Postacie, które powinny przetrwać – najbardziej znane TOP 9 [spoilery]

j

Autor: Anna Pikiel

}

Data: 4 listopada 2021

a

Uwaga! Ten artykuł zawiera spoilery („Dom z papieru”, „The100”, „Breaking Bad”, „Dr House”, „The Walking Dead”, „Peaky Blinders”, „Lucyfer”, „Squid Game”, „Pamiętniki wampirów”)

Listy tej nie sposób napisać bez spoilerów, więc jeśli jesteś widzem jednego z wyżej wymienionych serii, a nie śledzisz jej na bieżąco, to dla własnego „bezpieczeństwa” lepiej nie czytaj. A to dlatego, że artykuł o takim tytule mówi właśnie o bohaterach, którzy powinni potoczyć swoje losu u boku ekranowych towarzyszy, ale jednak, z różnych względów, im się nie udało. Skupię się tu na odbiorze przez widza, na emocjach i sentymencie, którym obdarowywane są postacie. Jestem świadoma, że niektóre śmierci i odejścia są nieuniknione w dalszym rozwoju fabuły, ale jednak jest kilka bohaterów, których aż szkoda było żegnać.

Dom z papieru

Nairobi

Nairobi, postacie które powinny przetrwać
Źródło: filmweb.pl

Ta postać umiera w 4. sezonie przez postrzał w głowę. Jej zabójcą okazuje się Gandia. Śmierć bohaterki była zaskoczeniem dla wszystkich, dosłownie. Zarówno widzowie jak i obsada była zszokowana, szczególnie że Nairobi wcześniej już została postrzelona i zdrowiała. Sama aktorka Alba Flores nie mogła pojąć, dlaczego to się stało. Widzowie byli wstrząśnięci, że twórcy postanowili uśmiercić jedną z najbardziej lubianych postaci. Ciało zostało potem umieszczone w trumnie z napisem „Nairobi, jest pieprzonym szefem”.

Jej śmierć później jednak została celująco uzasadniona, co nie zmienia faktu, że tak fantastyczna postać zdecydowanie powinna przeżyć i kontynuować losy wraz z towarzyszami.

The 100

Bellamy Blake

Bob Morley jako Bellamy
den of geek

Ta postać już raz została „zabita” przez twórców serialu. Jak się później okazało, do śmierci nie doszło, a sam Bellamy przeżył. Okres jednak między jego „śmiertelnym” zniknięciem a ponownym kontakcie z najbliższymi, znacznie go zmienił. W związku z tym dochodzi do tragicznej sytuacji, gdzie Clarke zmuszona jest wybrać między ludźmi, których kocha najbardziej – jej przyszywana córką Madi i przyjacielem, o którym tu mowa. W tym przypadku decyduje się uratować Madi, co wiąże się z postrzeleniem Blake’a.

Śmierć ta została szybko potwierdzona przez showrunnera Jasona Rothenberga na Twitterze. Z tego co wiadomo, aktor grający Bellamy’ego – Bob Morley miał z nim konflikt.

ZOBACZ TEŻ  Jeszcze więcej Westeros! – Czyli czym wypełnić czas czekając na 8. sezon Gry o tron

Harper i Monty

Monty i opierająca się o niego Harper

Ich śmierć była ofiarna, przeżyli ze sobą dobre, choć całkiem samotne życie, a umarli będąc w wieku podeszłym. Postanowili nie budzić towarzysz z hibernacji, ze względu na brak zdatności do przetrwania na Ziemi, a życie poświęcili na szukanie dla przyjaciół nowego domu. Ich śmierć byłą zarówno smutna, jak i wzruszająca, a finał ich żywota spotkał się z szokiem. Widzowie darzyli zarówno Monty’ego, jak i Harper sympatią. Ich samodzielna decyzja o śmierci wydaje się wręcz tragiczna, do tego cały czas wiedzieli, że już więcej nie zobaczą przyjaciół. Przynajmniej udało im się doczekać potomstwa, urodził im się syn – Jordan, którego losy mogliśmy śledzić w dalszych epizodach.

Breaking Bad

Jane Margolis

Jane Margolis, miłość Pinkmana

Jane Margolis, która stopniowo wychodziła z narkotykowego uzależnienia, zakończyła swój żywot dusząc się własnymi wymiotami po tym jak przedawkowała. Dziewczyny Pinkmana, miała szanse przeżyć – Walter, główny bohater, widział, jak umiera, a jednak nic z tym nie zrobił. Jej śmierć była dla wielu szokująca i dołująca. Widać w końcu było, że ją i Pinkmana łączy uczucie, które być może mogło okazać się dla nich toksyczne, a może wręcz przeciwnie, pomogłoby wyjść im na prostą. Ile ludzi tyle opinii, ale niestety już się tego nie dowiemy.

