w

Najlepsze hiszpańskie seriale

dom z papieru
Źródło grafiki: Netflix

Hiszpania to nie tylko Flamenco, Corrida, słoneczne plaże i Barcelona. Półwysep Iberyjski znany jest na całym świecie również za sprawą kultury. Oprócz doskonałej kinematografii, w tym filmowych hitów takich jak R.E.C czy Volver, Hiszpanie odpowiedzialni są za produkcję kilku świetnych seriali. Oto niektóre z nich.

Dom z papieru

dom z papieru

Wyprodukowany w 2017 przez kanał Antena 3 serial sensacyjny został wykupiony przez Netflixa i udostępniony na platformie. Ośmioro przestępców pod wodzą tajemniczego złoczyńcy ukrywającego się pod pseudonimem „Profesor” napada na mennicę państwową. Kiedy skok stulecia dochodzi do skutku, grupa przestępcza przejmuje obiekt, barykaduje się i bierze za zakładników znajdujące się wewnątrz osoby. Nie wszystko idzie jednak zgodnie z przygotowywanym przez miesiące planem. Skrywający swoją tożsamość Profesor rozpoczyna negocjacje z policją. 

Szkoła dla elity

szkoła dla elity
Źródło: Netflix

Do najbardziej elitarnej szkoły w Hiszpanii, w której większość uczniów stanowi wywodząca się z wyższych sfer młodzież, trafia trójka dzieci z klasy robotniczej. Ofiary trzęsienia ziemi zostają przeniesione do ekskluzywnej placówki decyzją rządu, co od początku wzbudza spore kontrowersje. Konflikt między młodzieżą pochodzącą z różnych środowisk zaostrza się. Doprowadza to morderstwa.  Pojawiają się pierwsze pytania i podejrzenia. Odpowiedzi na nie poznamy, oglądając składający się jak do tej pory z trzech sezonów serial.

Gran Hotel

gran hotel
Źródło: AXN

Bijący wszelkie rekordy popularności w rodzimej Hiszpanii serial opowiada o losach Julio Olmedo. Zjawia się on w tytułowym hotelu z zamiarem rozwikłania zagadki zaginięcia swojej siostry pracującej tam jako pokojówka. W niedługim czasie sam zostaje pracownikiem hotelu i zyskuje posadę kelnera. Poznaje on także rodzinę właścicieli Gran Hotelu oraz pozostałą część personelu. Wdaje się także w romans, który ze względu na podziały klasowe nie powinien mieć miejsca. Fabuła przypominająca na pierwszy rzut oka brazylijskie tasiemce nie ma nic wspólnego z operami mydlanymi z Ameryki Południowej. Produkcja ta to dramat ze świetnie poprowadzonym wątkiem kryminalnym oraz miłosnym.

Telefonistki

las chicas del cable
Źródło: Netflix

Nowoczesna centrala telefoniczna w stolicy to szansa rozwoju dla tysięcy młodych kobiet z całej Hiszpanii. Atmosfera tam panująca sprzyja jednak nie tylko rozwojowi osobistemu i zawiązywaniu nowych przyjaźni, ale przede wszystkim licznym romansom, zawiści oraz zdradom. Cztery kobiety z rozmaitą przeszłością uczą się funkcjonowania w nowej pracy, doświadczając radości i zmagając się przy tym z przeszkodami dnia codziennego. Lata 20., w których rozgrywa się akcja serialu, to moment upadku patriarchalnej wizji świata i czas feministycznych postulatów. Każda z bohaterek Telefonistek podziela wspólne przekonanie – chce być traktowana na równi z mężczyznami.

To nie wszystko…

Oczywiście to tylko niektóre z serialowych propozycji. Do hiszpańskich produkcji wartych uwagi należą także Velvet, Monarca, czy Juana Inés. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi serialami i samodzielnej oceny.

A może macie swoje ulubione hiszpańskie seriale? Podzielcie się w komentarzach ich tytułami!

Avatar

Napisane przez Konrad Chodak

4 komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Niestety, ale widać brak konkretnego podejściaw tym artykule. Primo, Juana Inés to serial meksykański. Kolejna sprawa, bazowanie na tym co jest dostępne jedynie na Netflixie to tak, jak ocenianie USA tylko po przez pryzmat tej jednej platformy streamingowej.
    Seriale dla Netflixa i umieszczane na nim, są bardzo uniwersalne by trafić do masowego odbiorcy. Radzę następnym razem zapoznać się z innymi produkcjami przed napisaniem takiego artykułu jak chociażby seriale produkowane tylko na potrzeby RTVE, w tym El Caso.

Dodaj komentarz

Avatar

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

snow crash cover 768x516 1

Powieść Snow Crash zostanie zaadaptowana na serial!

youheader 650x365 1

Ty sezon 2. – oficjalny zwiastun od Netflixa!