, które musisz sprawdzić!

j
}

Data: 15 marca 2021

Hiszpania to nie tylko Flamenco, Corrida, słoneczne plaże i Barcelona. Półwysep Iberyjski znany jest na całym świecie również za sprawą kultury. Oprócz doskonałej kinematografii, w tym filmowych hitów takich jak R.E.C czy Volver, Hiszpanie odpowiedzialni są za produkcję kilku świetnych seriali. Oto niektóre z nich, naszym zdaniem najlepsze, hiszpańskie seriale.

Hiszpańskie seriale thrillery

Dom z papieru

dom z papieru, hiszpańskie seriale
hiszpańskie seriale, dom z papieru

Wyprodukowany w 2017 przez kanał Antena 3 serial sensacyjny został wykupiony przez Netflixa i udostępniony na platformie. Ośmioro przestępców pod wodzą tajemniczego złoczyńcy ukrywającego się pod pseudonimem „Profesor” napada na mennicę państwową. Kiedy skok stulecia dochodzi do skutku, grupa przestępcza przejmuje obiekt, barykaduje się i bierze za zakładników znajdujące się wewnątrz osoby. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z przygotowywanym przez miesiące planem. Skrywający swoją tożsamość Profesor rozpoczyna negocjacje z policją. 

Pełne morze

pełne morze - seriale hiszpańskie

Na pokładzie super luksusowego transatlantyku płynącego z Hiszpanii do Brazylii, w krótkim czasie dochodzi do trzech tajemniczych morderstw. Głównymi bohaterkami serialu są dwie siostry: Eva i Carolina. Rejs w jedną stronę do Brazylii ma być dla nich zerwaniem z wojenną przeszłością oraz próbą rozpoczęcia nowego życia w zupełnie innym świecie. Ich poniekąd sprecyzowane plany, ulegają mocnym zmianom, gdy na statku dochodzi do zagadkowej śmierci. Pełna intryg i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o zbrodni, romansie oraz całej masie tajemnic. I to wszystko dziejące się na pokładzie luksusowego statku wycieczkowego.

Toy Boy

hiszpański serial toy boy

Pośród wyjątkowo pięknie zbudowanych mężczyzn, trudniących się tańcem erotycznym, poznajemy Hugo Beltrana. Serial opowiada historie jego beztroskiego życia. Beztroskiego, do momentu, gdy na jednym z jachtów, budzi się on obok zwęglonego ciała męża swojej kochanki. Oskarżony o zabójstwo trafia do więzienia na 15 lat. Po odsiedzeniu 7 lat, sprawą jego uwolnienia zaczyna interesować się młoda i energiczna prawniczka, chcąca za wszelka cenę wyciągnąć z więzienia byłego striptizera. Wspólnymi siłami rozpoczynają śledztwo, mające na celu znalezienie prawdziwego mordercy. Serial o momentami mocnych scenach seksualnych, pełen klubowej muzyki i kolorowych, neonowych świateł.

Smak stokrotek

hiszpańskie seriale - smak stokrotek

Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do tajemniczego zaginięcia młodej dziewczyny, do prowadzącej śledztwo w tej sprawie policji, dołącza funkcjonariuszka Straży Obywatelskiej. Powoli rozgryza ona systemy i obyczaje panujące na galicyjskiej prowincji. Kiedy wychodzi na jaw, że przypadków zaginięć było w historii więcej, lokalny policjant współpracujący z Rosą, nie tylko nie pomaga jej w śledztwie, nie ujawniając wiadomych mu szczegółów, co wręcz utrudnia śledztwo. Serial pełen zwrotów akcji oraz mnóstwem zaskakujących historii z życia ekscentrycznej pani detektyw.

Hiszpańskie seriale młodzieżowe

Szkoła dla elity

szkoła dla elity
Źródło: Netflix

Do najbardziej elitarnej szkoły w Hiszpanii, w której większość uczniów stanowi wywodząca się z wyższych sfer młodzież, trafia trójka dzieci z klasy robotniczej. Ofiary trzęsienia ziemi zostają przeniesione do ekskluzywnej placówki decyzją rządu, co od początku wzbudza spore kontrowersje. Konflikt między młodzieżą pochodzącą z różnych środowisk zaostrza się. Doprowadza to morderstwa.  Pojawiają się pierwsze pytania i podejrzenia. Odpowiedzi na nie poznamy, oglądając składający się jak do tej pory z trzech sezonów serial. Myśląc „hiszpańskie seriale”, szkoła dla Elity pojawia się na początku.

Wieczna wiedźma

wieczna wiedzma

Niesamowita opowieść o młodej czarownicy, która z XVII wieku przenosi się wprost do czasów współczesnych. Zanim jednak do tego dojdzie, Carmen, bo tak ma imię główna bohaterka, zakochuje się z wzajemnością w synu człowieka, do którego ona należy. Kiedy ich związek wychodzi na jaw, Carmen zostaje skazana na śmierć poprzez spalenie na stosie. Niedługo przed wykonaniem wyroku, wiedźma poznaje starego czarownika, zawierając z nim pakt. Pakt ten ma ważne znaczenie zarówno dla niej jak i dla niego. Ona uniknie śmierci, ale w zamian za to zostanie przeniesiona do przyszłości celem przekazania tajemniczego kamienia pomocnicy czarownika.
Czy kobieta z przeszłości odnajdzie się we współczesnym świecie i podoła zadaniu?

Hiszpańskie telenowele i seriale romantyczne

Gran Hotel

gran hotel
Źródło: AXN

Jeśli lubisz hiszpańskie seriale – telenowele – Gran Hotel jest dla Ciebie. Bijący wszelkie rekordy popularności w rodzimej Hiszpanii serial opowiada o losach Julio Olmedo. Zjawia się on w tytułowym hotelu z zamiarem rozwikłania zagadki zaginięcia swojej siostry pracującej tam jako pokojówka. W niedługim czasie sam zostaje pracownikiem hotelu i zyskuje posadę kelnera. Poznaje on także rodzinę właścicieli Gran Hotelu oraz pozostałą część personelu. Wdaje się także w romans, który ze względu na podziały klasowe nie powinien mieć miejsca. Fabuła przypominająca na pierwszy rzut oka brazylijskie tasiemce nie ma nic wspólnego z operami mydlanymi z Ameryki Południowej. Produkcja ta to dramat ze świetnie poprowadzonym wątkiem kryminalnym oraz miłosnym.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze opery mydlane w historii - TOP 7 propozycji

Telefonistki

las chicas del cable
Źródło: Netflix

Nowoczesna centrala telefoniczna w stolicy to szansa rozwoju dla tysięcy młodych kobiet z całej Hiszpanii. Atmosfera tam panująca sprzyja jednak nie tylko rozwojowi osobistemu i zawiązywaniu nowych przyjaźni, ale przede wszystkim licznym romansom, zawiści oraz zdradom. Cztery kobiety z rozmaitą przeszłością uczą się funkcjonowania w nowej pracy, doświadczając radości i zmagając się przy tym z przeszkodami dnia codziennego. Lata 20., w których rozgrywa się akcja serialu, to moment upadku patriarchalnej wizji świata i czas feministycznych postulatów. Każda z bohaterek Telefonistek podziela wspólne przekonanie – chce być traktowana na równi z mężczyznami.

Velvet

velvet czwarty sezon

„Velvet” to popularna hiszpańska telenowela. Serial ten wprowadza nas w klimat lat 50 XX wieku. Młoda i biedna krawcowa pracująca dla sklepu z odzieżą ekskluzywną, zakochuje się w przystojnym, bogatym i wykształconym synu właścicieli tegoż sklepu. Velvet to jego nazwa. Miłość ta, z początku ukryta z czasem przeradza się w wielkie uczucie. Ana i Albert, bo tak brzmią imiona głównych bohaterów tej historii, to młodzi zakochani, jednak rodzina Alberta ma wobec niego nieco inne plany. Jak potoczą się losy zakochanych? Czy miłość zwycięży? Produkcje typu Velvet to najbardziej lubiane hiszpańskie seriale.

W czasach wojny

w czasach wojny 1

Akcja serialu toczy się w latach 20, XX wieku. Na pomoc podczas wojny, do Maroka zostają wysłane pielęgniarki. Wśród nich znajdują kobiety z tzw. wyższych sfer z księżną Carmen Angoloti na czele. Przybywają one do Maroka celem stworzenia szpitala dla Czerwonego Krzyża. Mogłoby się wydawać że robią to z własnej inicjatywy, jednak okazuje się że poniekąd z przyczyn wizerunkowych zostały do tego zmuszone przez rodzinę królewską.

Miało to być zadośćuczynienie za zbyt częste wysyłanie hiszpańskich żołnierzy na wojnę „bez znaczenia”. Bohaterka Julia, wraz z pielęgniarkami wyrusza na poszukiwania swego brata, walczącego w wojnie. Pomimo braku wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pomocy rannym, dzielnie stawia czoło przeciwnościom losu i realiom wojny.

Hiszpańskie seriale kryminalne

Uwięzione

uwiezione

Uwięzione to hiszpański serial ukazujący życie i obyczaje panujące w więzieniu. Twarde zasady które potrafią zmienić człowieka delikatnego i kruchego, w bestie bez skrupułów walczącą o przetrwanie. Głowna bohaterka, Macarena Ferreiro trafia do więzienia, oskarżona o kilka przestępstw podatkowych.

Warunkiem jej uwolnienia jest wpłacenie wysokiej kaucji. Problem w tym, że rodzina aż takiej gotówki nie posiada i aby ją zdobyć angażuje się w przeróżne akcje narażając się przy tym partnerowi najniebezpieczniejszej więźniarki osadzonej w tym samym więzieniu co Macarena. Jak poradzi sobie młoda, naiwna kobieta, która w pewnym momencie swojego życia popełniła błąd? Serial Uwięzione to obraz więzienia i układów panujących w nim pomiędzy współwięźniami oraz funkcjonariuszami.

Narcos

Narcos 1180x787

Jeden z głośniejszych seriali ostatnich czasów. Fabuła oparta jest na życiu i działalności słynnego handlarza narkotyków Pablo Escobara. Zasłynął on jako najbardziej medialny przestępca w dziejach. W serialu, śledzić możemy opartą na faktach historię słynnych karteli narkotykowych w Medellin i Cali. Momentami zabawna, momentami dramatyczna opowieść o walce o przetrwanie człowieka, który do góry nogami obrócił życie Kolumbii. Czy Pablo Escobar, narkotykowy gigant, posiadający układy niemal wszędzie zdoła uciec przed depczącym mu po piętach amerykańskim agentem do spraw zwalczania przestępstw narkotykowych? Hiszpańskie seriale o narkotykach to jest coś.

Nieposkromiona

nieposkromiona
hiszpańskie seriale, Źródło: Netflix

Serial opowiada historie Emilii Urquizy. Bohaterka to silna kobieta spod skrzydeł której wyszedł prezydent Meksyku. Po jego zabójstwie, Emilia jako uciekinierka stara się ukryć i zniknąć. Pomimo jej szczerych planów poprawy sytuacji w kraju, odkrywa że Meksykiem rządzą o wiele potężniejsze organizacje niż urząd Prezydenta. Podczas ucieczki, trafia ona w najciemniejsze zakamarki narkotykowego państwa, gdzie poznaje realia życia. Wielokrotnie zdradzana, wplątywana w przeróżne afery musi stawić czoła przeciwnościom, zyskując przy tym rzesze zwolenników.

Życie bez pozwolenia

zycie bez pozwolenia

Znany i szanowany, hiszpański biznesman Nemo Bendeira, pod przykrywką prowadzenia różnego rodzaju legalnych interesów, zajmuje się również handlem narkotyków z Ameryki Południowej. Nie świadomy niczego w dniu 60 tych urodzin udaje się do lekarza, gdzie dowiaduje się że zdiagnozowano u niego chorobę Alzheimera. Kiedy już godzi się z wyrokiem, postanawia oddać interesy swoim dzieciom Ninie oraz Carlosowi.

Niestety w grze o wielkie pieniądze pojawia się jeszcze jeden gracz. To Mario. Syn zmarłego jakiś czas temu przyjaciela Nemo, traktowany przez niego jak syn. I to właśnie on za wszelka cenę będzie walczył o zdetronizowanie dzieci Nemo, żeby oczernić ich w oczach ojca i samemu przejąć jego interesy.

Dodatkowym wątkiem jest nieustająca próba wsadzenia do więzienia Nemo, któremu po pietach depcze komisarz Adolfo Monterroso.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze serialowe antologie

El Chapo

elchapo1234

Słynny, tytułowy bohater, Joaquin Guzman zwany El Chapo, to najpotężniejszy człowiek w Meksyku. Najpotężniejszy do czasu. Wplątany w handel narkotykami już w latach 70 tych przez swojego wujka, El Chapo sam stał się przestępcą i wielokrotnym mordercą. Brutalność jego działań momentami przerażała. Zasłynął z osobistego mordowania szmuglerów, gdy ci nie dostarczyli mu przesyłki na czas.

Serial „El Chapo” to historia oparta na faktach. Historia człowieka, jego drogi do sukcesu a także upadku. Swego czasu chodziły nawet plotki, że jego imperium narkotykowe działa na większą skalę niż kartel słynnego Pablo Escobara.

Królowa południa

krolowa poludnia
królowa południa, hiszpańskie seriale

Kolejny serial z narkotykami w tle. Tym razem główna bohaterką jest wyjątkowa kobieta. Wyjątkowa dlatego, że jako nieliczna wśród kobiet doskonale potrafiła się odnaleźć w świecie narkobiznesu.

Kiedy Teresa dowiaduje się o śmierci zamieszanego w ciemne interesy narzeczonego, sama staje się ofiarą grupy przestępczej. Postanawia uciec do Hiszpanii, gdzie angażuje się we współpracę z handlarzem tytoniem i narkotykami. Niestety dla niej partner ginie a ona sama trafia do więzienia.

Zbieg okoliczności w postaci pożaru zakładu karnego sprawia, że Teresa z niego ucieka. Wiedząc o sporej ilości ukrytego towaru rozpoczyna samodzielny handel narkotykowy z Rosją. Z bezbronnej kobiety staje się silną, niezależną i wyrachowana kobietą – Królową południa.

Monarca

monarca salma hayek netflix 1

Salma Hayek Źródło: News24Feed

Głównym wątkiem serialu jest postać Any Marii, powracającej do Meksyku po blisko 20 latach. Stara się ona o dojście na szczyt rodzinnego imperium alkoholowego. Nie do końca jednak zdaje sobie sprawę z szeregu intryg i korupcji, które szargają dobre imię imperium.

Serial wielowątkowy: rodzinny, romansowy, młodzieżowy oraz przede wszystkim obrazujący walkę o władzę. Przedstawiający siłę kobiet, sprzątających bałagan pozostawiony przez mężczyzn. Świat Meksyku widziany przez pryzmat tequili.

Hiszpańskie seriale dramaty i komedie

Przystań

przystan

Główna bohaterka, Alejandra to kobieta sukcesu. Młoda, piękna i bogata. Wiedzie romantyczne życie u boku przystojnego męża Oscara. Niby wszystko w jak najlepszym porządku, ale do czasu. Okazuje się bowiem że jej mąż, nawiązuje przypadkową znajomość z kobietą dla której sensem życia jest zabawa, wolny seks i niezależność. Od tego momentu świat Oscara staje na głowie.

Nie może on bowiem przestać myśleć o mieszkającej w domku przy plaży Veronice.
Gdy Oscar umiera w nie do końca jasnych okolicznościach, na jaw wychodzą tajemnicze fakty z jego życia. Czy prowadził podwójne życie? Czy był nie do końca tym człowiekiem za kogo miała go Alejandra? Czy kobieta powinna wymazać z pamięci wszystkie te lata spędzone u jego boku? „Przystań” to serial o dwóch światach. Tym bogatym, pełnym przepychu oraz o drugim, prostym i swojskim.

Dom kwiatów

dom kwiatow

Historia rozpoczyna się samobójczą śmiercią Roberty. Zmarła ona przez powieszenie w kwiaciarni znajdującej się w domu pewnej zamożnej rodziny Rodziny De La Mora. Co ciekawe, denatka to była kochanka głowy rodziny Ernesto. Gdyby tego było mało, ma ona córkę, która okazuje się córką Ernesto a ostatnia wola Roberty było, aby córka zamieszkała z biologicznym ojcem.

Dodatkowym smaczkiem jest również wspólny, jej i Ernesto interes. Serial momentami melodramatyczny z elementami czarnego humoru, gdzie narratorem jest…Roberta.

Zapraszamy do naszej recenzji serialu Dom kwiatów.

Paquita salas

paquita salas

Hiszpańska komedia, opowiadająca historię nie do końca rozgarniętej łowczyni talentów. Wiecznie rozgadana kobieta z nadłamanym zębem w żakiecie i wielkich klipsach a do tego o dość uwydatnionych kształtach. Problemem są jej przestarzałe metody działania. Kiedy w pewnym momencie spod jej skrzydeł odchodzi najsłynniejszy klient, świat Paquity traci sens a ona sama popada w depresję.

Na szczęście na pomoc przychodzą jej starzy przyjaciele, wierna asystentka Magui oraz pracownik biurowy Alex. Trójka ta na nowo rozpoczyna poszukiwania talentów oraz nowej super gwiazdy, która pozwoli odbudować się kobiecie i wrócić na właściwą ścieżkę.

Ciekawostka serialu jest fakt, iż w rolę Paquity wcielił się…mężczyzna. Serial to mnóstwo komicznych i nieudolnych zachowań głównej bohaterki. Można by rzec, jeśli zdarzyło Ci się zrobić coś źle, wiedz że Paquita zrobiłaby to gorzej.

Pozostałe seriale hiszpańskie

Foodie love

foodie love hiszpanski serial hbo europe 2 1000
HBO Europe

Tak naprawdę „Foodie love”, to nazwa aplikacji zrzeszającej miłośników dobrego jedzenia. To dzięki niej dochodzi do poznania się głównych bohaterów. Bohaterów, którzy przez cały czas trwania serialu pozostają dla widzów bezimienni. Kiedy podczas pierwszej randki, która dla obojga ma być pierwszą i zarazem ostatnią, bohaterowie zastanawiają się po co właściwie im ta randka, z czasem okazuje się że ciekawość drugiej osoby bierze górę. Po początkowo niemrawym spotkaniu, okazuje się że zarówno on jak i ona są sobą zaintrygowani.

Z każdym odcinkiem o bohaterach dowiadujemy się co raz więcej. Łącznie z dramatycznymi wydarzeniami towarzyszącymi im w przeszłości, a które nadal odciskają swoje piętno w codziennym życiu. Serial to nie typowa historia miłosna. To serial o dojrzewaniu miłości, widzianej przez pryzmat podobnych gustów kulinarnych.

To nie wszystko…

Oczywiście to tylko niektóre z serialowych propozycji. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi serialami i samodzielnej oceny. A może macie swoje ulubione hiszpańskie seriale? Podzielcie się w komentarzach ich tytułami!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

6 komentarzy

 1. Señor B

  Niestety, ale widać brak konkretnego podejściaw tym artykule. Primo, Juana Inés to serial meksykański. Kolejna sprawa, bazowanie na tym co jest dostępne jedynie na Netflixie to tak, jak ocenianie USA tylko po przez pryzmat tej jednej platformy streamingowej.
  Seriale dla Netflixa i umieszczane na nim, są bardzo uniwersalne by trafić do masowego odbiorcy. Radzę następnym razem zapoznać się z innymi produkcjami przed napisaniem takiego artykułu jak chociażby seriale produkowane tylko na potrzeby RTVE, w tym El Caso.

  Odpowiedz
 2. Magdalena Bród

  Ja bym zdecydowanie dodała do tej listy Uwięzione i Velvet 🙂

  Odpowiedz
 3. Pola

  A gdzie Vis a Vis (Uwięzione)?

  Odpowiedz
  • Aśka

   No mega brakuje tu tej pozycji. Może ktoś dopisze?

   Odpowiedz
   • Magdalena Bród

    Ranking zaktualizowany 🙂

    Odpowiedz
 4. Ela

  Po „Dom z papieru”, ” Uwiezione” , polecam: ” ósma ofiara” . To mój ranking…

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.