Serialowe podsumowanie roku 2018 [miesiąc po miesiącu]

j
}

Data: 1 stycznia 2019

a

Kategorie: Rozkład jazdy


Rok 2018 już za nami. Dla każdego serialoholika był on owocny w mnóstwo ciekawych premier. Łącznie, w minionych 12 miesiącach, opublikowano ponad 600 nowych produkcji. Zapraszamy na subiektywne serialowe podsumowanie roku 2018.

Styczeń – The End of the F***ing World (Netflix)

the end of the f***ing world
serialowe podsumowanie roku, Źródło: serieslyawesome.tv

Rok 2018 Netflix rozpoczął z porządnym przytupem. Kilka dni po Nowym Roku na najpopularniejszym serwisie streamingowym pojawił się serial The End of the F***ing World. Opowiada on o losach 17-letniego Jamesa. Chłopaka, który lubi zabijać zwierzęta i jest święcie przekonany, że został początkującym psychopatom. Główny bohater jest żądny krwi do tego stopnia, że jego następną ofiarą miał stać się człowiek. James upatruje swoją ofiarę w postaci nowej koleżanki w szkole. Alyssa ma spore problemy emocjonalne i nie radzi sobie sama ze sobą. Los połączył parę i nakazał jej wyruszyć w podróż, podczas której dwójka szalonych dzieciaków wpada w liczne tarapaty.

Ocena portalu Filmweb: 7,5

Luty – Odpowiednik (HBO GO)

Odpowiednik sezon II 2
Counterpart – Season 2 – Episode 202


Serial Odpowiednik swoją światową premierę miał co prawda pod koniec 2017 roku, ale na polskim portalu streamingowym pojawił się dopiero w połowie lutego 2018. Produkcja opublikowana przez HBO GO opowiada historię Howarda Slika, zwykłego pracownika ONZ, który odkrywa w swoim miejscu pracy tajemne przejście do równoległego wymiaru. Okazuje się, że tam każdy posiada swojego odpowiednika.

Ocena portalu Filmweb: 7,5

Marzec – Kruk. Szepty słychać po zmroku (HBO GO)

kruk


Losy Adama Kruka wysłanego na Podlasie w serialu Kruk. Szepty słychać po zmroku uświadamiają, że polskie produkcje żyją i mają się dobrze. Główny bohater, który jest inspektorem policji wraca w rodzinne strony, aby rozwiązać zagadkę porwania małego chłopca oraz stanąć twarzą w twarz ze swoją przeszłością.

Ocena portalu Filmweb: 8,1

Kwiecień – Dom z Papieru, sezon 2 (Netflix)

dom z papieru

Czwarty miesiąc 2018 roku bez dwóch zdań został opanowany przez Netflixa i premierę drugiego sezonu serialu Dom z Papieru. Już pierwsza odsłona hiszpańskiej produkcji zebrała bardzo pochlebne opinie, a sezon drugi to kontynuacja wydarzeń z madryckiej mennicy. Operacja nadzorowana przez Profesora wymyka się spod kontroli pod wpływem romansu przestępcy z inspektor policji Raquel Murillo. Ostatecznie Tokio i spółka mimo ogromnych problemów i serii niesprzyjających zdarzeń finalizują napad i uciekają z wyprodukowanymi przez zakładników pieniędzmi.

Ocena portalu Filmweb: 8,6

ZOBACZ TEŻ  Dom z papieru – data premiery i teaser 5. sezonu

Maj – Atlanta, sezon 2 (FX)

atlanta


Drugi sezon Atlanty, czyli zwykłego serialu o niezwykłych ludziach, zawiera jedenaście epizodów, a każdy z nich opowiada osobną historię. Mimo to, producenci zdecydowali się na zachowanie spójności wątku i wyszło im to bardzo dobrze. Fabuła konfrontuje absurd z szarą codziennością czarnoskórych mieszkańców tytułowego miasta. Losy Earna i spółki wciąż są nietypowe, ale jednocześnie do bólu prawdziwe.

Ocena portalu Filmweb: 8,0

Czerwiec – Sukcesja (HBO GO)

sukcesja
fot. filmweb

Roy Logan, wraz ze swoją trzecią żoną Marcią, zarządza rodzinną korporacją mediową o globalnym zasięgu. Główny bohater Sukcesji ma czworo dzieci, które wydały na świat jego poprzednie partnerki. Prezesem jednego z oddziałów firmy i naturalnym następcą Roya jest jego najstarszy syn – Kendall. Fabuła serialu przedstawia walkę o władzę pomiędzy synem, ojcem, a także pozostałym rodzeństwem klanu Loganów.  

Ocena portalu Filmweb: 8,0

Lipiec – Ania, nie Anna, sezon 2 oraz Orange is The New Black, sezon 6 (oba Netflix)


Już pierwszy sezon serialu Ania, nie Anna przypadł do gustu sporej rzeszy serialoholików. Losy rudowłosej sieroty, która została przygarnięta przez biedne rodzeństwo doczekały się w końcu swojej kontynuacji. Producenci zdecydowali się na dość kontrowersyjny zabieg, ponieważ drugi sezon hitowego serialu Netflixa całkowicie ignoruje literacki pierwowzór. Świeże podejście do kultowej książki Lucy Maud Montgomery zostało przyjęte dwojako, jednak w końcowym rozrachunku kontynuacja nie straciła na jakości. Świat tytułowej bohaterki nasączony jest problemami, którym dziewczynka subtelnie stawia czoła.

Ocena portalu Filmweb: 8,1

Lipiec zasługuje na jeszcze jedno wyróżnienie. Abonenci Netflixa na początku wakacji doczekali się szóstej odsłony serialu Orange is The New Black. Piper Chapman i spółka na skutek wydarzeń z końcówki poprzedniego sezonu trafiają do owianego legendami maksa. Przestraszone wizją dożywotniego wyroku więźniarki decydują się na współpracę z prokuraturą, na czym zdecydowanie ucierpiała Ruda, jednak z liderek grupy.

Ocena portalu Filmweb: 7,9

ZOBACZ TEŻ  Wrzesień 2020 w Netflix, HBO GO i telewizji - ciekawe serialowe premiery

Sierpień – Rojst (Showmax)

rojst

Bagno. Fabuła jednej z wizytówek platformy Showmax opowiada o wydarzeniach mających miejsce pomiędzy stanem wojennym a legendarnym Okrągłym Stołem. Podwójne brutalne morderstwo oraz samobójstwo pary nastolatków jest pretekstem dla Piotra Zarzyckiego do rozpoczęcia dziennikarskiego śledztwa na własną rękę.Syn wysoko postawionego działacza partyjnego bardzo angażuje się w sprawę i głęboko popada w tytułowy Rojst.

Ocena portalu Filmweb: 7,2

Wrzesień – Kidding (HBO GO)

kidding recenzja
Źródło: Showtime

Jim Carrey wraca na małe ekrany! Jeff jest legendarnym prezenterem programów telewizyjnych dla dzieci. Główny bohater pod wpływem skomplikowanej sytuacji rodzinnej uświadamia sobie, że nie znajdzie życiowych wskazówek w bajkach i przypowieściach. Zanurzony w przerażającym świecie Jeff zaczyna odchodzić od zmysłów. Ikona telewizji buntuje się w pracy, więc dyrekcja po cichu decyduje się wymienić prowadzącego.

Ocena portalu Filmweb: 7,9

Październik – Ślepnąc od świateł (HBO GO)

Ślepnąc od Świateł
Źródło: HBO

Kolejna, ale nie ostatnia polska produkcja zajmująca czołowe miejsce jeśli chodzi o nasze serialowe podsumowanie roku 2018. Śmiało można powiedzieć, że Ślepnąc od świateł to jeden z poważniejszych kandydatów do tytułu najlepszego serialu na rodzimym rynku. Produkcja została oparta na książce Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. Sam autor powieści ściśle współpracował z producentami miniserialu, a to spowodowało idealne przełożenie książkowych wydarzeń na taśmę wideo. Fabuła opowiada Kubie, perfekcyjnie poukładanym dilerze kokainy, którego dobrze prosperujący biznes ogarnia chaos, gdy z więzienia wychodzi stary gangster Dario.

Ocena portalu Filmweb: 8,0

Listopad – Narcos: Meksyk oraz 1983  (oba Netflix)

Netflix bardzo dobrze rozpoczął i równie okazale zakończył 2018 rok. Uwielbiany przez widzów na całym świecie Narcos powrócił na ekrany w połowie listopada w całkiem nowej odsłonie. Tym razem uwaga agentów DEA zwrócona jest na meksykańskim przywódcy kartelu z Guadalajary. Kokainę zastąpiła marihuana, a docenionego przez widzów Javiera Penię zastąpił Kiki Camarena. Nie zmieniło się jedno – poziom produkcji nadal jest wysoki!

Ocena portalu Filmweb: 7,7

Tworząc serialowe podsumowanie roku, trzeba pamietać, że w listopadzie miała miejsce jeszcze jedna premiera, historyczna dla rodzimego rynku serialowego. Na Netflixie zadebiutowała pierwsza w pełni polska produkcja. W tytułowym 1983 roku seria ataków terrorystycznych spowodowała, że Polska stała się krajem policyjnym, a żelazna kurtyna nie upadła. Kilkanaście lat po feralnych wydarzeniach student prawa, jedna z wielu sierot zamachów oraz oficer śledczy odkrywają spisek, który miał realny wpływ na aktualny ustrój i politykę państwa. 

Ocena portalu Filmweb: 6,7

Grudzień – trudny wybór!

Serialowe podsumowanie roku, Źródło: Netflix
Serialowe podsumowanie roku, Źródło: Netflix

Netflix w przedświątecznym szaleństwie proponuje swoim klientom multikulturowość. Za gwóźdź grudniowego programu największej platformy streamingowej uważa się Berlińskie Psy, ale równie ciekawie zapowiadają się seriale The Protector i Tidelands. Wycieczkę po kulturze azjatyckiej proponuje nam natomiast HBO GO. Miss Sherlock i Folklor to najbardziej wyczekiwane seriale ostatniego miesiąca roku przez abonentów amerykańskiej strony.

Serialowe podsumowanie roku

Rok 2018 z pewnością dostarczył nam wiele serialowych emocji. Koniecznie dajcie znać, które wydarzenia z minionych 12 miesięcy wywarły na Was największe wrażenie, jakie jest Wasze serialowe podsumowanie roku?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Kuba Świeściak

Jeden z nielicznych, któremu nie krwawią oczy podczas oglądania spotkań piłkarskiej ekstraklasy. Czas wolny przeważnie przeznacza na studia, gry komputerowe i seriale.