Dr House

Lawrence Kutner

Kal Penn w roli Lawrence Kutnera

Lawrence Kutner umiera śmiercią samobójczą, strzelając sobie w skroń i mimo prób nie udaje się go uratować. W efekcie jego współpracownicy, w tym sam House, odczuwają silne skutki psychiczne. Mimo że twórcy serialu wiązali dalszą część produkcji z jego postacią, to jednak aktor Kal Penn zdecydował się odejść. Wiązało się to z propozycją pracy w Białym Domu jako doradca prezydenta Baracka Obamy.

The Walking Dead

Gleen

Gleen z The Walking Dead
vox

Po tym jak Negan zabija Abrahama, zostaje zaatakowany przez Daryla, co nie dochodzi finalnie do skutku, gdyż Negan go obezwładnia. Po tym wymyśla dla niego karę, lecz okrutną i skazującą Daryla na wieczne wyrzuty sumienia. W tym momencie odbywa się śmiertelna wyliczanka, której ofiarę poznaliśmy dopiero po długich, ciągnących się miesiącach. W pierwszym odcinku kolejnego sezonu okazuje się, że Negan uderza Gleena tak zwaną „Lucillą”, bronią, którą nazwał na cześć swojej żony. Ulubieniec wielu kończy swoje życie śmiercią wybitnie makabryczną. Po pierwszym uderzeniu Gleenowi wypływa oko, ale udaje mu się wypowiedzieć ostatnie słowa skierowane do jego żony – Maggie. Po tym Negan bije go, aż nie zostaje po nim nic, co jesteśmy w stanie zidentyfikować.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze programy kulinarne Netflix - czyli programy o jedzeniu, które lubimy oglądać

Peaky Blinders

Grace

Grace z Peaky Blinders w kapeluszu
whattowatch

Po dość burzliwych początkach związku z Thomasem, w końcu udaje im się stworzyć całkiem szczęśliwe małżeństwo. Kiedy Grace dała już na świat ich syna – Charlesa i wszystko zmierza w dobrym kierunku, staje się tragedia. Zostaje postrzelona na oficjalnym przyjęciu, a umiera w ramionach ukochanego, który kontynuuje swoje losy w serialu będąc w głębokiej żałobie.

Lucyfer

Charlotte Richards

Adwokatka Charlotte Richards
den of geek; postacie które powinny przeżyć

Adwokatka Charlotte Richards z początku nie była zbyt lubiana, a powszechnie uważana za cwaną i niemoralną. Po czasie spędzonym w mrocznych otchłaniach i w którym jej ciałem władała mama głównego bohatera, Richards staje się milsza, pokorniejsza i stara się, naprawić swoje błędy. Kiedy już zaczyna zyskiwać większą sympatię, twórcy decydują się ją uśmiercić. Żywot kończy postrzelona przez porucznika Marcusa Pierce’a, który celował w Amenadiela. Charlotte zakrywa go swoją piersią.

Squid Game

Matka Gi-huna

To, że w tym serialu postacie naznaczone są w większości na śmierć już wiemy. Ciężko więc powiedzieć, że 067 (chyba najbardziej lubiana przez widzów) czy 199 to postacie, które powinny przetrwać, bo to polemizowałoby z całym sensem produkcji. Jest jednak pewna osoba, której śmierć może nie wysuwa się na pierwszy plan, ale była zdecydowanie emocjonalnie naładowana. Chodzi tu o matkę Seonga Gi-huna (456), której koniec przeważył na wewnętrznej metamorfozie Seonga ostatecznie.

Dodatek: postacie, które powinny przetrwać

Pamiętniki wampirów

Elena Gilbert

Elena Gilbert grana przez Ninę Dobrev

Trudno mówić w tym wypadku o śmierci, ale ciężko mi na tej liście nie wymienić Eleny. Jej postać nie umarła, a została uśpiona w celu uratowania swojej najlepszej przyjaciółki – Bonnie, z którą została związana zaklęciem. Jedynie jedna z nich może przeżyć, a wspólnie lekko naginają zasady, w efekcie czego Elena zapada w śpiączkę. Zabieg ten wiąże się z decyzją aktorki – Niny Dobrev o odejściu ze względu na swoje prywatne sprawy. Co prawda Elena zjawia się po kilku sezonach, ale na krótki czas i panta rhei tu zobowiązuje. Po jej odejściu nic nie jest już takie samo, a kontynuacja produkcji jest dla wielu niesatysfakcjonująca.

Podsumowanie: postacie które powinny przetrwać

Są postacie, których śmierć nie porusza, ale są i takie, których odejście wiąże się z dużą dawką smutku, a nawet z kilkoma dniami melancholii. I to właśnie na tych, bardziej emocjonalnie naładowanych, chciałam się skupić. Lista oczywiście mogłaby rozwijać się w nieskończoność, ale jednak poruszyłam kwestie tych bardziej popularnych produkcji. A wy kogo dorzucilibyście na tę listę?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

 1. Ewa

  Dodałabym tu Tomasza Chodakowskiego z polskiego serialu
  M jak miłość, z czasów, kiedy jeszcze oglądałam ten serial. Lubiłam tego bohatera…

  Nairobi rzeczywiście szkoda…
  Byłam wściekła, jak ją uśmiercili.

  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze